:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 13°C
powietrze B. dobre
religia, Pożegnanie proboszcza Mariana Olszewskiego Dołączył grona honorowych obywateli miasta [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 30/06/2019 23:30

W kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Zambrowie odbyło się uroczyste pożegnanie proboszcza ks. prał. Mariana Olszewskiego. Podziękowania na ręce budowniczego kościoła złożyli przedstawiciele władz samorządowych, szkół i lokalnych wspólnot. Wyrazem uznania dla pracy ks. Olszewskiego, który przechodzi na zasłużoną emeryturę, było też nadanie mu tytułu honorowego obywatela miasta Zambrów.

 

30 czerwca stał się dla najmłodszej zambrowskiej parafii – pw. Św. Józefa Rzemieślnika - wielkim świętem, niestety smutnym. Parafianie, a także przedstawiciele władz samorządowych, szkół i instytucji przybyli do świątyni na uroczystą mszę św., aby swoją obecnością podziękować odchodzącemu na emeryturę księdzu proboszczowi Marianowi Olszewskiemu za 30 lat jego posługi w Zambrowie.

 

- „Ksiądz prałat Marian nie tylko duszpasterzował, ale spalał się dla Chrystusa. Parafianie zambrowscy mogą najlepiej powiedzieć, ile czasu ksiądz Marian spędzał na modlitwie, jak bardzo kochał swoich współpracowników i parafian, będąc dla nich bezinteresowny, niewymagający, posiadający dla nich czas nie tylko w ciągu dnia, ale niejednokrotnie i w nocy. Spieszył do chorych. Długie godziny spędzał w konfesjonale, niestrudzenie głosił Słowo Boże, zabiegał o piękno Domu Bożego i całego otoczenia przykościelnego. Był niezwykle gościnny, przyjmując kapłanów i wiernych do swego domu plebanijnego. Był charyzmatycznym krzewicielem powołań kapłańskich i zakonnych.” - mówił podczas homilii o odchodzącym na emeryturę proboszczu ks. infułat Jan Sołowianiuk.

 

Ważnym punktem liturgii było nadanie ks. prał. Maranowi Olszewskiemu tytułu honorowego obywatela Zambrowa. Taką decyzję podjęła 18 czerwca Rada Miasta Zambrów z inicjatywy burmistrza Kazimierza Dąbrowskiego. Warto dodać, że ks. Olszewski jest trzecią osobą, która otrzymała ten zaszczytny tytuł. W 2003 roku pierwszym honorowym obywatelem został abp. Józef Michalik. Jedenaście lat później takie samo wyróżnienie otrzymał Jerzy Dąbrowski - syn dowódcy I kompanii CKM 71. PP. kpt. Władysława Dąbrowskiego.

 

Na koniec mszy nadszedł czas pożegnania – nawet najtwardsi mieli łzy w oczach. Kiedy ksiądz proboszcz zasiadł w fotelu na środku prezbiterium, przed ołtarzem ustawiła się kolejka tych, którzy chcieli podziękować za jego posługę duszpasterską. Wśród nich znaleźli się ministranci, uczniowie i dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zambrowie i Szkoły Podstawowej w Osowcu, dyrektor i podopieczni Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Zambrowie, młodzież z Ruchu Lednickiego, przedstawiciele władz samorządowych, strażacy czy przedstawiciele kółek różańcowych i grup religijnych.

 

Z pewnością w pamięci parafian ksiądz prał. Marian Olszewski pozostanie jako kapłan, który stanął na wysokości zadania wybudowania nowego budynku kościoła (konsekrowanego w roku 2000) oraz dzięki któremu świątynia przez lata była doposażana. Starania księdza zaowocowały pojawieniem się figur świętych na podstawach filarów, obrazów malowanych na ścianach, organów elektroniczno-elektrycznych, utwardzonego parkingu przed kościołem, a w ostatnich latach malowideł na suficie świątyni, schodów granitowych do kościoła, czy podłączeniem kościoła i budynków parafialnych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Kościół wzbogacił się także o sześć relikwiarzy ze szczątkami polskich świętych.

 

Formalnie ks. prał. Marian Olszewski przestanie pełnić funkcję proboszcza parafii pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Zambrowie z dniem 12 lipca 2019 roku.

 

Poniżej przedstawiamy treść laudacji Rady Miasta Zambrów związanej z nadaniem ks. prał. Marianowi Olszewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zambrów.

 

                                                                          LAUDACJA

 

Ksiądz Prałat urodził się 20.09.1949 r. w Szczuczynie w domu Stefana i Czesławy z d. Zielińskiej. Od dziecka uczony był przez rodziców szacunku do pracy i ludzi. W latach 1956-1963 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Obrytkach oraz Surałach. Naukę kontynuował w Szkole Zawodowej w Szczuczynie. Z domu rodzinnego wyruszył do Płocka, by kształcić się w Niższym Seminarium Duchownym w Płocku w latach 1964-1968. W roku 1968 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie otrzymał 30.03.1974 r. z rąk ks. Biskupa Mikołaja Sasinowskiego w Łomży. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie, gdzie pracował jako wikariusz przez 5 lat. W 1979 r. rozpoczął pracę w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie oprócz posługi wikariusza pełnił funkcję kapelana szpitala.

W latach 1984-1987 pełni posługę wikariusza w parafii pw. Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie. W dniu 12.09.1987 r. ks. Marian Olszewski rozpoczął budowę kościoła w Widugierach na terenie parafii Puńsk.

W dniu 01.09.1989 r. rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Jednocześnie zadaniem ks. Mariana Olszewskiego była budowa kościoła wraz z tworzeniem nowej parafii w Zambrowie. Po wzniesieniu murowanej tymczasowej kaplicy pw. Św. Józefa Rzemieślnika w dniu 23 grudnia 1990 r. powstał samodzielny ośrodek duszpasterski, a ks. Marian Olszewski objął funkcję rektora ośrodka duszpasterskiego w Zambrowie. Z dniem 1 kwietnia 1991 r. zaczął pełnić funkcję ojca duchownego w dekanacie Zambrów, 29 listopada 1992 r. zostaje mianowany proboszczem parafii pw. Św. Józefa Rzemieślnika.

W kolejnych latach uzyskuje tytuły:

- w 1995 r. kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Łomżyńskiej,

- w latach 04.03.1997 – 05.04.2007 członka rady kapłańskiej z wybory,

- w 2005 r. kapelana Zambrowskiego Obwodu Światowego w Związku Żołnierzy AK,

- od 2005 r. członka sesji statutowych Synodu Diecezji Łomżyńskiej,

- w 2009 r. Prałata, czyli kapelana Jego Świętobliwości,

- od 2010 r. opiekuna Apostolskiego dzieła Pomocy dla Czyśćca Diecezji Łomżyńskiej.

W latach 1996-2000 dzięki wielkiemu zaangażowaniu ks. proboszcza Mariana Olszewskiego został wybudowany i wyposażony kościół murowany, według projektu arch. Henryka Toczydłowskiego z Białegostoku. Świątynia została konsekrowana w dniu 17 grudnia 2000 r. przez ks. bp. Stanisława Stefanka. W latach 2009-2011 kościół został przyozdobiony freskami na sklepieniu i ścianach bocznych autorstwa artysty-malarza Józefa Krasnodębskiego. W 2008 r. zainstalowano elektroniczny instrument klawiszowy wraz z systemem nagłaśniającym.

Dzięki jego zaangażowaniu obiekty wybudowane przez ks, proboszcza zostały podłączone do sieci miejskiej centralnego ogrzewania. Był również inicjatorem wybudowania kaplicy pogrzebowej na cmentarzu komunalnym na ul. Ks. H. Kulbata.

Tradycyjnie co roku jest współorganizatorem uroczystości „Katyń ocalić od zapomnienia”, a w miesiącu listopadzie od 2004 r. odbywają się msze święte w intencji strażaków i ich rodzin.

Ksiądz Prałat Marian Olszewski pomimo wielu zajęć, zawsze znajduje czas, by uczestniczyć w uroczystościach o charakterze społecznym, patriotycznym, samorządowym i kościelnym. Ksiądz prałat od początku funkcjonowania naszego miasta, towarzyszył nam wszystkim, wspierał nasz samorząd ciepłym słowem i dobrą radą dodając otuchy oraz sił do dalszej pracy.

Ksiądz Marian Olszewski jest duszpasterzem, który dzięki osobistemu zaangażowaniu i pasji potrafi realizować założone cele. Wniósł trwały i niepowtarzalny wkład w historię, rozwój, znaczenie naszego miasta. Jest osobowością, która w swoim życiu pasją tworzenia dla dobra bliźnich starał się zarażać innych,

Całe swoje życie poświęca niesieniu posługi duszpasterskiej osobom związanym z różnymi środowiskami, o innych poglądach i sposobach patrzenia na świat.

Jest nie tylko pośrednikiem w drodze do Boga, jest nauczycielem życia i wsparciem w potrzebie. Wielokrotnie pokazywał, że dobroć serca i bezinteresowna pomoc bliźnim to cechy prawdziwego człowieczeństwa.

Poprzez nadanie Honorowego Obywatela Miasta Zambrów chcemy wyrazić nasz wielki szacunek i wdzięczność dla Księdza Prałata Mariana Olszewskiego, za postawę wzorowego kapłana, zasługi na rzecz mieszkańców oraz rozwoju naszego miasta.

 

Z wyrazami szacunku

Przewodniczący Rady Miasta Zambrów

Jacek Olszewski

Reklama

Pożegnanie proboszcza Mariana Olszewskiego. Dołączył do grona honorowych obywateli miasta [foto] komentarze opinie

 • gość 2019-07-01 10:49:30

  Szczęść Boże w dalszej posłudze i życiu

 • Gość - niezalogowany 2019-07-01 12:36:44

  Najlepszy proboszcz. Takiego drugiego juz nie bedzie.

 • gość 2019-07-01 20:44:42

  oj takiego juz proboszczanie takiego dobrego

 • gość 2019-07-01 20:46:07

  oj takiego juz proboszcza takiego dobrego nie bedzie

 • E.K. - niezalogowany 2019-07-01 23:16:45

  Oj la Boga oj la Boga juz takiego nie będzie. A co z "moim" Adasiem pyta się p.Ewelina.co z nim będzie?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Sprzedam wkład bagażnika

Sprzedam styropianowy wkład bagażnika samochodu TIGUAN (bez koła zapasowego)


Sprzedam na części motorower

Sprzedam na części zarejestrowany motorower Romet Ogar z silnikiem Jawki. Jeśli chcesz aby młodemu kierowcy leciał zniżki na ubezpieczenie auta to..


Sprzedawca - branża budowlana

Hurtownia materiałów budowlanych i wykończeniowych Chemix Sp. z o.o. w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko Sprzedawca Od kandydatów na..


Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Bardzo dobrej jakości ekogroszek o parametrach: - wartość opałowa 26-28 MJ/kg -siarka 0,50% - popiół do 5%- części lotne >35%. Warunki transportu..


NOWA CENA !!! Mieszkanie

NA SPRZEDAŻ ROZKŁADOWE, PRZYTULNE MIESZKANIE 54M2 NA OSIEDLU SADOWA. Nieruchomość posiada 2 pokoje, oddzielną kuchnię, łazienkę oraz balkon. Łączna..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Mieszkanie 24,34m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 24,34m2 położone na IV piętrze w bloku przy ul. Grunwaldzkiej w..


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


Sprzedam Volkswagena LT

Sprzedam Volkswagena LT 28 2,5 D z 1999 r. Auto w bardzo dobrym stanie , doinwestowane . Samochód pracował w hurtowni i zaopatrywał apteki w leki ...


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Mieszkanie 4 pokoje, 71 Pułk

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na IV piętrze w bloku przy ul. 71 Pułku Piechoty w..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Mieszkanie do wynajęcia

Wynajmę mieszkanie (dwa pokoje) umeblowane. Na ul. Grunwaldzkiej


Naprawa i regeneracja

Borowo - Naprawa i regeneracja alternatorów i rozruszników, Dorota Sasinowska Oferujemy Państwu zakup oraz naprawę alternatorów i rozruszników...


Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja paliw Lotos w Zambrowie ul.Mazowiecka 2a od 01.11,2019r. Poszukuję pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca Doświadczenie nie jest..


Zapewnię wsparcie materialne

Hej. Fajnie, że odwiedziłaś moje ogłoszenie. :-) Poznam sympatyczną i atrakcyjną 18-40 -latkę, która chciałaby mieć wyjątkową okazję w tajemnicy,..


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Usługi koparka volvo 160

Oferuję usługi koparką kołową volvo 160 - wykopy - niwelacja terenu - młot wyburzeniowy - rozbiórki i wyburzenia budynków w zamian za materiał..


Sprzedam Mieszkanie 72 m2 w

Sprzedam mieszkanie o pow. 72,8 m2 na II piętrze z dużym balkonem w Zambrowie przy ul. Wyszyńskiego. Mieszkanie ładne i czyste, po remoncie. Gotowe..


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Węgiel kamienny kostka 640

Posiadamy w sprzedaży węgiel o parametrach -wartość opałowa 24-25 MJ/kg -zawartość popiołu od 6% do 8% Posiadamy samochody samowyładowcze. Warunki..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Meble na wymiar. Kuchnie,

Producent mebli na wymiar Murawski Furniture m.in kuchnie, szafy, garderoby, meble do samodzielnego składania. Odwiedź naszą stronę..


Kupujemy samochody,my płacimy

Kupujemy samochody w bardzo dobrym stanie, z mniejszymi lub większymi wadami także auta powypadkowe ,od 1000zł do 20000zł.Auta bez..


Mieszkanie 2-pokojowe, parter,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 36,90m2 położone na parterze w bloku przy 71 Pułku Piechoty. Lokal..


Sprzedawca stacji Lotos Kołaki

Stacja paliw Lotos w Kołaki Kościelne Gosie Małe 29a od 25.10.2019r. Poszukuję pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca Doświadczenie nie jest..


OPERATOR MASZYN Greenvit

Firma Greenvit- producent ekstraktów roślinnych poszukuje kandydatów na stanowisko: OPERATOR MASZYN Miejsce pracy: Zambrów Rodzaj pracy: pełny..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"