:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?samorząd, Powiat Zambrowski nowymi insygniami - zdjęcie, fotografia
13/06/2018 11:11

Radni powiatowi ustanowili nowe insygnia. Od ostatniej sesji Powiat ma nowy herb, flagę, flagę stolikową, baner, sztandar i pieczęć. Starania o przyznanie nowych insygniów powiatowych trwały wiele miesięcy. Skąd taka konieczność, skoro od 19 lat Powiat Zambrowski posiadał już znany nam wszystkim herb?

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Zambrowskiego, ważnej ze względu na udzielenie Zarządowi Powiatu absolutorium, podjęto również inne uchwały. Jedna z nich dotyczyła przyjęcia nowego herbu oraz symboli powiatu zambrowskiego: herbu, flagi, flagi stolikowej, baneru, sztandaru i pieczęci.

Skąd w ogóle pomysł na zmianę? Jak wyjaśnia Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, było to konieczne, ponieważ obecnie używane insygnia, przyjęte w 1999 roku, są niezgodne z zasadami heraldycznymi. Co do herbu, to chodzi głównie o dwa szczegóły, które wskazywały, że nie można się nim posługiwać. Pierwszy dotyczy widocznej na herbie połówki orła. Okazuje się, że jest to orzeł wielkopolski, który nie ma żadnego związku z terenem powiatu zambrowskiego. Drugi szczegół dotyczy czarnych linii dzielących herb na trzy pola. Taki podział jest niezgodny z zasadami heraldycznymi.

 

- „Już dawno, jako Zarząd Powiatu Zambrowskiego, podjęliśmy działania, żeby tę sprawę naprostować i żeby posługiwać się herbem, który będzie prawidłowy i dostosowany do naszych ziem zambrowskich. Zleciliśmy wyspecjalizowanej firmie, aby opracowała projekt tych insygniów. Ta procedura trwała dość długo, ponieważ cały czas uwagi miała Komisja Heraldyczna, która zwracała uwagę nawet na ilość piór u orła.” - powiedział nam starosta Robert Maciej Rosiak.

 

Autorem projektów nowych insygniów Powiatu Zambrowskiego jest Robert Szydlik - członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA oraz Rady ds. Numizmatycznych przy NBP. W swoim dorobku ma on ponad 40 herbów i innych symboli jednostek samorządu terytorialnego w RP, a także prezydenckiego Krzyża Zachodniego i Medalu Pro Bono Poloniae Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ciekawostką jest fakt, że jest on po części ziomkiem - przez matkę urodzoną w Zambrowie i dziadków pochowanych na zambrowskim cmentarzu.

 

Ostatecznie, po wielu miesiącach prac, projekty insygniów Powiatu Zambrowskiego otrzymały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Radni, większością głosów, podczas wczorajszej sesji również zaakceptowali przedstawione propozycje.

 

Jak wyglądają nowe symbole?

Z herbu Powiatu zniknął podział na trzy pola oraz korona. Tło pozostało czerwone. W górnej połowie nowego herbu widzimy orła mazowieckiego, który zastąpił orła wielkopolskiego. W dolnej połowie natomiast znajduje się głowa żubra, nawiązująca do herbu miasta Zambrów.

 

Z kolei sztandar powiatu z jednej strony zawiera godło Polski, a z drugiej herb powiatu, wokół którego widnieje napis: „POWIAT ZAMBROWSKI 1426 TERRA ZAMBROVIENSIS”. Pozostałe insygnia, jak baner, flaga, flaga stolikowa i pieczęć są podobne, nawiązują do kolorów i proporcji herbu.

 

W uzasadnieniu autora koncepcji insygniów czytamy:

 

Pół orła srebrnego ze złotym dziobem i złotymi przepaskami zakończonymi trójliśćmi – nawiązuje do historycznego herbu Mazowsza. Obszar współczesnego powiatu zambrowskiego od średniowiecza należał do Mazowsza, a sam Powiat Zambrowski jako jednostkę administracyjną w ramach ziemi łomżyńskiej powołano na przełomie XIV i XV w. Ziemie powiatu zambrowskiego od początków polskiej państwowości należały właśnie do Mazowsza, w latach 1138-1526 r. do Księstwa Mazowieckiego, a w latach 1526-1795 do woj. mazowieckiego. Związki z Mazowszem podkreśla dodatkowo fakt mazowieckiego osadnictwa rycerskiego na tych ziemiach, prowadzonego przez książąt mazowieckich pod koniec XIV i w XV wieku.

Czarna głowa żubra to godło herbu miasta Zambrowa – od średniowiecza (z przerwami) stolicy powiatu, który niebawem będzie obchodził 600 lat swojego istnienia. Sam herb miejski Zambrowa znany jest co najmniej od I poł. XVII w.

 

Nowe insygnia będą oficjalnymi symbolami Powiatu Zambrowskiego.

 

Nowy herb Powiatu

 

Sztandar Powiatu

 

Flaga Powiatu

 

Pieczęć starosty

 

Pieczęć Zarządu Powiatu

 

Pieczęć Rady Powiatu

 

Pieczęć Powiatu Zambrowskiego

 

Flaga stolikowa Powiatu

Banner Powiatu

Reklama

Powiat Zambrowski z nowymi insygniami komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-06-13 11:38:57

  Wow! Niezwykle to ważne. Na standardach "Bog Honor Ojczyzna", a w praktyce jak zgnoić, oczernić, obśmiać i okraść.

 • gość 2018-06-13 18:47:03

  Jeszcze powinni zakupić dwa złocone trony. Zambrowskie imperium!!!

 • Gośćjarek - niezalogowany 2018-06-14 07:08:09

  Jeden tron dla Rykaczweskiego a drugi dla częstego gościa w powiecie Zielińskiego

 • gość 2018-06-14 18:35:51

  Tron dla Zieliniaka i stołeczek dla jego podnóżka Rykaczewskiego powinien stać w liceum na Konopnickiej co by Pany miały wygodnie z racji częstych nawiedzin.

 • Autor - niezalogowany 2018-06-15 00:26:42

  Może pewnym plusem niech będzie, że autor ma dziadków pochowanych na cmentarzu w Zambrowie - po matce ziomek...

 • gość 2018-06-15 01:39:14

  Panie Rosiak, nie ma czegoś takiego jak ziemie zambrowskie. Jest za to powiat zambrowski, który był częścią składową historycznej ziemi łomżyńskiej. Wyspecjalizowana firma to po prostu p. Robert Szydlik - znany autor herbów i weksyliów.

 • A~ - niezalogowany 2018-06-19 00:16:26

  Był orzeł „gwizdnięty” Obornikom — jest żubr „zaiwaniony” Drohiczynowi. :)

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

KIEROWCA C+E - codzienne

Firma z Czyżewa zatrudni kierowcę kat. C+E. Codzienne powroty do siedziby firmy. Osoby zainteresowane proszę o kontakt telefoniczny tel:602-616-444


Zobacz ogłoszenie

Dom 140m2, ul. Słoneczna

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom wolnostojący, I-piętrowy o powierzchni 140m2 (powierzchnia zabudowy 105,83m2) położony w..


Zobacz ogłoszenie

Agri Radrol Zambrów ul.

Zajmujemy się sprzedażą maszyn rolniczych używanych pochodzących głównie z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii. W ofercie posiadamy również..


Zobacz ogłoszenie

Doradca Klienta w PP Alior

Aktualnie poszukujemy kandydata do placówki partnerskiej Alior Banku w Zambrowie na stanowisko: Doradca Klienta. Zakres obowiązków: • aktywne..


Zobacz ogłoszenie

Praca na stałe

Przyjmiemy do pracy na stałe do wypieku pizzy. Doświadczenie nie jest wymagane - wszystkiego nauczymy. Wynagrodzenie na START 2250pln brutto +..


Zobacz ogłoszenie

ZBIORNIK NA PALIWO

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

Zaplace za loda w aucie.70zl.

Zaplace za loda w aucie, cena do ustalenia;) Zaplace za loda w aucie. Jak jestes zainteresowana


Zobacz ogłoszenie

Zakład Stolarski Pieer

Zakład Stolarski Pieer zatrudni pracownika na stanowisku stolarz meblowy. Wymagane prawo jazdy kat.B. Doświadczenie w zawodzie mile widziane. Dobre..


Zobacz ogłoszenie

Nowa Deskorolka elektryczna

Mam dziś do sprzedania nową deskorolke elektryczną. Deskorolka niedawno kupiona w niemczech, posiadam fakturę. Do zamówienia dorzucam w gratisie..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie na Kosseckiego 4

Sprzedam mieszkanie(63m2) na pierwszym piętrze w bloku Kosseckiego 4.


Zobacz ogłoszenie

ZBIORNIKI DWUPŁASZCZOWE FIRMY

Zapraszamy do zakupu zbiorników dwupłaszczowych na paliwo firmy FORTIS. W ofercie posiadamy zbiorniki o pojemności 2000l i 2500l zbiorniki..


Zobacz ogłoszenie

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ KAT. C+E

Zatrudnię kierowcę kat C+E w transporcie międzynarodowym jazda z naczepą typu chłodnia , kierunki Rumunia , Węgry , Bułgaria. Oferuje atrakcyjne..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalna Kosmetyka

Profesjonalna kosmetyka auta jest niezbędny dla zachowania pięknego wyglądu samochodu przez długie lata. Pozwala również na podniesienie wartości..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

PelleT WYSOKIEJ jakości

ROLNIK-SKLEP T. MIODUSZEWSKI UL. BIAŁOSTOCKA 38 WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) Oferuje wysokiej jakości granulat drzewny PELLET renomowanego..


Zobacz ogłoszenie

PŁUG ŚNIEŻNY 3M

SKLEP HAPROL ZAPRASZA DO ZAKUPU PŁUGÓW ŚNIEŻNYCH FIRMY METAL-TECHNIK. W OFERCIE PŁUGI PROSTE SZER. 1,50M, 2,0M, 2,60M 3,0M ORAZ PŁUGI SKŁADANE SZER...


Zobacz ogłoszenie

Lokal do wynajęcia

Oferuję do wynajęcia lokal przy ul. Świętokrzyskiej 9.


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds sprzedaży i

Elhurt-Elmet Sp. z o. o., firma o wieloletniej tradycji w handlu artykułami z branży elektrycznej i metalowej, lider na rynku, poszukuje Kandydatek..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja Paliw Lotos 290 w Gosiach Małych od 01.02.2019 r. poszukuje pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca - pół etatu Doświadczenie nie..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki na dowód bez

Nieplanowany wydatek? Potrzebujesz szybkiej gotówki w ciągu chwili? Posiadamy wiele ofert pożyczek na oświadczenie. Nie musisz wychodzić z domu by..


Zobacz ogłoszenie

Budynek użytkowy 452m2, Al.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Budynek mieszkalno-użytkowo-handlowy o powierzchni użytkowej 452m2 położony przy Aleji Wojska..


Zobacz ogłoszenie

Volkswagen Passat B5

Sprzedam VW Passata 1.6 B+G 1997 rok OC i BT do 07.2019 Klimatronic, hak , podgrzewane fotele, Butla w miejscu koła zapasowego ważna do 2027 roku...


Zobacz ogłoszenie

Spawanie oraz naprawa tworzyw

Oferujemy spawanie/naprawę: ✔️zderzaków samochodów osobowych i ciężarowych ✔️lamp (dorabiamy uchwyty i uzupełniamy ubytki) ✔️lusterek, atrap ,..


Zobacz ogłoszenie

Tania pożyczka bez zaświadczeń

Tania pożyczka do 20 000 zł bez zaświadczeń, nie pytamy o historię kredytową i zaświadczenia. Pieniądze możesz mieć na koncie w 15 minut. Możliwość..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"