:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  25°C bezchmurnie

Upadłości SKOK-ów kosztują miliardy-Co na to wielki znawca xyz???


Dodano: 2017-09-18 18:18:48

odpowiedz cytuj
pędziwiatr dodano: 2017-09-18 18:18:49
[B]Upadłości SKOK-ów kosztują miliardy[/B]


Kolejna kasa SKOK w tarapatach. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SKOK Wybrzeże i złożyła do sądu wniosek o upadłość. W tym roku jest to już czwarta kasa, wobec której stawiana jest diagnoza o niewypłacalności. W ostatnich trzech latach upadło już ich jedenaście.

Za problemy kas płacą wszyscy klienci sektora finansowego, bo środki w kasach SKOK-ów są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Na wypłatę depozytów po upadłych SKOK-ach BFG wydał już 4,2 mld zł. W przypadku orzeczenia przes sąd upadłości SKOK Wybrzeże, do tej kwoty trzeba będzie doliczyć kolejnych 130 mln zł.

[B]SKOK Wybrzeże po kasach: Wielkopolskiej, Nike oraz Twojej to kolejna kasa, która w tym roku upadła.[/B] Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła jej działalność i wystąpiła do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Zdaniem KNF jest ona niewypłacalna, bo jej aktywa nie są wystarczające, żeby pokryć zobowiązania. Żadna z pozostałych kas nie miała środków, żeby przejąć upadający SKOK Wybrzeże.[B] Pomóc nie chciały również i banki. W komunikacie KNF czytamy:[/B]

W wyznaczonym przez KNF terminie, tj. do dnia 12 września 2017 r. włącznie, żaden bank krajowy nie zgłosił zainteresowania uczestnictwem w procesie przejęcia SKOK Wybrzeże albo jej wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań.

[B]W związku z tym wyczerpane zostały możliwe do zastosowania przez Komisję formy restrukturyzacji Kasy.[/B]

Upadłości SKOKów kosztują miliardy

[B]Od czasu objęcia SKOK-ów nadzorem KNF (2012 r.) upadło już jedenaście kas. Do tej pory Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił ponad 4 mld 200 mln zł z tytułu gwarantowanych środków[/B]. Nie oznacza to jednak, że jest to całość kosztów, bo kilkadziesiąt milionów pochłonęło dofinansowanie banków, które zdecydowały się na uratowanie i przejęcie niektórych SKOK. Spośród wszystkich SKOK najwięcej do tej pory kosztował SKOK Wołomin.

SKOK Wołomin – 2 mld 246 mln zł
SKOK Wspólnota – 815 mln zł
SKOK Wielkopolska – 284 mln zł
SKOK Kujawiak – 183 mln zł
SKOK Twoja – 170 mln zł
SKOK Wybrzeże – 130 mln zł ( czeka na decyzję sądu ws. upadłości)
SKOK Nike – 123 mln zł
SKOK Arka – 93 mln zł
SKOK Polska – 88 mln zł
SKOK Skarbiec – 87 mln zł
SKOK Jowisz – 81 mln zł

Rachunek płacą banki i ich klienci

W przypadku upadłości kasy klienci, którzy powierzyli jej swoje pieniądze, mogą liczyć na ich zwrot zgodnie z panującym limitem – maksymalnie 100 tys. euro. Jeśli ktoś miał ich więcej, ma szansę odzyskać pieniądze na drodze postępowania upadłościowego.
REKLAMA

W 2015 roku opłaty, które banki wnoszą do BFG wzrosły prawie dwukrotnie. Stawka opłaty rocznej banków ustalona została na poziome 0,189 proc., zaś stawka opłaty ostrożnościowej (opłata na rzecz tworzenia funduszu, z którego wypłacane są potem gwarantowane depozyty w przypadku upadłości) na 0,05 proc.

Było to niewątpliwie związane z pierwszym przypadkiem upadku SKOK - SKOK Wspólnota w 2014 r. Wówczas z BFG wypłaconych zostało ponad 800 mln zł. Z przeprowadzonego przez PO tzw. audytu otwarcia na temat sytuacji w SKOK wynikało, że ponad 40 z 52 działających kas zostało objętych postępowaniem naprawczym.

Najwięcej dokładają największe banki takie jak PKO BP. W raporcie rocznym za 2014 r. bank podkreśla, że wyższe składki do BFG skutkują obniżką prognoz na lata 2015-2016. Rok później bank raportuje, że w 2014 r. zobowiązania z tytułu środków przekazanych przez BFG na rzecz wypłat dla deponentów SKOK w Wołominie wyniosły ponad 356 mln zł.
Będzie więcej problemów ze SKOK?

O problemach SKOK-ów i ich wpływie na sektora bankowy pisze w "Raporcie o stabilności sektora finansowego” Narodowy Bank Polski:

Ważnym potencjalnym kanałem zarażania między bankami oraz SKOK jest system gwarantowania depozytów i uporządkowanej likwidacji, finansowany w przeważającym stopniu przez banki komercyjne.

Jest to istotne w obliczu słabości sektora SKOK oraz niektórych banków spółdzielczych. Wysoka koncentracja sektora SKOK zwiększa jednocześnie istotność tego ryzyka.

Okazuje się, że problem SKOK-ów może wrócić jeszcze w najbliższym czasie. [B]Jak podaje KNF, aktualnie zarządcy komisaryczni działają w kasach, tj.:
[/B]
SKOK Piast
SKOK Rafineria
Lubuska SKOK
SKOK Wybrzeże
SKOK Jaworzno

W sierpniu tego roku Bank ING uratował przed upadkiem Bieszczadzką SKOK. Na początku lipca dwa banki zgłosiły swoje zainteresowanie udziałem w restrukturyzacji kasy z Sanoka. Bieszczadzka SKOK posiadała na koniec czerwca 44 mln zł depozytów.


[B]Większa afera niż Amber Gold. Dlaczego PIS nie zajmie się tą sprawą???[/B]
odpowiedz cytuj


1 ... 1