:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Drugie spotkanie z historykiem Dariuszem Markiem Srzednickim w CK [foto]

wernisaże spotkania, Drugie spotkanie historykiem Dariuszem Markiem Srzednickim [foto] - zdjęcie, fotografia
06/11/2018 16:31

Kim była Maria z Billewiczów Piłsudska, Leonarda Lewandowska, Aleksandra Szczerbińska, Maria z Koplewskich Juszkiewiczowa? Jaką rolę odegrały w życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego? Czym zasłużyły się w historii walki o niepodległość? W jakich okolicznościach marszałek wziął ślub z pierwszą żoną, a także jakie były okoliczności jego śmierci? O tym opowiedział w trakcie drugiego spotkania w Centrum Kultury historyk Dariusz Marek Srzednicki.

Kolejne sensacyjne i mało znane fakty z życia Józefa Piłsudskiego usłyszeli zebrani w Centrum Kultury goście na drugim wykładzie Dariusza Marka Srzednickiego – autora książki, historyka, scenarzysty i reżysera przedstawień teatralnych i filmów historycznych. Odbywający się w MOK cykl spotkań z historykiem został zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

 

Tym razem Dariusz Marek Srzednicki, podczas wykładu pt. „Od Zułowskiego Dworku do Belwederu”, skupił się głównie na prywatnym życiu „Komendanta”. Na początku wykładowca przedstawiał kilka ciekawych faktów z dzieciństwa i dorastania przyszłego Marszałka, który spośród licznego rodzeństwa wyróżniał się wyjątkową inteligencją, był apodyktyczny, ale lubiany i cieszył się autorytetem. Dowód wczesnych zapędów Ziuka do panowania (wtedy jeszcze nad rodzeństwem) stanowiło m.in. zdjęcie pokazane przez historyka. Przedstawiało ono braci: młodszego - Józefa i starszego – Bronisława. Zadziwiające w nim było to, że pomimo obecnej ówcześnie hierarchii, jaka panowała w rodzinie, to Ziuk siedział na krześle, a nie jego starszy brat.

 

W dalszej części wykładu historyk ukazał okres dorastania Ziuka w wileńskim gimnazjum, kiedy to był często karany za polskość, następnie czas studiów uniwersyteckich przerwany zesłaniem, walkę z caratem i działania na rzecz niepodległości Polski.

 

Autor dzieł o Piłsudskim dużo czasu w swej wypowiedzi poświęcił jego miłościom. Jak mówił, miał kilka pań bliskich sercu: krewnych, żon, przyjaciółek. Wśród najbliższych mu kobiet można wymienić matkę – Marię z Billewiczów Piłsudską, ukochaną siostrę – Zofię Piłsudską-Kadenacy, pasierbicę – Wandę Juszkiewicz oraz córki – Wandę Piłsudską i Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską. Pierwszą ukochaną była Leonarda Lewandowska. Kolejne to żony: Maria Juszkiewicz, Aleksandra Szczerbińska.

 

Sporo czasu prelegent poświęcił pierwszej żonie Józefa Piłsudskiego – Marii. Jak mówił, skupiała ona wokół siebie ludzi o różnych orientacjach politycznych, połączonych opozycyjną działalnością wobec caratu. Związała się z ruchem socjalistycznym emocjonalnie, przyjmując przede wszystkim jego wymiar niepodległościowy i nie angażując się w sprawy partyjne. Z uwagi na nieprzeciętna urodę i ujmujący wdzięk nazywano Marię „Piękną Panią”. O jej względy rywalizowali Józef Piłsudski i jego późniejszy przeciwnik polityczny – Roman Dmowski. Piłsudskiego urzekła nie tylko jej uroda ale także intelekt, kultura i odwaga w działalności konspiracyjnej. Cenił także gościnność i przytulność domu pani Juszkiewiczowej.

 

Historyk podkreślił, że aby małżeństwo z rozwiedzioną Marią mogło dojść do skutku, Piłsudski zdecydował się na zmianę wyznania z rzymskokatolickiego na ewangelicko-augsburskie. Ślub odbył się 15 lipca 1899 r. w kościele protestanckim w znajdującej się obok Zambrowa miejscowości Paproć Duża.

 

Po śmierci Marii, Marszałek wziął ślub z Aleksandrą Szczerbińską, a następnie wprowadził się z nią do Belwederu. Jednak, aby do tego doszło, musiał on uprzednio powrócić na łono kościoła katolickiego, co odbyło się 27 lutego 1916 w Karasinie.

 

Dariusz Marek Srzednicki pod koniec dzisiejszego wykładu opowiedział o śmierci Józefa Piłsudskiego. Wiadomość na temat jego stanu zdrowia podano oficjalnie po obchodach Święta Niepodległości 11 listopada 1934. Podczas uroczystości doszło do zasłabnięcia, w związku, z czym skrócono część oficjalną. 12 maja 1935 roku w Belwederze Piłsudski zmarł na raka wątroby. Wykładowca podkreślał, że jego pogrzeb stał się wielką manifestacją jedności narodowej. Ogłoszona została (tylko raz w okresie II RP) żałoba narodowa. Na drugi dzień po śmierci zostały wyjęte z jego ciała mózg i serce. Mózg Piłsudskiego był potem badany przez naukowców w Wilnie, a serce zostało złożone w grobie jego matki na cmentarzu na Rossie w Wilnie, a ciało w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

 

Przypomnijmy, że wczoraj w sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury w Zambrowie odbyło się pierwsze spotkanie z Dariuszem Markiem Srzednickim. Wówczas historyk wystąpił z wykładem pt. „Józef Piłsudski – koniec walki o jutro”. Dzisiejsza prelekcja gościa cieszyła się jednak większym zainteresowaniem, niż wczorajsza. Oprócz członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku tym razem słuchaczami byli także uczniowie Zespołu Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Zambrowie.

 

Już jutro w Centrum Kultury w Zambrowie odbędzie się trzeci i zarazem ostatni wykład Dariusza Marka Srzednickiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.


Dariusz Marek Srzednicki – historyk, reżyser, dziennikarz. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale historycznym, gdzie tematem pracy doktorskiej były ,,Uwarunkowania polityczne kreujące Edwarda Rydza Śmigłego na Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w 1935 roku”, następnie ukończył podyplomowe studia z zakresu reżyserii w Centrum Kształcenia Kadr TVP w Warszawie. Autor wielu filmów dokumentalnych dotyczących dwudziestolecia międzywojennego , scenarzysta i reżyser przedstawień teatralnych głównie o tematyce historycznej, min. „Nasza konstytucja”, „Nieznane sceny z życia Ziuka i Józefa” oraz „Marszałek z pejzażem miasta w tle”.

Reklama

Drugie spotkanie z historykiem Dariuszem Markiem Srzednickim w CK [foto] komentarze opinie

 • gość 2018-11-07 06:33:21

  Ale te fotele brudne.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-07 11:03:02

  Kiepski dom kultury to i kiepski historyk-propagandy. Niech się istoryk wypowie dlaczego w1939 roku utraciliśmy niepodległość w nawiązaniu do zamachu majowego 1926 roku.A może by się wypowiedział dlaczego miernoty po zamachu stanu obejmowały władze w wojsku ,administracji państwowej ,szkolnictwie wyższym i gospodarce. Kariera Nikodema Dyzmy jest odpowiedzią na pomajowe władztwo a potem w 1939 r utrata niepodległości. Szkoda słów na nieżetelność historyka który mija się z prawdą i nie szanuje faktów zdarzeń historycznych.

 • Krystyna - niezalogowany 2018-11-08 01:26:00

  Ja byłam na spotkaniu i na pewno przyjdę na następne. Pochodzę z rodziny patriotycznej w której zawsze darzyło się Marszałka Piłsudskiego szacunkiem. Nie zauważyłam na spotkaniu żadnej propagandy. Mało znane fakty były przestawiane z dystansem bez jakiejkolwiek oceny i nade wszystko - bardzo ciekawie. Ponieważ większość z nich dotyczyła prywatnego życia Marszałka, o wartościowaniu politycznym, nie mogło tu być mowy. Myślę, że "Gość- niezalogowany", nie uczestniczył w spotkaniu, ponieważ jego ocena całkowicie mija się z prawdą, jakby nie dotyczyła tego co się wówczas naprawdę działo. Propaganda, owszem była w okresie mojej młodości. Pamiętam jak oburzona usłyszałam w szkole średniej od swego nauczyciela historii (który był aktywistą PZPR), że Józef Piłsudski, to taki polski faszysta, który gnębił komunistów wtrącając ich do wiezienia..., tylko tyle o Marszałku można było wówczas wiedzieć.

 • gość 2018-11-08 02:36:26

  Spotkania były uszeregowane tematycznie. Zapoznałem się z tytułami wykładów i miałem świadomość na co mogę liczyć i co usłyszę podczas prelekcji. Tematy o Piłsudskim, nawiązywały do odzyskania niepodległości przez Polskę i przedstawiały mało znane wydarzenia z jego życia prywatnego i to najbardziej mnie zainteresowało. Wykłady nie były poświęcone sytuacji politycznej w Polsce po 1926 roku, więc rozgoryczenie, że nie było o tym mowy podczas prelekcji, jest moim zdaniem nieporozumieniem. A powoływanie się na „Karierę Nikodema Dyzmy”, jako źródła historycznego, jest cokolwiek mało poważnym argumentem.

 • Andrzej - niezalogowany 2018-11-09 01:22:01

  Bardzo dobrze i ciekawie przedstawione mało znane fakty. Bylem na wszystkich spotkaniach i zrobiłem notatki. Przydadzą się, ponieważ większość z prezentowanych wydarzeń, nie jest opisywana w podręcznikach.

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Opieka nad starszym panem

Praca dla milej i uczciwej pani z podstawowa znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

DEKODER 4K ZA 1ZŁ/MIES!

ZAPRASZAMY DO SALONU NC+ NA OFERTY W ZWIĄZKU Z 1. DNIEM WIOSNY!!!! DEKODER 4K ZA 1ZŁ/MIES! TYLKO W SALONIE PREMIUM W GALERII BEM W ZAMBROWIE!..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę zlecenia remontowe.

Przyjmę zlecenia; szpachlowanie ,malowanie, adaptacja poddaszy,panele remonty mieszkań. Gwarantuję jakość wykonania usług. numer telefonu: 784..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie

Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę lokal

Wynajmę lokal użytkowo-handlowy 58m2 w Zambrowie przy ulicy Wyszyńskiego 13. Lokal składa się z 3 pomieszczeń użytkowych i ubikacji. Może być..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja Paliw Lotos w Zambrowie ul. Mazowiecka 2a od 01.04.2019 r. poszukuje pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca, Doświadczenie nie jest..


Zobacz ogłoszenie

MASZYNY ROLNICZE, DOSTĘPNE NA

SKLEP HAPROL ZAPRASZA DO ZAKUPU WŁÓKI ŁĄKOWO-POLOWEJ, RÓŻNE ROZMIARY 4M, 5M, 6M, 8M, ROZKŁADANE HYDRAULICZNIE, NA CZTERECH RZĘDACH ZĘBÓW. MALOWANE I..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę na staż

Przyjmę na staż w charakterze sprzedawcy w sklepie, przy ul. Raginisa 4.


Zobacz ogłoszenie

AGREGATY PODORYWKOWE, BRONY

SKLEP HAPROL ZAPRASZA DO ZAKUPU MASZYN ROLNICZYCH FIRMY LAND STAL PRODUKUJĄCEJ MASZYNY BARDZO WYSOKIEJ JAKOŚCI. W SPRZEDAŻY M.IN AGREGATY..


Zobacz ogłoszenie

Działka budowlana 1553m2 w

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1553m2 położona w Czyżewie obręb Złote Jabłko. Nieruchomość zgodnie z..


Zobacz ogłoszenie

Lokal do wynajęcia

Oferuję do wynajęcia lokal przy ul. Świętokrzyskiej 9.


Zobacz ogłoszenie

Pożyczka na wiosnę

Pożyczka na wiosnę na korzystnych warunkach! Bez BIK, Bez sprawdzania historii kredytowej, Bez zaświadczeń. Teraz nawet 20 000 zł! Możliwa spłata w..


Zobacz ogłoszenie

dostępne od ręki - ZBIORNIK NA

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmiemy do pracy kierowce

Przyjmiemy dyspozycyjnego kierowcę na dowozy w lokalu gastronomicznym. Bardzo dobre warunki pracy. Po więcej informacji zapraszamy do naszego lokalu..


Zobacz ogłoszenie

Montaż kamer, alarmów,

Zambrów, Łomża, Białystok i okolice Oferujemy: - montaż kamer - montaż alarmów - montaż wideodomofonów - montaż automatów do bram - montaż..


Zobacz ogłoszenie

BUDOWNICTWO- poszukujemy

Zatrudnimy pomocników oraz murarzy. Praca w Zambrowie przez cały rok. Мы будем нанимать помощников и каменщиков. Работаем в Замбруве целый год.


Zobacz ogłoszenie

ZBIORNIKI DWUPŁASZCZOWE NA

ZAPRASZAMY DO ZAKUPU ZBIORNIKÓW DWUPŁASZCZOWYCH NA PALIWO. W OFERCIE POSIADAMY ZBIORNIKI O POJEMNOŚCI 2000L l 2500L. ZBIORNIKI STANDARDOWO..


Zobacz ogłoszenie

taras balkon schody kamienny

Posadzki żywiczne,garaż ,kotłownia,magazyn,biuro,dom ,mieszkanie,tarasy,balkony,schody - 100 zł Łomża Zapraszam do zapoznania się z ofertą naszej..


Zobacz ogłoszenie

Dom 200m2, działka 2511m2, gm.

Dom o powierzchni użytkowej 200m2 ( powierzchnia zabudowy 105m2) położony we wsi Gunie-Ostrów, gmina Kołaki Kościelne. Budynek mieszkalny w całości..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Dodatkowa praca z dyskretnym

Hej! Chciałabyś spróbować jakby to było być super potajemną masażystką? Interesują mnie regularne spotkania i wspiercie na każdym spotkaniu. Rodzaj..


Zobacz ogłoszenie

Praca biurowa

Szukam pracy biurowej. Pracuje obecnie jako pomoc księgowej,w trakcie studiów podyplomowych kadry i płace.


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT Nr 1. w Twojej

SPRZEDAJ SWÓJ SAMOCHÓD SZYBKO, A CO NAJWAŻNIEJSZE legalnej FIRMIE KTÓRA WIDZISZ.Kupujemy auta w stanie bardzo dobrym,uszkodzone, powypadkowe, bez..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds sprzedaży i

Elhurt-Elmet Sp. z o. o., firma o wieloletniej tradycji w handlu artykułami z branży elektrycznej i metalowej, lider na rynku, poszukuje Kandydatek..


Zobacz ogłoszenie

Pracownik produkcji -

Zambrowska Fabryka Okien szuka pracowników do pracy przy linii montażowej. Praca w centrum Zambrowa; II zmianowy system pracy; 8 h..


Zobacz ogłoszenie

Praca przy produkcji kołder.

Przyjmę osoby do pracy przy produkcji kołder. Nie potrzebna umiejętność szycia. Tylko osoby ze zdolnościami manualnymi. Osoby energiczne i..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"