:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  4°C bezchmurnie

Za nami akcja MotoSerce i Dzień Dawcy Szpiku [foto]

58 osób wzięło udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji „MotoSerce”. Dzięki temu zebrano 26 litrów tego cennego surowca. Tego samego dnia 13 mieszkańców Zambrowa i okolic wzięło udział w akcji „Dzień Dawcy Szpiku” zorganizowanej przez Fundację DKMS Polska.

W wielu miastach Polski odbył się X finał akcji „MotoSerce”, w ramach której motocykliści zrzeszeni w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych zachęcali wszystkich do honorowego oddania krwi. W Zambrowie impreza odbyła się po raz dziewiąty. Zambrowski finał zorganizował Klub Miłośników Motocykli „Żubr”. Akcja prowadzona była dziś w godzinach od 10:00 do 16:00.

W tym roku, podobnie jak przed rokiem, akcję zorganizowano w ramach Dni Zambrowa. Zbiórka prowadzona była w dwóch punktach: mobilnym autobusie zaparkowanym na parkingu przy Miejskim Gimnazjum Nr 1 w Zambrowie przy ul. Wyszyńskiego oraz w punkcie stacjonarnym zlokalizowanym na parterze budynku Centrum Kultury.

- „Swoją akcją chcemy zwrócić uwagę na brak tego cennego daru jakim jest KREW w polskich szpitalach oraz pragniemy propagować idee krwiodawstwa. Akcja prowadzona jest w Polsce, gdzie obejmuje swoim zasięgiem zarówno duże miasta, jak i małe miasteczka, ale również za granicą. Staramy się dotrzeć do jak największej liczby ludzi, a poprzez swoje działania podnosić świadomość wśród społeczeństwa. Akcja organizowana jest w okresie przedwakacyjnym, który jest ostatnią chwilą na uzupełnienie braków w bankach krwi przed wakacjami.” - mówił podczas otwarcia zbiórki prezes KMM „Żubr” Andrzej Mazewski.

Z zaproszenia motocyklistów skorzystało i krew honorowo oddało wczoraj 58 osób. W sumie pozyskano 26,1 litrów tego cennego surowca, którego w bazach krwi brakuje szczególnie wiosną i latem. Wszyscy honorowi dawcy za oddanie krwi otrzymywali naklejkę z logiem akcji, okolicznościowy dyplom oraz paczkę słodyczy.

Wcześniej zambrowscy motocykliści organizowali zbiórki krwi już ośmiokrotnie. 10 kwietnia 2010 r. w ramach akcji „Motoserce” do oddania krwi zachęcili w sumie 80 mieszkańców miasta, w tym 30 członków Klubu, pozyskując ponad 36 litrów tego cennego surowca. W następnym roku zambrowscy motocykliści zebrali 40,5 litra krwi, zaś 2012 - 70,5 litra (w tym 36 litrów w Wysokiem Mazowieckiem i 34,5 w Zambrowie). W 2013 roku dzięki akcji udało się pozyskać 36,5 litra, w 2014 – 28,3 litra krwi, w 2015 – 36 litrów, w 2016 – 46,8 litrów, natomiast w roku ubiegłym – 30,050 litra.

Sponsorami tegorocznej edycji „MotoSerce” w Zambrowie byli: Burmistrz Miasta Zambrów, Drukarnia Reklamy „Groszfeld” Piotr Groszfeld, SM „Nadzieja”, sklep komputerowy „Markomp” Marek Matejkowski, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo - Usługowe "ALFA" Włodzimierz Sarnowski, Obsługa i naprawy pojazdów mechanicznych „GROMEK CAR SERVICE” Mateusz Gromek, „MAXIM” Pasze, Maszyny Firma handlowa spółka jawna Mirosław Wyszyński, „PIEKARNIA DOMOWA” Robert Szeligowski, Wojciech Kołomyjski, Centrum Handlowo Usługowe „Gregorek ” Leszek Gregorek, „AUTO-MOTO S.C.” Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Zygmunt Wszeborowski, Bank Spółdzielczy w Zambrowie, hurtownia utensyliów "DEWI" Adam Czartoryski, „ŻEBROWSKI” Usługi Transportowe Żebrowski Henryk, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Hurtownia Farmaceutyczna Grzegorz Bałazy, „AKU-OIL” Łukasz Bąkowski, Zakład Mechaniki Samochodowej Gosk Mieczysław, Zakład Zieleni - projektowanie i utrzymanie ogrodów i terenów zieleni Dłużniewski Jarosław, PHU „JARBANK” Jarosław Kuleszczyk oraz Zakład Cukierniczy „Anna”.

Patronat medialny sprawował Zambrowski Portal Internetowy zambrow.org.

Warto dodać, że w tym samym czasie i w tych samych godzinach na parterze Centrum Kultury prowadzona była rejestracja dawców szpiku kostnego. Akcję zorganizowała fundacja DKMS, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta chorującego na nowotwór krwi i potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.

Zarejestrować mógł się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Ostatecznie we wczorajszej akcji wzięło udział 13 pełnoletnich osób.

Badanie polegało na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w naszym kraju od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego. W ciągu blisko 10 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 300 000 potencjalnych dawców.


Miejsce zdarzenia mapa Zambrów


Za nami akcja MotoSerce i Dzień Dawcy Szpiku [foto] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się