:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Odkopano szczątki sowieckiego samolotu szturmowego Ił-2 [foto+video]

Portal zambrow.org 13/05/2019 08:16

Eksploracja szczątków sowieckiego samolotu szturmowego Ił-2, który w 1943 roku został zestrzelony w rejonie miejscowości Gołasze Dąb, na terenie gminy Kołaki Kościelne, trwała dwa dni. Udało się znaleźć dość rozczłonkowane elementy konstrukcyjne płatowca, które wzbogacą zasoby Muzeum Wojska w Białymstoku.

 

Dwa dni trwała eksploracja szczątków sowieckiego samolotu szturmowego Ił-2, który w 1943 roku został zestrzelony w rejonie miejscowości Gołasze Dąb, na terenie gminy Kołaki Kościelne.

 

Informacja o tym, że taki samolot może znajdować się właśnie w tym miejscu wpłynęła już jakiś czas temu do Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie. Na potwierdzenie swoich doniesień zgłaszający przedstawili części maszyny, na podstawie których można było stwierdzić, że jest to bardzo popularny w czasie II wojny światowej sowiecki samolot szturmowy Ił-2.

 

Od wczesnych godzin porannych w sobotę, 11 maja do prac eksploracyjnych przystąpiło około 20 ochotników.

- „Te badania możemy przeprowadzić dzięki wielu ludziom, którzy ochotniczo – z pasji, zainteresowania – uczestniczą w naszych pracach. Są to przede wszystkim pracownicy Muzeum Wojska w Białymstoku, członkowie stowarzyszenia Grupa Wschód z Białegostoku oraz pasjonaci militariów z Łomży. W organizacji przedsięwzięcia bardzo pomogła nam również firma Bru-Cat z Zambrowa, dzięki której mamy pojazdy, oraz właściciel koparki - pan Grodzki z Wykna. Bez tych ludzi nie dałoby się dzisiaj nic zrobić.” – powiedział nam główny organizator poszukiwań Jarosław Strenkowski z Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.

 

Istotą badania było potwierdzenie, że właśnie w tym miejscu spadł zestrzelony sowiecki samolot.

- „Miałem nadzieję, że uda się znaleźć większe fragmenty silnika, płatowca czy elementy zbrojenia. Niestety takich rzeczy nie mamy. Mamy natomiast dość rozczłonkowane elementy konstrukcyjne płatowca, które jednoznacznie wskazują nam, że jesteśmy we właściwym miejscu. Być może reszta tego samolotu została zebrana przez mieszkańców okolicznych wiosek albo przez Niemców.” – relacjonował Jarosław Strenkowski.

 

Wszystko, co zostało wydobyte w trakcie tych badań, zostanie przekazane do Muzeum Wojska w Białymstoku, ponieważ organizator prac - Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie niestety nie posiada statusu muzeum.

Reklama

Odkopano szczątki sowieckiego samolotu szturmowego Ił-2 [foto+video] komentarze opinie

 • gość 2019-05-13 12:37:06

  Gołasze Dąb to gmina Kulesze Kościelne a nie Kołaki Kościelne.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-13 13:34:40

  No i wygrzebali to czego poszukiwacze niewzieli.

 • gość 2019-05-13 17:51:32

  Zawsze mnie zastanawia dlaczego za późno urodzeni, różni pseudopatrioci, koniecznie uważają, że pokażą swoją anty-rosyjskość poprzez używanie rosyjskiego słowa SOWIET. Nie wiedzą biedni, że wprowadzają tym samym do polskiego języka rusycyzm. Samolot nie był SOWIECKI, tylko RADZIECKI. Bo rosyjski SOWIET, od którego pochodzi rosyjska nazwa kraju Союз Советских Социалистических Республик (skrót CCCP), czyli po polsku Związek Socjalistycznych Republik RADZIECKICH (skrót ZSRR), to po polsku RADA. Czyli SOWIECKI Sojuz to Związek RADZIECKI. Nie należy zatem mówić po polsku SOWIECKI, tylko RADZIECKI.

 • gość 2019-05-13 18:51:04

  Zamiast szukac zardzewialych dziadostw w ziemi niech sie pan z izby historycznej zajmie historia tzw. żołnierzy wyklętych, którzy działali na tym tetrenie.
  Jeszcze żyją świadkowie działalności tych "narodowych bohaterów".
  I pamietają o ofiarach tej ich patriotycznej działalności....
  Niektorzy z tych łobuzów jeszcze niestety żyją

 • gość 2019-05-13 19:23:19

  Pan od izby zajmuje sie tym czym chce...I tu akurat jest w miejscu w ktorym byc powinien i chce.
  Jesli ktos posiada wiedze na powyzszy temat zolniezy wykletych to niech sie skontaktuje z panem Jarkiem a nie nakazuje wolnemu czlowiekowi tematy do zajec w zyciu.

 • gość 2019-05-13 19:41:06

  Ktoś powyżej ma trochę racji, bo takie rzeczy trzeba wyjaśniać dopuki żyją jeszcze świadkowie i często ludzie doświadczeni tamtymi czasami.
  Historyk ma taki obowiązek a jak tego nie robi to niech zrezygnuje z tej funkcji i pozwoli działać komuś kto sie tym zajmie lepiej.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-13 21:42:00

  Żyje ofiara pedofila i pedofil i co ? I G....No są pod nosem ,na wyciągnięcie ręki i co ? Kto bada? Kto pyta? A tu chcecie żeby ktoś jechal i pytał i badał dzieje jakieś które i tak nic nie wniosą .

 • gość 2019-05-13 22:01:21


  a kto chlopu za zniszczone pole zapłaci i jak to jest ze latają sobie z wykrywaczami pozwolenie to maja czy na czarno

 • gość 2019-05-14 10:36:49

  Z dużym zainteresowaniem przeczytałem wypowiedź pana, który przyodziewając się zręcznie w szatki językowego purysty gwałtownie zaprotestował przeciwko używaniu przymiotnika "sowiecki", dając przy tym wyraz swojemu poczuciu wyższości nad jakimiś "za późno urodzonymi różnymi pseudopatriotami". Ja osobiście jednak mam pewne wątpliwości co do czystości intencji owego patrioty pełnej krwi, bowiem powinien jako taki wiedzieć, że przymiotnik "radziecki" pojawił się dopiero po wojnie i wprowadzony został przez budowniczych PRL-u. Ale akurat ich można w pewnym sensie usprawiedliwić, bowiem wielu z nich miało dość poważne problemy z wykształceniem, dla jeszcze innych język polski zgoła nie był językiem ojczystym. Otóż chodzi mi o to, że w języku polskim nie ma takiej formy, w której słowo "rada" deklinujemy na "radziecki". Zupełnie natomiast poprawną, choć nieśmiało swego czasu używaną nazwą naszego "wielkiego brata" ze Wschodu była nazwa "Kraj Rad". Ja jednak doskonale wiem, co tak naprawdę ukłuło "obrońcę czystości języka polskiego": otóż w polskiej tradycji językowej, w sferze naszych historycznych doświadczeń i uczuleń przymiotnik "sowiecki" ma bardzo paskudne konotacje. I zadaje się, że tu jest ów sowiecki pies pogrzebany. :-)

 • gość 2019-05-14 12:54:38

  brawo tak jest, moja mama zawsze używała słowa ''sowieci", w czasie wojny zaznała od nich "wszelkiego dobra". W odniesieniu do wpisu dotyczącego żołnierzy wyklętych - jeśli się coś ma złego do powiedzenia o nich to powinno się głośno mówić i wskazać ich. takie pokątne gadanie i szydzenie z wyklętych wg mnie świadczy źle o tych co to podnoszą - czasami ta prawda jest po środku, tym pokrzywdzonym wydaje się że maja rację i nienawidzą wyklętych a tak naprawdę to bywało to tak, że to najpierw wyklęci doznali wiele zła ze strony tych "dobrych" - donosy, wskazywanie kryjówek, wydawanie ich i ich rodzin w ręce UB, uległość wobec ubowców, wyganianie z okolic własnego obejścia, odmawianie żywności i td , wiele spraw, o których się dziś nie pamięta a widzi się tylko tą drugą złą stronę,a to wszystko dlatego że losy Polski się tak potoczyły jak potoczyły, gdyby nie 01.09.1939r i potem 17.09.1939r. i kolejnych układów w czasie wojny i po wojnie, tego by nie było. Nie byłoby i holokaustu i przyjaciół "'sowietów" i wyklętych. Trzeba pamiętać, że najszlachetniejsza część społeczeństwa polskiego wywieziona i wymordowana została na wschodzie.

 • HA - niezalogowany 2019-05-14 21:09:41

  Słabo. Powiem tak.... Mam samolot i trzy czołgi z 2WW(w ziemi). Nie ujawnię dopóki nie zmieni się chore prawo w Polsce. A tak to sobie sami szukajcie cwaniaczki z pop. rządu. Tyle w temacie. Jestem za wielkim NIE dla dotychczasowego systemu. Po prostu nie ma mnie w nim i uwierzćcie da się żyć.

 • gość 2019-05-15 14:26:52

  Taa..jak wielu ktorzy mysla ze w kazdej wiosce schowany jest garniec ze zlotem...a ludzie ktorzy tam zyli w zamieszchlych czasach raz do roku dorzucali do tego garnca.
  Niestety zycie wygladalo troche inaczej.W czasie wojny i po sprzatano wszystko co dalo sie ruszyc..a czego sie nie dalo sprzatalo wojsko..
  Co do wykletych to wielu bylo zwyklymi chlopkami u ktorych znaleziono bron (a kto jej po wojnie nie posiadal w obejsciu) i karano ich wieloletnimi wyrokami...tacy to wykleci.
  Jestem wnukiem jednego z nich.

 • Krecik - niezalogowany 2019-05-15 20:26:42

  Kolego Ha. Obawiam się że nie dożyjesz zmiany prawa kiedy znalezisko będzie własnoscią znalazcy, ale czemu nie właściciela gruntu? .
  Poza tym nie sądze aby było cię stać na wydobycie i konserwację takiego znaleziska...

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dwie atrakcyjne

Sprzedam dwie atrakcyjne działki położone we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2 i 1500 m2. Wydana decyzja o warunkach..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

sala bankietowa

Zapraszamy do nowo otwartej sali w Krajewo Łętowo (dawny Biały Domek). Organizujemy chrzty,przyjęcia urodzinowe i rocznicowe,wesela i itp.


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Mieszkanie

Sprzedam Mieszkanie na ulicy Magazynowej, metraż 70m2, 2 pokoje z kuchnią, mieszkanie na II piętrze. W bloku znajduje się domofon. Mieszkanie w..


Zobacz ogłoszenie

Wakacje w Augustowie

Do wynajęcia nowoczesny apartament w Augustowie w ośrodku wczasowym Marina Borki nad jeziorem Necko. 2 sypialnie (4 pojedyncze łóżka z możliwością..


Zobacz ogłoszenie

Wynajme kawalerke

Wynajme kawalerke w pelni wyposazona 600 + media (wychodzi okolo ze wszystkim-750zl


Zobacz ogłoszenie

Poznam Miłą Panią w wieku od

POZNAM MIŁĄ PANIĄ W CELU PRZYJAZNI MOŻLIWY SŁAŁY ZWIĄZEK KTÓREJ BRAKUJE DRUGIEJ POLÓWKI SPEDZENIA WSPOLNIE WIECZORY WSPOLNY SPACER ROMANTYCZNA..


Zobacz ogłoszenie

Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Zobacz ogłoszenie

Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Zobacz ogłoszenie

Partnerka na wesele

Szukam partnerki na wesele dnia 03.07.2018r, od 35 do 45lat . Proszę o kontakt telefoniczny .


Zobacz ogłoszenie

balony , dekoracje weselne

Chcielibyśmy zaoferować państwu atrakcje weselne, jesteśmy liderem na rynku , Oferujemy dekoracje takie jak Napis miłość 120 cm Napis miłość 100..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Parametry: - wartość opałowa 26-28 MJ/kg - siarka 0,5% -uziarnienie 8-25 mm


Zobacz ogłoszenie

Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja Paliw Lotos w Zambrowie ul. Mazowiecka 2a od 01.08.2018 r. poszukuje pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca, Doświadczenie nie jest..


Zobacz ogłoszenie

bielenie obór

oferuję mycie oraz dezynfekcję wapnem obiektów takich jak obory chlewnie budynki gospodarcze elewacje profesjonalnym sprzętem szybki czas realizacji..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

WENTYLATORY, WIATRAKI,

Zapraszamy do sklepu ROLNIK, przy ulicy Wiśniowej, po wentylatory i mieszacze powietrza do obór. Świeża dostawa, różne rozmiary. Dostępne od ręki.


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

Pracownicy Produkcyjni

Firma KEYLITE RW Polska szuka pracowników do produkcji okien dachowych. Jesteś chętny do pracy, chcesz zdobyć nowe doświadczenia, lubisz pracę z..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"