Reklama

Deweloperzy unikali płacenia podatków. Podlaska KAS odzyskała ponad 43 miliony złotych

24/06/2026 10:17

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa wykryła nieprawidłowości w rozliczaniu się z podatku dochodowego od osób fizycznych przez przedsiębiorców z branży developerskiej. Po kontroli przedsiębiorcy wpłacili do budżetu państwa ponad 43 mln zł zaległego podatku PIT wraz z odsetkami.

Eksperci z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku przeprowadzili kontrole podatkowe u jedenastu przedsiębiorców działających w branży deweloperskiej na terenie województwa podlaskiego. W wyniku ujawnionych nieprawidłowości do budżetu państwa trafiło ponad 43 miliony złotych zaległego podatku PIT wraz z odsetkami.

Ustalenia kontrolerów wskazują, że proceder trwał w latach 2020-2021. Przedsiębiorcy stosowali mechanizm polegający na zakładaniu oddzielnych spółek osobowych pod każdą kolejną inwestycję mieszkaniową. Podmioty te były następnie wielokrotnie przekształcane i na żadnym etapie działalności nie odprowadzały należnego podatku od osiągniętego dochodu.

Reklama

Wykryty łańcuch powiązań miał na celu ukrycie zysków. Obowiązku zapłaty podatku dochodowego nie dopełniały również podmioty znajdujące się na samym końcu utworzonej struktury. Organizatorzy procederu liczyli na to, że działania te nie zostaną zidentyfikowane przez organy skarbowe.

Ostatecznie jedenastu skontrolowanych podatników zgodziło się z ustaleniami podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Przedsiębiorcy złożyli już korekty deklaracji podatkowych i wpłacili w całości zaległe należności finansowe na rzecz budżetu państwa.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: IAS w Białymstoku
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Zambrow.org




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości