:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 16°C
powietrze Dobre
RIH Historia, Robert Radzik żołnierzach niezłomnych [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 03/06/2018 14:49

„Przywrócić historię skazaną na zapomnienie” – takie hasło przyświecało dzisiejszemu spotkaniu z pisarzem, publicystą i autorem książek o żołnierzach niezłomnych Białostocczyzny i północnego Mazowsza Robertem Radzikiem.

Spotkanie z Robertem Radzikiem odbyło się dzisiaj, 3 czerwca w sali katechetycznej przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Organizatorem wydarzenia był Wicestarosta Zambrowski Stanisław Rykaczewski.

Robert Radzik jest pisarzem, publicystą oraz pasjonatem górskich szlaków. Tematyką podziemia niepodległościowego zajmuje się od początku lat 90. Od kilku lat swoje badania i zainteresowania koncentruje na dziejach podziemia NSZ/NZW na północnym Mazowszu (Okręg XVI NZW) i Białostocczyźnie (Okręg XV). Jest autorem książek o żołnierzach niezłomnych pt. „Wnutriennicy, czyli cena zdrady” i „Z otchłani niepamięci”.

- „Nie jestem historykiem, ale ta dziedzina pasjonuje mnie od wczesnego dzieciństwa. Z tym pojęciem zetknąłem się na przełomie lat 80. i 90., pod koniec epoki PRL-u. Na początku lat 90., jeszcze na studiach, miałem okazję pracować w nowo utworzonym Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wówczas powstawały rożne związki kombatanckie. Ludzie, którzy przez cały PRL nigdy nie mieli prawa zrzeszać się, nie mieli prawa być kombatantami, mogli wstępować w szeregi związków kombatanckich. Czy byli to żołnierze Armii Krajowej (wtedy powstał Światowy Związek Armii Krajowej), czy byli to Sybiracy, czy był to Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych… Poprzez pracę miałem okazję poznać wielu wspaniałych ludzi z całej Polski – z Mazowsza, z Podhala z Białostocczyzny. Oni wszyscy już dzisiaj nie żyją. To byli zarówno żołnierze, jak również oficerowie, niektórzy z nich wysocy oficerowie. To byli także partyzanci od ognia - ci, którzy przeżyli, którzy siedzieli do roku 1956, 1957 w więzieniach. Byli to również ludzie z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Efektem tej mojej pasji, efektem spotkań z tymi ludźmi, zgłębiania pierwszych materiałów wówczas dostępnych, były moje pierwsze artykuły, które pisałem w tygodniku „Solidarność”, w „Naszej Polsce” czy w „Głosie”. – mówił o swojej pasji Robert Radzik.

Do swoich zainteresowań historycznych powrócił sześć lat temu, kiedy podczas prac nad dokumentami z archiwów IPN, zaczął jeździć do miejsc związanych z wydarzeniami na Mazowszu północnym, na Białostocczyźnie, a szczególnie w jej zachodniej części. Udało mu się dotrzeć do świadków powojennej historii Polski. Podczas dzisiejszego spotkania podzielił się z mieszkańcami naszego miasta i okolic wiadomościami i doświadczeniem zdobytymi podczas gromadzenia informacji do swoich publikacji.

- „Z otchłani niepamięci” – ten tytuł celowo umieściłem, wręcz uparłem się przy tym tytule. To są szkice i opowieści w formie zbeletryzowanych opowiadań, ale opartych na faktach, dotyczące epizodów, ludzi i wydarzeń, które miały miejsce w konkretnym czasie, miejscowości, o których dzisiaj pamiętają jedynie najstarsi mieszkańcy. (…) Dlaczego podziemie narodowe? Dlatego, że ukazało się już wiele cennych prac na ten temat w ostatnich 20 latach, ale ono nadal pozostaje w cieniu z różnych powodów. (…) Przez cały PRL o podziemiu nie można było prowadzić żadnych badań historycznych. Historia była podporządkowana oficjalnej ideologii marksistowskiej. Nie było więc miejsca na żadne rzetelne badania historyczne. Ci ludzie, w większości przypadków ludzie głęboko ideowi, głęboko uczciwi, znaleźli się albo zostali zmuszeni do trwania w tym podziemiu, bo alternatywą dla nich było więzienie albo śmierć, albo wywózka do Rosji  W związku z tym oni nie mieli innego wyboru. Musieli tkwić nadal w podziemiu. Ci ludzie szczególnie byli znienawidzeni przez komunistów. (…) Relacje tych ludzi są, jest ich kilkadziesiąt. To jest kilkaset stron materiału, który ktoś powinien pod względem fachowym zredagować, przepisać, pod względem historycznym uzupełnić o przypisy. Takie rzeczy są. I trzeba się tym zająć.” – mówił podczas spotkania autor książek o żołnierzach niezłomnych.

Warto dodać, że książki Roberta Radzika rozeszły się dzisiaj jak świeże bułeczki, jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Autor z chęcią wpisywał dedykacje i rozmawiał z uczestnikami wydarzenia.

 


Robert Radzik ur. w 1969 r. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek polityka społeczna. Absolwent podyplomowych studiów organizacji i zarządzania w Wyższej Szkole im. Leona Koźmińskiego. Wieloletni pracownik administracji rządowej i samorządowej. Od kilku lat prowadzi własną działalność gospodarczą. Pasjonat historii od przedszkola. Tematyką podziemia niepodległościowego zajmuje się od początku lat 90. Od kilku lat swoje badania i zainteresowania koncentruje na dziejach podziemia NSZ/NZW na północnym Mazowszu (Okręg XVI NZW) i Białostocczyźnie (Okręg XV). Prywatnie lubi podróże i piłkę nożną.

Reklama

Robert Radzik o żołnierzach niezłomnych [foto] komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Mieszkanie 24,34m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 24,34m2 położone na IV piętrze w bloku przy ul. Grunwaldzkiej w..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


Mieszkanie do wynajęcia

Wynajmę mieszkanie (dwa pokoje) umeblowane. Na ul. Grunwaldzkiej


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Naprawa i regeneracja

Borowo - Naprawa i regeneracja alternatorów i rozruszników, Dorota Sasinowska Oferujemy Państwu zakup oraz naprawę alternatorów i rozruszników...


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Sprzedam Mieszkanie 72 m2 w

Sprzedam mieszkanie o pow. 72,8 m2 na II piętrze z dużym balkonem w Zambrowie przy ul. Wyszyńskiego. Mieszkanie ładne i czyste, po remoncie. Gotowe..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


NOWA CENA !!! Mieszkanie

NA SPRZEDAŻ ROZKŁADOWE, PRZYTULNE MIESZKANIE 54M2 NA OSIEDLU SADOWA. Nieruchomość posiada 2 pokoje, oddzielną kuchnię, łazienkę oraz balkon. Łączna..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Mieszkanie 4 pokoje, 71 Pułk

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na IV piętrze w bloku przy ul. 71 Pułku Piechoty w..


Sprzedam na części motorower

Sprzedam na części zarejestrowany motorower Romet Ogar z silnikiem Jawki. Jeśli chcesz aby młodemu kierowcy leciał zniżki na ubezpieczenie auta to..


OPERATOR MASZYN Greenvit

Firma Greenvit- producent ekstraktów roślinnych poszukuje kandydatów na stanowisko: OPERATOR MASZYN Miejsce pracy: Zambrów Rodzaj pracy: pełny..


Kupujemy samochody,my płacimy

Kupujemy samochody w bardzo dobrym stanie, z mniejszymi lub większymi wadami także auta powypadkowe ,od 1000zł do 20000zł.Auta bez..


Sprzedam Volkswagena LT

Sprzedam Volkswagena LT 28 2,5 D z 1999 r. Auto w bardzo dobrym stanie , doinwestowane . Samochód pracował w hurtowni i zaopatrywał apteki w leki ...


Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja paliw Lotos w Zambrowie ul.Mazowiecka 2a od 01.11,2019r. Poszukuję pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca Doświadczenie nie jest..


Usługi koparka volvo 160

Oferuję usługi koparką kołową volvo 160 - wykopy - niwelacja terenu - młot wyburzeniowy - rozbiórki i wyburzenia budynków w zamian za materiał..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Sprzedawca stacji Lotos Kołaki

Stacja paliw Lotos w Kołaki Kościelne Gosie Małe 29a od 25.10.2019r. Poszukuję pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca Doświadczenie nie jest..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


regały sklepowe

sprzedam regały sklepowe 19sztuk, 215x80x30 wys/szer/gleb/ cena za sztukę 150 zł


Węgiel kamienny kostka 640

Posiadamy w sprzedaży węgiel o parametrach -wartość opałowa 24-25 MJ/kg -zawartość popiołu od 6% do 8% Posiadamy samochody samowyładowcze. Warunki..


Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Bardzo dobrej jakości ekogroszek o parametrach: - wartość opałowa 26-28 MJ/kg -siarka 0,50% - popiół do 5%- części lotne >35%. Warunki transportu..


Sprzedawca - branża budowlana

Hurtownia materiałów budowlanych i wykończeniowych Chemix Sp. z o.o. w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko Sprzedawca Od kandydatów na..


Meble na wymiar. Kuchnie,

Producent mebli na wymiar Murawski Furniture m.in kuchnie, szafy, garderoby, meble do samodzielnego składania. Odwiedź naszą stronę..


Sprzedam wkład bagażnika

Sprzedam styropianowy wkład bagażnika samochodu TIGUAN (bez koła zapasowego)


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Mieszkanie 2-pokojowe, parter,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 36,90m2 położone na parterze w bloku przy 71 Pułku Piechoty. Lokal..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"