:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Prezenty dla pracowników i kontrahentów a obowiązek zapłaty podatku za 2018

artykuł sponsorowany, Prezenty pracowników kontrahentów obowiązek zapłaty podatku - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 16/04/2019 14:56

Święta, rocznica zatrudnienia, podziękowanie za współpracę – okazji do tego, by sprawić prezent kontrahentowi czy pracownikowi nie brakuje. W zależności od tego, komu był on wręczany, jak był finansowany i jaką miał wysokość, inaczej należy go rozliczyć wypełniając papierową deklarację lub uzupełniając PIT online.

 

Rozliczenie prezentu dla pracownika w deklaracji PIT online lub standardowej

Sposób finansowania upominku to najważniejszy czynnik, który decyduje o tym, jakie zasady będą obowiązywały w danym przypadku.

 

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a kwestia upominku

By nie martwić się opodatkowaniem, najlepiej wręczyć pracownikowi prezent o wartości maksymalnie 1000 zł, który zakupiono w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych. Wtedy nie będzie on musiał się z niego rozliczać. Nie ma znaczenia, czy świadczenie będzie miało postać rzeczową, czy zatrudniony otrzyma je w formie pieniędzy – ta zasada nadal będzie obowiązywać. Wyjątek stanowią talony, bony, vouchery (lub też inne upominki, które można wymienić na usługę bądź towar), które w każdym przypadku będą opodatkowane i trzeba to uwzględnić wypełniając PIT online lub w standardowy sposób.

Jeśli natomiast w ciągu całego roku podatkowego pracownik otrzyma prezenty (lub tylko jeden prezent), których łączna wartość wyniesie więcej niż 1000 zł, nadwyżka ponad tę kwotę zostanie opodatkowana.

Ustalając wartość prezentu finansowanego z ZFŚS należy mieć na uwadze kryterium socjalne.

 

Środki obrotowe firmy na zakup prezentu

Nie zawsze istnieje możliwość sfinansowania upominków z ZFŚS. Alternatywą mogą być wtedy środki obrotowe firmy. Oznacza to jednak koszty – taki prezent podlega opodatkowaniu, bo jest uznawany za przychód ze stosunku pracy. W rezultacie wyższa o wartość prezentu staje się podstawa opodatkowania, co skutkuje większą kwotą zaliczki na podatek i wyższymi składkami na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Zostają one pobrane przez pracodawcę, który musi też odprowadzić składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Co ważne, przedsiębiorca może zaliczać niektóre wydatki na prezenty finansowane ze środków obrotowych do kosztów uzyskania przychodów, ale z pewnymi wyjątkami. Jednym z nich jest zakup alkoholu. Nie można o tym zapomnieć przy składaniu deklaracji PIT online.

 

Prezenty a podatek VAT

W określonych przypadkach przedsiębiorca musi też zapłacić podatek VAT od przekazanych towarów, gdy obdarowuje pracowników prezentami. Będzie to konieczne jeśli ma (przynajmniej częściowe) prawo do odliczenia podatku, a upominek został przekazany na cele osobiste zatrudnionego. VAT nie musi być natomiast płacony wtedy, kiedy wartość prezentu dla pracownika była niewielka (lub była to próbka) i na dodatek wręczono mu go na cele związane z działalnością gospodarczą. Ta zasada obowiązuje nawet wtedy, gdy podatnik mógł odliczyć podatek VAT kupując prezent.

Mając to na uwadze, warto wiedzieć, że jako niską wartość uznaje się:

- nie więcej niż 100 zł (netto) – pod warunkiem, że pracodawca prowadzi ewidencję, w której można znaleźć informacje o tym, komu dokładnie były wręczane upominki w ciągu roku podatkowego, czyli możliwe jest określenie tożsamości tych osób; limit 100 zł bierze pod uwagę zsumowaną wartość wszystkich towarów przekazywanych jednej osobie;

- nie więcej niż 10 zł (netto) – limit ten stanowi wysokość kosztów wytworzenia lub ceny jednostkowej nabycia towaru i jest stosowany jeżeli przedsiębiorca nie prowadzi wykazu,  dzięki któremu można poznać tożsamość obdarowywanych.

 

Opodatkowanie prezentów dla kontrahentów

Prezenty trafiają nie tylko do pracowników, ale również do kontrahentów. Mogą być wręczane jako wyraz uznania, np. w podziękowaniu za owocną współpracę, a w niektórych przypadkach pełnią rolę reklamy. Czasem trzeba zapłacić za nie podatek, ale nie w każdym przypadku tak będzie.

 

Promocja firmy

Koszty przeznaczone na upominki, które mają promować, reklamować firmę nie będą musiały zostać rozliczone ani w PIT online, ani w deklaracji papierowej, o ile przedsiębiorca dostosuje się do pewnych wymogów. Nie może przeznaczyć na nie więcej niż 200 zł i będą to prezenty, na których znajduje się logo przedsiębiorstwa. To nie wszystko – zgodnie z prawem prezent nie może trafić do kogoś, kto jest pracownikiem przedsiębiorcy albo współpracuje z nim w ramach umowy zlecenie (chyba, że to nie zleceniodawca odprowadza za niego składki). W sytuacji, kiedy powyższe warunki nie zostaną spełnione, kontrahent będzie miał obowiązek doliczenia wartości podarunku do swojego przychodu.

A jak przedstawia się sytuacja przedsiębiorcy, który wręczył prezent kontrahentowi? W przypadku upominków pełniących funkcje reklamowe, promocyjne – wydatki na nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Prawo pozwala na taki zabieg zawsze, gdy nie ma wątpliwości, że celem zakupu było osiągnięcie przychodów albo też zachowanie bądź zabezpieczenie źródła przychodów (z pewnymi wyjątkami – są to koszty opisane w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku doch. od os. prawnych). Gdy nie jest to całkowicie oczywiste, przedsiębiorca powinien udowodnić, że wydatek miał (przynajmniej pośredni) wpływ na wysokość przychodu firmy, jeśli chce uznać go za koszt uzyskania przychodu.

 

Należy przy tym zaznaczyć, że koszty reprezentacji nie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodu i są opodatkowane.

 

Jeśli otrzymałeś podarunek lub sam go wręczyłeś – jako przedsiębiorca – i w związku z tym musisz się rozliczyć, najłatwiej zrobisz to wypełniając PIT online przez program, który wykona za Ciebie wszystkie niezbędne obliczenia. To znacznie zmniejszy ryzyko popełnienia błędu w deklaracji. Program PIT pro jest całkowicie bezpłatny, a żeby z niego korzystać nie musisz mieć bogatej wiedzy o podatkach.  

 

>>> Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro / Wypełnij PIT Online / Rozlicz PIT prze telefon w 5 minut! <<<

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

Reklama

Prezenty dla pracowników i kontrahentów a obowiązek zapłaty podatku za 2018 komentarze opinie

 • gość 2019-04-16 17:13:45

  u nas z socjalnego funduszu najczęściej środki idą. Na prezent od szefa dostałam przelot w tunelu aerodynamicznym w wielkopolsce z tego funduszu. Czasem mamy gify w pracy od szefa stara się aby każdy pracownik był zadowolony wtedy efektywniej się pracuje :)

 • gość 2019-04-16 17:55:37

  ................a u ns możesz dostać uścisk dłoni

 • gość 2019-04-17 15:43:28

  Najfajniejsza jest ,,derektorka,, co lata do urzędu prosić o obniżenie płac pracownikom ......aby tylko być dyrektorką do emerytury! Ohyda!

 • gość 2019-04-18 07:10:03

  A w mojej firmie szf wydaje kasę na pobyt tygodniowy w kurortach pracownikom wg uznania. Niektórzy byli po dwa razy.Warunek przepracowany min. rok.

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnimy magazyniera i

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko magazyniera, jak również pracowników na inne stanowiska. Wymagane wykształcenie minimum..


Zobacz ogłoszenie

Agregat uprawowo siewny

Przedmiotem sprzedaży jest nowy Agregat uprawowo-siewny 2,7m marki AGRO-LIFT. Agregat uprawowo-siewny bez hydropaku Wyposażenie standardowe: 1...


Zobacz ogłoszenie

Pracownik biurowy

Telewizja Kablowa DIPOL Sp. z o. o. dostawca usług telewizji kablowej, dostępu do sieci Internet oraz telefonii stacjonarnej poszukuje kandydata na..


Zobacz ogłoszenie

Mechanik samochodów

Mechanik samochodów ciężarowych Do głównych zadań osoby zatrudnionej należy: • Bieżąca naprawa własnych samochodów ciężarowych • konserwacja części..


Zobacz ogłoszenie

Zabudowana działka przemysłowa

Sprzedam działkę przemysłową, zabudowaną, nr ewidenc. 1903/1 i 1903/2 o łączne powierzchni 1,0055ha, położoną na terenach produkcyjno-usługowych..


Zobacz ogłoszenie

Dyskretny zarobek.

! Hej popatrz - niby dlaczego nie miałabyś zarobić sobie Pieniędzy w lekki, miły i przyjemny sposób w całkowitej tajemnicy przed całym światem? Na..


Zobacz ogłoszenie

Dom 120m2, działka 2038m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom wolnostojący, parterowy z poddaszem o powierzchni 120m2 położony w Czyżewie przy ul...


Zobacz ogłoszenie

holowanie aut usługi

HOLOWANIE AUT ORAZ MASZYN ROLNICZYCH 7 DNI W TYGODNIU


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

profesjonalne tworzenie stron

Stworzę stronę WWW dla Twojej firmy, strony w pełni responsywne, optymalizacja pod SEO. Bezpłatna wycena. Szybka realizacja oraz w pełni..


Zobacz ogłoszenie

Działka 1,25 ha w Ngórkach

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1,25 ha położona w miejscowości Nagórki-Jabłoń, gmina Zambrów. Grunty..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

TYLKO TERAZ! DEKODER 4K ZA

DRODZY KLIENCI❗️❗️❗️ W SALONIE NC+ PREMIUM W GALERII BEM CZEKA NA WAS NAJNOWSZY DEKODER 4K ZA JEDYNE 1ZŁ MIES❗️❗️ TAKIEJ PROMOCJI NIE MOŻESZ..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

Pomoc operatora

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Pomoc operatora Zadania: ‒ obsługa maszyn produkcyjnych, -..


Zobacz ogłoszenie

Altanka

Altana nowa ośmiokątna o przekątnej 3,20 m. Altanka wykonana jest w całości z drewna sosnowego. Stabilna solidna konstrukcja, słupy nośne o..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Meble na wymiar. Kuchnie,

Murawski Furniture z wieloletnim doświadczeniem w branży meblarskiej zajmującą się projektowaniem i tworzeniem różnego rodzaju mebli na wymiar tj..


Zobacz ogłoszenie

TYLKO TERAZ!

TYLKO W SALONIE NC+ W GALERII BEM PAKIET 155 KANAŁÓW (DODATKOWO HBO ZA DARMO) ZA 36,66 ZŁ MIESIĘCZNIE! UMOWA TYLKO NA 18 MIESIĘCY PRZYJDŹ I ZAPYTAJ..


Zobacz ogłoszenie

Budynek 452m2, działka 604m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: NOWA NIŻSZA CENA!!!!! Budynek mieszkalno-użytkowo-handlowy o powierzchni użytkowej 452m2..


Zobacz ogłoszenie

praca dla murarzy

Poszukujemy murarzy i pomocników murarzy z własną działalnością. Stawka godzinowa dla murarza 23€, pomocnika 18€. Praca w Antwerpii. Zapewniamy..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczka bez sprawdzania

Pożyczka dla każdego bez BIK. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki na dowolny cel mamy dla Ciebie ofertę. - Nie pytamy o cel, - Pieniądze na..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Główna księgowa lub główny

Poszukujemy osoby na stanowisko: Główna/-y księgowa/-y Miejsce pracy: Zambrów, Firma Zorza, ul. Mazowiecka 57C OPIS STANOWISKA: prawidłowość i..


Zobacz ogłoszenie

Pomoc przy pracach

Witam, poszukuję osoby na kilka dni do pomocy przy pracach przydomowych w gospodarstwie.


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 3-pokojowe, I

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 58,94m2 położone na I piętrze w bloku z cegły przy Placu..


Zobacz ogłoszenie

CB RADIO montaż, strojenie,

Sprzedaż, montaż, naprawa i strojenie CB radia i anten. Sklep Planet ul. Białostocka 22d , Zambrów tel. 604419967


Zobacz ogłoszenie

Nowoczesny apartament w

Do wynajęcia nowoczesny apartament w Augustowie w ośrodku wczasowym Marina Borki nad jeziorem Necko. 2 sypialnie (4 pojedyncze łóżka z możliwością..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Skuter ATX Motor Red Power

Sprzedam skuter firmy ATX Motor Red Power. Skuter mało jeżdżony, w dobrym stanie, jeździ bardzo dobrze, nic się nie psuje. Garażowany. Do skutera..


Zobacz ogłoszenie

Rowery zachodnich renomowanych

Zapraszamy w KAŻDĄ NIEDZIELĘ na KIERMASZ ROWEROWY od 10.30 - 13.00 Do zaoferowania Markowe rowery Holenderskie i Niemieckie. Rowery sprawdzone w..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa i regeneracja

Oferujemy Państwu zakup oraz naprawę alternatorów i rozruszników. Wysoką jakość usług gwarantuje dziesięcioletnie doświadczenie w branży..


Zobacz ogłoszenie

Pracownik produkcyjny

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Zadania: • Praca na super nowoczesnej hali produkcyjnej, • Prace..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię kucharza do

Zatrudnię kucharza do restauracji Impresja w Zambrowie. Praca na cały etat, atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość rozwoju (kursy, szkolenia). Prosimy..


Zobacz ogłoszenie

dostępne od ręki - ZBIORNIK NA

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom w malowniczej

Sprzedam dom jednorodzinny -dworek wolnostojący z poddaszem użytkowym, położony w Wiśniewie w bliskiej odległości od Zambrowa (4 km). Posiadłość..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"