Reklama

Motocykliści wracają na drogi. Policja apeluje o rozsądek

11/05/2026 12:04

Wraz z nadejściem wiosennej aury na drogach powiatu zambrowskiego gwałtownie wzrosła liczba motocyklistów. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie apelują do wszystkich uczestników ruchu o rozwagę, wzajemny szacunek oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, które mogą uratować życie.

Cieplejsze dni i coraz lepsza aura sprawiły, że na trasach powiatu zambrowskiego widać coraz więcej jednośladów. Zambrowscy funkcjonariusze przypominają, że bezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność zarówno motocyklistów, jak i kierowców samochodów.

Motocykliści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, co oznacza, że są najbardziej narażeni na poważne obrażenia podczas kolizji. Policja zwraca uwagę, że błędy takie jak przekraczanie prędkości czy jazda slalomem między pojazdami mogą mieć tragiczne skutki. Nawet jeśli mniejsza prędkość nie zapobiegnie wypadkowi, to z pewnością ograniczy jego konsekwencje dla zdrowia i życia.

Reklama

Zambrowscy funkcjonariusze przygotowali zestaw zasad dla użytkowników jednośladów. Kluczowe jest:

  • używanie kierunkowskazów i patrzcie w lusterka,
  • odpowiednio wczesne sygnalizowanie zamiaru skrętu,
  • ważny jest też odpowiedni ubiór: jaskrawe, żywe kolory zwiększają widoczność; fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniecie szybciej dostrzeżeni,
  • dostosowywanie prędkości do warunków na drodze,
  • wolne pokonywanie i dojeżdżanie do skrzyżowań,
  • zawsze mieć na uwadze, że możesz znajdować się się w martwym polu innego kierowcy,
  • mieć na uwadze, że środek pasa nie jest najbezpieczniejszym miejscem do jazdy,
  • uważanie na pieszych i przepuszczanie ich na pasach.

Policjanci apelują również do kierowców samochodów o zachowanie szczególnej ostrożności. Przy wyprzedzaniu motocykla należy zachować odstęp co najmniej 1 metra. Wyjątkową czujność trzeba zachować na skrzyżowaniach, zwłaszcza podczas skrętu w lewo. Prędkość nadjeżdżającego motocykla jest często trudna do oceny, a jego kierunkowskaz może nie wyłączyć się automatycznie po poprzednim manewrze.

Podstawą bezpieczeństwa na drodze jest wzajemny szacunek i kultura. Motocykliści powinni pamiętać o przepuszczaniu pieszych na pasach, a kierowcy aut o tym, że motocykl jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu. Tylko wspólna odpowiedzialność i przestrzeganie przepisów pozwoli uniknąć niebezpiecznych zdarzeń na drogach naszego regionu.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: KPP Zambrów
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Zambrow.org




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości