Reklama

Przedstawiciele władz powiatu i miasta wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych abp. Józefa Michalika [FOTO+VIDEO]

09/05/2026 18:28

W ostatnim pożegnaniu arcybiskupa Józefa Michalika udział wzięli przedstawiciele Powiatu Zambrowskiego i Miasta Zambrów: wicestarosta Robert Maciej Rosiak, radny Stanisław Rykaczewski i burmistrz Kazimierz Dąbrowski, a także ks. dziekan Wojciech Nowacki i senator Marek Adam Komorowski z małżonką.

Arcybiskup Józef Michalik zmarł w niedzielę, 3 maja. Był emerytowanym metropolitą przemyskim i wieloletnim przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Miał 85 lat. Duchowny był rodowitym zambrowianinem i Honorowym Obywatelem naszego miasta.

Arcybiskup odszedł w 61. roku kapłaństwa i 39. roku biskupstwa.

Pożegnanie hierarchy rozpoczęło się wczoraj, 8 maja. O godzinie 14:00 wyruszyła procesja żałobna z Domu Biskupiego do Archikatedry Przemyskiej, a o godzinie 15:00 w katedrze została odprawiona msza święta żałobna.

Reklama

Dzisiaj natomiast miały miejsce główne uroczystości pogrzebowe. O godzinie 11:00 rozpoczęła się msza święta pogrzebowa w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Po zakończeniu liturgii ciało abp. Józefa Michalika zostało złożone w podziemiach przemyskiej archikatedry.

W ostatnim pożegnaniu arcybiskupa Józefa Michalika udział wzięli przedstawiciele Powiatu Zambrowskiego i Miasta Zambrów: wicestarosta Robert Maciej Rosiak, radny Stanisław Rykaczewski i burmistrz Kazimierz Dąbrowski, a także ks. dziekan Wojciech Nowacki i senator Marek Adam Komorowski z małżonką.

Reklama

W czasie mszy Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski odczytał list mieszkańców Zambrowa:

Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie Metropolito Przemyski, Czcigodni Księża Biskupi i Czcigodni Kapłani, Drodzy Mieszkańcy Przemyśla, i Wszyscy Zgromadzeni.

Przybywamy tu dzisiaj z dalekiego Podlasia, z Zambrowa - rodzinnego miasta śp. Arcybiskupa Józefa Michalika. Przywozimy ze sobą ból, ale i ogromną dumę oraz wdzięczność, którą chcemy wyznać tu, w przemyskiej archikatedrze, gdzie przez lata sprawował swoją pasterską posługę.

Reklama

Jako Burmistrz Zambrowa, stoję przed Państwem w imieniu wspólnoty, która ukształtowała serce i charakter Księdza Arcybiskupa. Choć od lat był On związany z Przemyślem i tu znalazł swoją drugą ojczyznę, to właśnie u nas, nad rzeką Jabłonką, wszystko się zaczęło.

Księże Arcybiskupie, nasz Drogi Rodaku!

Pamiętamy Cię jako rzetelnego ucznia naszego liceum, jako kolegę, który już w młodości imponował uczciwością i odwagą. To w Zambrowie, w cieniu kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, rodziło się Twoje powołanie. To tam spoczywają Twoi rodzice, Dominik i Wiktoria, których grób tak często i z taką pokorą odwiedzałeś.

Reklama

Dla nas, mieszkańców Zambrowa, byłeś kimś więcej niż wysokim dostojnikiem Kościoła, Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski czy bliskim współpracownikiem świętego Jana Pawła II. Byłeś naszym Honorowym Obywatelem, który mimo ogromu obowiązków w kraju i w Watykanie, nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach.

Wracając do nas, nie przyjeżdżałeś jako hierarcha, lecz jako syn tej ziemi. Pamiętamy Twoją pogodę ducha, Twój dystans do siebie i to niezwykłe poczucie humoru, które skracało każdy dystans. Twoje zawołanie "Mocą Twoją, Panie" oraz dewiza, by mówić prawdę w miłości, stały się dla nas, Twoich rodaków, ważnym drogowskazem.

Reklama

Dziś Zambrów łączy się w modlitwie z Przemyślem. Chcemy podziękować tej archidiecezji za to, że przez tyle lat była dla naszego Ziomka domem. Dziękujemy, że mogliśmy dzielić się Jego mądrością i autorytetem z całą Polską.

Wasza Ekscelencjo, zabrałeś ze sobą z Zambrowa w świat ducha pracowitości, wierność zasadom i głęboki patriotyzm. Dziś, gdy żegnamy Cię w tej historycznej stolicy Podkarpacia, pragniemy zapewnić, że pamięć o Tobie w Twoim rodzinnym mieście nigdy nie wygaśnie.

Odpoczywaj w spokoju, Księże Arcybiskupie. Niech Dobry Bóg wynagrodzi Twoje trudy, a zambrowska ziemia, którą nosiłeś w sercu, niech Ci będzie lekką w Twojej drodze do wieczności.

Reklama

Żegnaj, nasz Wielki Rodaku.


Abp Józef Michalik

Urodził się 20 kwietnia 1941 roku w Zambrowie. Po maturze w 1958 roku wstąpił do Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1964 roku z rąk biskupa Czesława Falkowskiego. Po rocznej pracy wikariusza w parafii Jelonki k. Ostrowi Mazowieckiej, w latach 1965-1969 studiował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Następnie wyjechał do Rzymu, by w Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) kontynuować studia, które ukończył w 1972 roku. W Rzymie często spotykał się z kard. Karolem Wojtyłą i prymasem Stefanem Wyszyńskim, co miało wielkie znaczenie dla jego formacji kapłańskiej.

Reklama

W 1973 roku powrócił do Polski, obejmując stanowisko wice- kanclerza Kurii Biskupiej w Łomży oraz wykładowcy teologii dogmatycznej i homiletyki w tamtejszym Wyższym Seminarium Duchownym.

W 1978 roku został rektorem Kolegium Polskiego w Rzymie. 1 października 1986 roku został mianowany przez Jana Pawła II biskupem gorzowskim, a 16 października tegoż roku w Bazylice św. Piotra w Rzymie otrzymał sakrę biskupią z rąk Ojca Świętego. W latach 1986-1993 był biskupem diecezjalnym zielonogórsko-go- rzowskim (do 1992 gorzowskim), a w latach 1993-2016 arcybiskupem metropolitą przemyskim. Pełnił też funkcję wiceprzewod- niczącego Konferencji Episkopatu Polski (1999-2004), a następnie przez dwie kadencje przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (2004-2014) i był wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (2011-2014).

Reklama

Zmarł 3 maja 2026 roku w Przemyślu, w uroczystość NMP Królowej Polski, głównej Patronki Polski i archidiecezji przemyskiej.

 

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/05/2026 20:03
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    zambrowianin - niezalogowany 2026-05-09 20:20:39

    ten biskup od pedofili gratulacie dla delegaci

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mike - niezalogowany 2026-05-09 23:18:34

    troszkę wstyd, że burmistrz miasta nie wie, że Zambrów nie leży na Podlasiu. Leży na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej czyli na Mazowszu, na jego skraju, ale nie na Podlasiu. A że to województwo podlaskie to inna inszość.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Roman - niezalogowany 2026-05-10 11:40:47

    Niech się wstydzą ci, którzy nas na Podlasiu ulokowali. Inna sprawa, panowie chcieli pojechać na pogrzeb i pojechali. Ale po co robili sobie przy okazji zdjęcia? Marketing pogrzebowy?

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Zambrow.org




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości