:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 9°C
powietrze B. dobre

Droga Józefa Piłsudskiego do niepodległości [foto]

RIH Historia, Droga Józefa Piłsudskiego niepodległości [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 04/11/2019 14:44

To tytuł kolejnego spotkania w MOK z Dariuszem Markiem Srzednickim – autorem książki, historykiem, scenarzystą oraz reżyserem przedstawień teatralnych i filmów historycznych. Podczas wykładu prelegent przedstawił młodzieży mało znane i ciekawe fakty z życia Józefa Piłsudskiego: dzieciństwo, dorastanie, naukę w wileńskim gimnazjum, okres studiów i walki z caratem o niepodległość Polski.

Młodzież z zambrowskich szkół podstawowych mogła dziś wysłuchać kolejnego ciekawego wykładu Dariusza Marka Srzednickiego - reżysera, scenarzysty i historyka, znanego badacza dwudziestolecia międzywojennego. Tym razem opowiadał on o drodze Józefa Piłsudskiego do niepodległości.

 

Uczestnicy spotkania zostali przeniesieni do drugiej połowy XIX wieku. Poznali patriotyczną atmosferę, panującą w domu rodzinnym marszałka oraz klimat żałoby narodowej związanej z zaborami. Następnie słuchacze poznali aktywność Józefa Piłsudskiego w obszarze propolskiej działalności niepodległościowej. Przez poszczególne dziesięciolecia Dariusz Marek Srzednicki przeprowadził słuchaczy w bardzo ciekawy sposób opisując często nieznane dotąd szczegóły z życiorysu marszałka.

 

Na początku wykładowca przedstawiał kilka ciekawych faktów z dzieciństwa i dorastania przyszłego Marszałka, który spośród licznego rodzeństwa wyróżniał się wyjątkową inteligencją, był apodyktyczny, ale lubiany i cieszył się autorytetem. Dowód wczesnych zapędów Ziuka do panowania (wtedy jeszcze nad rodzeństwem) stanowiło m.in. zdjęcie pokazane przez historyka. Przedstawiało ono braci: młodszego - Józefa i starszego – Bronisława. Zadziwiające w nim było to, że pomimo obecnej ówcześnie hierarchii, jaka panowała w rodzinie, to Ziuk siedział na krześle, a nie jego starszy brat.

 

W dalszej części wykładu historyk ukazał okres dorastania Ziuka w wileńskim gimnazjum, kiedy to był często karany za polskość, następnie czas studiów uniwersyteckich przerwany zesłaniem, walkę z caratem i działania na rzecz niepodległości Polski.

 

Mówił m.in. o wmieszaniu Piłsudskiego w zamach na cara, za co został zesłany na 5 lat na Sybir oraz o jego spektakularnej ucieczce ze szpitala w Petersburgu. Ponadto historyk zaprezentował mało znane fotografie i opowiedział o życiu prywatnym marszałka. Mało kto wie, że został protestantem, aby poślubić swoją pierwszą żonę, Marię Juszkiewiczową, która była rozwódką. Następnie powrócił na łono kościoła katolickiego, aby poślubić inną kobietę - Aleksandrę Szczerbińską (działaczką PPS). To ona urodziła Józefowi Piłsudskiemu dwie córki – Wandę i Jagodę.

 

Pod koniec prelekcji historyk podkreślił ostatni okres życia marszałka, opowiedział o jego batalii z chorobą, którą skrzętnie ukrywał i którą przegrał 12 maja 1935 roku, pokonany przez nowotwór (rak wątroby). Ciało marszałka spoczywa dziś na Wawelu, serce zaś zgodnie z jego testamentem – w grobie matki na wileńskim cmentarzu na Rossie.

 

Dzisiejszy wykład Dariusza Marka Srzednickiego pt. „Droga Józefa Piłsudskiego do niepodległości” rozpoczął miejskie obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Harmonogram patriotycznych wydarzeń zaplanowanych przez samorząd Miasta Zambrów z tej okazji opublikowaliśmy dziś w artykule: Zaproszenie na zambrowskie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

 

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu w sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury w Zambrowie Dariusz Marek Srzednicki wygłosił prelekcję pt. „Wołyń i Małopolska Wschodnia w latach 1938-1943 – przyczyny tragedii”. W spotkaniu także uczestniczyła młodzież z zambrowskich szkół.


Dariusz Marek Srzednicki to pochodzący z Białegostoku reżyser, scenarzysta i historyk, autor około dwudziestu filmów dokumentalnych dotyczących dwudziestolecia międzywojennego oraz problematyki zbrodni radzieckich popełnionych w Polsce („A imiona ich nieznane...”, „Rapsod 1941” oraz „Zabici w pośpiechu”), a także autor książki pt. „Czas zweryfikowany” poświęconej Józefowi Piłsudskiemu. Był również reżyserem i scenarzystą kilku przedstawień teatralnych i teatralno-plenerowych, m.in. „Nasza konstytucja”, „Tajemnice życia Ziuka i Józefa” czy „Marszałek z pejzażem miasta w tle”. Jeszcze w czasie studiów uniwersyteckich, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, Dariusz Marek Srzednicki publikował w periodykach ogólnopolskich i prasie codziennej artykuły propagujące niepopularnego w ówczesnej historiografii Józefa Piłsudskiego i okres dwudziestolecia międzywojennego. Bezpośrednio po studiach, podjął się pisania doktoratu. Od początku lat dziewięćdziesiątych związany z TVP, początkowo w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym, a później w Bydgoszczy. W latach 1996-1998 w TVP Białystok, następnie w telewizji komercyjnej. Autor wielu odczytów publicznych poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu, wygłaszanych poza granicami kraju.

Reklama

Droga Józefa Piłsudskiego do niepodległości [foto] komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-11-04 16:18:34

  Bereza ,Witos, Kofanty, Sikorski, gen.ROZWADOWSKI, gen.Zagórski itd....
  A może historyk wyjaśni powstanie powieści
  Tadeusza Dołęgi-Mostowicza "Kariera Nikodema Dyzmy".
  I pobicie przez nieznanych sprawców w1927 roku powyższego pisarza .
  Henryk Sienkiewicz noblista , jak potraktował Piłsudskiego.
  Władysław Reymont też nie miał najlepszego zdania o Piłsudskim.
  Biedne dzieci gdy mają takich wychowawców.
  Tania PiS owska propaganda w wydaniu samorządowym pod dyktando eskimosów.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-04 18:56:41

  Świetnie opowiedziane dzieje narodu polskiego, ciążącego do niepodległości. To było naprawdę interesujące i barwne. Szkoda jedynie, że słabo rozpropagowanie. Ja nic o takim spotkaniu nie wiedziałem. Odwiedziłem MOK w celu kupna biletów do kina.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-04 19:01:23

  BRAWO! Tak powinno się przedstawiać fakty historyczne. Nie zauważyłam jak minęły dwie godziny.

 • gość 2019-11-04 19:14:40

  Super wykład. To teraz o Wałęsie to samo poprosimy. Aaaa zapomniałem, że nasz niewysoki wódz go nie lubi i nie mamy na to szans, bo wmawia się nam na siłę kto wróg, a kto przyjaciel.

 • gość 2019-11-04 21:37:23

  A o Komorowskim vel bulu niedoszłym hrabio może zorganizuje ktoś wykład nieocenionym był prezydentem a jaki światowiec salonowiec......

 • Beata T. - niezalogowany 2019-11-04 22:03:59

  Jestem łomżynianką, w ubiegłym roku w listopadzie, gdy w Zambrowie gościł pan doktor, chciałam przyjechać z córką, ale wszystkie imprezy z tego cyklu rozpoczynały się o 12.00. To zdecydowanie za wcześnie. W tym roku nawet nie wiedziałam, że pan doktor ponownie będzie w Zambrowie. Informacje dotarły do mnie już po fakcie. Szkoda. Nie wiem: albo ja jestem gapa, lub też MOK w Zambrowie ma słabą promocję swoich imprez.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-05 10:32:01


  12 godzina jest nie przypadkowa bo o tej godzinie to tylko młodzież szkolna ma czas za wiedzą wychowawców.
  Bo dorośli o tej porze dnia pracują a przedewszystkim mogli by zadać niewygodne pytanie.
  A tak monolog doktora trafia do młodych ludzi.
  Robota wre a "deszcz pada".

 • gość 2019-11-06 01:13:30

  Ja byłem na wkładzie poświęconym rzezi wołyńskiej. Przeczytałem o tym wcześniej na zambrów.org i mogłem mimo pracy wygenerować na to czas. Temat mnie interesuje ze względu na rodzinę pochodzącą z Wołynia. Problem został dobrze przedstawiony: analitycznie z dużą ilością faktografii i filmów. Potwierdzam, że dwunasta godzina nie jest najlepsza do takich spotkań, pozbawia nas, ludzi pracujących możliwości zyskiwania interesujących informacji. Była tam w większości starsza młodzież i z wyżej opisanych względów może 10 -12 osób dorosłych i starszych wiekiem seniorów. Od dawna już zauważyłem, że w MOK co ciekawsze spotkania odbywają się o godzinie dwunastej (?)

 • Gość - niezalogowany 2019-11-06 07:22:54

  Nie chcę się czepiać.ale wygenerować czas?Kolego jestaś lepszy niż Einstein.

 • gość 2019-11-08 03:58:08

  Kolego, warto czasem sięgnąć do słownika. Podaję definicję za Słownikiem Języka Polskiego: "Wygenerować: wytworzyć coś, spowodować powstanie czegoś". W tym przypadku stworzyć lub pozyskać chwilę wolnego czasu w dniu zajętym przez liczne obowiązki. Pozdrawiam.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Pomcnik kucharza sushi

Restauracja Ashi Sushi w Zambrowie poszukuje osoby na stanowisko - pomocnik kucharza sushi. Oferujemy atrakcyjne zarobki, ciekawą pracę w młodym i..


Działka rolna 7800m2 Nagoszewo

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka rolna o powierzchni 7800m2 położona w Nagoszewie. Użytki oznaczone jako łąki trwałe..


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


KOMINKI KOMPLEKSOWO

*Sprzedaż i montaż wkładów kominkowych *W ofercie także biokominki i kominki elektryczne-idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku i pomieszczeń bez..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Firma zatrudni majstra,

Przedsiębiorstwo Budowlane Szeliga Sp. z o.o. zatrudni majstra, inżyniera budowy na powstającym budynku mieszkalnym w Zambrowie przy ul. Papieża..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Audi A4 B8

Audi a4 b8 2009r. 2.0 TDI 143km. Wiecej informacji telefonicznie.500.852.652.


Peugeot 208 1.4 HDI * Duża

Opis: Sprzedam Peugeot 208 1.4 HDI z 2015 roku. Auto zarejestrowane z aktualne OC i PT. Świeżo po wymianie oleju, filtrów oraz klocków hamulcowych...


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Regał

Sprzedam regał składający się z pięciu segmentów w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu mebli - odbiór własny. Proszę o kontakt tylko..


Lokal usługowo handlowy

Lokal usługowo handlowy Powierzchnia 110m2.Możliwość podziału na dwa lokale po 55m2.Wszystkie media. Centralne ogrzewanie z ciepłowni..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


PRACA NA STAŁE

Zatrudnimy na stałe na stanowisku kasjerka/kelnerka w pizzerii Perfetto w Zambrowie. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod nr. tel. 537 887 222..


Działka rolna 1,98 ha Pstrągi

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: ziałki gruntu o łącznej powierzchni 1,987 ha położone w Pstrągach-Gniewotach , gmina Zambrów...


Bramy Wjazdowe do 13 MB w 3

Dostępne w naszej ofercie bramy i furtki panelowe to połączenie solidnej konstrukcji, precyzji wykonania oraz nowoczesnego wzornictwa. Znakomicie..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Opel Vectra C

Sprzedam Opla Vectrę C 2.2 GTS 2002r ważne OC i BT, nie odpala. Więcej info pod nr tel 508554392 - nie odpowiadam na smsy


Węgiel kamienny orzech

Parametry: -wartość opałowa ok 23-25MJ/kg -granulacja 40-70 mm - zawartość popiołu ok.10% Pakowany w worki 25 kg*40 sztuk na palecie bezzwrotnej...


Profesjonalna renowacja felg

Zajmuję się profesjonalną renowacją felg samochodowych i motocyklowych od ponad 10 lat. Kompleksowa usługa zawiera: *piaskowanie lub szkiełkowanie,..


Zaginęły dwa psy

Zaginęły dwa psy w miejscowości Wola Zambrowska, ostatnio widziane 09.11 przy ulicy Myśliwskiej w Woli. Biały półroczny piesek i jego mama.


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu ROLNIK MIODUSZEWSKI przy ulicy Wiśniowej w Zambrowie. Mamy w ofercie maszyny rolnicze kilkunastu producentów, części do maszyn..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Hej. Fajnie, że odwiedziłaś moje ogłoszenie. Mam parę pytań do Ciebie. Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna, niedoceniana, mało..


OPERATOR MASZYN Greenvit

Firma Greenvit- producent ekstraktów roślinnych poszukuje kandydatów na stanowisko: OPERATOR MASZYN Miejsce pracy: Zambrów Rodzaj pracy: pełny..


Na kat.B, B+E

M. 39 l Szukam pracy jako kierowca


Rozbiórki, wyburzenia wzamian

Rozbiórki, wyburzenia wzamian za materiał betonowy tel. 694 131 501


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Kupujemy samochody,my płacimy

kup aut za gotówkę,witamy w legalnej firmie która kupuje samochody w dobrych stanach w przedziale cenowym od 1000zł do 20000zł.Kupujemy także auta..


Kierowca na dowozy Pizzy

Przyjmiemy dyspozycyjnego kierowcę do dowozu Pizzy. Praca w młodym zespole. Miła atmosfera. Więcej informacji pod nr telefonu 604 461 261. Lub w..


Zaginął pies . Okolica

Zaginął pies . Okolica cmentarza parafii Św. Józefa. Dzieci bardzo tęsknią . Proszę o informację.


Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Parametry ekogroszku: - wartość opałowa 26 MJ/kg - zawartość popiołu do 5% - zawartość siarki ok 0,5% - uziarnienie 5-25 mm Pakowane w worki 25kg*40..


Kanapa + 2 fotele

Sprzedam komfortową kanapę rozkładaną (z pojemnikiem na pościel) z dwoma wygodnymi fotelami w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Automatyka do Bram Automat do

Automatyka do bram jest swoistym sercem całego systemu (można ją porównać do procesora w komputerze). To właśnie ona steruje całą instalacją i..


Mieszkanie 55,60m2, 3-pokoje,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 55,60m2 położone na I piętrze w bloku przy Alei Wojska Polskiego w..


Kalendarz

Najbliższe imprezy
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"