Prawo mają w małym palcu. Uczennice z Zambrowa i Szumowa najlepsze w kraju!


Portal zambrow.org
21/05/2018

edukacja #gmina Szumowo miasto Zambrów powiat Zambrów gmina Zambrów Szumowo
Uczennice dwóch szkół z terenu powiatu zambrowskiego zdominowały III edycję Ogólnopolskiej Akademii Konkursu Wiedzy o Prawie, organizowanej przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Julia Michelle Kolasa z SP5 w Zambrowie, a w kategorii gimnazjów – Kinga Szymańska ze szkoły w Szumowie.

Wychowanie świadomych swoich paw obywateli to jedna z ważnych misji współczesnej szkoły. Dlatego zambrowska „Piątka” od lat podejmuje działania w zakresie kształtowania kultury prawnej młodzieży. Temu celowi służą zajęcia powadzone z uczniami przez funkcjonariuszy KPP w Zambrowie oraz udział w Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie. Konkurs realizowany jest przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w ramach projektu: „Szkoła bliżej prawa”.

 

W bieżącym roku szkolnym odbyła się już jego trzecia edycja. W kategorii szkół podstawowych do etapu okręgowego zakwalifikowało się aż czworo uczniów SP5 w Zambrowie, spośród których uczennica klasy VIc Julia Michelle Kolasa zajęła pierwsze miejsce i w minionym tygodniu reprezentowała województwo podlaskie w finale konkursu w Warszawie.

 

Etap centralny odbył się w gmachu Sądu Najwyższego. Mała zambrowianka stanęła na wysokości zadania. W pięknym stylu pokonała uczestników z całej Polski i zajęła I miejsce. Na uwagę zasługuje fakt, że uczennica „Piątki” zdobyła w tym prestiżowym konkursie maksymalną liczbę punktów!

 

Dyrekcja SP5 dziękuje mamie Julii – pani Marcie Pogorzelskiej, która wspierała nauczycielkę historii Ewę Grajewską i wychowawczynię Annę Cwalinę w doprowadzeniu dziewczynki do zwycięstwa.

 

Warto dodać, że w tym samym konkursie, ale w kategorii gimnazjów, pierwsze miejsce zajęła także uczennica szkoły znajdującej się na terenie powiatu zambrowskiego. Mowa o uczennicy III klasy gimnazjum w Szumowie Kindze Szymańskiej. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Szumowo gratulacje złożyli jej wójt Jarosław Cukierman, Sekretarz Gminy Hanna Szabłowska oraz Skarbnik Gminy Halina Dmochowska. Za tak znaczące osiągnięcie Kinga otrzymała list gratulacyjny i symboliczny upominek – szumowską wiewiórkę.

 

Sukces Julii Michelle Kolasy i Kingi Szymańskiej jest tym większy, że zakres wymagań obejmował w tym konkursie zagadnienia z wielu dziedzin prawa, a także znajomość dokumentów takich jak: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej czy Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Przygotowanie się do konkursu wymagało od wszystkich uczestników dużej determinacji i nakładu pracy. Zarówno uczennica zambrowskiej „Piatki”, jak i gimnazjum w Szumowie wykazały się nie tylko wysokim poziomem wiedzy z zakresu prawa, ale także elokwencją niezbędną do jej zaprezentowania przed komisją konkursową w której skład wchodzili prawnicy z Krajowej Rady Radców Prawnych (KRRP).

 

- „Ogromnie cieszy to, że rokrocznie możemy liczyć na udział kilkuset uczniów z całego kraju. Wysoki poziom uczestników pokazuje, że to doskonały sposób zarówno edukacji prawnej najmłodszych, jak i rozpowszechniania wiedzy o zawodzie radcy prawnego.” - gratulując zwycięzcom mówiła Elwira Szumińska-Kamińska, sekretarz KRRP.

 

Dla laureatów konkursu zostały przewidziane nagrody pieniężne, jednak prawdziwą gratką dla „młodych prawników” okazał się niespodziewany udział w wydaniu przez Sąd Najwyższy wyroku uniewinniającego w głośnej sprawie Tomasza Komendy, który niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat.

 

Gratulujemy Julii i Kindze sukcesu i mamy nadzieję, że obie uczennice wyrosną na wspaniałych prawników.

 

 
Prawo mają w małym palcu. Uczennice z Zambrowa i Szumowa najlepsze w kraju! - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


TOP 5

wróć

pełna wersja portalu