:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C słabe opady deszczu

Szef KRS zmiażdżył projekt PiS ws. Sądu Najwyższego. Nie zabrakło mocnych słów-Stwierdził, że projekt jest niezgodny z konstytucją!!!


Dodano: 2017-07-19 10:44:59

odpowiedz cytuj
pędziwiatr dodano: 2017-07-19 10:45:00
Szef KRS zmiażdżył projekt PiS ws. Sądu Najwyższego. Nie zabrakło mocnych słów
W Sejmie trwa dyskusja nt. projektu PiS ws. Sądu Najwyższego. Po tym, jak głos zabrała I prezes Małgorzata Gersdorf, na mównicy pojawił się szef Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski. Nie miał wątpliwości - projekt PiS jest "w sposób oczywisty" niezgodny z konstytucją. Zwrócił też uwagę na rolę prezydenta Andrzeja Dudy.
Pierwsze czytanie projektu, niespodziewanie, zaplanowano nie na jutro, ale na dzisiejsze posiedzeniu Sejmu. Relację na żywo z Sejmu możecie śledzić na naszej stronie.

Szef KRS odnosił się do projektu PiS w kolejnych punktach. Podkreślił m.in., że "nie ma kraju demokratycznego, w którym trójpodział władzy nie jest respektowany", a "kadencji I prezesa SN nie można skrócić".

Zawistowski skomentował również "superkompetencje dla ministra Ziobry". - Przypomnę, że konstytucja nie powierza ministrowi kompetencji w powoływaniu sędziów. Tymczasem w projekcie jest zapis, że to on będzie decydował, będzie mógł zgłaszać kandydatury prezydentowi (...) To ewidentne naruszenie konstytucji i ograniczenie uprawnień prezydenta - zwrócił uwagę szef KRS.
wp

[B]W jego ocenie uzasadnienie projektu "w zasadzie nie jest uzasadnieniem". - Jest twierdzenie, że zmiana ma poprawić funkcjonowanie sądów. Podkreślam, że nie ma tu żadnego zapisu, który może usprawnić funkcjonowanie SN - wskazał.
[/B]
Zawistowski przypomniał, że środowisko sędziowskie zgłaszało wiele postulatów, mogących usprawnić fukcjonowanie sądów, ale nikt nie chciał z nimi rozmawiać. - To kuriozum w skali europejskiej. Rozmawiamy z sędziami z innych krajów. Oni nie mogą w to uwierzyć. To niezrozumiałe. Twierdzenie, że sędziowie nie chcą reformy, jest niepoprozumieniem - kontynuował szef KRS.
wp

Zawistowski jako "głęboko nieprawdziwe" ocenił stwierdzenie, że proponowane przez PiS zmiany mogą przyczynić się do większej sprawności orzekania - Czy jest w tym projekcie jedno zdanie, co będzie się działo ze sprawami wyznaczonymi na wrzesień, październik? Nikt się tym nie interesuje. To przykład na to, jak naprawdę obywatele są traktowani. Nie chodzi o demagogię i pozory, ale o to, co się rzeczywiście proponuje - podkreślił.
"Nie uważam się za komunistę"

Szef KRS wyraził wątpliwość co do dalszych obsad stanowisk sędziowskich. - Teraz jedna trzecia to profesorowie prawa, reszta to wybrani po zakończeniu kariery, mają po kilkadziesiąt lat doświadczenia. Rozumiem, że zaczęcie pracy przed "89 r. to zbrodnia. Też do tych osób należę, ale nie uważam się za komunistę. Zwracam uwagę, że od "89 r. minęło już wiele lat. Nie ma sędziów, którzy mają krew na rękach. Nastąpiła zmiana pokoleniowa - stwierdził.
Większa bezstronnosć sędziów? Również tu Zawistowski nie ma złudzeń. - Wydaje mi się to trudne do uzasadnienia. Dotychczas procedura miała charakter konkursowy. Kandydaci przechodzili procedurę weryfikacyjną, oceny trafiały do KRS, która wskazywała prezydentowi kandydatów na sędziów. Część została wybrana przez urzędującego prezydenta - mówił w Sejmie.

- Mówiliście, że chcecie poprawić sytuację obywateli. Te propozycje ograniczą ich dostęp do SN. Będą musieli czekać dłużej na orzeczenia - podkreślał, zwracając się do posłów PiS-u.

I podsumował: - W państwie prawa obowiązują zasady tworzenia prawa.

[B]Kolejne organy państwowe miażdzą projekt PISU. Czy Jarosław się opamięta?? [/B]
odpowiedz cytuj
xyz dodano: 2017-07-19 13:21:54
zapomniałeś dodać że to parlament ma prawo kształtować prawo jeśli nawet takie zmiany nie podobają się podrzędnym kauzyperdom
odpowiedz cytuj
xyz dodano: 2017-07-19 13:33:34
""Szef KRS zmiażdżył projekt PiS ws. Sądu Najwyższego. Nie zabrakło mocnych słów-Stwierdził, że projekt jest niezgodny z konstytucją""

musi być naprawdę lichym kauzyperdą jeśli nie wie że o konstytucyjności ustaw orzeka trybunał konstytucyjny i do chwili takowego orzeczenia ustawa jest konstytucyjna
odpowiedz cytuj
Kaczyński dodano: 2017-07-19 19:23:02
[cite user="xyz" date="19.07.2017 13:33"]""Szef KRS zmiażdżył projekt PiS ws. Sądu Najwyższego. Nie zabrakło mocnych słów-Stwierdził, że projekt jest niezgodny z konstytucją""

musi być naprawdę lichym kauzyperdą jeśli nie wie że o konstytucyjności ustaw orzeka trybunał konstytucyjny i do chwili takowego orzeczenia ustawa jest konstytucyjna [/cite]Towarzyszu z PRL,tu jest mowa o projekcie ,a nie ustawie.Trybunał konstytucyjny nie rozpatruje projektów uchwał i projektów się nie zaskarża.
odpowiedz cytuj
pędziwiatr dodano: 2017-07-19 23:49:11
[cite user="xyz" date="19.07.2017 13:33"]""Szef KRS zmiażdżył projekt PiS ws. Sądu Najwyższego. Nie zabrakło mocnych słów-Stwierdził, że projekt jest niezgodny z konstytucją""

musi być naprawdę lichym kauzyperdą jeśli nie wie że o konstytucyjności ustaw orzeka trybunał konstytucyjny i do chwili takowego orzeczenia ustawa jest konstytucyjna [/cite]


A zgadnij jaki będzie wyrok Trybunału, jak cały przejęty przez PIS???
odpowiedz cytuj
xyz dodano: 2017-07-20 00:56:00
od wieszczenia mamy genia prawo to nie nauka ścisła po tym jak kiedyś trybunał zatwierdził kradzież środków z OFE wszystko się zdarzyć może, ale sędziowie są niezawiśli chociaż czasami nieobliczalni i nawet sędziowie sądu najwyższego potrafią pleść i się kompromitować jak pani prezes Gelzdorf twierdząc że suwerenem jest konstytucja chociaż w konstytucji pisze że naród
a co to suweren kiedyś uczyli e 5 klasie szkoły podstawowej, więc można śmiało zapytać co ona robi z taką wiedzą w sądzie, a to podobno profesor prawa, jeśli tacy profesorowie uczą to nic dziwnego że istnieje takie coś jak Borysław lub Gasiuk
odpowiedz cytuj
Niezależny dodano: 2017-07-20 08:12:28
[cite user="xyz" date="20.07.2017 00:56"]od wieszczenia mamy genia prawo to nie nauka ścisła po tym jak kiedyś trybunał zatwierdził kradzież środków z OFE wszystko się zdarzyć może, ale sędziowie są niezawiśli chociaż czasami nieobliczalni i nawet sędziowie sądu najwyższego potrafią pleść i się kompromitować jak pani prezes Gelzdorf twierdząc że suwerenem jest konstytucja chociaż w konstytucji pisze że naród
a co to suweren kiedyś uczyli e 5 klasie szkoły podstawowej, więc można śmiało zapytać co ona robi z taką wiedzą w sądzie, a to podobno profesor prawa, jeśli tacy profesorowie uczą to nic dziwnego że istnieje takie coś jak Borysław lub Gasiuk [/cite OJO JOJ Pan radny xyz to znawca prawa,doradca Antoniego,konstytucjonalista,expert drogowy,stadionowy,szatniowy,galeriowy,basenowy,zalewowy znachor itd.z jednym problemem.SCHIZOFREMIA.Tej choroby nie wyleczy nawet białoruska szeptucha
odpowiedz cytuj
zibi dodano: 2017-07-20 09:07:03
Anne Sanders, niemiecka ekspert prawna pracująca dla Rady Europy, przyznaje wprost: Proponowany przez PiS sposób powoływania sędziów Sądu Najwyższego jest taki sam, jak w Niemczech. Dlaczego zatem w Polsce można z tego powodu robić aferę, a w Niemczech nie? Sanders tłumaczy: Bo w Niemczech sposób ten obowiązuje dłużej i dlatego "wypracował sobie taki mechanizm kontroli i równowagi".
odpowiedz cytuj
Kaczyński dodano: 2017-07-20 13:36:41
W Niemczech może jest podobny system,ale nie wierzę aby jeden minister był prokuratorem generalnym,miał w reku sady,prokurature i wydawał polecenia zza biurka jak min. Ziobro.Ponadto Niemcy to nie Polacy. Inna kultura w sejmie,inna gospodarność,inne zarzadzanie majątkiem obywateli,oraz wydawanie kasy podatnika.U Niemca tam poseł jest dla obywateli,a u nas obywatele dla posła.Tam wódz partyjny nie dzieli Niemców na pierwszy czy drugi sort,ani nie mówi zamknijcie mordy.
odpowiedz cytuj
xyz dodano: 2017-07-20 15:22:47
gospodarność zależy tylko i wyłącznie od gospodarującego niech przykładem będzie LOT za tuskowców miał tyle samo strat co teraz ma zysku, wystarczyło wymienić zarząd

zapomniałeś geniu dodać że my nie mamy naszych jurgieltników w niemieckich parlamentach pewnie przydali by się ale raczej nas nie stać
odpowiedz cytuj


1 | 2 | 3 | 4 ... 4 Następna strona