Tradycyjnie jak co roku uczniowie SOSW w Długoborzu porządkowali mogiłę z 1944 roku w Olszewie koło Śniadowa.
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu jak co roku porządkowali mogiłę w Olszewie koło Śniadowa z 1944 roku.
23 czerwca 1944 roku w lasach Czerwonego Boru partyzanci z dwóch oddziałów Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej stoczyli bitwę z Niemcami. Historycy mówią o niej, że była to jedna z największych bitew partyzanckich w regionie w czasie II wojny światowej. Około 250 żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych Narodowa Organizacja Wojskowa zostało okrążonych i zaatakowanych przez około 5 tysięcy Niemców.
Przyczyną walki z Niemcami był to, iż partyzanci przygotowywali się do uderzenia na więzienie w Łomży w celu uwolnienia swoich aresztowanych towarzyszy, jednak plan został odkryty przez hitlerowców. Miejscem zgrupowania był las w Czerwonym Borze. 23 czerwca lasy zostały odcięte i otoczone przez Niemców. Polacy stawili silny opór, zadając wrogowi poważne straty, ale ostatecznie przeważające siły niemieckie (wspierane m.in. przez pociąg pancerny) zmusiły oddziały do heroicznego i nierównego boju
Obszerne relacje świadków, biogramy poległych oraz szczegółowe opisy starć publikowane były m.in. na łamach czasopisma historycznego Głos znad Narwi.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze