:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 17°C
powietrze Dobre

Ze szkolnej ławki do CK na lekcję historii. Temat zajęć – bitwa o Zambrów [foto]

RIH Historia, szkolnej ławki lekcję historii Temat zajęć bitwa Zambrów [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 07/10/2019 15:30

Sporej dawki lokalnej historii zaczerpnęła młodzież z zambrowskich szkół podstawowych, dzięki prelekcji historyka Jarosława Strenkowskiego. W ciekawy sposób opowiedział on w Centrum Kultury o okolicznościach, przebiegu oraz skutkach bitwy o Zambrów z września 1939 roku.

 

11 września 1939 r. zambrowski 71. Pułk Piechoty pod dowództwem ppłka Adama Zbijewskiego musiał zdobywać Zambrów, czyli miasto, w którym polscy żołnierze przebywali jeszcze kilkanaście dni wcześniej. Stało się tak, ponieważ przez Zambrów wiodła jedyna droga, którą oddziały 18. Dywizji Piechoty pod dowództwem pułkownika Kosseckiego mogły jeszcze wyjść z niemieckiego okrążenia. Należało więc zdobyć Zambrów. Po całonocnej wędrówce zmęczeni żołnierze przystąpili do walki. W walce brały udział trzy bataliony pułku stacjonujące wokół Zambrowa.

 

I batalion kapitana Tadeusza Dworaka wyruszył z Sędziwuj, opanował cmentarz zambrowski i dotarł aż do Rynku (obecny plac Sikorskiego), gdzie doszło do walk w centrum miasta. II batalion mjra Stanisława Knapika wyszedł na skraj lasu pod Wądołkami, skąd miał nacierać na koszary w Zambrowie. A III batalion mjra Jakuba Fobera atakował z rejonu Zakrzewa Starego. Zacięte natarcie żołnierzy III batalionu doprowadziło do zajęcia wsi Pruszki, Nagórki, wzgórza 133 i cmentarza żydowskiego, gdzie doszło do połączenia z oddziałami 33. Pułku Piechoty.

 

Około południa losy wojsk niemieckich w Zambrowie wydawały się przesądzone, ponieważ ataki wojsk polskich odpierał tylko jeden batalion nieprzyjaciela. Niestety, sytuacja zmieniła się, kiedy niemieckie siły zostały wzmocnione. Ostatecznie 71. Pułk Piechoty nie zdobył Zambrowa.

 

W trakcie walk piechota polska poniosła olbrzymie straty: poległo około 400 polskich żołnierzy, a rannych zostało około 1200, głównie z 71. Pułku Piechoty. Było to około 60% zawodowych i 30-40% kadry szeregowej żołnierzy polskich. Duże zniszczenia w budynkach były również w samym Zambrowie.

 

W wyniku przewagi ogniowej nieprzyjaciela polskie oddziały musiały wycofać się na pozycję wyjściową.

 

Następnie podczas bitwy pod Andrzejewem całodobowe natarcie na nieprzyjaciela załamało się w ogniu broni maszynowej i artylerii. 18. Dywizja Piechoty została całkowicie rozbita, do niewoli dostało się ponad 5 tys. oficerów, podoficerów i żołnierzy, których zgrupowano na placu manewrowym koszar 71. Pułku Piechoty w Zambrowie. Jeńcom kazano leżeć. Pilnowali ich uzbrojeni w karabiny maszynowe żołnierze niemieccy.

 

Dziś, po 80 latach od tych wydarzeń, w zambrowskim Centrum Kultury o okolicznościach, przebiegu oraz skutkach bitwy o Zambrów z 1939 roku opowiadał młodzieży z zambrowskich szkół podstawowych pracownik Regionalnej Izby Historycznej MOK w Zambrowie Jarosław Strenkowski. Jego prelekcja przeplatana była unikalnymi archiwalnymi zdjęciami z tamtego okresu.

 

- „Ludzie w waszym wieku mieszkający gdzieś tam w Polsce na pewno słyszeli o Wiźnie. Jest spora szansa, że słyszeli o bitwie pod Andrzejewem, natomiast zdecydowana większość nigdy w życiu nie słyszała o bitwie o Zambrów. To jest coś, co mi się osobiście bardzo nie podoba, ponieważ w moim uznaniu ta bitwa wcale nie była ani mniej ważna, ani mniej zaciekła, ani mniej krwawa, niż bitwa pod Andrzejewem. Tak naprawdę to ta bitwa właśnie toczona między innymi na ulicach naszego miasta zadecydowała o losach 18. Dywizji Piechoty.” - mówił do młodzieży Jarosław Strenkowski. - „Mam ogromne pretensje do Niemców, co zrobili z naszym miastem, za to, że nigdy nie zapłacili za to co się stało. Nie tylko nie zapłacili. Dzisiaj kreują się na ofiary II wojny światowej. Oburza mnie to bardzo. Dlatego bardzo ważna jest, abyście nie słuchali ludzi, którzy mówią wam, tak jak niektórzy politycy: nie patrzmy w przeszłość, patrzmy w przyszłość. Musicie mieć świadomość tego, co się wydarzyło kiedyś, ponieważ nasz dzisiejszy dzień jest efektem wydarzeń z przeszłości. My dzisiaj odczuwamy skutki tego, co wydarzyło się 80 lat temu, nie tylko w Zambrowie, ale w całej Polsce. Zwróćcie uwagę, że to my dzisiaj jeździmy używanymi niemieckimi samochodami, a nie Niemcy jeżdżą używanymi polskimi, a tak właśnie powinno być. Tak powinna wyglądać sprawiedliwość dziejowa, bo to my jesteśmy ofiarami agresji niemieckiej i agresji ich przyjaciół – agresji sowieckiej. To wasi ojcowie i dziadkowie zapłacili z własnej kieszeni za odbudowę naszego miasta.” - dodał pod koniec swojego wystąpienia.

 

Dla młodzieży była to jedna z niewielu okazji, by zapoznać się z tragiczną historią naszego miasta i okolic, bowiem takie wydarzenia nie są opisywane w szkolnych podręcznikach.

 

- „To była bardzo ciekawa lekcja lokalnej historii” – komentowała po prelekcji młodzież szkolna, która zgotowała historykowi na koniec gromkie brawa.

Reklama

Ze szkolnej ławki do CK na lekcję historii. Temat zajęć – bitwa o Zambrów [foto] komentarze opinie

 • gość 2019-10-08 09:06:36

  "Zwróćcie uwagę, że to my dzisiaj jeździmy używanymi niemieckimi samochodami, a nie Niemcy jeżdżą używanymi polskimi, a tak właśnie powinno być. Tak powinna wyglądać sprawiedliwość dziejowa, bo to my jesteśmy ofiarami agresji niemieckiej i agresji ich przyjaciół – agresji sowieckiej. To wasi ojcowie i dziadkowie zapłacili z własnej kieszeni za odbudowę naszego miasta.”
  Piękne prawdziwe słowa. Brawa dla Jarosława Strenkowskiego, dyrektorów i nauczycieli szkół za taką lekcje.

 • Zbyszek - niezalogowany 2019-10-08 15:20:55

  Piękna lekcja historii.. Pełen szacunek... Informacje o walkach o Zambrow w ciekawej formie faktograficznej ..
  Szczegóły bitwy, nazwiska dowódców ...
  Sam zbierałem naboje i łuski oraz inne drobne elementy wyposażenia żołnierzy z kampanii wrześniowe na polu u Dziadka na Pruszkach w latach 70..Wtedy nie miałem tej wiedzy o walkach o Zambrow...
  Dziękuje za piękna lekcje historii....

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Mieszkanie do wynajęcia

Wynajmę mieszkanie (dwa pokoje) umeblowane. Na ul. Grunwaldzkiej


regały sklepowe

sprzedam regały sklepowe 19sztuk, 215x80x30 wys/szer/gleb/ cena za sztukę 150 zł


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna i niedoceniana? Możliwe, że w ogóle nie ma wokół Ciebie prawdziwie życzliwego i przyjaźnie..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


NOWA CENA !!! Mieszkanie

NA SPRZEDAŻ ROZKŁADOWE, PRZYTULNE MIESZKANIE 54M2 NA OSIEDLU SADOWA. Nieruchomość posiada 2 pokoje, oddzielną kuchnię, łazienkę oraz balkon. Łączna..


Sprzedam wkład bagażnika

Sprzedam styropianowy wkład bagażnika samochodu TIGUAN (bez koła zapasowego)


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Meble na wymiar. Kuchnie,

Producent mebli na wymiar Murawski Furniture m.in kuchnie, szafy, garderoby, meble do samodzielnego składania. Odwiedź naszą stronę..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Sprzedam Volkswagena LT

Sprzedam Volkswagena LT 28 2,5 D z 1999 r. Auto w bardzo dobrym stanie , doinwestowane . Samochód pracował w hurtowni i zaopatrywał apteki w leki ...


Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja paliw Lotos w Zambrowie ul.Mazowiecka 2a od 01.11,2019r. Poszukuję pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca Doświadczenie nie jest..


Sprzedam na części motorower

Sprzedam na części zarejestrowany motorower Romet Ogar z silnikiem Jawki. Jeśli chcesz aby młodemu kierowcy leciał zniżki na ubezpieczenie auta to..


Kupujemy samochody,my płacimy

Kupujemy samochody w bardzo dobrym stanie, z mniejszymi lub większymi wadami także auta powypadkowe ,od 1000zł do 20000zł.Auta bez..


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Usługi koparka volvo 160

Oferuję usługi koparką kołową volvo 160 - wykopy - niwelacja terenu - młot wyburzeniowy - rozbiórki i wyburzenia budynków w zamian za materiał..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Sprzedam Mieszkanie 72 m2 w

Sprzedam mieszkanie o pow. 72,8 m2 na II piętrze z dużym balkonem w Zambrowie przy ul. Wyszyńskiego. Mieszkanie ładne i czyste, po remoncie. Gotowe..


Mieszkanie 24,34m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 24,34m2 położone na IV piętrze w bloku przy ul. Grunwaldzkiej w..


Sprzedam dom

Sprzedam dom w miejscowości Tybory Olszewo. gotowy do zamieszkania. Nie wymaga wkładu własnego. Na dole dwa pokoje, łazienka i kuchnia z salonem...


Węgiel kamienny kostka 640

Posiadamy w sprzedaży węgiel o parametrach -wartość opałowa 24-25 MJ/kg -zawartość popiołu od 6% do 8% Posiadamy samochody samowyładowcze. Warunki..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


sprzedam działkę

Sprzedam działkę w Miejscowości Wądołki Borowe 9E .Działka o wielkości 3000 m lub 1500 m .Zabudowa mieszkalna .Woda i prąd obok działki .W..


Mieszkanie 2-pokojowe, parter,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 36,90m2 położone na parterze w bloku przy 71 Pułku Piechoty. Lokal..


Naprawa i regeneracja

Borowo - Naprawa i regeneracja alternatorów i rozruszników, Dorota Sasinowska Oferujemy Państwu zakup oraz naprawę alternatorów i rozruszników...


Sprzedawca stacji Lotos Kołaki

Stacja paliw Lotos w Kołaki Kościelne Gosie Małe 29a od 25.10.2019r. Poszukuję pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca Doświadczenie nie jest..


OPERATOR MASZYN Greenvit

Firma Greenvit- producent ekstraktów roślinnych poszukuje kandydatów na stanowisko: OPERATOR MASZYN Miejsce pracy: Zambrów Rodzaj pracy: pełny..


Sprzedawca - branża budowlana

Hurtownia materiałów budowlanych i wykończeniowych Chemix Sp. z o.o. w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko Sprzedawca Od kandydatów na..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"