:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 15°C
powietrze B. dobre

Prezenty dla pracowników i kontrahentów a obowiązek zapłaty podatku za 2018

artykuł sponsorowany, Prezenty pracowników kontrahentów obowiązek zapłaty podatku - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 16/04/2019 14:56

Święta, rocznica zatrudnienia, podziękowanie za współpracę – okazji do tego, by sprawić prezent kontrahentowi czy pracownikowi nie brakuje. W zależności od tego, komu był on wręczany, jak był finansowany i jaką miał wysokość, inaczej należy go rozliczyć wypełniając papierową deklarację lub uzupełniając PIT online.

 

Rozliczenie prezentu dla pracownika w deklaracji PIT online lub standardowej

Sposób finansowania upominku to najważniejszy czynnik, który decyduje o tym, jakie zasady będą obowiązywały w danym przypadku.

 

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a kwestia upominku

By nie martwić się opodatkowaniem, najlepiej wręczyć pracownikowi prezent o wartości maksymalnie 1000 zł, który zakupiono w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych. Wtedy nie będzie on musiał się z niego rozliczać. Nie ma znaczenia, czy świadczenie będzie miało postać rzeczową, czy zatrudniony otrzyma je w formie pieniędzy – ta zasada nadal będzie obowiązywać. Wyjątek stanowią talony, bony, vouchery (lub też inne upominki, które można wymienić na usługę bądź towar), które w każdym przypadku będą opodatkowane i trzeba to uwzględnić wypełniając PIT online lub w standardowy sposób.

Jeśli natomiast w ciągu całego roku podatkowego pracownik otrzyma prezenty (lub tylko jeden prezent), których łączna wartość wyniesie więcej niż 1000 zł, nadwyżka ponad tę kwotę zostanie opodatkowana.

Ustalając wartość prezentu finansowanego z ZFŚS należy mieć na uwadze kryterium socjalne.

 

Środki obrotowe firmy na zakup prezentu

Nie zawsze istnieje możliwość sfinansowania upominków z ZFŚS. Alternatywą mogą być wtedy środki obrotowe firmy. Oznacza to jednak koszty – taki prezent podlega opodatkowaniu, bo jest uznawany za przychód ze stosunku pracy. W rezultacie wyższa o wartość prezentu staje się podstawa opodatkowania, co skutkuje większą kwotą zaliczki na podatek i wyższymi składkami na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Zostają one pobrane przez pracodawcę, który musi też odprowadzić składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Co ważne, przedsiębiorca może zaliczać niektóre wydatki na prezenty finansowane ze środków obrotowych do kosztów uzyskania przychodów, ale z pewnymi wyjątkami. Jednym z nich jest zakup alkoholu. Nie można o tym zapomnieć przy składaniu deklaracji PIT online.

 

Prezenty a podatek VAT

W określonych przypadkach przedsiębiorca musi też zapłacić podatek VAT od przekazanych towarów, gdy obdarowuje pracowników prezentami. Będzie to konieczne jeśli ma (przynajmniej częściowe) prawo do odliczenia podatku, a upominek został przekazany na cele osobiste zatrudnionego. VAT nie musi być natomiast płacony wtedy, kiedy wartość prezentu dla pracownika była niewielka (lub była to próbka) i na dodatek wręczono mu go na cele związane z działalnością gospodarczą. Ta zasada obowiązuje nawet wtedy, gdy podatnik mógł odliczyć podatek VAT kupując prezent.

Mając to na uwadze, warto wiedzieć, że jako niską wartość uznaje się:

- nie więcej niż 100 zł (netto) – pod warunkiem, że pracodawca prowadzi ewidencję, w której można znaleźć informacje o tym, komu dokładnie były wręczane upominki w ciągu roku podatkowego, czyli możliwe jest określenie tożsamości tych osób; limit 100 zł bierze pod uwagę zsumowaną wartość wszystkich towarów przekazywanych jednej osobie;

- nie więcej niż 10 zł (netto) – limit ten stanowi wysokość kosztów wytworzenia lub ceny jednostkowej nabycia towaru i jest stosowany jeżeli przedsiębiorca nie prowadzi wykazu,  dzięki któremu można poznać tożsamość obdarowywanych.

 

Opodatkowanie prezentów dla kontrahentów

Prezenty trafiają nie tylko do pracowników, ale również do kontrahentów. Mogą być wręczane jako wyraz uznania, np. w podziękowaniu za owocną współpracę, a w niektórych przypadkach pełnią rolę reklamy. Czasem trzeba zapłacić za nie podatek, ale nie w każdym przypadku tak będzie.

 

Promocja firmy

Koszty przeznaczone na upominki, które mają promować, reklamować firmę nie będą musiały zostać rozliczone ani w PIT online, ani w deklaracji papierowej, o ile przedsiębiorca dostosuje się do pewnych wymogów. Nie może przeznaczyć na nie więcej niż 200 zł i będą to prezenty, na których znajduje się logo przedsiębiorstwa. To nie wszystko – zgodnie z prawem prezent nie może trafić do kogoś, kto jest pracownikiem przedsiębiorcy albo współpracuje z nim w ramach umowy zlecenie (chyba, że to nie zleceniodawca odprowadza za niego składki). W sytuacji, kiedy powyższe warunki nie zostaną spełnione, kontrahent będzie miał obowiązek doliczenia wartości podarunku do swojego przychodu.

A jak przedstawia się sytuacja przedsiębiorcy, który wręczył prezent kontrahentowi? W przypadku upominków pełniących funkcje reklamowe, promocyjne – wydatki na nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Prawo pozwala na taki zabieg zawsze, gdy nie ma wątpliwości, że celem zakupu było osiągnięcie przychodów albo też zachowanie bądź zabezpieczenie źródła przychodów (z pewnymi wyjątkami – są to koszty opisane w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku doch. od os. prawnych). Gdy nie jest to całkowicie oczywiste, przedsiębiorca powinien udowodnić, że wydatek miał (przynajmniej pośredni) wpływ na wysokość przychodu firmy, jeśli chce uznać go za koszt uzyskania przychodu.

 

Należy przy tym zaznaczyć, że koszty reprezentacji nie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodu i są opodatkowane.

 

Jeśli otrzymałeś podarunek lub sam go wręczyłeś – jako przedsiębiorca – i w związku z tym musisz się rozliczyć, najłatwiej zrobisz to wypełniając PIT online przez program, który wykona za Ciebie wszystkie niezbędne obliczenia. To znacznie zmniejszy ryzyko popełnienia błędu w deklaracji. Program PIT pro jest całkowicie bezpłatny, a żeby z niego korzystać nie musisz mieć bogatej wiedzy o podatkach.  

 

>>> Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro / Wypełnij PIT Online / Rozlicz PIT prze telefon w 5 minut! <<<

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

Reklama

Prezenty dla pracowników i kontrahentów a obowiązek zapłaty podatku za 2018 komentarze opinie

 • gość 2019-04-16 17:13:45

  u nas z socjalnego funduszu najczęściej środki idą. Na prezent od szefa dostałam przelot w tunelu aerodynamicznym w wielkopolsce z tego funduszu. Czasem mamy gify w pracy od szefa stara się aby każdy pracownik był zadowolony wtedy efektywniej się pracuje :)

 • gość 2019-04-16 17:55:37

  ................a u ns możesz dostać uścisk dłoni

 • gość 2019-04-17 15:43:28

  Najfajniejsza jest ,,derektorka,, co lata do urzędu prosić o obniżenie płac pracownikom ......aby tylko być dyrektorką do emerytury! Ohyda!

 • gość 2019-04-18 07:10:03

  A w mojej firmie szf wydaje kasę na pobyt tygodniowy w kurortach pracownikom wg uznania. Niektórzy byli po dwa razy.Warunek przepracowany min. rok.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


STREFA PACZKI DPD - NADANIA I

DPD STREFA PACZKI to dedykowana sieć obsługi Klientów indywidualnych i małego biznesu w zakresie nadań i doręczeń paczek na terenie kraju. DPD..


Działka rekreacyjna 3 ary z

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Praca przy wykończeniach

Poszukuje ekip wykończeniowych 2-3 os. do kompleksowych oraz częściowych wykończeń wnętrz mieszkań na terenie Warszawy Wymagania: własne sprzęt..


Działka 8230m2, Głębocz Wielki

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 8230m2 położona w miejscowości Głębocz Wielki, gmina Szumowo, powiat..


FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 FOLIA DO SŁOMY 500 i 750 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ -..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Mieszkanie 2-pokojowe, 2

NA SPRZEDAŻ ROZKŁADOWE, PRZYTULNE MIESZKANIE 54M2 NA OSIEDLU SADOWA. Nieruchomość posiada 2 pokoje, oddzielną kuchnię, łazienkę oraz balkon. Łączna..


Przydomowe oczyszczalnie

Jesteśmy producentem oferowanych przez nas przydomowych oczyszczalni ścieków. Posiadamy szeroki wybór oczyszczalni i ich systemów dostosowanych do..


NOWOCZESNE MIESZKANIE 3

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Sprzedam Mieszkanie 48,11m2

Sprzedam mieszkanie 48,11 m2.Przedpokój, 2 pokoje ,kuchnia i łazienka. Parter w czerwonym bloku przy ul. Grunwaldzkiej 6, klatka od Grunwaldzkiej...


Działka 1,70 ha w Krajewie

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka gruntu o powierzchni 1, 70 ha położona w we wsi Krajewo Korytki, gmina Zambrów...


OKAZJA!!! Budynek 452m2 w

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Budynek mieszkalno-użytkowo-handlowy o powierzchni użytkowej 452m2 położony przy Aleji Wojska..


Diagnostyk Komputerowa -

Diagnostyk Komputerowa - Mechanik Pojazdowa!


Sprzedam budynek mieszkalno

Sprzedam dom o powierzchni 265m2 położony w atrakcyjnej części Zambrowa (w pobliżu: miejski stadion, Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa nr. 5,..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Dom 120m2, ul.Wilsona, działka

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom o powierzchni 120m2 położony przy ul. Wilsona w Zambrowie. Budynek mieszkalny parterowy z..


Sprzedam działki budowlane w

Sprzedam dwie działki budowlane w Woli Zambrowskiej o powierzchni 1000 M2 każda. Pierwsza przy drodze asfaltowej - 100 tyś. Druga ( bezpośrednio za..


Szukam pracownika do korekcji

Szukam pracownika do korekcji racic dla bydła. Staż pracy nie jest wymagany, możliwość przyuczenia. Atrakcyjne warunki wynagrodzenia. Zapraszam do..


Mieszkanie 56,20m2, parter, 71

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na parterze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Sprzedam mieszkanie na 3

Sprzedam mieszkanie na 3 piętrze, 2 – pokojowe 34m2 plus piwnica Po kapitalnym remoncie, wymieniona instalacja: elektryczna, wodna, kanalizacyjna,..


Działka 1406m2, Nagórki-Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1406m2 położona w Nagórkach Jabłoń, gmina Zambrów. Wydana decyzja o..


RENOWACJA SKÓR / SPAWANIE

RENOWACJA SKÓR / SPAWANIE PLASTIKÓW https://www.facebook.com/autospabaczewski/ https://autospa-baczewski.pl/ Tel. 531-057-551


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Honda cbr 900 lift

Witam sprzedam honde cbr 900rr lift.1998r. wiecej informacji udziele tel. POZDRAWIAM


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Stół wibracyjny

Sprzedam stół wibracyjny np. do wyrobu elementów betonowych.


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"