:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C całkowite zachmurzenie

Zidentyfikowano szczątki kpt. Władysława Dąbrowskiego z 71. Pułku Piechoty

wiadomości lokalne, Zidentyfikowano szczątki Władysława Dąbrowskiego Pułku Piechoty - zdjęcie, fotografia

To już pewne. Szczątki jednego z żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej w bitwie o Zambrów, których ekshumację na początku tego roku przeprowadzono w miejscowości Dmochy-Wochy (gm. Czyżew), należą do oficera 71. Pułku Piechoty kpt. Władysława Dąbrowskiego, poległego w 1939 roku w bitwie o Zambrów.

Zespół dra Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie potwierdził tożsamość kpt. Władysława Dąbrowskiego, spoczywającego w bezimiennej mogile w miejscowości Dmochy-Wochy (woj. podlaskie). Przypomnijmy, że badania ekshumacyjne zbiorowej mogiły polskich żołnierzy odbyły się tam 13 stycznia. Pisaliśmy o tym w artykule: „Szczątki kpt. Dąbrowskiego odnalezione? Trwają badania genetyczne [foto]”. Organizatorem prac, na zlecenie Urzędu Miasta, była Regionalna Izba Historyczna MOK w Zambrowie.

W trakcie badania odkryto szczątki dwóch żołnierzy. Oprócz nich znaleziono również drobne rzeczy należące do tych osób, tj.: guziki, dwa fragmenty nieśmiertelnika, krzyżyk, fragment jakiegoś dokumentu, a także szynę kramera, która była nałożona na lewą nogę. Już wtedy pracownik RIH Jarosław Strenkowski informował, że są to przesłanki, które mocno wskazywały na to, że w tej mogile pochowany był kpt. Władysław Dąbrowski.

Teraz przypuszczenia te potwierdzili genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którzy zidentyfikowali szczątki kpt. Władysława Dąbrowskiego - żołnierza 71. Pułku Piechoty.

- „To ewenement, bo takich spraw - identyfikacji z 1939 r. - tak naprawdę nie ma. Nie przypominam sobie, żeby udało się po tylu latach odnaleźć szczątki zupełnie zaginionego żołnierza i potwierdzić tożsamość badaniami genetycznymi.” - powiedział PAP dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów działającej przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Dodał, że ta identyfikacja pokazuje, że także w przypadku szczątków z 1939 r. warto robić badania genetyczne.

Jak zaznaczył Ossowski, na sprawne zakończenie badań identyfikacyjnych, mimo złego zachowania szczątków, złożyło się kilka czynników, między innymi bardzo szybkie rozpoczęcie badań materiału genetycznego.

- „Zastosowaliśmy w nich najnowocześniejsze metody genetyki sądowej.” - powiedział dr Andrzej Ossowski.

Jak dodał, identyfikacja szczątków kpt. Dąbrowskiego była możliwa dzięki materiałowi porównawczemu, uzyskanemu od synów żołnierza. Wcześniej niezwykle ważne, jak zaznaczył Ossowski, były badania historyczne, wykonane przed ekshumacją. Ogromną pracę wykonali tu pasjonaci historii, którzy latami zbierali informacje, rozmawiali z mieszkańcami okolic i to dzięki nim identyfikacja była możliwa.

Szczątki obu żołnierzy odnalezionych w mogile w miejscowości Dmochy-Wochy zostaną uroczyście pochowane w grobie Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Ojczyzny 11 września 1939 roku w bitwie o Zambrów.

Przypomnijmy, że kpt. Władysław Dąbrowski w kampanii wrześniowej 1939 dowodził 1. kompanią CKM w I batalionie 71. Pułku Piechoty. Historyczne źródła podają, że kpt. Dąbrowski podległ w bitwie 11 września, kiedy to I batalion 71. PP pod silnym ogniem niemieckim osiągnął rynek Zambrowa. Warto również przypomnieć, że syn kpt. Władysława Dąbrowskiego - Jerzy jest bardzo związany z naszym miastem i systematycznie uczestniczy w lokalnych uroczystościach patriotycznych. Wydał cztery książki, z których trzy dotyczyły 71. Pułku Piechoty, natomiast jedna – garnizonu Zambrów. W 2014 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Jerzy Dąbrowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zambrów.

Polecamy:
:: Szczątki kpt. Dąbrowskiego odnalezione? Trwają badania genetyczne [foto]

:: Szczątki żołnierzy złożone w kwaterze wojennej [foto+video]
:: Zimowy rajd konny Szlakiem Powstań Narodowych zawitał do Szumowa [foto+video]
:: Order Polonia Restituta dla Kazimierza Chodzickiego z gm. Kołaki Kościelne [foto]
:: Oddali hołd powstańcom styczniowym [foto]
:: Niebawem ruszą poszukiwania radzieckiego szturmowika
:: Szczątki żołnierzy odnalezione przy budowie trasy S8 spoczną w nowym miejscu
:: Archeologiczne skarby na placu budowy S8 [foto]
:: Ludzkie szczątki wydobyto na cmentarzu w Zambrowie. Będzie ekshumacja ciał [foto]

Zidentyfikowano szczątki kpt. Władysława Dąbrowskiego z 71. Pułku Piechoty komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org