:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  9°C rozproszone chmury

Powiat Zambrowski z nowymi insygniami

samorząd, Powiat Zambrowski nowymi insygniami - zdjęcie, fotografia

Radni powiatowi ustanowili nowe insygnia. Od ostatniej sesji Powiat ma nowy herb, flagę, flagę stolikową, baner, sztandar i pieczęć. Starania o przyznanie nowych insygniów powiatowych trwały wiele miesięcy. Skąd taka konieczność, skoro od 19 lat Powiat Zambrowski posiadał już znany nam wszystkim herb?

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Zambrowskiego, ważnej ze względu na udzielenie Zarządowi Powiatu absolutorium, podjęto również inne uchwały. Jedna z nich dotyczyła przyjęcia nowego herbu oraz symboli powiatu zambrowskiego: herbu, flagi, flagi stolikowej, baneru, sztandaru i pieczęci.

Skąd w ogóle pomysł na zmianę? Jak wyjaśnia Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, było to konieczne, ponieważ obecnie używane insygnia, przyjęte w 1999 roku, są niezgodne z zasadami heraldycznymi. Co do herbu, to chodzi głównie o dwa szczegóły, które wskazywały, że nie można się nim posługiwać. Pierwszy dotyczy widocznej na herbie połówki orła. Okazuje się, że jest to orzeł wielkopolski, który nie ma żadnego związku z terenem powiatu zambrowskiego. Drugi szczegół dotyczy czarnych linii dzielących herb na trzy pola. Taki podział jest niezgodny z zasadami heraldycznymi.

 

- „Już dawno, jako Zarząd Powiatu Zambrowskiego, podjęliśmy działania, żeby tę sprawę naprostować i żeby posługiwać się herbem, który będzie prawidłowy i dostosowany do naszych ziem zambrowskich. Zleciliśmy wyspecjalizowanej firmie, aby opracowała projekt tych insygniów. Ta procedura trwała dość długo, ponieważ cały czas uwagi miała Komisja Heraldyczna, która zwracała uwagę nawet na ilość piór u orła.” - powiedział nam starosta Robert Maciej Rosiak.

 

Autorem projektów nowych insygniów Powiatu Zambrowskiego jest Robert Szydlik - członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA oraz Rady ds. Numizmatycznych przy NBP. W swoim dorobku ma on ponad 40 herbów i innych symboli jednostek samorządu terytorialnego w RP, a także prezydenckiego Krzyża Zachodniego i Medalu Pro Bono Poloniae Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ciekawostką jest fakt, że jest on po części ziomkiem - przez matkę urodzoną w Zambrowie i dziadków pochowanych na zambrowskim cmentarzu.

 

Ostatecznie, po wielu miesiącach prac, projekty insygniów Powiatu Zambrowskiego otrzymały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Radni, większością głosów, podczas wczorajszej sesji również zaakceptowali przedstawione propozycje.

 

Jak wyglądają nowe symbole?

Z herbu Powiatu zniknął podział na trzy pola oraz korona. Tło pozostało czerwone. W górnej połowie nowego herbu widzimy orła mazowieckiego, który zastąpił orła wielkopolskiego. W dolnej połowie natomiast znajduje się głowa żubra, nawiązująca do herbu miasta Zambrów.

 

Z kolei sztandar powiatu z jednej strony zawiera godło Polski, a z drugiej herb powiatu, wokół którego widnieje napis: „POWIAT ZAMBROWSKI 1426 TERRA ZAMBROVIENSIS”. Pozostałe insygnia, jak baner, flaga, flaga stolikowa i pieczęć są podobne, nawiązują do kolorów i proporcji herbu.

 

W uzasadnieniu autora koncepcji insygniów czytamy:

 

Pół orła srebrnego ze złotym dziobem i złotymi przepaskami zakończonymi trójliśćmi – nawiązuje do historycznego herbu Mazowsza. Obszar współczesnego powiatu zambrowskiego od średniowiecza należał do Mazowsza, a sam Powiat Zambrowski jako jednostkę administracyjną w ramach ziemi łomżyńskiej powołano na przełomie XIV i XV w. Ziemie powiatu zambrowskiego od początków polskiej państwowości należały właśnie do Mazowsza, w latach 1138-1526 r. do Księstwa Mazowieckiego, a w latach 1526-1795 do woj. mazowieckiego. Związki z Mazowszem podkreśla dodatkowo fakt mazowieckiego osadnictwa rycerskiego na tych ziemiach, prowadzonego przez książąt mazowieckich pod koniec XIV i w XV wieku.

Czarna głowa żubra to godło herbu miasta Zambrowa – od średniowiecza (z przerwami) stolicy powiatu, który niebawem będzie obchodził 600 lat swojego istnienia. Sam herb miejski Zambrowa znany jest co najmniej od I poł. XVII w.

 

Nowe insygnia będą oficjalnymi symbolami Powiatu Zambrowskiego.

 

Nowy herb Powiatu

 

Sztandar Powiatu

 

Flaga Powiatu

 

Pieczęć starosty

 

Pieczęć Zarządu Powiatu

 

Pieczęć Rady Powiatu

 

Pieczęć Powiatu Zambrowskiego

 

Flaga stolikowa Powiatu

Banner Powiatu


Powiat Zambrowski z nowymi insygniami komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-06-13 11:38:57

  Wow! Niezwykle to ważne. Na standardach "Bog Honor Ojczyzna", a w praktyce jak zgnoić, oczernić, obśmiać i okraść.

 • gość 2018-06-13 18:47:03

  Jeszcze powinni zakupić dwa złocone trony. Zambrowskie imperium!!!

 • Gośćjarek - niezalogowany 2018-06-14 07:08:09

  Jeden tron dla Rykaczweskiego a drugi dla częstego gościa w powiecie Zielińskiego

 • gość 2018-06-14 18:35:51

  Tron dla Zieliniaka i stołeczek dla jego podnóżka Rykaczewskiego powinien stać w liceum na Konopnickiej co by Pany miały wygodnie z racji częstych nawiedzin.

 • Autor - niezalogowany 2018-06-15 00:26:42

  Może pewnym plusem niech będzie, że autor ma dziadków pochowanych na cmentarzu w Zambrowie - po matce ziomek...

 • gość 2018-06-15 01:39:14

  Panie Rosiak, nie ma czegoś takiego jak ziemie zambrowskie. Jest za to powiat zambrowski, który był częścią składową historycznej ziemi łomżyńskiej. Wyspecjalizowana firma to po prostu p. Robert Szydlik - znany autor herbów i weksyliów.

 • A~ - niezalogowany 2018-06-19 00:16:26

  Był orzeł „gwizdnięty” Obornikom — jest żubr „zaiwaniony” Drohiczynowi. :)

Dodajesz jako: Zaloguj się