:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 15°C
powietrze Dobre

Dariusz Marek Srzednicki opowiedział historię Edwarda Rydza-Śmigłego [foto]

RIH Historia, Dariusz Marek Srzednicki opowiedział historię Edwarda Rydza Śmigłego [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 08/10/2019 13:24

Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5, I Liceum Ogólnokształcącego i Branżowej Szkoły I Stopnia wzięła udział w wykładzie Dariusza Marka Srzednickiego pt. „Edward Rydz-Śmigły w walce o niepodległość Polski”, jaki odbył się dziś w sali widowiskowo-kinowej w zambrowskim Centrum Kultury.

 

Dariusz Marek Srzednicki to pochodzący z Białegostoku reżyser, scenarzysta i historyk, autor około dwudziestu filmów dokumentalnych dotyczących dwudziestolecia międzywojennego oraz problematyki zbrodni radzieckich popełnionych w Polsce („A imiona ich nieznane...”, „Rapsod 1941” oraz „Zabici w pośpiechu”), a także autor książki pt. „Czas zweryfikowany” poświęconej Józefowi Piłsudskiemu. Był również reżyserem i scenarzystą kilku przedstawień teatralnych i teatralno-plenerowych, m.in. „Nasza konstytucja”, „Tajemnice życia Ziuka i Józefa” czy „Marszałek z pejzażem miasta w tle”. Jeszcze w czasie studiów uniwersyteckich, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, Dariusz Marek Srzednicki publikował w periodykach ogólnopolskich i prasie codziennej artykuły propagujące niepopularnego w ówczesnej historiografii Józefa Piłsudskiego i okres dwudziestolecia międzywojennego. Bezpośrednio po studiach, podjął się pisania doktoratu. Od początku lat dziewięćdziesiątych związany z TVP, początkowo w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym, a później w Bydgoszczy. W latach 1996-1998 w TVP Białystok, następnie w telewizji komercyjnej. Autor wielu odczytów publicznych poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu, wygłaszanych poza granicami kraju.

 

Dzisiaj zambrowska młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5, I Liceum Ogólnokształcącego i Branżowej Szkoły I Stopnia mogła wysłuchać bardzo ciekawego wykładu Dariusza Marka Srzednickiego na temat Edwarda Rydza-Śmigłego. Prelegent przedstawił mało znane wydarzenia z życia tej niedocenionej i tragicznej postaci w historii naszego kraju. Omówił jego dzieciństwo, sukcesy, błyskawiczną karierę w II Rzeczypospolitej oraz wielką miłość tylko do jednej kobiety. Srzednicki opisywał starania Rydza-Śmigłego o niepodległość Polski, opowiedział o jego śmiałej ucieczce z miejsca internowania oraz tajemniczej śmierci.

 

Tę niecodzienną lekcję historii obrazowały liczne zdjęcia, materiały ikonograficzne oraz fragmenty filmu w reżyserii Dariusza Marka Srzednickiego pt. „Mity i rzeczywistość”, poświęconego Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu.

 

Warto wspomnieć, że wczoraj również w sali widowiskowo-kinowej zambrowskiego Centrum Kultury, młodzież uczestniczyła w ciekawej prelekcji. W niezwykle interesujący sposób o okolicznościach, przebiegu oraz skutkach bitwy o Zambrów we wrześniu 1939 roku opowiedział lokalny historyk Jarosław Strenkowski.

Reklama

Dariusz Marek Srzednicki opowiedział historię Edwarda Rydza-Śmigłego [foto] komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-10-09 14:00:02

  Wstyd i hańba. Rydz śmigły to zdrajca, zostawił swoich ludzi na polu bitwy. Uwierzyl że Anglia da nam broń w czasie wojny, mimo że jeszcze nie byla wyprodukowana... . Słowami takimi jak " Z sowietami nie walczyc" dał początek dla Katynia. Wtedy ruscy mogli potajemnie zabijać polskich oficerów... A czemu? Bo nie było wojny wypowiedzianej sowietom...!

 • Gość - niezalogowany 2019-10-10 20:48:55

  Negatywny bohater sensacji .
  To trzeba mu pomnik lub nazwę ulicy jego imienniem.
  Tak jak I kadrowa.
  Grupę Piłsudskiego wykorzystano jako element dywersyjny przeciwko Rosji. Sam Piłsudski podlewał to sosem patriotycznym i mówił o "zalążku" polskiej siły zbrojnej, pierwszym od lat mundurze polskim, ect... ale..wymarsz dokonał się na polecenie AOK Armee Oberkomendo . Piłsudskiego mianowano dowódcą grupy "bojówek"- i przydzielono do 7 dywizji gen. Bruessela. Sztab austriacki dokładnie wytyczył Piłsudskiemu kierunki przemarszów i jako główny cel wyznaczył zaktywizowanie PPS na terenie zaboru rosyjskiego i wywołanie powstania. Oczywiście również sztab niemiecki w Belinie był poinformowany o działaniach grupy Piłsudskiego i życzył im powodzenia...Liczono że wybuchnie wielkie powstanie w Królestwie, które zmusi Rosję do powrotu do dawnej wspólnej i owocnej przyjaźni.

 • GOŚĆ - niezalogowany 2019-10-14 15:26:43

  Edward Rydz-Śmigły, wielki i niezrozumiany przez współczesnych bohater i gorący patriota. Po zakończeniu II wojny światowej francuski generał i zarazem historyk Louis Augustin Joseph Faury napisał: "Gdyby w kampanii francuskiej z 1940 roku wodzem był Polak Edward Rydz- Śmigły, a nie Gamelin, to Francja własnymi siłami pokonałaby Niemców."

 • gość 2019-10-14 15:48:44

  Kto te dwa pierwsze komentarze napisał? Trol? Prowokator? Czy sędziwy staruszek o rodowodzie komunistycznym? Wiedza "Gościa", żywcem wyrwana z podręczników historii lat "wielkiego sukcesu lat siedemdziesiątych".

 • gość 2019-10-14 17:46:11

  Odnalazłam siebie na zdjęciach. Czy każde wyjście do MOK w Zambrowie musi kojarzyć się z robieniem zdjęć? To stresuje. Nie chcę być fotografowana.
  Domyślam się, że nikt z piszących tu, nie był na spotkaniu, a w szczególności ten hejter wypowiadający się na początku i krytykujący Rydza. Ja byłam i jestem bardzo zadowolona. Tak przedstawianej historii mogę słuchać długo. Nie zauważyłam jak minęły dwie godziny. Rydz-Śmigły został przedstawiony w filmowy wręcz sposób, obiektywnie (ani pozytywnie, ani negatywnie), ale bardzo interesująco i ciekawie. Po przyjściu do domu zaczęłam szukać informacji o nim. I teraz odnoszę wrażenie, że to istotnie tragiczna i niezrozumiała dla wielu postać.

 • gość 2019-10-16 18:07:54

  Wielkie brawa dla organizatorów i pana doktora, to spotkanie było naprawdę ciekawe.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


sprzedam działkę

Sprzedam działkę w Miejscowości Wądołki Borowe 9E .Działka o wielkości 3000 m lub 1500 m .Zabudowa mieszkalna .Woda i prąd obok działki .W..


Sprzedam dom

Sprzedam dom w miejscowości Tybory Olszewo. gotowy do zamieszkania. Nie wymaga wkładu własnego. Na dole dwa pokoje, łazienka i kuchnia z salonem...


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


regały sklepowe

sprzedam regały sklepowe 19sztuk, 215x80x30 wys/szer/gleb/ cena za sztukę 150 zł


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Mieszkanie 24,34m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 24,34m2 położone na IV piętrze w bloku przy ul. Grunwaldzkiej w..


Sprzedawca - branża budowlana

Hurtownia materiałów budowlanych i wykończeniowych Chemix Sp. z o.o. w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko Sprzedawca Od kandydatów na..


Sprzedam Volkswagena LT

Sprzedam Volkswagena LT 28 2,5 D z 1999 r. Auto w bardzo dobrym stanie , doinwestowane . Samochód pracował w hurtowni i zaopatrywał apteki w leki ...


Usługi koparka volvo 160

Oferuję usługi koparką kołową volvo 160 - wykopy - niwelacja terenu - młot wyburzeniowy - rozbiórki i wyburzenia budynków w zamian za materiał..


Kupujemy samochody,my płacimy

Kupujemy samochody w bardzo dobrym stanie, z mniejszymi lub większymi wadami także auta powypadkowe ,od 1000zł do 20000zł.Auta bez..


Mieszkanie do wynajęcia

Wynajmę mieszkanie (dwa pokoje) umeblowane. Na ul. Grunwaldzkiej


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Naprawa i regeneracja

Borowo - Naprawa i regeneracja alternatorów i rozruszników, Dorota Sasinowska Oferujemy Państwu zakup oraz naprawę alternatorów i rozruszników...


Sprzedawca stacji Lotos Kołaki

Stacja paliw Lotos w Kołaki Kościelne Gosie Małe 29a od 25.10.2019r. Poszukuję pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca Doświadczenie nie jest..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Mieszkanie 2-pokojowe, parter,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 36,90m2 położone na parterze w bloku przy 71 Pułku Piechoty. Lokal..


Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja paliw Lotos w Zambrowie ul.Mazowiecka 2a od 01.11,2019r. Poszukuję pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca Doświadczenie nie jest..


OPERATOR MASZYN Greenvit

Firma Greenvit- producent ekstraktów roślinnych poszukuje kandydatów na stanowisko: OPERATOR MASZYN Miejsce pracy: Zambrów Rodzaj pracy: pełny..


NOWA CENA !!! Mieszkanie

NA SPRZEDAŻ ROZKŁADOWE, PRZYTULNE MIESZKANIE 54M2 NA OSIEDLU SADOWA. Nieruchomość posiada 2 pokoje, oddzielną kuchnię, łazienkę oraz balkon. Łączna..


Sprzedam Mieszkanie 72 m2 w

Sprzedam mieszkanie o pow. 72,8 m2 na II piętrze z dużym balkonem w Zambrowie przy ul. Wyszyńskiego. Mieszkanie ładne i czyste, po remoncie. Gotowe..


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Sprzedam wkład bagażnika

Sprzedam styropianowy wkład bagażnika samochodu TIGUAN (bez koła zapasowego)


Węgiel kamienny kostka 640

Posiadamy w sprzedaży węgiel o parametrach -wartość opałowa 24-25 MJ/kg -zawartość popiołu od 6% do 8% Posiadamy samochody samowyładowcze. Warunki..


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna i niedoceniana? Możliwe, że w ogóle nie ma wokół Ciebie prawdziwie życzliwego i przyjaźnie..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Sprzedam na części motorower

Sprzedam na części zarejestrowany motorower Romet Ogar z silnikiem Jawki. Jeśli chcesz aby młodemu kierowcy leciał zniżki na ubezpieczenie auta to..


Meble na wymiar. Kuchnie,

Producent mebli na wymiar Murawski Furniture m.in kuchnie, szafy, garderoby, meble do samodzielnego składania. Odwiedź naszą stronę..


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"