:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  15°C pochmurno z przejaśnieniami

"Społecznicy zostaną "wycięci", to zamach PiSu na samorządność": prof. Cześnik o ordynacji wyborczej


Dodano: 2017-12-05 22:01:02

odpowiedz cytuj
pędziwiatr dodano: 2017-12-05 22:01:02
"Społecznicy zostaną "wycięci", to zamach PiSu na samorządność": prof. Cześnik o ordynacji wyborczej

O "sędziofobii" i efekcie, jaki w wyborach do samorządów przyniesie planowana przez PiS ordynacja proporcjonalna mówił w "Analizach" TOK FM prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS i Fundacji Batorego
- Dzisiaj już jestem mniej spokojny niż tydzień temu - mówił prof. Mikołaj Cześnik, nawiązując do zeszłotygodniowej audycji, w której również gościł. - Od tamtego czasu przez komisję zostały już przeprowadzone regulacje, które dotyczą kwestii komisarzy. Klamka zapadła - oceniał.

Mowa o zmianach w prawie wyborczym, które wprowadza PiS. Zgodnie z nimi, okręgi wyborcze wyznaczy powiatowy komisarz wyborczy, niezależny od radnych. Do tej pory ustalali je radni na poziomie gmin i powiatów, a ich decyzje można było zaskarżyć do Państwowej Komisji Wyborczej.

PKW obecnie składa się wyłącznie z sędziów. Zgodnie z nowymi zasadami, obowiązkowy będzie udział jedynie dwóch sędziów, pozostałe 7 osób nie będzie musiało być sędziami. - Przy obecnej "sędziofobii" można założyć, że na pewno nie będą to sędziowie - mówił profesor.

- Nie powinniśmy często zmieniać prawa wyborczego, to jest "rzucanie się od ściany do ściany". Co gorsza, przyszła ordynacja jest pisana przez PiS pod własne potrzeby - komentował Cześnik.

Obłudne jest mówienie, że dzięki temu obywatele mają być lepiej reprezentowani. Zmiana ordynacji z większościowej na proporcjonalną w małych miejscowościach oznacza upartyjnienie wyborów samorządowych

- oceniał gość "Analiz" w TOK FM.

Po co taka ordynacja?

Przypominamy: obecnie we wszystkich miastach i gminach niebędących miastami na prawach powiatu obowiązuje ordynacja większościowa w jednomandatowych okręgach. Oznacza to, że mandat radnego dostaje kandydat, który w swoim okręgu dostał najwięcej głosów. PiSowi zależy na ordynacji proporcjonalnej. Obowiązuje ona w 66 miastach, w powiatach i w wyborach do sejmików województw. Zgodnie z projektem PiS, ma ona jednak obowiązywać też we wszystkich miastach i gminach niebędących miastami na prawach powiatu.Przy takiej ordynacji liczba mandatów w okręgach zależy od tego, jaki procent ogólnej liczby głosów dostaną poszczególne listy. Na podstawie takiego procentowego podziału przyznawana jest każdemu komitetowi odpowiednia liczba miejsc w radzie. Mandaty otrzymają kandydaci, którzy dostali najwięcej głosów w ramach swojej listy. Jeżeli jakiś komitet zdobywa w okręgu wielomandatowym np. trzy mandaty, to do rady wchodzą kandydaci, którzy dostali w kolejności pierwszą, drugą i trzecią największą liczbę głosów.
Czytaj też: To nie przypadek, że na raz są zmiany w rządzie, KRS, SN i ordynacji. "PiS ma w tym swój cel"

Kluczowa w tej sytuacji jest cecha systemu proporcjonalnego powodująca, że im więcej kandydatów wybiera się w danym okręgu, tym większą szansę na zdobycie mandatu mają mniejsze ugrupowania. Im mniejsza liczba radnych wybieranych w okręgu, tym większe szanse na pozyskanie mandatów mają ugrupowania z większym poparciem.
Taka zależność daje PiS możliwość dostosowania okręgów wyborczych do poparcia swojej partii w danym regionie.

Pluralizm w radach jest potrzebny

Ordynacja proporcjonalna ma zapobiegać zbyt dużemu rozdrobnieniu partyjnemu w Sejmie. - Ale z kolei w radach rozdrobienie polityczne nie jest problemem, nie ma w nim nic złego. Przeciwnie, udział oddolnych ruchów, nawet działkowców czy rad parafialnych, to podstawa społeczeństwa obywatelskiego. A efekt będzie taki, że społecznicy zostaną "wycięci", albo będą zmuszeni startować z komitetów partyjnych - tłumaczył Cześnik. - To zamach na samorządność - dodawał.

- Wszyscy pamiętamy jak wyglądała jednolita władza do "89 roku i powinniśmy się tego panicznie bać. PiS chce zepchnąć bipolarny system partyjny w dół. A polaryzacja ułatwia propagandę - kwitował prof. Cześnik.

[B]Zawłaszczanie Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Sądownictwa, Telewizji Publicznej teraz korzystne dla PISU zmiany w ordynacji wyborczej służą przejęciu na wszystkich szczeblach władzy. Ludzie przeczytajcie i opamiętajcie się w nadchodzących wyborach bo będziecie pluli sobie w brodę!!! Kolejny zamach na samorządy.[/B][U][/U]
odpowiedz cytuj
Kaczyński dodano: 2017-12-16 11:55:38
Wszystkich wyciąć,a pozostawić tow. xyz. Na forum tez go nie ruszajmy,jest co czytac.
odpowiedz cytuj
xyz dodano: 2017-12-17 10:34:31
ty genek zbytnio piasty nie jesteć a i z czytaniem masz problemy
odpowiedz cytuj
rosomakx dodano: 2017-12-23 13:53:51
przygadał kocioł garnkowi

obaj jesteście siebie warci
odpowiedz cytuj
xyz dodano: 2017-12-24 15:32:38
anty działaczy z partii razem jak bliży należy pognać od koryta dla dobra obywateli
odpowiedz cytuj
Niezależny dodano: 2017-12-24 23:58:03
[cite user="xyz" date="24.12.2017 15:32"]anty działaczy z partii razem jak i tych starych komunistów z PSL przy wyborach należy pognać od koryta dla dobra obywateli ZIEMI ZAMBROWSKIEJ [/cite

Pan radny xyz mądrze myśli,zle pisze
odpowiedz cytuj
xyz dodano: 2017-12-27 13:52:48
kukuńki nic nie robią oprócz knucia przeciwko powiatowi
odpowiedz cytuj
xyz dodano: 2017-12-27 14:44:29
społecznicy nie zostaną wycięci
indywidua takie jak kłamczuś nie można nazywać społecznikiem
odpowiedz cytuj
saba dodano: 2017-12-31 08:35:42
Dla XYZ
Zamiast wymiany poglądów obrażanie wszystkich w imię swoje. Wszyscy głupi tylko ty na piedestale. Odstaw zabawkę i nie pojawiaj się na forum, zaoszczędzisz w sobie trochę honoru.
Życzę wszystkim DOSIEGO NOWEGO ROKU.
odpowiedz cytuj
xyz dodano: 2017-12-31 10:40:40
nikogo na razie nie obraziłem tylko kłamczucha nazywam kłamczuchem a niegospodarność niegospodarnością
odpowiedz cytuj