:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 15°C
powietrze B. dobre
Portal zambrow.org 11/05/2018 23:33

W podniosłej atmosferze pożegnano dziś oficera SGO „Narew” kpt. Władysława Dąbrowskiego - dowódcę 1. kompanii CKM 71. Pułku Piechoty - oraz nieznanego żołnierza, których szczątki odnaleziono w styczniu w miejscowości Dmochy-Wochy. Zambrów pożegnał swoich obrońców tak, jak na to zasłużyli - godnie, z pocztami sztandarowymi, ceremoniałem wojskowym oraz przy udziale władz samorządowych i lokalnej społeczności.

Dziś w Zambrowie odbył się uroczysty pogrzeb dwóch żołnierzy, poległych w 1939 roku w rejonie naszego miasta. Jednym z nich był oficer 71. Pułku Piechoty kpt. Władysław Dąbrowski, który zginął w trakcie bitwy o Zambrów. Tożsamość drugiego pochowanego dziś żołnierza nie została do tej pory ustalona.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie, gdzie przy ołtarzu w asyście żołnierzy zostały ustawione dwie trumny przykryte polskimi flagami. Na uroczystość przybyli: Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – generał brygady dr Jarosław Gromadziński,  Komendant Garnizonu Białystok – major Jan Busłowicz, synowie poległego oficera kpt. Władysława Dąbrowskiego - panowie Jerzy i Tadeusz Dąbrowscy z rodzinami, kombatanci, przedstawiciele władz szczebla krajowego, przedstawiciele władz samorządowych z województwa, powiatu, miasta i okolicznych gmin, poczty sztandarowe, przedstawiciele placówek oświatowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, związków, harcerzy oraz mieszkańcy Zambrowa. Mszę koncelebrował Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.

- „11 września 1939 roku śmierć zaskoczyła tych dwóch żołnierzy. Żyli dla swojej ojczyzny, której chcieli pospieszyć z pomocą w tych trudnych momentach jej egzystencji (…) Młodzi ludzie, ojciec rodziny, mąż, którego życie jako ojca było na początku, dał z siebie to, co było najcenniejsze – życie. Ten inny żołnierz, zapewne młodszy, dał swoje życie za ojczyznę wierny swojej przysiędze żołnierskiej.” - mówił podczas homilii bp. Janusz Stepnowski.

Po liturgii w asyście honorowej 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego dowodzonej przez por. Przemysława Antosa, pocztów sztandarowych, samorządowców i mieszkańców Zambrowa, a także Orkiestry Wojskowej z Giżycka pod dowództwem tambur majora st. Chorążego sztabowego Waldemara Pestki, trumny ze szczątkami żołnierzy, które umieszczono na specjalnie przygotowanym samochodzie terenowym Scorpion, zostały odprowadzone na cmentarz parafialny przy ul. Cmentarnej.

Tam odbył się obrzęd pogrzebowy. Po oddaniu honorów przez wojskową asystę honorową odbyło się przekazanie flag z trumny kpt. Władysława Dąbrowskiego jego synom Jerzemu i Tadeuszowi Dąbrowskim, zaś z trumny nieznanego żołnierza na ręce Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie Marty Konopka z przeznaczeniem dla Regionalnej Izby Historycznej. Następnie szczątki kpt. Władysława Dąbrowskiego i nieznanego żołnierza zostały złożone w mogile zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie ojczyzny, po czym była salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Na zakończenie wszyscy zebrani mieli możliwość złożenia wieńców i kwiatów

Organizatorami tej niecodziennej uroczystości byli: Urząd Miasta Zambrów oraz Regionalna Izba Historyczna Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie.

Przypomnijmy, że kpt. Władysław Dąbrowski w kampanii wrześniowej 1939 dowodził 1. kompanią CKM w I batalionie 71. Pułku Piechoty. Historyczne źródła podają, że kpt. Dąbrowski podległ w bitwie 11 września, kiedy to I batalion 71. PP pod silnym ogniem niemieckim osiągnął rynek Zambrowa. W marcu bieżącego roku zespół dra Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie potwierdził tożsamość kpt. Władysława Dąbrowskiego, spoczywającego w bezimiennej mogile w miejscowości Dmochy-Wochy (gm. Czyżew), gdzie w styczniu przeprowadzono badania ekshumacyjne.

Warto dodać, że przed dzisiejszą uroczystością pożegnania żołnierzy w budynku Centrum Kultury w Zambrowie odbyła się konferencja prasowa, dotycząca ekshumacji szczątków obu żołnierzy. Przybliżono na niej sylwetkę kpt. Władysława Dąbrowskiego oraz historię do momentu odnalezienia grobu. Ponadto dr Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przedstawił wyniki badań ekshumacyjnych.

- „Identyfikacja kpt. Władysława Dąbrowskiego jest dla nas, czyli specjalistów zajmujących się tą tematyką, wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ żołnierze września roku 1939 niestety w znacznej większości są bezimienni.” - podkreślał dr Andrzej Ossowski.

Głos podczas konferencji zabrał także syn poległego kpt. Władysława Dąbrowskiego - pan Jerzy Dąbrowski. Jest to osoba związana z naszym miastem, która systematycznie uczestniczy w lokalnych uroczystościach patriotycznych. Pan Jerzy wydał nawet cztery książki, z których trzy dotyczyły 71. Pułku Piechoty, natomiast jedna – garnizonu Zambrów. W 2014 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Jerzy Dąbrowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zambrów.

- „Chciałbym podziękować panu burmistrzowi Kazimierzowi Dąbrowskiemu, który na moją prośbę uruchomił procedurę ekshumacyjną. Muszę stwierdzić, że bardzo ciężki był dla mnie i dla mojej rodziny okres 11 miesięcy oczekiwania na zgodę na ekshumację z IPN. Dziękuję panu Jarosławowi Strenkowskiemu z Regionalnej Izby Historycznej za zorganizowanie prac ekshumacyjnych (…) Będąc na miejscu, podczas prowadzonych prac, byłem przekonany, że odnalazłem szczątki ojca, który na łące państwa Godlewskich z Dmoch-Woch w zadbanej mogile przeleżał 78 lat i 4 miesiące. Moje przekonanie utwierdziła szyna usztywniająca oraz zachowany fragment nieśmiertelnika z literami.” - mówił Jerzy Dąbrowski.

Do artykułu dołączamy zdjęcia z dzisiejszej uroczystości pożegnania oficera SGO „Narew” kpt. Władysława Dąbrowskiego i nieznanego żołnierza, a także skrót video z tego wydarzenia. Zapis konferencji prasowej z udziałem dra Andrzeja Ossowskiego, Jerzego Dąbrowskiego, burmistrza Kazimierza Dąbrowskiego oraz historyka Dariusza Grabowskiego dostępny jest >>TUTAJ<<.

Reklama

Po 79 latach godny pogrzeb kpt. Władysława Dąbrowskiego i nieznanego żołnierza [foto+video] komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Mieszkanie 4 pokoje, 71 Pułk

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na IV piętrze w bloku przy ul. 71 Pułku Piechoty w..


Sprzedam na części motorower

Sprzedam na części zarejestrowany motorower Romet Ogar z silnikiem Jawki. Jeśli chcesz aby młodemu kierowcy leciał zniżki na ubezpieczenie auta to..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Naprawa i regeneracja

Borowo - Naprawa i regeneracja alternatorów i rozruszników, Dorota Sasinowska Oferujemy Państwu zakup oraz naprawę alternatorów i rozruszników...


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Hej. Fajnie, że odwiedziłaś moje ogłoszenie. Mam parę pytań do Ciebie. Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna i niedoceniana?..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Kupujemy samochody,my płacimy

Kupujemy samochody w bardzo dobrym stanie, z mniejszymi lub większymi wadami także auta powypadkowe ,od 1000zł do 20000zł.Auta bez..


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Sprzedawca stacji Lotos Kołaki

Stacja paliw Lotos w Kołaki Kościelne Gosie Małe 29a od 25.10.2019r. Poszukuję pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca Doświadczenie nie jest..


Usługi koparka volvo 160

Oferuję usługi koparką kołową volvo 160 - wykopy - niwelacja terenu - młot wyburzeniowy - rozbiórki i wyburzenia budynków w zamian za materiał..


regały sklepowe

sprzedam regały sklepowe 19sztuk, 215x80x30 wys/szer/gleb/ cena za sztukę 150 zł


Mieszkanie 2-pokojowe, parter,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 36,90m2 położone na parterze w bloku przy 71 Pułku Piechoty. Lokal..


OPERATOR MASZYN Greenvit

Firma Greenvit- producent ekstraktów roślinnych poszukuje kandydatów na stanowisko: OPERATOR MASZYN Miejsce pracy: Zambrów Rodzaj pracy: pełny..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Mieszkanie do wynajęcia

Wynajmę mieszkanie (dwa pokoje) umeblowane. Na ul. Grunwaldzkiej


NOWA CENA !!! Mieszkanie

NA SPRZEDAŻ ROZKŁADOWE, PRZYTULNE MIESZKANIE 54M2 NA OSIEDLU SADOWA. Nieruchomość posiada 2 pokoje, oddzielną kuchnię, łazienkę oraz balkon. Łączna..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja paliw Lotos w Zambrowie ul.Mazowiecka 2a od 01.11,2019r. Poszukuję pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca Doświadczenie nie jest..


Meble na wymiar. Kuchnie,

Producent mebli na wymiar Murawski Furniture m.in kuchnie, szafy, garderoby, meble do samodzielnego składania. Odwiedź naszą stronę..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Sprzedawca - branża budowlana

Hurtownia materiałów budowlanych i wykończeniowych Chemix Sp. z o.o. w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko Sprzedawca Od kandydatów na..


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


Sprzedam wkład bagażnika

Sprzedam styropianowy wkład bagażnika samochodu TIGUAN (bez koła zapasowego)


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Mieszkanie 24,34m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 24,34m2 położone na IV piętrze w bloku przy ul. Grunwaldzkiej w..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Sprzedam Mieszkanie 72 m2 w

Sprzedam mieszkanie o pow. 72,8 m2 na II piętrze z dużym balkonem w Zambrowie przy ul. Wyszyńskiego. Mieszkanie ładne i czyste, po remoncie. Gotowe..


Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Bardzo dobrej jakości ekogroszek o parametrach: - wartość opałowa 26-28 MJ/kg -siarka 0,50% - popiół do 5%- części lotne >35%. Warunki transportu..


Węgiel kamienny kostka 640

Posiadamy w sprzedaży węgiel o parametrach -wartość opałowa 24-25 MJ/kg -zawartość popiołu od 6% do 8% Posiadamy samochody samowyładowcze. Warunki..


Sprzedam Volkswagena LT

Sprzedam Volkswagena LT 28 2,5 D z 1999 r. Auto w bardzo dobrym stanie , doinwestowane . Samochód pracował w hurtowni i zaopatrywał apteki w leki ...


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"