:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?wernisaże spotkania, Józef Piłsudski koniec walki jutro [foto] - zdjęcie, fotografia
05/11/2018 15:20

To tytuł pierwszego z trzech zaplanowanych w MOK spotkań z Dariuszem Markiem Srzednickim – autorem książki, historykiem, scenarzystą oraz reżyserem przedstawień teatralnych i filmów historycznych. Podczas wykładu prelegent przedstawił mało znane i ciekawe fakty z życia Józefa Piłsudskiego: dzieciństwo, dorastanie, naukę w wileńskim gimnazjum, okres studiów i walki z caratem o niepodległość Polski, aż po zmagania ze śmiertelną chorobą.

 

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie zorganizował cykl trzech spotkań, których prelegentem jest Dariusz Marek Srzednicki - reżyser, scenarzysta i historyk, znany badacz dwudziestolecia międzywojennego.

 

Pierwsze spotkanie, które odbyło się dziś w sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury w Zambrowie, poświęcone było życiu i działalności marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy zostali przeniesieni do drugiej połowy XIX wieku. Poznali patriotyczną atmosferę, panującą w domu rodzinnym marszałka oraz klimat żałoby narodowej związanej z zaborami. Następnie słuchacze poznali aktywność Józefa Piłsudskiego w obszarze propolskiej działalności niepodległościowej. Przez poszczególne dziesięciolecia - aż do 1935 roku – Dariusz Marek Srzednicki przeprowadził słuchaczy w bardzo ciekawy sposób opisując często nieznane dotąd szczegóły z życiorysu marszałka.

 

Podczas swojej prelekcji historyk zaznaczył, że marszałek już w dzieciństwie ujawniał przywódcze zdolności. Urodził się jako czwarty, ale jego matka urodziła 12 dzieci, miał więc na kim ćwiczyć. Dariusz Marek Srzednicki przywołał też czasy studiów Piłsudskiego w Charkowie. Jak mówił, niespodziewanie złożył on do rektora tamtejszej uczelni podanie o studia medyczne i je właśnie rozpoczął. Sądził, że kontakt z młodzieżą inteligencką spowoduje, że bardzo szybko zainspiruje ich do powstania. Tak się jednak złożyło, że na uniwersytecie w Charkowie studiowali przede wszystkim Rosjanie i Białorusini. Dlatego ani dla jednych, ani dla drugich sprawy niepodległości Polski nie były w sferze zainteresowań. Prelegent podkreślił, że Piłsudski był mocno rozczarowany, że afirmowali ten system, który jest w Rosji. Postanowił więc porzucić studia w Charkowie i przenieść się na uniwersytet w Dorpacie.

 

- „To była europejska uczelnia na najwyższym poziomie. Była ona wyłączona z jurysdykcji władzy Rosjan, ponieważ senat składał się z profesorów niemieckich i brytyjskich. To była taka enklawa w cesarstwie rosyjskim. Piłsudskiemu to strasznie imponowało, ponieważ sądził, że tam na pewno ta młodzież zachodnioeuropejska go zrozumie.” - opowiadał Srzednicki.

 

Następnie gość przedstawił kolejne mało znane i ciekawe fakty z życia Józefa Piłsudskiego, zwanego „Ziukiem”, umiejscowione na tle wydarzeń politycznych i historycznych epoki. Mówił m.in. o wmieszaniu Piłsudskiego w zamach na cara, za co został zesłany na 5 lat na Sybir oraz o jego spektakularnej ucieczce ze szpitala w Petersburgu. Ponadto historyk zaprezentował mało znane fotografie i opowiedział o życiu prywatnym marszałka. Mało kto wie, że został protestantem, aby poślubić swoją pierwszą żonę, Marię Juszkiewiczową, która była rozwódką. Następnie powrócił na łono kościoła katolickiego, aby poślubić inną kobietę - Aleksandrę Szczerbińską (działaczką PPS). To ona urodziła Józefowi Piłsudskiemu dwie córki – Wandę i Jagodę. Dariusz Marek Srzednicki poświęcił im sporo czasu podczas wykładu.

 

- „Piłsudski był zachwycony tymi dziewczynkami. Pierwsza z nich przyszła na świat, gdy on miał 51 lat, druga gdy on miał 53 lata. Był więc dojrzałym ojcem i to ojcostwo w tym wieku wygląda trochę inaczej. On był zafascynowany tymi dziewczynkami, chociaż gdy urodziła się pierwsza dziewczynka, otrzymał list od Aleksandry ze zdjęciem dziecka. Przypatrywał się temu zdjęciu. Porównywał cechy anatomiczne swojej rodziny z tą dziewczynką. Tak się akurat złożyło nieszczęśliwie, że pierwsze dziecko było podobne do rodziny Szczerbińskich. Piłsudski nie znalazł tam żadnego podobieństwa i był niezwykle zirytowany tym faktem. Natomiast druga dziewczynka – Jagoda – ona była już podobna do rodziny Piłsudskich.” - mówił Dariusz Marek Srzednicki.

 

Pod koniec prelekcji historyk podkreślił ostatni okres życia marszałka, opowiedział o jego batalii z chorobą, którą skrzętnie ukrywał i którą przegrał 12 maja 1935 roku, pokonany przez nowotwór (rak wątroby). Ciało marszałka spoczywa dziś na Wawelu, serce zaś zgodnie z jego testamentem – w grobie matki na wileńskim cmentarzu na Rossie.

 

Niestety, dzisiejsze spotkanie z Dariuszem Markiem Srzednickim nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział jedynie 15 osób – członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Szkoda, bo z pewnością mogła to być piękna lekcja historii np. dla uczniów zambrowskich szkół. Mimo wszystko zapraszamy wszystkich chętnych na kolejny wykład, który odbędzie się jutro (6 listopada) o godzinie 12:00 w Centrum Kultury w Zambrowie. Wstęp wolny.
 


Dariusz Marek Srzednicki – historyk, reżyser, dziennikarz. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale historycznym, gdzie tematem pracy doktorskiej były ,,Uwarunkowania polityczne kreujące Edwarda Rydza Śmigłego na Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w 1935 roku”, następnie ukończył podyplomowe studia z zakresu reżyserii w Centrum Kształcenia Kadr TVP w Warszawie. Autor wielu filmów dokumentalnych dotyczących dwudziestolecia międzywojennego , scenarzysta i reżyser przedstawień teatralnych głównie o tematyce historycznej, min. „Nasza konstytucja”, „Nieznane sceny z życia Ziuka i Józefa” oraz „Marszałek z pejzażem miasta w tle”.

Reklama

Józef Piłsudski – koniec walki o jutro [foto] komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-11-05 22:16:57

  https://marucha.wordpress.com/2012/07/04/prawda-o-pilsudskim/

 • Gość - niezalogowany 2018-11-06 11:11:13

  Co ten zbiór, dokonał z Konfartym,Witosem,Sikorskim itd... TeN wykład to osłupienie ludzi dla półglówkow którzy niepotrafio myśleć a łykają wszystko jak pelikan. Dom Kultury tylko czyjej kultury?.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-06 14:56:55

  Martunia się za ambonę schowała. Krągłości nie widać.

 • Iwona - niezalogowany 2018-11-06 17:28:22

  Bardzo byłam zainteresowana tym spotkaniem, jednak godzina dwunasta uniemożliwiła mi dotarcie do Miejskiego Ośrodka Kultury. Wielokrotnie widziałam pana doktora w telewizji i chciałam zobaczyć go "na żywo". Nawet zdziwiłam się, że przyjedzie do Zambrowa. Wielkie brawa dla organizatorów, że udało im się zaprosić takiego gościa, ale organizowanie spotkania o 12.00, to stuprocentowa pewność, że frekwencja nie dopisze.

 • gość 2018-11-06 17:31:07

  Pozostałe spotkania z tego cyklu, również o godzinie 12.00. Szkoda.

 • Krystyna - niezalogowany 2018-11-08 02:53:47

  Bardzo ciekawy multimedialny wykład. Prócz nieznanych faktów. można było usłyszeć historię opowiedzianą dobrą i bardzo poprawną polszczyzną, co dziś nie jest już takie częste.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Mieszkanie na Kosseckiego 4

Sprzedam mieszkanie(63m2) na pierwszym piętrze w bloku Kosseckiego 4.


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja Paliw Lotos 290 w Gosiach Małych od 01.02.2019 r. poszukuje pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca - pół etatu Doświadczenie nie..


Zobacz ogłoszenie

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ KAT. C

Zatrudnię kierowcę z kat. C , transport produktów spożywczych , trasy jednodniowe do 300 km.


Zobacz ogłoszenie

Volkswagen Passat B5

Sprzedam VW Passata 1.6 B+G 1997 rok OC i BT do 07.2019 Klimatronic, hak , podgrzewane fotele, Butla w miejscu koła zapasowego ważna do 2027 roku...


Zobacz ogłoszenie

Doradca Klienta w PP Alior

Aktualnie poszukujemy kandydata do placówki partnerskiej Alior Banku w Zambrowie na stanowisko: Doradca Klienta. Zakres obowiązków: • aktywne..


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA C+E - codzienne

Firma z Czyżewa zatrudni kierowcę kat. C+E. Codzienne powroty do siedziby firmy. Osoby zainteresowane proszę o kontakt telefoniczny tel:602-616-444


Zobacz ogłoszenie

Budynek użytkowy 452m2, Al.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Budynek mieszkalno-użytkowo-handlowy o powierzchni użytkowej 452m2 położony przy Aleji Wojska..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds sprzedaży i

Elhurt-Elmet Sp. z o. o., firma o wieloletniej tradycji w handlu artykułami z branży elektrycznej i metalowej, lider na rynku, poszukuje Kandydatek..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalna Kosmetyka

Profesjonalna kosmetyka auta jest niezbędny dla zachowania pięknego wyglądu samochodu przez długie lata. Pozwala również na podniesienie wartości..


Zobacz ogłoszenie

ZBIORNIK NA PALIWO

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

Spawanie oraz naprawa tworzyw

Oferujemy spawanie/naprawę: ✔️zderzaków samochodów osobowych i ciężarowych ✔️lamp (dorabiamy uchwyty i uzupełniamy ubytki) ✔️lusterek, atrap ,..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Agri Radrol Zambrów ul.

Zajmujemy się sprzedażą maszyn rolniczych używanych pochodzących głównie z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii. W ofercie posiadamy również..


Zobacz ogłoszenie

Tania pożyczka bez zaświadczeń

Tania pożyczka do 20 000 zł bez zaświadczeń, nie pytamy o historię kredytową i zaświadczenia. Pieniądze możesz mieć na koncie w 15 minut. Możliwość..


Zobacz ogłoszenie

Dom 140m2, ul. Słoneczna

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom wolnostojący, I-piętrowy o powierzchni 140m2 (powierzchnia zabudowy 105,83m2) położony w..


Zobacz ogłoszenie

PelleT WYSOKIEJ jakości

ROLNIK-SKLEP T. MIODUSZEWSKI UL. BIAŁOSTOCKA 38 WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) Oferuje wysokiej jakości granulat drzewny PELLET renomowanego..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie

DZIEŃ OTWARTY - CENTRUM

DZIEŃ OTWARTY! Bardzo serdecznie zapraszamy rodziców, nauczycieli, pedagogów, a przede wszystkim DZIECI na dzień otwarty naszego Centrum! Grono..


Zobacz ogłoszenie

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ KAT. C+E

Zatrudnię kierowcę kat C+E w transporcie międzynarodowym jazda z naczepą typu chłodnia , kierunki Rumunia , Węgry , Bułgaria. Oferuje atrakcyjne..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"