:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Drugie spotkanie z historykiem Dariuszem Markiem Srzednickim w CK [foto]

wernisaże spotkania, Drugie spotkanie historykiem Dariuszem Markiem Srzednickim [foto] - zdjęcie, fotografia
06/11/2018 16:31

Kim była Maria z Billewiczów Piłsudska, Leonarda Lewandowska, Aleksandra Szczerbińska, Maria z Koplewskich Juszkiewiczowa? Jaką rolę odegrały w życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego? Czym zasłużyły się w historii walki o niepodległość? W jakich okolicznościach marszałek wziął ślub z pierwszą żoną, a także jakie były okoliczności jego śmierci? O tym opowiedział w trakcie drugiego spotkania w Centrum Kultury historyk Dariusz Marek Srzednicki.

Kolejne sensacyjne i mało znane fakty z życia Józefa Piłsudskiego usłyszeli zebrani w Centrum Kultury goście na drugim wykładzie Dariusza Marka Srzednickiego – autora książki, historyka, scenarzysty i reżysera przedstawień teatralnych i filmów historycznych. Odbywający się w MOK cykl spotkań z historykiem został zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

 

Tym razem Dariusz Marek Srzednicki, podczas wykładu pt. „Od Zułowskiego Dworku do Belwederu”, skupił się głównie na prywatnym życiu „Komendanta”. Na początku wykładowca przedstawiał kilka ciekawych faktów z dzieciństwa i dorastania przyszłego Marszałka, który spośród licznego rodzeństwa wyróżniał się wyjątkową inteligencją, był apodyktyczny, ale lubiany i cieszył się autorytetem. Dowód wczesnych zapędów Ziuka do panowania (wtedy jeszcze nad rodzeństwem) stanowiło m.in. zdjęcie pokazane przez historyka. Przedstawiało ono braci: młodszego - Józefa i starszego – Bronisława. Zadziwiające w nim było to, że pomimo obecnej ówcześnie hierarchii, jaka panowała w rodzinie, to Ziuk siedział na krześle, a nie jego starszy brat.

 

W dalszej części wykładu historyk ukazał okres dorastania Ziuka w wileńskim gimnazjum, kiedy to był często karany za polskość, następnie czas studiów uniwersyteckich przerwany zesłaniem, walkę z caratem i działania na rzecz niepodległości Polski.

 

Autor dzieł o Piłsudskim dużo czasu w swej wypowiedzi poświęcił jego miłościom. Jak mówił, miał kilka pań bliskich sercu: krewnych, żon, przyjaciółek. Wśród najbliższych mu kobiet można wymienić matkę – Marię z Billewiczów Piłsudską, ukochaną siostrę – Zofię Piłsudską-Kadenacy, pasierbicę – Wandę Juszkiewicz oraz córki – Wandę Piłsudską i Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską. Pierwszą ukochaną była Leonarda Lewandowska. Kolejne to żony: Maria Juszkiewicz, Aleksandra Szczerbińska.

 

Sporo czasu prelegent poświęcił pierwszej żonie Józefa Piłsudskiego – Marii. Jak mówił, skupiała ona wokół siebie ludzi o różnych orientacjach politycznych, połączonych opozycyjną działalnością wobec caratu. Związała się z ruchem socjalistycznym emocjonalnie, przyjmując przede wszystkim jego wymiar niepodległościowy i nie angażując się w sprawy partyjne. Z uwagi na nieprzeciętna urodę i ujmujący wdzięk nazywano Marię „Piękną Panią”. O jej względy rywalizowali Józef Piłsudski i jego późniejszy przeciwnik polityczny – Roman Dmowski. Piłsudskiego urzekła nie tylko jej uroda ale także intelekt, kultura i odwaga w działalności konspiracyjnej. Cenił także gościnność i przytulność domu pani Juszkiewiczowej.

 

Historyk podkreślił, że aby małżeństwo z rozwiedzioną Marią mogło dojść do skutku, Piłsudski zdecydował się na zmianę wyznania z rzymskokatolickiego na ewangelicko-augsburskie. Ślub odbył się 15 lipca 1899 r. w kościele protestanckim w znajdującej się obok Zambrowa miejscowości Paproć Duża.

 

Po śmierci Marii, Marszałek wziął ślub z Aleksandrą Szczerbińską, a następnie wprowadził się z nią do Belwederu. Jednak, aby do tego doszło, musiał on uprzednio powrócić na łono kościoła katolickiego, co odbyło się 27 lutego 1916 w Karasinie.

 

Dariusz Marek Srzednicki pod koniec dzisiejszego wykładu opowiedział o śmierci Józefa Piłsudskiego. Wiadomość na temat jego stanu zdrowia podano oficjalnie po obchodach Święta Niepodległości 11 listopada 1934. Podczas uroczystości doszło do zasłabnięcia, w związku, z czym skrócono część oficjalną. 12 maja 1935 roku w Belwederze Piłsudski zmarł na raka wątroby. Wykładowca podkreślał, że jego pogrzeb stał się wielką manifestacją jedności narodowej. Ogłoszona została (tylko raz w okresie II RP) żałoba narodowa. Na drugi dzień po śmierci zostały wyjęte z jego ciała mózg i serce. Mózg Piłsudskiego był potem badany przez naukowców w Wilnie, a serce zostało złożone w grobie jego matki na cmentarzu na Rossie w Wilnie, a ciało w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

 

Przypomnijmy, że wczoraj w sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury w Zambrowie odbyło się pierwsze spotkanie z Dariuszem Markiem Srzednickim. Wówczas historyk wystąpił z wykładem pt. „Józef Piłsudski – koniec walki o jutro”. Dzisiejsza prelekcja gościa cieszyła się jednak większym zainteresowaniem, niż wczorajsza. Oprócz członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku tym razem słuchaczami byli także uczniowie Zespołu Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Zambrowie.

 

Już jutro w Centrum Kultury w Zambrowie odbędzie się trzeci i zarazem ostatni wykład Dariusza Marka Srzednickiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.


Dariusz Marek Srzednicki – historyk, reżyser, dziennikarz. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale historycznym, gdzie tematem pracy doktorskiej były ,,Uwarunkowania polityczne kreujące Edwarda Rydza Śmigłego na Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w 1935 roku”, następnie ukończył podyplomowe studia z zakresu reżyserii w Centrum Kształcenia Kadr TVP w Warszawie. Autor wielu filmów dokumentalnych dotyczących dwudziestolecia międzywojennego , scenarzysta i reżyser przedstawień teatralnych głównie o tematyce historycznej, min. „Nasza konstytucja”, „Nieznane sceny z życia Ziuka i Józefa” oraz „Marszałek z pejzażem miasta w tle”.

Reklama

Drugie spotkanie z historykiem Dariuszem Markiem Srzednickim w CK [foto] komentarze opinie

 • gość 2018-11-07 06:33:21

  Ale te fotele brudne.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-07 11:03:02

  Kiepski dom kultury to i kiepski historyk-propagandy. Niech się istoryk wypowie dlaczego w1939 roku utraciliśmy niepodległość w nawiązaniu do zamachu majowego 1926 roku.A może by się wypowiedział dlaczego miernoty po zamachu stanu obejmowały władze w wojsku ,administracji państwowej ,szkolnictwie wyższym i gospodarce. Kariera Nikodema Dyzmy jest odpowiedzią na pomajowe władztwo a potem w 1939 r utrata niepodległości. Szkoda słów na nieżetelność historyka który mija się z prawdą i nie szanuje faktów zdarzeń historycznych.

 • Krystyna - niezalogowany 2018-11-08 01:26:00

  Ja byłam na spotkaniu i na pewno przyjdę na następne. Pochodzę z rodziny patriotycznej w której zawsze darzyło się Marszałka Piłsudskiego szacunkiem. Nie zauważyłam na spotkaniu żadnej propagandy. Mało znane fakty były przestawiane z dystansem bez jakiejkolwiek oceny i nade wszystko - bardzo ciekawie. Ponieważ większość z nich dotyczyła prywatnego życia Marszałka, o wartościowaniu politycznym, nie mogło tu być mowy. Myślę, że "Gość- niezalogowany", nie uczestniczył w spotkaniu, ponieważ jego ocena całkowicie mija się z prawdą, jakby nie dotyczyła tego co się wówczas naprawdę działo. Propaganda, owszem była w okresie mojej młodości. Pamiętam jak oburzona usłyszałam w szkole średniej od swego nauczyciela historii (który był aktywistą PZPR), że Józef Piłsudski, to taki polski faszysta, który gnębił komunistów wtrącając ich do wiezienia..., tylko tyle o Marszałku można było wówczas wiedzieć.

 • gość 2018-11-08 02:36:26

  Spotkania były uszeregowane tematycznie. Zapoznałem się z tytułami wykładów i miałem świadomość na co mogę liczyć i co usłyszę podczas prelekcji. Tematy o Piłsudskim, nawiązywały do odzyskania niepodległości przez Polskę i przedstawiały mało znane wydarzenia z jego życia prywatnego i to najbardziej mnie zainteresowało. Wykłady nie były poświęcone sytuacji politycznej w Polsce po 1926 roku, więc rozgoryczenie, że nie było o tym mowy podczas prelekcji, jest moim zdaniem nieporozumieniem. A powoływanie się na „Karierę Nikodema Dyzmy”, jako źródła historycznego, jest cokolwiek mało poważnym argumentem.

 • Andrzej - niezalogowany 2018-11-09 01:22:01

  Bardzo dobrze i ciekawie przedstawione mało znane fakty. Bylem na wszystkich spotkaniach i zrobiłem notatki. Przydadzą się, ponieważ większość z prezentowanych wydarzeń, nie jest opisywana w podręcznikach.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Lokal do wynajęcia

Oferuję do wynajęcia lokal przy ul. Świętokrzyskiej 9.


Zobacz ogłoszenie

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ KAT. C+E

Zatrudnię kierowcę kat C+E w transporcie międzynarodowym jazda z naczepą typu chłodnia , kierunki Rumunia , Węgry , Bułgaria. Oferuje atrakcyjne..


Zobacz ogłoszenie

Budynek użytkowy 452m2, Al.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Budynek mieszkalno-użytkowo-handlowy o powierzchni użytkowej 452m2 położony przy Aleji Wojska..


Zobacz ogłoszenie

Nowa Deskorolka elektryczna

Mam dziś do sprzedania nową deskorolke elektryczną. Deskorolka niedawno kupiona w niemczech, posiadam fakturę. Do zamówienia dorzucam w gratisie..


Zobacz ogłoszenie

Praca na stałe

Przyjmiemy do pracy na stałe do wypieku pizzy. Doświadczenie nie jest wymagane - wszystkiego nauczymy. Wynagrodzenie na START 2250pln brutto +..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalna Kosmetyka

Profesjonalna kosmetyka auta jest niezbędny dla zachowania pięknego wyglądu samochodu przez długie lata. Pozwala również na podniesienie wartości..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Spawanie oraz naprawa tworzyw

Oferujemy spawanie/naprawę: ✔️zderzaków samochodów osobowych i ciężarowych ✔️lamp (dorabiamy uchwyty i uzupełniamy ubytki) ✔️lusterek, atrap ,..


Zobacz ogłoszenie

Agri Radrol Zambrów ul.

Zajmujemy się sprzedażą maszyn rolniczych używanych pochodzących głównie z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii. W ofercie posiadamy również..


Zobacz ogłoszenie

Zakład Stolarski Pieer

Zakład Stolarski Pieer zatrudni pracownika na stanowisku stolarz meblowy. Wymagane prawo jazdy kat.B. Doświadczenie w zawodzie mile widziane. Dobre..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

ZBIORNIKI DWUPŁASZCZOWE FIRMY

Zapraszamy do zakupu zbiorników dwupłaszczowych na paliwo firmy FORTIS. W ofercie posiadamy zbiorniki o pojemności 2000l i 2500l zbiorniki..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA C+E - codzienne

Firma z Czyżewa zatrudni kierowcę kat. C+E. Codzienne powroty do siedziby firmy. Osoby zainteresowane proszę o kontakt telefoniczny tel:602-616-444


Zobacz ogłoszenie

PelleT WYSOKIEJ jakości

ROLNIK-SKLEP T. MIODUSZEWSKI UL. BIAŁOSTOCKA 38 WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) Oferuje wysokiej jakości granulat drzewny PELLET renomowanego..


Zobacz ogłoszenie

Tania pożyczka bez zaświadczeń

Tania pożyczka do 20 000 zł bez zaświadczeń, nie pytamy o historię kredytową i zaświadczenia. Pieniądze możesz mieć na koncie w 15 minut. Możliwość..


Zobacz ogłoszenie

Doradca Klienta w PP Alior

Aktualnie poszukujemy kandydata do placówki partnerskiej Alior Banku w Zambrowie na stanowisko: Doradca Klienta. Zakres obowiązków: • aktywne..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie na Kosseckiego 4

Sprzedam mieszkanie(63m2) na pierwszym piętrze w bloku Kosseckiego 4.


Zobacz ogłoszenie

Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja Paliw Lotos 290 w Gosiach Małych od 01.02.2019 r. poszukuje pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca - pół etatu Doświadczenie nie..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki na dowód bez

Nieplanowany wydatek? Potrzebujesz szybkiej gotówki w ciągu chwili? Posiadamy wiele ofert pożyczek na oświadczenie. Nie musisz wychodzić z domu by..


Zobacz ogłoszenie

Dom 140m2, ul. Słoneczna

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom wolnostojący, I-piętrowy o powierzchni 140m2 (powierzchnia zabudowy 105,83m2) położony w..


Zobacz ogłoszenie

Zaplace za loda w aucie.70zl.

Zaplace za loda w aucie, cena do ustalenia;) Zaplace za loda w aucie. Jak jestes zainteresowana


Zobacz ogłoszenie

PŁUG ŚNIEŻNY 3M

SKLEP HAPROL ZAPRASZA DO ZAKUPU PŁUGÓW ŚNIEŻNYCH FIRMY METAL-TECHNIK. W OFERCIE PŁUGI PROSTE SZER. 1,50M, 2,0M, 2,60M 3,0M ORAZ PŁUGI SKŁADANE SZER...


Zobacz ogłoszenie

ZBIORNIK NA PALIWO

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds sprzedaży i

Elhurt-Elmet Sp. z o. o., firma o wieloletniej tradycji w handlu artykułami z branży elektrycznej i metalowej, lider na rynku, poszukuje Kandydatek..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"