Reklama

Terytorialsi uczcili 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [FOTO]

03/05/2026 17:22

Początek maja przynosi święta o wymiarze patriotycznym. Wczoraj obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast dziś przypada Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji. W obchodach uczestniczyli m.in. żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W tym roku świętujemy 235. rocznicę uchwalenia w Polsce konstytucji, która była pierwszym tego typu aktem w Europie i drugim na świecie po uchwalonej w 1787 r. konstytucji Stanów Zjednoczonych. Nasza Konstytucja 3 Maja składała się z 11 artykułów, określających ustrój prawny państwa. Regulowała ona prawa i obowiązki obywateli oraz wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Podczas tegorocznych obchodów w Białymstoku mieszkańcy tradycyjnie zgromadzili się na Rynku Kościuszki, by wspólnie świętować tę ważną rocznicę. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i innych służb mundurowych.

Reklama

Główne uroczystości zorganizowali Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego i Prezydent Miasta Białegostoku.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: 1PBOT
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Zambrow.org




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości