:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  5°C bezchmurnie

Warsztaty kodowania w CPPC

Uczniowie zambrowskiej „Trójki”wzięli udział w warsztatach kodowania w Centrum Projektów Polska Cyfrowa w Warszawie. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że nie byli uczestnikami, a współprowadzącymi.

Trzech uczniów klasy VII Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zambrowie pomagało w prowadzeniu warsztatów z kodowania w Warszawie. Zajęcia odbyły się w miniony piątek w Centrum Projektów Polska Cyfrowa, w ramach akcji #cyfryzacjatofrajda. Warsztaty adresowane były do dzieci w wieku od 4 do 12 lat i ich rodziców. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Cyfryzacji, a w organizacji pomagają Mistrzowie Kodowania.

 

Igor Najda, Kacper Potęga i Jan Kozłowski z Grzegorzem Zawistowskim - nauczycielem informatyki z zambrowskiej „Trójki”, prezentowali młodszym kolegom ze stolicy możliwości sterowania komputerem i tabletem w niekonwencjonalny sposób. Uczniowie z Zambrowa demonstrowali, jak grać na bananach lub sterować postacią w grze naciskając na strzałki wykonane np. z ciastoliny.

 

- „Do naszego pokazu wykorzystaliśmy urządzenia Makey Makey” – mówi nauczyciel informatyki w SP3 w Zambrowie Grzegorz Zawistowski -  „Ten niewielki gadżet pozwala na podłączenie przedmiotów codziennego użytku do komputera. Różne owoce, warzywa czy inne przedmioty przewodzące prąd mogą zastąpić przyciski myszki czy klawiatury.”

 

Piątkowy wyjazd do Warszawy nie był pierwszym tego typu przedsięwzięciem. Uczniowie „Trójki”, dzięki zaangażowaniu nauczyciela w program Mistrzowie Kodowania, już kilkakrotnie gościli w stolicy. W poprzednich latach organizowane były wyjazdy na: finał „Mistrzów Kodowania” na Stadion Narodowy i kilkakrotne do  Centrum Nauki Kopernik. Jesienią młodzież z SP3 w CN Kopernik prowadziła przez cały dzień stoisko z robotami i matą edukacyjną. Demonstrowała wówczas zwiedzającym możliwości sterowania i programowania robotami Dash i Dot.

 

W Szkole Podstawowej Nr 3 w Zambrowie od września 2016 roku prowadzone są innowacyjne koła z robotyki i programowania. Są to zajęcia dodatkowe, dla chętnych i bezpłatne. Prowadzi je nauczyciel informatyki Grzegorz Zawistowski, który od roku jest jednym z trenerów Mistrzów Kodowania, uprawnionym do szkolenia innych nauczycieli.

 

Zajęcia odbywają się popołudniami dla różnych grup wiekowych. Uczniowie rozwijają swoje umiejętności programistyczne, pamięć i logiczne myślenie podczas  różnych gier poświęconych kodowaniu. W czasie ćwiczeń wykorzystywane są strony internetowe i aplikacje do nauki kodowania, gry edukacyjne oraz atrakcyjne akcesoria. Ponadto dzieci uczą się tworzyć animacje, pocztówki multimedialne, gry i programy w przyjaznym środowisku programistycznym Scratch. Starsi uczniowie konstruują  roboty, a następnie programują je. Bazują przy tym na zestawach Lofi Robot oraz podzespołach elektronicznych i płytkach programowalnych typu Arduino.

 

Warto przypomnieć, że zambrowska „Trójka” dwa lata temu za organizację autorskiego projektu „Lokalni Mistrzowie Kodowania” wygrała nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie „Igrzyska Mistrzów Kodowania”.


Miejsce zdarzenia mapa Zambrów


Warsztaty kodowania w CPPC komentarze opinie

  • babcia 2018-04-25 16:29:19

    " Brawo"Trójko"! Gratulacje dla uczniów i nauczyciela! Pamiętam, jak odbyła się pierwsza lekcja w SP3 z komputerami /pożyczonymi/, a dziś zambrowska Trójka to prawdziwa potęga informatyczna - baza, umiejętności i sukcesy ogólnokrajowe. Tak trzymać!

Dodajesz jako: Zaloguj się