:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?wernisaże spotkania, Józef Piłsudski koniec walki jutro [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 05/11/2018 15:20

To tytuł pierwszego z trzech zaplanowanych w MOK spotkań z Dariuszem Markiem Srzednickim – autorem książki, historykiem, scenarzystą oraz reżyserem przedstawień teatralnych i filmów historycznych. Podczas wykładu prelegent przedstawił mało znane i ciekawe fakty z życia Józefa Piłsudskiego: dzieciństwo, dorastanie, naukę w wileńskim gimnazjum, okres studiów i walki z caratem o niepodległość Polski, aż po zmagania ze śmiertelną chorobą.

 

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie zorganizował cykl trzech spotkań, których prelegentem jest Dariusz Marek Srzednicki - reżyser, scenarzysta i historyk, znany badacz dwudziestolecia międzywojennego.

 

Pierwsze spotkanie, które odbyło się dziś w sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury w Zambrowie, poświęcone było życiu i działalności marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy zostali przeniesieni do drugiej połowy XIX wieku. Poznali patriotyczną atmosferę, panującą w domu rodzinnym marszałka oraz klimat żałoby narodowej związanej z zaborami. Następnie słuchacze poznali aktywność Józefa Piłsudskiego w obszarze propolskiej działalności niepodległościowej. Przez poszczególne dziesięciolecia - aż do 1935 roku – Dariusz Marek Srzednicki przeprowadził słuchaczy w bardzo ciekawy sposób opisując często nieznane dotąd szczegóły z życiorysu marszałka.

 

Podczas swojej prelekcji historyk zaznaczył, że marszałek już w dzieciństwie ujawniał przywódcze zdolności. Urodził się jako czwarty, ale jego matka urodziła 12 dzieci, miał więc na kim ćwiczyć. Dariusz Marek Srzednicki przywołał też czasy studiów Piłsudskiego w Charkowie. Jak mówił, niespodziewanie złożył on do rektora tamtejszej uczelni podanie o studia medyczne i je właśnie rozpoczął. Sądził, że kontakt z młodzieżą inteligencką spowoduje, że bardzo szybko zainspiruje ich do powstania. Tak się jednak złożyło, że na uniwersytecie w Charkowie studiowali przede wszystkim Rosjanie i Białorusini. Dlatego ani dla jednych, ani dla drugich sprawy niepodległości Polski nie były w sferze zainteresowań. Prelegent podkreślił, że Piłsudski był mocno rozczarowany, że afirmowali ten system, który jest w Rosji. Postanowił więc porzucić studia w Charkowie i przenieść się na uniwersytet w Dorpacie.

 

- „To była europejska uczelnia na najwyższym poziomie. Była ona wyłączona z jurysdykcji władzy Rosjan, ponieważ senat składał się z profesorów niemieckich i brytyjskich. To była taka enklawa w cesarstwie rosyjskim. Piłsudskiemu to strasznie imponowało, ponieważ sądził, że tam na pewno ta młodzież zachodnioeuropejska go zrozumie.” - opowiadał Srzednicki.

 

Następnie gość przedstawił kolejne mało znane i ciekawe fakty z życia Józefa Piłsudskiego, zwanego „Ziukiem”, umiejscowione na tle wydarzeń politycznych i historycznych epoki. Mówił m.in. o wmieszaniu Piłsudskiego w zamach na cara, za co został zesłany na 5 lat na Sybir oraz o jego spektakularnej ucieczce ze szpitala w Petersburgu. Ponadto historyk zaprezentował mało znane fotografie i opowiedział o życiu prywatnym marszałka. Mało kto wie, że został protestantem, aby poślubić swoją pierwszą żonę, Marię Juszkiewiczową, która była rozwódką. Następnie powrócił na łono kościoła katolickiego, aby poślubić inną kobietę - Aleksandrę Szczerbińską (działaczką PPS). To ona urodziła Józefowi Piłsudskiemu dwie córki – Wandę i Jagodę. Dariusz Marek Srzednicki poświęcił im sporo czasu podczas wykładu.

 

- „Piłsudski był zachwycony tymi dziewczynkami. Pierwsza z nich przyszła na świat, gdy on miał 51 lat, druga gdy on miał 53 lata. Był więc dojrzałym ojcem i to ojcostwo w tym wieku wygląda trochę inaczej. On był zafascynowany tymi dziewczynkami, chociaż gdy urodziła się pierwsza dziewczynka, otrzymał list od Aleksandry ze zdjęciem dziecka. Przypatrywał się temu zdjęciu. Porównywał cechy anatomiczne swojej rodziny z tą dziewczynką. Tak się akurat złożyło nieszczęśliwie, że pierwsze dziecko było podobne do rodziny Szczerbińskich. Piłsudski nie znalazł tam żadnego podobieństwa i był niezwykle zirytowany tym faktem. Natomiast druga dziewczynka – Jagoda – ona była już podobna do rodziny Piłsudskich.” - mówił Dariusz Marek Srzednicki.

 

Pod koniec prelekcji historyk podkreślił ostatni okres życia marszałka, opowiedział o jego batalii z chorobą, którą skrzętnie ukrywał i którą przegrał 12 maja 1935 roku, pokonany przez nowotwór (rak wątroby). Ciało marszałka spoczywa dziś na Wawelu, serce zaś zgodnie z jego testamentem – w grobie matki na wileńskim cmentarzu na Rossie.

 

Niestety, dzisiejsze spotkanie z Dariuszem Markiem Srzednickim nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział jedynie 15 osób – członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Szkoda, bo z pewnością mogła to być piękna lekcja historii np. dla uczniów zambrowskich szkół. Mimo wszystko zapraszamy wszystkich chętnych na kolejny wykład, który odbędzie się jutro (6 listopada) o godzinie 12:00 w Centrum Kultury w Zambrowie. Wstęp wolny.
 


Dariusz Marek Srzednicki – historyk, reżyser, dziennikarz. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale historycznym, gdzie tematem pracy doktorskiej były ,,Uwarunkowania polityczne kreujące Edwarda Rydza Śmigłego na Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w 1935 roku”, następnie ukończył podyplomowe studia z zakresu reżyserii w Centrum Kształcenia Kadr TVP w Warszawie. Autor wielu filmów dokumentalnych dotyczących dwudziestolecia międzywojennego , scenarzysta i reżyser przedstawień teatralnych głównie o tematyce historycznej, min. „Nasza konstytucja”, „Nieznane sceny z życia Ziuka i Józefa” oraz „Marszałek z pejzażem miasta w tle”.

Reklama

Józef Piłsudski – koniec walki o jutro [foto] komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-11-05 22:16:57

  https://marucha.wordpress.com/2012/07/04/prawda-o-pilsudskim/

 • Gość - niezalogowany 2018-11-06 11:11:13

  Co ten zbiór, dokonał z Konfartym,Witosem,Sikorskim itd... TeN wykład to osłupienie ludzi dla półglówkow którzy niepotrafio myśleć a łykają wszystko jak pelikan. Dom Kultury tylko czyjej kultury?.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-06 14:56:55

  Martunia się za ambonę schowała. Krągłości nie widać.

 • Iwona - niezalogowany 2018-11-06 17:28:22

  Bardzo byłam zainteresowana tym spotkaniem, jednak godzina dwunasta uniemożliwiła mi dotarcie do Miejskiego Ośrodka Kultury. Wielokrotnie widziałam pana doktora w telewizji i chciałam zobaczyć go "na żywo". Nawet zdziwiłam się, że przyjedzie do Zambrowa. Wielkie brawa dla organizatorów, że udało im się zaprosić takiego gościa, ale organizowanie spotkania o 12.00, to stuprocentowa pewność, że frekwencja nie dopisze.

 • gość 2018-11-06 17:31:07

  Pozostałe spotkania z tego cyklu, również o godzinie 12.00. Szkoda.

 • Krystyna - niezalogowany 2018-11-08 02:53:47

  Bardzo ciekawy multimedialny wykład. Prócz nieznanych faktów. można było usłyszeć historię opowiedzianą dobrą i bardzo poprawną polszczyzną, co dziś nie jest już takie częste.

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę rekreacyjną z

Witam kupię działkę rekreacyjną z domkiem zagospodarowaną


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

sprzedam komplet wypoczynkowy

Sprzedam prawie nowy komplet wypoczynkowy w modnym morskim kolorze, meble były kupionre rok temu w sklepie Agata Meble, kanapa + fotel + duża pufa...


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW OSOBOWYCH, DOSTAWCZYCH, BUSÓW 9-OSOBOWYCH ORAZ PRZYCZEP I LAWET. WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY - MOŻLIWOŚĆ NEGOCJACJI CENY W..


Zobacz ogłoszenie

Ozonowanie klimatyzacji,

Zapraszam do skorzystania z usługi odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Odgrzybianie metodą ozonowania. Metoda bardzo skuteczna. Koszt od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

Pomocnik kucharza sushi

Restauracja Ashi Sushi w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko: pomocnik kucharza sushi. Nie wymagamy doświadczenia - wszystkiego nauczymy ;)..


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie,

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Bardzo atrakcyjne ceny! Odgrzybianie (bardzo skuteczne) już od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom w malowniczej

Sprzedam dom jednorodzinny -dworek wolnostojący z poddaszem użytkowym, położony w Wiśniewie w bliskiej odległości od Zambrowa (4 km). Posiadłość..


Zobacz ogłoszenie

SPRZEDAM GOLFA GOAL

rok produkcji - 2006 pojemność - 1,4 benzyna ******* WERSJA GOAL ******** /////////////// 2 KOMPLETY KÓŁ //////////////// //// FELGI Z..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

Skup aut od 500 do 15.000zl przeprowadzamy w sposób profesjonalny i bezpieczny. Finalizując transakcję odkupu samochodu jako priorytet stawiamy..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

Studentka szuka praktyk

Szukam czterotygodniowych praktyk związanych z kierunkiem studiów zarządzanie sprzedażą. Najchętniej od lipca. Jeśli to możliwe byłabym..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa i regeneracja

Oferujemy Państwu zakup oraz naprawę alternatorów i rozruszników. Wysoką jakość usług gwarantuje dziesięcioletnie doświadczenie w branży..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Księgowa oraz Pracownik

Primarol Robert Grzymała Paproć Duża 84 poszukuję pracownika na stanowisko księgowej. Wymagania: znajomość podstaw rachunkowości, umiejętność..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

Dyskretny zarobek !

! Hej popatrz, niby dlaczego nie miałabyś zarobić dla siebie Pieniędzy w lekki, miły i przyjemny sposób w całkowitej tajemnicy przed całym światem?..


Zobacz ogłoszenie

TELEWIZJA BEZ OPŁAT!!!!!

EKSTRAKLASA POWRACA!!!! PRZYJDŹ DO SALONU NC+ W ZAMBROWIE I SKORZYSTAJ Z NAJLEPSZYCH OFERT W OKOLICY!TYLKO TERAZ PAKIET EXTRA DO 6MCY ZA 0ZŁ! A DLA..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"