:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Porytem-Jabłoni na 100-lecie istnienia placówki [foto+video]

27/10/2018 22:37

Nadanie imienia, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wystąpienia gości oraz część artystyczna - tak wyglądały obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej w Porytem-Jabłoni.

 

Na tę chwilę społeczność Szkoły Podstawowej w Porytem-Jabłoni czekała wiele lat. Dziś oficjalnie placówka zyskała patrona, którym został Orzeł Biały. Okazją do nadania szkole imienia był przepiękny jubileusz 100-lecia istnienia.

 

Uroczystość odbyła się w salce gimnastycznej. Uczestniczyło w niej wielu gości, w tym m.in. posłowie na Sejm RP Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie ks. kan. Jarosław Olszewski, Podlaski Wicekurator Oświaty Elżbieta Kamińska, dyrektor Kuratorium Oświaty w Białymstoku delegatury w Łomży Witold Gronostajski, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku delegatury w Łomży Danuta Radwańska, Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, Przewodniczący Rady Gminy Zambrów Piotr Tyszka, Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, a także radni Rady Gminy Zambrów. W jubileuszu szkoły wraz z kadrą pedagogiczną uczestniczyło także wielu jej emerytowanych nauczycieli czy pracowników, jak również dyrektorzy szkół z terenu całej gminy. Obecni byli też przedstawiciele Departamentu Pomocy Socjalnej Urzędu Do Spraw Cudzoziemców w Warszawie.

 

Oficjalne obchody rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej w Porytem-Jabłoni Anna Kalinowska, która przywitała zebranych i przybliżyła krótką historię szkoły. W swoim wystąpieniu mówiła o wielkiej dumie, która przepełnia uczniów i nauczycieli w związku z tym, że Orzeł Biały od tego dnia będzie patronem szkoły. Warto zaznaczyć, że planując nadanie szkole imienia, pod uwagę brane były trzy propozycje patrona: 100-lecia Polski Niepodległej, Orła Białego oraz Adama Mickiewicza. Ostatecznie, w tajnym głosowaniu przeprowadzonym w szkole 12 kwietnia tego roku, członkowie Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i uczniów na patrona wybrali Orła Białego.

 

- „Polacy przez lata walczyli i ginęli za Orła Białego. Pobudzał on wszystkich patriotów do walki z wrogiem Polski. Biały Orzeł umiejscowiony na czerwonym polu podczas zaborów, kiedy to zakazano się nim posługiwać, przysłużył się do stworzenia barw narodowych. Wtedy to one stały się naszym nowym symbolem, jednak nigdy nie zapomnieliśmy o naszym Orle. Po odzyskaniu niepodległości od razu powrócił on jako herb i symbol Polski. Nie trwało to jednak długo. Druga wojna światowa na nowo chciała zniszczyć naszego Orła. (…) Dlaczego Orzeł Biały? Ponieważ demokratycznie zdecydowaliśmy o jego wyborze. Dlatego, że Orzeł Biały, jako symbol państwa, ma charakter ponadczasowy, dotyczy każdego Polaka.” - mówiła dyrektor SP w Porytem-Jabłoni Anna Kalinowska.

 

W kolejnej części przewodniczący Rady Gminy Zambrów Piotr Tyszka odczytał i wręczył pani dyrektor uchwałę Rady Gminy, na mocy której szkole nadano imię Orła Białego. Następnie dyrektor placówki wraz z gośćmi udali się przed wejście do szkoły, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej dzisiejszy jubileusz.

 

Nie zabrakło oczywiście życzeń i ciepłych słów gości kierowanych do dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów. Były też upominki – książki, grawertony, obraz czy flaga podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Dzisiejsza uroczystość była także okazją do wręczenia odznaki honorowej Gminy Zambrów Komendantowi Gminnemu OSP, społecznikowi i byłemu radnemu gminnemu Krzysztofowi Kolińskiemu. Uroczystego odznaczenia dokonał Przewodniczący Rady Gminy Zambrów Piotr Tyszka.

 

Kolejnym punktem uroczystości było przybliżenie zebranym historii szkoły. Uczestnicy gali nie wysłuchali jednak wykładu – ich oczom ukazał się wyświetlony na dużym ekranie film, przygotowany specjalnie na tę okazję. Zwieńczeniem była część artystyczna przygotowana przez uczniów.
 

Patrząc na jakże bogatą historię i pokolenia wyedukowanej młodzieży, a także na zapał i zaangażowanie kadry, można tylko życzyć kolejnej pięknej rocznicy!

 


Szkoła Podstawowa w Porytem - Jabłoni zgodnie z informacjami zapisanymi w Kronice Szkoły, powstała zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i wprowadzeniu powszechnego nauczania w 1918 roku. Zajęcia odbywały się w czterech oddziałach, w pomieszczeniach wynajętych u gospodarzy. Początkowo, tak jak w wielu wiejskich szkołach w tym okresie, pracowała tylko jedna nauczycielka. W roku 1927 czas nauki w szkole przedłużono do pięciu lat, za trzy lata rozpoczęto budowę drewnianego budynku szkoły, nad którą czuwała Rada Gminy Długobórz. Budynek stanął na placu podarowanym przez ówczesnego właściciela majątku Poryte Jabłoń i został oddany do użytku około 1932 roku. Do obwodu szkoły należały wówczas miejscowości: Poryte- Jabłoń, Konopki-Jabłoń, Klimasze, Nagórki-Jabłoń

 

Od 1930 r Pani Antonina Pierżniak pełniła funkcję kierownika szkoły do 1941 roku, do momentu napaści Niemiec na Związek Radzicki. W okresie okupacji niemieckiej zajęcia w szkole nie odbywały się, ale pani Pierżniak prowadziła tajne nauczanie dzieci z Porytego. Niestety w roku 1943 pani Antonina została aresztowana przez gestapo i stracona wraz z całą rodziną podczas pierwszej masowej egzekucji na terenie Zambrowa.

 

Ponownie szkoła rozpoczęła swoją działalność po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku. Niestety drewniany budynek postawiony w okresie międzywojennym został zniszczony, na sale szkolne zaadaptowano więc pomieszczenia dworku szlacheckiego znajdującego się we wsi. Tak jak na początku istnienia placówki, tak i tym razem szkoła liczyła tylko cztery klasy, a zajęcia prowadzone były przez jedną nauczycielkę. Rok później podniesiono stopień organizacji szkoły i do pracy w placówce zatrudniono jeszcze jedną nauczycielkę. W latach 1947 - 1949 szkoła nadal pracowała jako szkoła pięcioletnia. We wrześniu 1949 roku po raz pierwszy uczniowie, którzy w czerwcu ukończyli klasę piątą, rozpoczęli naukę w klasie szóstej już w szkole w Porytem. Rok szkolny 1952/53 przyniósł kolejne zmiany: Szkoła stała się szkołą siedmioklasową, naukę w niej rozpoczęło 96 dzieci. W roku 1952/53 prowadzony był również eksternistyczny kurs dla dorosłych w zakresie klasy VI i VII, rozpoczęto także budowę nowej szkoły w ramach programu oświatowego „Szkoła tysiąclecia”.

 

Rok 1954/55 - Lekcje odbywały się już w nowym budynku szkoły, warunki były jednak bardzo ciężkie, ponieważ tylko niewielka część pomieszczeń została oddana do użytku.

 

Rok 1955/56 - prace przy budowie szkoły szły pełną parą. Wszystkie pomieszczenia nowego budynku zostały oddane do użytku.

 

W roku 1961 w myśl Ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania, nastąpiło przedłużenie nauki w szkole podstawowej do lat 8.

 

Obecnie placówka w Porytem-Jabłoni jest szkołą wielokulturową. W 2003 roku po raz pierwszy trafiły do szkoły dzieci cudzoziemskie. Były to dzieci uchodźców: dwie dziewczynki – jedna z Czeczenii, druga z Inguszetii i chłopiec z Ukrainy. W kolejnych latach liczba cudzoziemców zwiększyła się kilkukrotnie. Aktualnie, na 107 uczniów, 49 to dzieci cudzoziemców. W placówce kierowanej przez dyrektor Annę Kalinowską pracuje obecnie 17 nauczycieli.

 

Reklama

Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Porytem-Jabłoni na 100-lecie istnienia placówki [foto+video] komentarze opinie

 • gość 2018-10-28 12:29:46

  A gdzie sztandar gminy ??

 • Gość - niezalogowany 2018-10-28 15:00:43

  Pewnie nie było komu nieść

 • Gość - niezalogowany 2018-10-28 15:22:47

  Uroczystość była na najwyższym poziomie, szczególnie część artystyczna. Gratulacje !

 • Gość - niezalogowany 2018-10-28 18:31:46

  Kołakowskiemu prawko zabrali?

 • Gość - niezalogowany 2018-10-28 19:55:16

  Czy tylko ja nie mogę obejrzeć filmu? Po około minucie film się zatrzymuje I już nie chce się dalej odtwarzać.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-28 20:04:07

  A za co ten byly radny Kolinski cos dostal? Czym sie tak zasluzyl?

 • gość 2018-10-28 22:01:23

  I dlaczego akurat na uroczystości w szkole w Porytem? Przecież z Porytem nic go nie łączy.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-29 08:16:02

  Kilka głosów wyborców się przyda. Kołakowski & Krynicka czują że toną. Muzykowa jak się nie dostanie na prezydenta Łomży to będzie startować na posła ziemi łomzynskiej i dostanie niebylejakie miejsce na liście.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-29 13:55:00

  Toc ba piersze od biskupa :)

 • gość 2018-10-29 15:33:28

  A co to za zielony potwór? Zelina? :)

 • gość 2018-10-29 16:33:50

  fajna ta szkolllllllllllllllllllla

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

DZIEŃ OTWARTY - CENTRUM

DZIEŃ OTWARTY! Bardzo serdecznie zapraszamy rodziców, nauczycieli, pedagogów, a przede wszystkim DZIECI na dzień otwarty naszego Centrum! Grono..


Zobacz ogłoszenie

ZBIORNIK NA PALIWO

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja Paliw Lotos 290 w Gosiach Małych od 01.02.2019 r. poszukuje pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca - pół etatu Doświadczenie nie..


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA C+E - codzienne

Firma z Czyżewa zatrudni kierowcę kat. C+E. Codzienne powroty do siedziby firmy. Osoby zainteresowane proszę o kontakt telefoniczny tel:602-616-444


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie

Zaplace za loda w aucie.70zl.

Zaplace za loda w aucie, cena do ustalenia;) Zaplace za loda w aucie. Jak jestes zainteresowana


Zobacz ogłoszenie

Nowa Deskorolka elektryczna

Mam dziś do sprzedania nową deskorolke elektryczną. Deskorolka niedawno kupiona w niemczech, posiadam fakturę. Do zamówienia dorzucam w gratisie..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki na dowód bez

Nieplanowany wydatek? Potrzebujesz szybkiej gotówki w ciągu chwili? Posiadamy wiele ofert pożyczek na oświadczenie. Nie musisz wychodzić z domu by..


Zobacz ogłoszenie

Agri Radrol Zambrów ul.

Zajmujemy się sprzedażą maszyn rolniczych używanych pochodzących głównie z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii. W ofercie posiadamy również..


Zobacz ogłoszenie

Lokal do wynajęcia

Oferuję do wynajęcia lokal przy ul. Świętokrzyskiej 9.


Zobacz ogłoszenie

Spawanie oraz naprawa tworzyw

Oferujemy spawanie/naprawę: ✔️zderzaków samochodów osobowych i ciężarowych ✔️lamp (dorabiamy uchwyty i uzupełniamy ubytki) ✔️lusterek, atrap ,..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds sprzedaży i

Elhurt-Elmet Sp. z o. o., firma o wieloletniej tradycji w handlu artykułami z branży elektrycznej i metalowej, lider na rynku, poszukuje Kandydatek..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalna Kosmetyka

Profesjonalna kosmetyka auta jest niezbędny dla zachowania pięknego wyglądu samochodu przez długie lata. Pozwala również na podniesienie wartości..


Zobacz ogłoszenie

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ KAT. C+E

Zatrudnię kierowcę kat C+E w transporcie międzynarodowym jazda z naczepą typu chłodnia , kierunki Rumunia , Węgry , Bułgaria. Oferuje atrakcyjne..


Zobacz ogłoszenie

ZBIORNIKI DWUPŁASZCZOWE FIRMY

Zapraszamy do zakupu zbiorników dwupłaszczowych na paliwo firmy FORTIS. W ofercie posiadamy zbiorniki o pojemności 2000l i 2500l zbiorniki..


Zobacz ogłoszenie

Praca na stałe

Przyjmiemy do pracy na stałe do wypieku pizzy. Doświadczenie nie jest wymagane - wszystkiego nauczymy. Wynagrodzenie na START 2250pln brutto +..


Zobacz ogłoszenie

Tania pożyczka bez zaświadczeń

Tania pożyczka do 20 000 zł bez zaświadczeń, nie pytamy o historię kredytową i zaświadczenia. Pieniądze możesz mieć na koncie w 15 minut. Możliwość..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie na Kosseckiego 4

Sprzedam mieszkanie(63m2) na pierwszym piętrze w bloku Kosseckiego 4.


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

PelleT WYSOKIEJ jakości

ROLNIK-SKLEP T. MIODUSZEWSKI UL. BIAŁOSTOCKA 38 WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) Oferuje wysokiej jakości granulat drzewny PELLET renomowanego..


Zobacz ogłoszenie

Budynek użytkowy 452m2, Al.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Budynek mieszkalno-użytkowo-handlowy o powierzchni użytkowej 452m2 położony przy Aleji Wojska..


Zobacz ogłoszenie

Doradca Klienta w PP Alior

Aktualnie poszukujemy kandydata do placówki partnerskiej Alior Banku w Zambrowie na stanowisko: Doradca Klienta. Zakres obowiązków: • aktywne..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Volkswagen Passat B5

Sprzedam VW Passata 1.6 B+G 1997 rok OC i BT do 07.2019 Klimatronic, hak , podgrzewane fotele, Butla w miejscu koła zapasowego ważna do 2027 roku...


Zobacz ogłoszenie

Dom 140m2, ul. Słoneczna

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom wolnostojący, I-piętrowy o powierzchni 140m2 (powierzchnia zabudowy 105,83m2) położony w..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"