:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Odkopano szczątki sowieckiego samolotu szturmowego Ił-2 [foto+video]

Portal zambrow.org 13/05/2019 08:16

Eksploracja szczątków sowieckiego samolotu szturmowego Ił-2, który w 1943 roku został zestrzelony w rejonie miejscowości Gołasze Dąb, na terenie gminy Kołaki Kościelne, trwała dwa dni. Udało się znaleźć dość rozczłonkowane elementy konstrukcyjne płatowca, które wzbogacą zasoby Muzeum Wojska w Białymstoku.

 

Dwa dni trwała eksploracja szczątków sowieckiego samolotu szturmowego Ił-2, który w 1943 roku został zestrzelony w rejonie miejscowości Gołasze Dąb, na terenie gminy Kołaki Kościelne.

 

Informacja o tym, że taki samolot może znajdować się właśnie w tym miejscu wpłynęła już jakiś czas temu do Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie. Na potwierdzenie swoich doniesień zgłaszający przedstawili części maszyny, na podstawie których można było stwierdzić, że jest to bardzo popularny w czasie II wojny światowej sowiecki samolot szturmowy Ił-2.

 

Od wczesnych godzin porannych w sobotę, 11 maja do prac eksploracyjnych przystąpiło około 20 ochotników.

- „Te badania możemy przeprowadzić dzięki wielu ludziom, którzy ochotniczo – z pasji, zainteresowania – uczestniczą w naszych pracach. Są to przede wszystkim pracownicy Muzeum Wojska w Białymstoku, członkowie stowarzyszenia Grupa Wschód z Białegostoku oraz pasjonaci militariów z Łomży. W organizacji przedsięwzięcia bardzo pomogła nam również firma Bru-Cat z Zambrowa, dzięki której mamy pojazdy, oraz właściciel koparki - pan Grodzki z Wykna. Bez tych ludzi nie dałoby się dzisiaj nic zrobić.” – powiedział nam główny organizator poszukiwań Jarosław Strenkowski z Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.

 

Istotą badania było potwierdzenie, że właśnie w tym miejscu spadł zestrzelony sowiecki samolot.

- „Miałem nadzieję, że uda się znaleźć większe fragmenty silnika, płatowca czy elementy zbrojenia. Niestety takich rzeczy nie mamy. Mamy natomiast dość rozczłonkowane elementy konstrukcyjne płatowca, które jednoznacznie wskazują nam, że jesteśmy we właściwym miejscu. Być może reszta tego samolotu została zebrana przez mieszkańców okolicznych wiosek albo przez Niemców.” – relacjonował Jarosław Strenkowski.

 

Wszystko, co zostało wydobyte w trakcie tych badań, zostanie przekazane do Muzeum Wojska w Białymstoku, ponieważ organizator prac - Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie niestety nie posiada statusu muzeum.

Reklama

Odkopano szczątki sowieckiego samolotu szturmowego Ił-2 [foto+video] komentarze opinie

 • gość 2019-05-13 12:37:06

  Gołasze Dąb to gmina Kulesze Kościelne a nie Kołaki Kościelne.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-13 13:34:40

  No i wygrzebali to czego poszukiwacze niewzieli.

 • gość 2019-05-13 17:51:32

  Zawsze mnie zastanawia dlaczego za późno urodzeni, różni pseudopatrioci, koniecznie uważają, że pokażą swoją anty-rosyjskość poprzez używanie rosyjskiego słowa SOWIET. Nie wiedzą biedni, że wprowadzają tym samym do polskiego języka rusycyzm. Samolot nie był SOWIECKI, tylko RADZIECKI. Bo rosyjski SOWIET, od którego pochodzi rosyjska nazwa kraju Союз Советских Социалистических Республик (skrót CCCP), czyli po polsku Związek Socjalistycznych Republik RADZIECKICH (skrót ZSRR), to po polsku RADA. Czyli SOWIECKI Sojuz to Związek RADZIECKI. Nie należy zatem mówić po polsku SOWIECKI, tylko RADZIECKI.

 • gość 2019-05-13 18:51:04

  Zamiast szukac zardzewialych dziadostw w ziemi niech sie pan z izby historycznej zajmie historia tzw. żołnierzy wyklętych, którzy działali na tym tetrenie. Jeszcze żyją świadkowie działalności tych "narodowych bohaterów". I pamietają o ofiarach tej ich patriotycznej działalności.... Niektorzy z tych łobuzów jeszcze niestety żyją

 • gość 2019-05-13 19:23:19

  Pan od izby zajmuje sie tym czym chce...I tu akurat jest w miejscu w ktorym byc powinien i chce. Jesli ktos posiada wiedze na powyzszy temat zolniezy wykletych to niech sie skontaktuje z panem Jarkiem a nie nakazuje wolnemu czlowiekowi tematy do zajec w zyciu.

 • gość 2019-05-13 19:41:06

  Ktoś powyżej ma trochę racji, bo takie rzeczy trzeba wyjaśniać dopuki żyją jeszcze świadkowie i często ludzie doświadczeni tamtymi czasami. Historyk ma taki obowiązek a jak tego nie robi to niech zrezygnuje z tej funkcji i pozwoli działać komuś kto sie tym zajmie lepiej.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-13 21:42:00

  Żyje ofiara pedofila i pedofil i co ? I G....No są pod nosem ,na wyciągnięcie ręki i co ? Kto bada? Kto pyta? A tu chcecie żeby ktoś jechal i pytał i badał dzieje jakieś które i tak nic nie wniosą .

 • gość 2019-05-13 22:01:21

  a kto chlopu za zniszczone pole zapłaci i jak to jest ze latają sobie z wykrywaczami pozwolenie to maja czy na czarno

 • gość 2019-05-14 10:36:49

  Z dużym zainteresowaniem przeczytałem wypowiedź pana, który przyodziewając się zręcznie w szatki językowego purysty gwałtownie zaprotestował przeciwko używaniu przymiotnika "sowiecki", dając przy tym wyraz swojemu poczuciu wyższości nad jakimiś "za późno urodzonymi różnymi pseudopatriotami". Ja osobiście jednak mam pewne wątpliwości co do czystości intencji owego patrioty pełnej krwi, bowiem powinien jako taki wiedzieć, że przymiotnik "radziecki" pojawił się dopiero po wojnie i wprowadzony został przez budowniczych PRL-u. Ale akurat ich można w pewnym sensie usprawiedliwić, bowiem wielu z nich miało dość poważne problemy z wykształceniem, dla jeszcze innych język polski zgoła nie był językiem ojczystym. Otóż chodzi mi o to, że w języku polskim nie ma takiej formy, w której słowo "rada" deklinujemy na "radziecki". Zupełnie natomiast poprawną, choć nieśmiało swego czasu używaną nazwą naszego "wielkiego brata" ze Wschodu była nazwa "Kraj Rad". Ja jednak doskonale wiem, co tak naprawdę ukłuło "obrońcę czystości języka polskiego": otóż w polskiej tradycji językowej, w sferze naszych historycznych doświadczeń i uczuleń przymiotnik "sowiecki" ma bardzo paskudne konotacje. I zadaje się, że tu jest ów sowiecki pies pogrzebany. :-)

 • gość 2019-05-14 12:54:38

  brawo tak jest, moja mama zawsze używała słowa ''sowieci", w czasie wojny zaznała od nich "wszelkiego dobra". W odniesieniu do wpisu dotyczącego żołnierzy wyklętych - jeśli się coś ma złego do powiedzenia o nich to powinno się głośno mówić i wskazać ich. takie pokątne gadanie i szydzenie z wyklętych wg mnie świadczy źle o tych co to podnoszą - czasami ta prawda jest po środku, tym pokrzywdzonym wydaje się że maja rację i nienawidzą wyklętych a tak naprawdę to bywało to tak, że to najpierw wyklęci doznali wiele zła ze strony tych "dobrych" - donosy, wskazywanie kryjówek, wydawanie ich i ich rodzin w ręce UB, uległość wobec ubowców, wyganianie z okolic własnego obejścia, odmawianie żywności i td , wiele spraw, o których się dziś nie pamięta a widzi się tylko tą drugą złą stronę,a to wszystko dlatego że losy Polski się tak potoczyły jak potoczyły, gdyby nie 01.09.1939r i potem 17.09.1939r. i kolejnych układów w czasie wojny i po wojnie, tego by nie było. Nie byłoby i holokaustu i przyjaciół "'sowietów" i wyklętych. Trzeba pamiętać, że najszlachetniejsza część społeczeństwa polskiego wywieziona i wymordowana została na wschodzie.

 • HA - niezalogowany 2019-05-14 21:09:41

  Słabo. Powiem tak.... Mam samolot i trzy czołgi z 2WW(w ziemi). Nie ujawnię dopóki nie zmieni się chore prawo w Polsce. A tak to sobie sami szukajcie cwaniaczki z pop. rządu. Tyle w temacie. Jestem za wielkim NIE dla dotychczasowego systemu. Po prostu nie ma mnie w nim i uwierzćcie da się żyć.

 • gość 2019-05-15 14:26:52

  Taa..jak wielu ktorzy mysla ze w kazdej wiosce schowany jest garniec ze zlotem...a ludzie ktorzy tam zyli w zamieszchlych czasach raz do roku dorzucali do tego garnca. Niestety zycie wygladalo troche inaczej.W czasie wojny i po sprzatano wszystko co dalo sie ruszyc..a czego sie nie dalo sprzatalo wojsko.. Co do wykletych to wielu bylo zwyklymi chlopkami u ktorych znaleziono bron (a kto jej po wojnie nie posiadal w obejsciu) i karano ich wieloletnimi wyrokami...tacy to wykleci. Jestem wnukiem jednego z nich.

 • Krecik - niezalogowany 2019-05-15 20:26:42

  Kolego Ha. Obawiam się że nie dożyjesz zmiany prawa kiedy znalezisko będzie własnoscią znalazcy, ale czemu nie właściciela gruntu? . Poza tym nie sądze aby było cię stać na wydobycie i konserwację takiego znaleziska...

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

Skuter ATX Motor Red Power

Sprzedam skuter firmy ATX Motor Red Power. Skuter mało jeżdżony, w dobrym stanie, jeździ bardzo dobrze, nic się nie psuje. Garażowany. Do skutera..


Zobacz ogłoszenie

Główna księgowa lub główny

Poszukujemy osoby na stanowisko: Główna/-y księgowa/-y Miejsce pracy: Zambrów, Firma Zorza, ul. Mazowiecka 57C OPIS STANOWISKA: prawidłowość i..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię osobę na stanowisko

Zatrudnię osobę na stanowisko kucharza w restauracji Impresja w Zambrowie. Praca na cały etat, atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość rozwoju (kursy,..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Pracownik produkcyjny

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Zadania: • Praca na super nowoczesnej hali produkcyjnej, • Prace..


Zobacz ogłoszenie

ZBIORNIKI DWUPŁASZCZOWE NA

ZAPRASZAMY DO ZAKUPU ZBIORNIKÓW DWUPŁASZCZOWYCH NA PALIWO. W OFERCIE POSIADAMY ZBIORNIKI O POJEMNOŚCI 2000L l 2500L. ZBIORNIKI STANDARDOWO..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

Budynek 452m2, działka 604m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: NOWA NIŻSZA CENA!!!!! Budynek mieszkalno-użytkowo-handlowy o powierzchni użytkowej 452m2..


Zobacz ogłoszenie

Rowery zachodnich renomowanych

Zapraszamy w KAŻDĄ NIEDZIELĘ na KIERMASZ ROWEROWY od 10.30 - 13.00 Do zaoferowania Markowe rowery Holenderskie i Niemieckie. Rowery sprawdzone w..


Zobacz ogłoszenie

CB RADIO montaż, strojenie,

Sprzedaż, montaż, naprawa i strojenie CB radia i anten. Sklep Planet ul. Białostocka 22d , Zambrów tel. 604419967


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

Pracownik biurowy

Telewizja Kablowa DIPOL Sp. z o. o. dostawca usług telewizji kablowej, dostępu do sieci Internet oraz telefonii stacjonarnej poszukuje kandydata na..


Zobacz ogłoszenie

Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Praca na stanowisku doradcy

Poszukujemy osoby do pracy w charakterze doradcy klienta w Salonie NC+ w Galerii Bem w Zambrowie. Praca na cały etat ok 160h miesięcznie) w..


Zobacz ogłoszenie

Mechanik samochodów

Mechanik samochodów ciężarowych Do głównych zadań osoby zatrudnionej należy: • Bieżąca naprawa własnych samochodów ciężarowych • konserwacja części..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

profesjonalne tworzenie stron

Stworzę stronę WWW dla Twojej firmy, strony w pełni responsywne, optymalizacja pod SEO. Bezpłatna wycena. Szybka realizacja oraz w pełni..


Zobacz ogłoszenie

Działka 1,25 ha w Ngórkach

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1,25 ha położona w miejscowości Nagórki-Jabłoń, gmina Zambrów. Grunty..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

Dom 120m2, działka 2038m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom wolnostojący, parterowy z poddaszem o powierzchni 120m2 położony w Czyżewie przy ul...


Zobacz ogłoszenie

Altanka

Altana nowa ośmiokątna o przekątnej 3,20 m. Altanka wykonana jest w całości z drewna sosnowego. Stabilna solidna konstrukcja, słupy nośne o..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 3-pokojowe, I

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 58,94m2 położone na I piętrze w bloku z cegły przy Placu..


Zobacz ogłoszenie

Pomoc operatora

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Pomoc operatora Zadania: ‒ obsługa maszyn produkcyjnych, -..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię osobę na stanowisko

Zatrudnię osobę na stanowisko kelner w restauracji Impresja w Zambrowie. Praca na cały etat, atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość rozwoju (kursy,..


Zobacz ogłoszenie

Pomoc przy pracach

Witam, poszukuję osoby na kilka dni do pomocy przy pracach przydomowych w gospodarstwie.


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

TYLKO TERAZ!

TYLKO W SALONIE NC+ W GALERII BEM PAKIET 155 KANAŁÓW (DODATKOWO HBO ZA DARMO) ZA 36,66 ZŁ MIESIĘCZNIE! UMOWA TYLKO NA 18 MIESIĘCY PRZYJDŹ I ZAPYTAJ..


Zobacz ogłoszenie

Meble na wymiar. Kuchnie,

Murawski Furniture z wieloletnim doświadczeniem w branży meblarskiej zajmującą się projektowaniem i tworzeniem różnego rodzaju mebli na wymiar tj..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Agregat uprawowo siewny

Przedmiotem sprzedaży jest nowy Agregat uprawowo-siewny 2,7m marki AGRO-LIFT. Agregat uprawowo-siewny bez hydropaku Wyposażenie standardowe: 1...


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy magazyniera i

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko magazyniera, jak również pracowników na inne stanowiska. Wymagane wykształcenie minimum..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie

Zabudowana działka przemysłowa

Sprzedam działkę przemysłową, zabudowaną, nr ewidenc. 1903/1 i 1903/2 o łączne powierzchni 1,0055ha, położoną na terenach produkcyjno-usługowych..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczka bez sprawdzania

Pożyczka dla każdego bez BIK. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki na dowolny cel mamy dla Ciebie ofertę. - Nie pytamy o cel, - Pieniądze na..


Zobacz ogłoszenie

dostępne od ręki - ZBIORNIK NA

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

praca dla murarzy

Poszukujemy murarzy i pomocników murarzy z własną działalnością. Stawka godzinowa dla murarza 23€, pomocnika 18€. Praca w Antwerpii. Zapewniamy..


Zobacz ogłoszenie

Nowoczesny apartament w

Do wynajęcia nowoczesny apartament w Augustowie w ośrodku wczasowym Marina Borki nad jeziorem Necko. 2 sypialnie (4 pojedyncze łóżka z możliwością..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"