Reklama

Zambrów pożegnał arcybiskupa Józefa Michalika [FOTO]

07/05/2026 21:10

Dzisiaj mieszkańcy naszego miasta i okolic mieli okazję do pożegnania arcybiskupa podczas nabożeństwa żałobnego w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Mszę poprowadził ks. bp. Tadeusz Bronakowski. 

Arcybiskup Józef Michalik, emerytowany metropolita przemyski i wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zmarł w niedzielę, 3 maja. Miał 85 lat. Duchowny był rodowitym zambrowianinem i Honorowym Obywatelem naszego miasta.

Dzisiaj mieszkańcy naszego miasta i okolic mieli okazję do pożegnania arcybiskupa podczas nabożeństwa żałobnego w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Mszę poprowadził ks. bp. Tadeusz Bronakowski. Na zakończenie głos zabrał Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski, który odczytał list od mieszkańców  naszego miasta. List ten zostanie również odczytany podczas sobotnich uroczystości pogrzebowych w Przemyślu.

Reklama

Uroczystości pogrzebowe 

Uroczystości pogrzebowe będą trwały dwa dni i odbędą się w archikatedrze w Przemyślu. Pożegnanie hierarchy rozpocznie się w piątek, 8 maja 2026 roku. O godzinie 14:00 wyruszy procesja żałobna (eksporta) z Domu Biskupiego do Archikatedry Przemyskiej, a o godzinie 15:00 w katedrze zostanie odprawiona msza święta żałobna. Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę, 9 maja 2026 roku. Msza święta pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 11:00 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Po zakończeniu liturgii ciało abp. Józefa Michalika zostanie złożone w podziemiach przemyskiej archikatedry.

Reklama

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie zorganizowała wyjazd parafialny na uroczystości pogrzebowe. Wyjazd z parkingu przy kościele Trójcy Przenajświętszej odbędzie się w sobotę, 9 maja o godzinie 3:00. Uczestnicy wezmą udział w mszy świętej pogrzebowej o godzinie 11:00 w archikatedrze w Przemyślu. Następnie udadzą się do domu pielgrzyma w Leżajsku, gdzie będzie na nich czekała obiadokolacja. Powrót zaplanowany jest następnego dnia po śniadaniu i mszy w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Koszt wyjazdu wynosi 330 zł.


Abp Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 roku w Zambrowie jako trzecie dziecko Dominika, przedwojennego urzędnika magistratu, oraz Wiktorii z Karpińskich. Jego dzieciństwo i młodość przypadły na trudny czas wojny oraz powojennej sowietyzacji kraju.

Reklama

Edukację rozpoczął w 1947 roku w szkole podstawowej w Zambrowie, a po jej ukończeniu w 1954 roku kontynuował naukę w zambrowskim Liceum Ogólnokształcącym. Po zdaniu matury w 1958 roku wstąpił do Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1964 roku z rąk bpa Czesława Falkowskiego.Po rocznej pracy jako wikariusz w parafii Jelonki koło Ostrowi Mazowieckiej, w 1965 roku został skierowany na studia z teologii dogmatycznej w Warszawie. Dalszą naukę kontynuował w Rzymie na Angelicum, gdzie w 1972 roku obronił doktorat. Podczas studiów był słuchaczem wykładów m.in. Josepha Ratzingera. W 1978 roku wyjechał ponownie do Rzymu, gdzie pełnił funkcję rektora Papieskiego Kolegium Polskiego. W tym czasie blisko współpracował z papieżem Janem Pawłem II. W 1983 roku zainicjował działanie Międzynarodowego Centrum Młodzieży "San Lorenzo", co dało początek idei Światowych Dni Młodzieży. 1 października 1986 roku Jan Paweł II mianował go biskupem gorzowskim. Sakrę przyjął w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Jako swoją dewizę przyjął zawołanie "Numine Tuo Domine" ("Mocą Twoją, Panie"). W 1993 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą przemyskim. Funkcję tę sprawował do 2016 roku. Przez dwie kadencje, w latach 2004-2014, pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Był również wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Arcybiskup Michalik zapisał się w historii jako promotor pojednania z narodami sąsiednimi. Wspólnie z hierarchami z Ukrainy doprowadził do ogłoszenia aktów wzajemnego przebaczenia między Polakami i Ukraińcami. W 2012 roku wraz z patriarchą Cyrylem I podpisał "Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji". Jako metropolita przemyski powołał wiele dzieł duszpasterskich, m.in. Radio Fara, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz stacje opieki Caritas. Angażował się także w sprawy publiczne, kierując liczne listy do przedstawicieli władz państwowych w kwestiach ochrony życia i wartości chrześcijańskich.

Reklama

Od 2016 roku, po przyjęciu przez papieża Franciszka jego rezygnacji, przebywał na emeryturze, mieszkając w Przemyślu. Za swoją działalność został uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym m.in. doktoratem honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W 2003 roku radni Miasta Zambrów przyznali arcybiskupowi Józefowi Michalikowi tytuł Honorowego Obywatela Zambrowa. Popiersie Metropolity Przemyskiego znalazło się na awersie Dukata Zambrowskiego, wydanego przez Powiat Zambrowski 3 sierpnia 2009 z okazji przypadającego dziesięciolecia istnienia Powiatu.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/05/2026 09:22
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Zambrow.org




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości