Podatnicy woj. podlaskiego złożyli elektronicznie prawie 608 tys. deklaracji podatkowych za 2025 r. (95 proc. wszystkich deklaracji), z czego większość, bo aż 368 tys. przez usługę Twój e-PIT. Łączna kwota zwrotu nadpłaconego podatku, jaką podlaska KAS zwróciła podatnikom to 712 mln zł. Dochód powyżej miliona osiągnęło 1080 osób. Rekordowy przychód osiągnął przedsiębiorca z Łomży, a rekordową kwotę nadpłaty zwrócono podatnikowi z Zambrowa.
Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała kampanię rozliczeń PIT za 2025 rok. Do urzędów w całym województwie wpłynęło prawie 640 tys. deklaracji, a absolutny rekord pod względem wysokości zwróconej nadpłaty padł w Zambrowie.
Urząd Skarbowy w Zambrowie zwrócił jednemu z podatników aż 2,4 mln zł. To najwyższa kwota nadpłaty odnotowana w tym roku w całym województwie podlaskim. Dla porównania, rekordowa dopłata podatku w regionie wyniosła 1,7 mln zł i wpłynęła na konto Urzędu Skarbowego w Kolnie.
W skali całego województwa urzędy skarbowe zwróciły podatnikom ponad 712 mln zł, natomiast dopłaty wyniosły łącznie 362 mln zł. Ze statystyk wynika, że zwrot podatku otrzymało 68 proc. podatników, 16 proc. musiało dopłacić, a kolejne 16 proc. złożyło deklaracje zerowe.
Podatnicy z regionu coraz chętniej rozliczają się przez internet. Deklaracje składane drogą elektroniczną stanowiły w tym roku rekordowe 95 proc. wszystkich złożonych dokumentów. Najpopularniejszą formą rozliczenia była usługa Twój e-PIT dostępna w eUrzędzie Skarbowym, która działa już od ośmiu lat.
Z podsumowania wynika również, że w województwie rośnie liczba osób z najwyższymi dochodami. Dochody przekraczające milion złotych za 2025 rok wykazało 1080 osób, czyli o 30 więcej niż rok wcześniej. Najwięcej milionerów rozliczyło się w Białymstoku oraz w Łomży.

Rekordowy dochód z działalności gospodarczej wyniósł aż 24 mln zł i osiągnął go przedsiębiorca rozliczający się w Łomży. Wśród deklaracji PIT-37 rekordzista również z Łomży wykazał dochód blisko 6 mln zł. Z kolei najwyższy dochód z obrotu papierami wartościowymi wyniósł 12,8 mln zł i należał do podatnika z Białegostoku.
W województwie podlaskim liczba podatników składających formularz PIT-38 utrzymała się na ubiegłorocznym poziomie i wyniosła 28 310 osób. Liczba osób, które zadeklarowały dochody z obrotu akcjami czy obligacjami wzrosła z 14 514 w 2024 roku do 17 673 w 2025 roku. Łączny wykazany dochód z obrotu papierami wartościowymi był znacząco wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 423,5 mln zł. Negatywny wynik inwestycji giełdowych dotknął 7 419 podatników, którzy łącznie odnotowali straty na kwotę 100 mln zł.
Najpopularniejszym odliczeniem podatkowym na Podlasiu była ulga prorodzinna. W 2025 roku odliczenie to dotyczyło 196 804 dzieci, a kwota odliczeń wyniosła 140,7 mln zł. Podatnicy chętnie korzystali też z ulgi rehabilitacyjnej (blisko 32 tys. osób), ulgi na internet (10 tys. osób) oraz ulgi dla pracujących seniorów (6 tys. osób). Wzrósł także stopień wykorzystania ulgi dla rodziców 4 plus oraz ulgi na powrót.
Z zerowego PIT-u dla młodych skorzystało w tym roku 49 756 podatników, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Łączna kwota ich przychodu objęta zwolnieniem to prawie 1,937 mld zł. Dane pokazują również, że mieszkańcy chętnie pomagają innym poprzez oddawanie krwi. Tego typu darowiznę rozliczyło w swoich deklaracjach ponad 9 tys. osób.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze