:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Drugie spotkanie z historykiem Dariuszem Markiem Srzednickim w CK [foto]

wernisaże spotkania, Drugie spotkanie historykiem Dariuszem Markiem Srzednickim [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 06/11/2018 16:31

Kim była Maria z Billewiczów Piłsudska, Leonarda Lewandowska, Aleksandra Szczerbińska, Maria z Koplewskich Juszkiewiczowa? Jaką rolę odegrały w życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego? Czym zasłużyły się w historii walki o niepodległość? W jakich okolicznościach marszałek wziął ślub z pierwszą żoną, a także jakie były okoliczności jego śmierci? O tym opowiedział w trakcie drugiego spotkania w Centrum Kultury historyk Dariusz Marek Srzednicki.

Kolejne sensacyjne i mało znane fakty z życia Józefa Piłsudskiego usłyszeli zebrani w Centrum Kultury goście na drugim wykładzie Dariusza Marka Srzednickiego – autora książki, historyka, scenarzysty i reżysera przedstawień teatralnych i filmów historycznych. Odbywający się w MOK cykl spotkań z historykiem został zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

 

Tym razem Dariusz Marek Srzednicki, podczas wykładu pt. „Od Zułowskiego Dworku do Belwederu”, skupił się głównie na prywatnym życiu „Komendanta”. Na początku wykładowca przedstawiał kilka ciekawych faktów z dzieciństwa i dorastania przyszłego Marszałka, który spośród licznego rodzeństwa wyróżniał się wyjątkową inteligencją, był apodyktyczny, ale lubiany i cieszył się autorytetem. Dowód wczesnych zapędów Ziuka do panowania (wtedy jeszcze nad rodzeństwem) stanowiło m.in. zdjęcie pokazane przez historyka. Przedstawiało ono braci: młodszego - Józefa i starszego – Bronisława. Zadziwiające w nim było to, że pomimo obecnej ówcześnie hierarchii, jaka panowała w rodzinie, to Ziuk siedział na krześle, a nie jego starszy brat.

 

W dalszej części wykładu historyk ukazał okres dorastania Ziuka w wileńskim gimnazjum, kiedy to był często karany za polskość, następnie czas studiów uniwersyteckich przerwany zesłaniem, walkę z caratem i działania na rzecz niepodległości Polski.

 

Autor dzieł o Piłsudskim dużo czasu w swej wypowiedzi poświęcił jego miłościom. Jak mówił, miał kilka pań bliskich sercu: krewnych, żon, przyjaciółek. Wśród najbliższych mu kobiet można wymienić matkę – Marię z Billewiczów Piłsudską, ukochaną siostrę – Zofię Piłsudską-Kadenacy, pasierbicę – Wandę Juszkiewicz oraz córki – Wandę Piłsudską i Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską. Pierwszą ukochaną była Leonarda Lewandowska. Kolejne to żony: Maria Juszkiewicz, Aleksandra Szczerbińska.

 

Sporo czasu prelegent poświęcił pierwszej żonie Józefa Piłsudskiego – Marii. Jak mówił, skupiała ona wokół siebie ludzi o różnych orientacjach politycznych, połączonych opozycyjną działalnością wobec caratu. Związała się z ruchem socjalistycznym emocjonalnie, przyjmując przede wszystkim jego wymiar niepodległościowy i nie angażując się w sprawy partyjne. Z uwagi na nieprzeciętna urodę i ujmujący wdzięk nazywano Marię „Piękną Panią”. O jej względy rywalizowali Józef Piłsudski i jego późniejszy przeciwnik polityczny – Roman Dmowski. Piłsudskiego urzekła nie tylko jej uroda ale także intelekt, kultura i odwaga w działalności konspiracyjnej. Cenił także gościnność i przytulność domu pani Juszkiewiczowej.

 

Historyk podkreślił, że aby małżeństwo z rozwiedzioną Marią mogło dojść do skutku, Piłsudski zdecydował się na zmianę wyznania z rzymskokatolickiego na ewangelicko-augsburskie. Ślub odbył się 15 lipca 1899 r. w kościele protestanckim w znajdującej się obok Zambrowa miejscowości Paproć Duża.

 

Po śmierci Marii, Marszałek wziął ślub z Aleksandrą Szczerbińską, a następnie wprowadził się z nią do Belwederu. Jednak, aby do tego doszło, musiał on uprzednio powrócić na łono kościoła katolickiego, co odbyło się 27 lutego 1916 w Karasinie.

 

Dariusz Marek Srzednicki pod koniec dzisiejszego wykładu opowiedział o śmierci Józefa Piłsudskiego. Wiadomość na temat jego stanu zdrowia podano oficjalnie po obchodach Święta Niepodległości 11 listopada 1934. Podczas uroczystości doszło do zasłabnięcia, w związku, z czym skrócono część oficjalną. 12 maja 1935 roku w Belwederze Piłsudski zmarł na raka wątroby. Wykładowca podkreślał, że jego pogrzeb stał się wielką manifestacją jedności narodowej. Ogłoszona została (tylko raz w okresie II RP) żałoba narodowa. Na drugi dzień po śmierci zostały wyjęte z jego ciała mózg i serce. Mózg Piłsudskiego był potem badany przez naukowców w Wilnie, a serce zostało złożone w grobie jego matki na cmentarzu na Rossie w Wilnie, a ciało w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

 

Przypomnijmy, że wczoraj w sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury w Zambrowie odbyło się pierwsze spotkanie z Dariuszem Markiem Srzednickim. Wówczas historyk wystąpił z wykładem pt. „Józef Piłsudski – koniec walki o jutro”. Dzisiejsza prelekcja gościa cieszyła się jednak większym zainteresowaniem, niż wczorajsza. Oprócz członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku tym razem słuchaczami byli także uczniowie Zespołu Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Zambrowie.

 

Już jutro w Centrum Kultury w Zambrowie odbędzie się trzeci i zarazem ostatni wykład Dariusza Marka Srzednickiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.


Dariusz Marek Srzednicki – historyk, reżyser, dziennikarz. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale historycznym, gdzie tematem pracy doktorskiej były ,,Uwarunkowania polityczne kreujące Edwarda Rydza Śmigłego na Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w 1935 roku”, następnie ukończył podyplomowe studia z zakresu reżyserii w Centrum Kształcenia Kadr TVP w Warszawie. Autor wielu filmów dokumentalnych dotyczących dwudziestolecia międzywojennego , scenarzysta i reżyser przedstawień teatralnych głównie o tematyce historycznej, min. „Nasza konstytucja”, „Nieznane sceny z życia Ziuka i Józefa” oraz „Marszałek z pejzażem miasta w tle”.

Reklama

Drugie spotkanie z historykiem Dariuszem Markiem Srzednickim w CK [foto] komentarze opinie

 • gość 2018-11-07 06:33:21

  Ale te fotele brudne.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-07 11:03:02

  Kiepski dom kultury to i kiepski historyk-propagandy. Niech się istoryk wypowie dlaczego w1939 roku utraciliśmy niepodległość w nawiązaniu do zamachu majowego 1926 roku.A może by się wypowiedział dlaczego miernoty po zamachu stanu obejmowały władze w wojsku ,administracji państwowej ,szkolnictwie wyższym i gospodarce. Kariera Nikodema Dyzmy jest odpowiedzią na pomajowe władztwo a potem w 1939 r utrata niepodległości. Szkoda słów na nieżetelność historyka który mija się z prawdą i nie szanuje faktów zdarzeń historycznych.

 • Krystyna - niezalogowany 2018-11-08 01:26:00

  Ja byłam na spotkaniu i na pewno przyjdę na następne. Pochodzę z rodziny patriotycznej w której zawsze darzyło się Marszałka Piłsudskiego szacunkiem. Nie zauważyłam na spotkaniu żadnej propagandy. Mało znane fakty były przestawiane z dystansem bez jakiejkolwiek oceny i nade wszystko - bardzo ciekawie. Ponieważ większość z nich dotyczyła prywatnego życia Marszałka, o wartościowaniu politycznym, nie mogło tu być mowy. Myślę, że "Gość- niezalogowany", nie uczestniczył w spotkaniu, ponieważ jego ocena całkowicie mija się z prawdą, jakby nie dotyczyła tego co się wówczas naprawdę działo. Propaganda, owszem była w okresie mojej młodości. Pamiętam jak oburzona usłyszałam w szkole średniej od swego nauczyciela historii (który był aktywistą PZPR), że Józef Piłsudski, to taki polski faszysta, który gnębił komunistów wtrącając ich do wiezienia..., tylko tyle o Marszałku można było wówczas wiedzieć.

 • gość 2018-11-08 02:36:26

  Spotkania były uszeregowane tematycznie. Zapoznałem się z tytułami wykładów i miałem świadomość na co mogę liczyć i co usłyszę podczas prelekcji. Tematy o Piłsudskim, nawiązywały do odzyskania niepodległości przez Polskę i przedstawiały mało znane wydarzenia z jego życia prywatnego i to najbardziej mnie zainteresowało. Wykłady nie były poświęcone sytuacji politycznej w Polsce po 1926 roku, więc rozgoryczenie, że nie było o tym mowy podczas prelekcji, jest moim zdaniem nieporozumieniem. A powoływanie się na „Karierę Nikodema Dyzmy”, jako źródła historycznego, jest cokolwiek mało poważnym argumentem.

 • Andrzej - niezalogowany 2018-11-09 01:22:01

  Bardzo dobrze i ciekawie przedstawione mało znane fakty. Bylem na wszystkich spotkaniach i zrobiłem notatki. Przydadzą się, ponieważ większość z prezentowanych wydarzeń, nie jest opisywana w podręcznikach.

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam dom w malowniczej

Sprzedam dom jednorodzinny -dworek wolnostojący z poddaszem użytkowym, położony w Wiśniewie w bliskiej odległości od Zambrowa (4 km). Posiadłość..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

sprzedam komplet wypoczynkowy

Sprzedam prawie nowy komplet wypoczynkowy w modnym morskim kolorze, meble były kupionre rok temu w sklepie Agata Meble, kanapa + fotel + duża pufa...


Zobacz ogłoszenie

Ozonowanie klimatyzacji,

Zapraszam do skorzystania z usługi odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Odgrzybianie metodą ozonowania. Metoda bardzo skuteczna. Koszt od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Pomocnik kucharza sushi

Restauracja Ashi Sushi w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko: pomocnik kucharza sushi. Nie wymagamy doświadczenia - wszystkiego nauczymy ;)..


Zobacz ogłoszenie

Księgowa oraz Pracownik

Primarol Robert Grzymała Paproć Duża 84 poszukuję pracownika na stanowisko księgowej. Wymagania: znajomość podstaw rachunkowości, umiejętność..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

Studentka szuka praktyk

Szukam czterotygodniowych praktyk związanych z kierunkiem studiów zarządzanie sprzedażą. Najchętniej od lipca. Jeśli to możliwe byłabym..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

SPRZEDAM GOLFA GOAL

rok produkcji - 2006 pojemność - 1,4 benzyna ******* WERSJA GOAL ******** /////////////// 2 KOMPLETY KÓŁ //////////////// //// FELGI Z..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

Skup aut od 500 do 15.000zl przeprowadzamy w sposób profesjonalny i bezpieczny. Finalizując transakcję odkupu samochodu jako priorytet stawiamy..


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

TELEWIZJA BEZ OPŁAT!!!!!

EKSTRAKLASA POWRACA!!!! PRZYJDŹ DO SALONU NC+ W ZAMBROWIE I SKORZYSTAJ Z NAJLEPSZYCH OFERT W OKOLICY!TYLKO TERAZ PAKIET EXTRA DO 6MCY ZA 0ZŁ! A DLA..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie,

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Bardzo atrakcyjne ceny! Odgrzybianie (bardzo skuteczne) już od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa i regeneracja

Oferujemy Państwu zakup oraz naprawę alternatorów i rozruszników. Wysoką jakość usług gwarantuje dziesięcioletnie doświadczenie w branży..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Dyskretny zarobek !

! Hej popatrz, niby dlaczego nie miałabyś zarobić dla siebie Pieniędzy w lekki, miły i przyjemny sposób w całkowitej tajemnicy przed całym światem?..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę rekreacyjną z

Witam kupię działkę rekreacyjną z domkiem zagospodarowaną


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW OSOBOWYCH, DOSTAWCZYCH, BUSÓW 9-OSOBOWYCH ORAZ PRZYCZEP I LAWET. WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY - MOŻLIWOŚĆ NEGOCJACJI CENY W..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"