:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 1°C
powietrze Złe
społeczeństwo, Podzambrowscy przodkowie Jarosława Lecha Kaczyńskich - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 08/03/2010 00:00

W 2008 r. w 17 numerze pisma Związku Szlachty Polskiej "Verbum Nobile" ukazał się artykuł pt. "Podzambrowscy przodkowie Jarosława i Lecha Kaczyńskich" autorstwa Andrzeja Brzóski. W artykule autor pokazał wywód przodków po mieczu braci sięgający początku XVIII wieku. Sprawa nie jest szerzej znana poza wąskim kręgiem genealogów i historyków zajmujących się tymi sprawami. Dlatego chcielibyśmy ją przybliżyć.

Dziś publikujemy rozmowę, jaką przeprowadził Redaktor naczelny Zambrowskiego Portalu Grzegorz Zawistowski z autorem artykułu o podzambrowskich przodkach Jarosława i Lecha Kaczyńskich – Andrzejem Brzóską.


Grzegorz Zawistowski: Dzień dobry.
Andrzej Brzóska: Dzień dobry.

G.Z. Rok temu w Verbum Nobile ukazał się Pański artykuł o przodkach Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Skąd pomysł na takie opracowanie i jak do tego doszło?
A.B.: Tekst o przodkach braci Kaczyńskich powstał dość przypadkowo. Od 8 lat zajmuję się genealogią. Początkowo moje poszukiwania dotyczyły własnej rodziny. Z czasem jednak przerodziły się w tropienie historii rodzin szlacheckich z terenu powiatu zambrowskiego, następnie ziemi łomżyńskiej i nurskiej. W 2004 r. przeglądając akta metrykalne parafii Trójcy Przenajświętszej natrafiłem na akt ślubu Stanisławy Kaczyńskiej (mieszkającej wówczas w Sędziwujach) i Stefana Dekutowskiego pochodzącego ze wsi Ołdaki Magna Brok. 27 marca 2005 r. ukazał się 1164 numer tygodnika „Wprost”, a w nim artykuł traktujący o przodkach polskich polityków, w tym prezydenta Kaczyńskiego. Drzewo genealogiczne tam zamieszczone kończyło się na prezydenckim pradziadku Piotrze Kaczyńskim i jego żonie Zofii Gutowskiej. Jeszcze w tym momencie nie miałem zamiaru zajmować się przodkami słynnych bliźniaków. Przełomowe w całej tej sprawie okazało się natrafienie w metrykaliach parafii Rosochate przy okazji badań nad rodziną Laskowskich, na akt ślubu Piotra Kaczyńskiego i Zofii Gutowskiej. Wtedy przypomniałem sobie o metryce ślubu Stanisławy Kaczyńskiej. Otóż jej rodzicami byli Piotr Kaczyński i Zofia z Gutowskich. Stanisława urodziła się we Wradijewce w Guberni Chersońskiej (okolice Odessy) w 1893 r. Z tych terenów pochodziła również Franciszka Świątkowska – żona Aleksandra Kaczyńskiego (dziadka braci Kaczyńskich). Aleksander najprawdopodobniej również urodził się na Ukrainie, ale nie udało mi się tego potwierdzić. Wspomnienie o ukraińskim epizodzie w dziejach rodziny przechowało się u Kaczyńskich. Powszechnie w naszym regionie wiadomo, że bracia Kaczyńscy w dzieciństwie często bywali u siostry swego dziadka w Ołdakach koło Czyżewa. Tą siostrą okazała się być właśnie Stanisława Kaczyńska, która w roku 1919 wzięła ślub ze Stefanem Dekutowskim w zambrowskim kościele. W obliczu tych faktów nie miałem wątpliwości, że trafiłem na rodzinę „tych” Kaczyńskich.

G.Z. Skąd czerpał Pan informacje?
A.B.: Moje ustalenia bazują na aktach metrykalnych parafii Zambrów, Szumowo, Rosochate i Dąbrowa Wielka. Pomocne były również artykuły i wywiady zamieszczone w prasie. Rodzinną parafią Kaczyńskich w XVIII i XIX wieku było Rosochate.

G.Z. Sięgnął Pan aż do roku 1737 pisząc o Walentym Kaczyńskim pochodzącym prawdopodobnie z Kaczyna Starego lub Kaczyna Herbasów. Nie było to na pewno proste. Na jakie problemy napotykał Pan podczas prób dotarcia do korzeni Kaczyńskich?
A.B.: Moje poszukiwania pozwoliły ustalić kolejne 3 pokolenia przodków braci Kaczyńskich. Rok 1737 to przybliżona data urodzin Walentego Kaczyńskiego – prapraprapradziadka braci Kaczyńskich. W tym czasie w parafii Rosochate nie urodził się Walenty Kaczyński. Natomiast w sąsiedniej parafii Dąbrowa Wielka urodziło się w tym czasie aż trzech Walentych Kaczyńskich. W tej parafii znajdują się dwie wsie Kaczyn Stary i Kaczyn Herbasy, które są gniazdami rodu Kaczyńskich herbu Suchekownaty. Informacje o Walentym Kaczyńskim czerpałem z metryk jego dzieci, które niestety nie zawierały żadnych danych umożliwiających bliższą identyfikację tej osoby. Zachowane metryki rosochackie zaczynają się od roku 1808. Walenty zmarł przed tą datą. Dalsze poszukiwania Walentego i jego przodków w metrykach parafii Dąbrowa Wielka w tej sytuacji stały się niemożliwe. Być może księgi sądowe ziemi drohickiej, obecnie przechowywane w Mińsku na Białorusi zawierają informacje o Walentym Kaczyńskim osiadłym z żoną Katarzyną w Skarzynie Abramach i pozwolą w przyszłości na ustalenie dalszych przodków.

G.Z.: W artykule wymieniony jest herb Pomian …
A.B.: Tak, rzeczywiście. Zasugerowałem się informacjami podanymi przez braci Kaczyńskich. W ziemi łomżyńskiej, w powiecie ostrołęckim mieszkają Kaczyńscy herbu Pomian. Nie mają oni jednak nic wspólnego poza nazwiskiem z Kaczyńskimi z Kaczyna Starego i Herbasów w ziemi drohickiej. Ci, bowiem pieczętowali się herbem Suchekownaty i byli obecni w tych miejscowościach, co najmniej od roku 1446. Informacje te uzyskałem już po publikacji artykułu od p. Tomasza Jaszczołta – autora pracy doktorskiej o szlachcie drohickiej.

G.Z. W Pańskim opracowaniu przy opisie przodków obecnego Prezydenta RP często przewijają się takie nazwy miejscowości jak Rosochate, Zambrów, Skarzyn Nowy, Skarzyn Stary. Można więc powiedzieć, że swoje korzenie mają na naszych terenach?
A.B.: Absolutnie tak! Co prawda gmina Czyżew zdążyła nadać honorowe obywatelstwo panu prezydentowi, ale to gmina Zambrów (i staropolski Powiat Zambrowski) dzierżą w tej sprawie palmę pierwszeństwa. Piotr i Stanisław Kaczyńscy (pradziad i prapradziad prezydenta) urodzili się w Skarzynie Nowym, natomiast Mikołaj Kaczyński (praprapradziad) urodził się w Skarzynie Abramach (obecnie jest to cześć wsi Skarzyn Nowy). Wszystkie te miejscowości należały do tej części parafii Rosochate, która wchodziła w skład powiatu zambrowskiego. Oprócz miejscowości są jeszcze nazwiska występujące w genealogii Kaczyńskich, takie jak Skarzyński, Ossowski, Krajewski, Mościcki, Godlewski, Gutowski, Biały, Zawistowski, Dąbrowski. Trzy pierwsze z nich to gniazdowa szlachta powiatu zambrowskiego. Pozostałe rodziny to nasi najbliżsi sąsiedzi z ziemi nurskiej, drohickiej i bielskiej.

GZ. W ostatnich latach, chociażby wśród moich znajomych, zauważyłem wzmożone zainteresowanie genealogią własnych rodzin. Czy jest może w Zambrowie, albo ma szanse powstania jakieś koło zainteresowań lub klub, w którym mogliby się spotykać i wymieniać poglądami, radami oraz chwalić efektami swoich poszukiwań, osoby zainteresowane genealogią?
A.B.: Mimo rosnącej popularności genealogii, sami genealodzy w naszej okolicy nie są zbyt liczni. Wiem, że oprócz mnie są w Zambrowie co najmniej trzy osoby, które od lat zajmują się historią swoich rodzin. Pojawiają się również osoby nowe. Sprawy o które Pan pyta są realizowane przez towarzystwa genealogiczne, powoływane do życia przez samych zainteresowanych. W naszej części Mazowsza jak do tej pory nie powstała tego typu inicjatywa. Najbliższe nam terytorialnie tego typu stowarzyszenia to Suwalskie Towarzystwo Genealogiczne i Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne. Podobną rolę spełniają portale i strony genealogiczne, których stale przybywa. Internet bardzo popularyzuje i wspiera badania genealogiczne. Często forum wymiany informacji i doświadczeń stają się zjazdy rodzinne. Do tej pory w naszej okolicy takie zjazdy organizowali Krajewscy, Gosiewscy i Zaniewscy.

G.Z. Dziękuję za rozmowę i gratuluję dotychczasowych osiągnięć. Do widzenia.
A.B. Również dziękuje. Do widzenia.

Przedstawiamy drzewo genealogiczne opracowane przez pana Andrzeja Brzóskę: KLIKNIU TU - DRZEWO J. i L. Kaczyńskich

Polecamy:
:: I Zjazd Rodu Zaniewskich

Reklama

Podzambrowscy przodkowie Jarosława i Lecha Kaczyńskich komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

ARDOM – solidne okna, drzwi,

Okna - PCV, aluminiowe, drewniane, dachowe, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, bramy garażowe, rolety zewnętrzne i wewnętrzne, moskitiery, parapety..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


VW PASSAT B6

Sprzedam ładnego, bardzo bogato wyposażonego Passata B6 z grudnia 2007roku z rewelacyjną automatyczną skrzynią biegów DSG. Samochód regularnie..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Instalacje Hydrauliczne, C.O,

Witam, oferuję wykonanie instalacji hydraulicznych w pełnym zakresie, instalacji gazowych wewnętrznych i zewnętrznych z nadzorem kierowniczym,..


Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Parametry: -wartość opałowa 26-28 MJ/kg - zawartość popiołu ok 6% -granulacja 8mm-25mm -zawartość siarki 0,45% Transport HDS lub winda.Warunki..


Rover 75 2.0 full opcja

Sprzedam Rovera 75 2.0 diesel full opcja. Auto z 2002 roku w bardzo dobrym stanie, 2 komplety kół aluminiowych. Więcej info pod nr tel 798012310


Pranie tapicerki meblowej i

Oferuję -pranie tapicerki (samochodowej,meblowej,itp...) -pranie dywanów i wykładzin. -czyszczenie różnego typu:kanap,wypoczynków,krzeseł itp....


Usługi Minikoparką

Kompleksowe Usługi Minikoparką Szybko i solidnie. Polecam i Zapraszam. tel. 728 349 576


Działka rolno-budowlana 1,70

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka gruntu o powierzchni 1, 70 ha położona w we wsi Krajewo Korytki, gmina Zambrów...


Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu ROLNIK MIODUSZEWSKI przy ulicy Wiśniowej w Zambrowie. Mamy w ofercie maszyny rolnicze kilkunastu producentów, części do maszyn..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


KOMINKI KOMPLEKSOWO

*Sprzedaż i montaż wkładów kominkowych *W ofercie także biokominki i kominki elektryczne-idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku i pomieszczeń bez..


Działka rolna 7800m2 Nagoszewo

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka rolna o powierzchni 7800m2 położona w Nagoszewie. Użytki oznaczone jako łąki trwałe..


Kupujemy samochody,my płacimy

kup aut za gotówkę,witamy w legalnej firmie która kupuje samochody w dobrych stanach w przedziale cenowym od 1000zł do 20000zł.Kupujemy także auta..


Handlowiec - sprzedawca

Hurtownia materiałów budowlanych i wykończeniowych Chemix Sp. z o.o. w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko Sprzedawca Od kandydatów na..


Działka rolna 1,98 ha Pstrągi

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: ziałki gruntu o łącznej powierzchni 1,987 ha położone w Pstrągach-Gniewotach , gmina Zambrów...


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna, niedoceniana, mało potrzebna? Możliwe, że w ogóle nie ma wokół Ciebie prawdziwie życzliwego i..


Działka 8230m2, Głębocz

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie: Działka o powierzchni 8230m2 położona w miejscowości Głębocz Wielki, gmina Szumowo, powiat zambrowski...


Sprzedam mieszkanie

Mieszkanie trzypoziomowe na Osiedlu Wschód w Zambrowie (ul. Wyszyńskiego) o łącznej powierzchni 110 m2; 85,80 m2 powierzchnia mieszkalna, 12,70 m2..


Zaginął pies . Nagroda za

Szukamy zaginionego psa . Naroda!!!!!


Rover 75 2.0 full opcja

Sprzedam Rovera 75 z 2002 roku, dwa komplety kół aluminiowych. Więcej info pod nr tel 798012310


Szybkie kursy Prawa jazdy z

Oferujemy szybkie kursy prawa jazdy wszystkich kategorii z egzaminem w Łomży. Nasze ośrodki: Łomża, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Czyżew , Jedwabne..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I

Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: - obsługę klienta w oddziale - nawiązywanie i utrzymywanie z klientami długotrwałych..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Lokal usługowo handlowy

Lokal usługowo handlowy Powierzchnia 110m2.Możliwość podziału na dwa lokale po 55m2.Wszystkie media. Centralne ogrzewanie z ciepłowni..


Zatrudnię kierowce C+E

Zatrudnię kierowcę C+E transport międzynarodowy, jazda z naczepą firanką. tel. 666328277


Opel Vectra C

Sprzedam Opla Vectrę C 2.2 GTS 2002r ważne OC i BT, nie odpala. Więcej info pod nr tel 508554392 - nie odpowiadam na smsy


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Zgubiono prawo jazdy, nagroda

Zgubiono prawo jazdy. Nagroda gwarantowana 517315233


Sprzedam Skode Fabie 1.2TSI

Sprzedam Skode Fabie 1.2 TSI 86km, rok produkcji 2014 przebieg 110000, klimatyzacja, elektryczne szyby. Stan idealny, silnik dynamiczny, bardzo małe..


Praca w lokalu

Przyjmiemy do pracy dwie osoby w Pizzerii Perfetto do pracy na kuchni oraz do wypieku pizzy. Praca na stałe - umowa o pracę na pełen etat. Po więcej..


CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE CENY..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"