:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  4°C bezchmurnie

Będzie remont zabytkowego domu parafialnego w Szumowie

Zabytkowa, drewniana synagoga – obecnie dom parafialny przy kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Szumowie, przejdzie prace konserwatorskie. Na ten cel Rada Gminy Szumowo przeznaczyła 20 tys. zł.

Proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Szumowie ks. kan. Sławomir Grodecki planuje wyremontować zabytkowy dom parafialny. Prace mają objąć rozbiórkę, przebudowę lub wzmocnienie starych elementów budynku. W pierwszym etapie prac przewidziano m.in. podparcie podwalin stropowych, wymianę ściany zewnętrznej oraz dwóch okien. Następnie wymiana pułapu i oczyszczenie belek stropowych. Kolejnym etapem będzie pokrycie dachu blachą, wymiana rynien i rur spustowych, docieplenie stropu na strychu oraz budowa nowego komina.

 

Na ten cel dotacji w kwocie 20 tys. zł udzieliła podczas ostatniej sesji Rada Gminy Szumowo. W miniony piątek, w celu realizacji postanowień podjętej uchwały, Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman oraz ks. kan. Sławomir Grodecki podpisali stosowną umowę.

 

- „W tym roku ksiądz proboszcz dostał 300 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracownicy Gminy napisali taki wniosek, na kwotę 356 tys. 754 zł, który zabezpieczałby dach i część konstrukcyjną ostatniego stropu. Jest już wyłoniony wykonawca.” - mówił na ostatniej sesji Rady Gminy Szumowo wójt Jarosław Cukierman.

 

W związku z walorami artystycznymi zabytkowego budynku znajdującego się w Szumowie, po remoncie planuje się udostępnić ten obiekt zwiedzającym. Dom parafialny ma służyć mieszkańcom wsi oraz turystom promując jednocześnie dziedzictwo historyczno-kulturowe regionu. W utworzonej w budynku sali spotkań umieszczone będą zbiory parafii i gminy związane z historią i kulturą regionu. 

 

Drewniana synagoga, którą szczyci się Szumowo, pochodzi z około 1933 roku. Bożnica zbudowana została przez cieślę Jana Wojsa ze wsi Duchny Młode. W 1942 r. śniadowscy Żydzi zostali przez Niemców wymordowani. Synagogę przekształcono w magazyn zbożowy. Po wojnie w 1946 r. śniadowska gmina jomidia do spraw opuszczonego mienia sprzedała bożnicę szumowskiemu proboszczowi księdzu Eugeniuszowi Grodzkiemu i tym sposobem budowla trafiła na nowe miejsce w Szumowie. Dzisiaj, zachowana w dobrym stanie, pełni rolę domu parafialnego. 11 grudnia 1987 roku budynek został wpisany do katalogu zabytków. Bożnica szumowska jest jedyną drewnianą z tych, które ocalały – a właśnie z drewnianych synagog słynęły te strony.


Będzie remont zabytkowego domu parafialnego w Szumowie komentarze opinie

 • gość 2018-07-20 00:01:21

  kto będzie podwykonawcą wykonawcy? hehehe oj cukier

 • Gość szumowianin - niezalogowany 2018-07-20 09:09:04

  Na farbe nie starczy a gdzie są pieniądze które zebrał na remonty ostatni proboszcz Józef Żyłowski.tak ten z zambrowa znacie go .parafiania z szumowa pamiętają jak józio kase ukradł.

 • Gość szumowianin - niezalogowany 2018-07-20 09:09:41

  Na farbe nie starczy a gdzie są pieniądze które zebrał na remonty ostatni proboszcz Józef Żyłowski.tak ten z zambrowa znacie go .parafiania z szumowa pamiętają jak józio kase ukradł.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-22 10:44:17

  Trzeba było nie kłaść na tacę to byś nie był tak pokrzywdzony. Swoją drogą wójt kasę która wydał na SKANSEN mógł przeznaczyć na remont drewnianej plebanii.moim zdaniem lepsza inwestycja.

Dodajesz jako: Zaloguj się