:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Zyta Brysacz nagrodzona przez Instytut Książki za recenzję roku 2018 [foto]

książki publikacje, Brysacz nagrodzona przez Instytut Książki recenzję [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 28/05/2019 20:57

Zyta Brysacz – jedna z uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zambrowie - otrzymała od Instytutu Książki nagrodę za recenzję roku 2018. Wygraną okazał się opis książki „Rdza” Jakuba Małeckiego. Jak uzasadnia swój wybór jury, recenzja „Rdzy” autorstwa pani Zyty „urzekła nie tylko profesjonalizmem, ale również pogłębionym spojrzeniem na opisane w powieści Małeckiego losy bohaterów, które recenzentce udało się umiejętnie połączyć z osobistymi doświadczeniami.” Warto wspomnieć, że pani Zyta w ubiegłym roku dwukrotnie otrzymała nagrodę miesiąca za swoje recenzje.

 

zambrow.org: Kolejna recenzja i kolejna nagroda. Za co tym razem?

 

Zyta Brysacz: To nagroda za recenzję „Rdzy” Jakuba Małeckiego. Nie pamiętam już, w którym miesiącu omawialiśmy tę książkę na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Recenzja wysłana została do Instytutu Książki, zyskała uznanie i zdobyła tytuł recenzji miesiąca grudnia. Potem wzięła udział w konkursie na recenzję roku. No i wygrała.

To była książka, która poruszyła nas wszystkich. Rozpoczyna się, gdy dziecko traci rodziców w wypadku samochodowym i zostaje z babcią. Potem opowiada, jak dziecko przeżywało samotność, jakie były sposoby postępowania z nim, jaki był stosunek babci do niego. Pojawiły się również wątki dotyczące dzieciństwa babci, dzieciństwa osób, które otaczały tego chłopczyka, różne problemy społeczne typu odrzucenie, antagonizmy, przesądy. To wszystko się splatało w dość ciekawą, interesującą postać. Najbardziej utkwiły mi w pamięci wspomnienia, nawiązujące do drugiej wojny światowej, ale bardzo oszczędnym językiem. Na przykład było takie zdanie, które wypowiedział Niemiec do Polaka: „Nie martwcie się, drzewa będą wam teraz lepiej rosły”. Chodziło o to, że po prostu w tym lesie zamordowano setki osób, zakopano je i tak to miało użyźnić glebę. To było jedno tylko zdanie, chociaż wojna się tam przewijała. Nie było tam brutalnych scen, nie było opisów, jakie jesteśmy przyzwyczajeni czytać w związku z wojną, jakie nam się obrazy pojawiają na wspomnienie filmów wojennych. To do nas właśnie przemówiło taką prostotą i oszczędnością w opowieści.

 

zambrow.org:  To znaczy, że trzeba być uważnym czytelnikiem?

 

Zyta Brysacz: Tak, bo jeśli się przeczyta pobieżnie, to zostanie tylko jakiś obrys. Ja między innymi dlatego sobie zapisuję, żeby mi nie uciekło, bo mam dużo czasu, czytam dużo i kontroluję się w ten sposób. Jeśli to, co jest ważne, jest zapisane, to zawsze mogę do tego sięgnąć, przeczytać sobie czasami, coś poprawić, czasami coś wyrzucić, bo ciągle mam wrażenie, że piszę za dużo. Recenzja powinna mieć jakieś ramy, ale mi szkoda każdej myśli, każdej opinii, a szczególnie jeśli cytuję autora. Jeśli podobają mi się jego niektóre stwierdzenia, niektóre sentencje, to staram się je po prostu włączyć do tej recenzji i później nie umiem niczego wyrzucić. Także przeglądam, przeglądam i już postanawiam sobie, że skrócę, ale jednak to wychodzi na takie długie zapisywanie. Gdyby mi przyszło pisać jakieś takie króciutkie recenzje, gdzieś powiedzmy do wydawnictwa czy na okładkę książki, to nie wiem, czy byłoby to trafne i poprawne.

 

zambrow.org: Jak dużo recenzji Pani pisze? Po każdej przeczytanej książce?

 

Zyta Brysacz: O każdej omawianej przez nas na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki pozycji staram się napisać recenzję. Robię to dla własnej dyscypliny, żeby pamiętać o czym czytałam, żeby trochę pobudzić umysł do myślenia. Mam teraz wreszcie dużo czasu na to, żeby czytać i czerpać z tego samą przyjemność. Jest to też sposób na organizowanie czasu wolnego. Staram się więc wypowiedzieć to, co czuję po przeczytaniu każdej ważnej książki. Tutaj [w DKK – przyp. red.] taki zwyczaj u nas zapanował, że każdy się wypowiada na temat książki. Mamy różne poglądy, różne zdania i żeby się jakoś wypowiedzieć i uniknąć chaosu, żeby był jakiś porządek, to zapisuję sobie to, co chcę na dany temat powiedzieć, i odczytuję. 

 

zambrow.org: Czy książka musi pobudzić Panią emocjonalnie, żeby o niej napisać?

 

Zyta Brysacz: Tak, oczywiście, że musi pobudzić. Książka, która jakoś tam przemknie bez emocji, nie zasługuje na żadną recenzję. Jest mnóstwo takich książek, które się czyta po prostu dla zabicia czasu, dla relaksu, dla oderwania się od codziennych spraw. Są książki łatwe w odbiorze i trudne w odbiorze. Te wybierane przez nas nie zawsze należą do łatwych i one wszystkie wzbudzają jakieś emocje, poza tym ciekawi mnie dyskusja, ciekawią mnie zdania i opinie moich koleżanek, kolegów na ten temat. Są wśród nas osoby, które się znają na pisaniu rozpoczynając od pani Joli, która jest specjalistką w zakresie pisania recenzji, bo sama też zdobywała i wciąż zdobywa nagrody, są polonistki, które świetnie znają literaturę, są osoby, które reprezentują różne inne dziedziny wiedzy, tak jak np. geografię czy historię lub inne jeszcze dziedziny życia. To prawdziwa przyjemność spotykać się z tymi ludźmi i rozmawiać na temat tego, co właśnie przeczytaliśmy.

 

zambrow.org: Czy zdarzyło się pani napisać negatywną recenzję?

 

Zyta Brysacz: W zasadzie nie, bo książki, o których piszę, mi się podobają. Ale to nie jest tak, że piszę tylko pozytywnie, bo zwracam też uwagę na jakieś mankamenty, jeśli coś mi się nie podoba w danej książce. Po prostu - jeśli książka mi się nie podoba, to wcale nie piszę recenzji, bo uważam, że nie zasługuje ona na uwagę i na to, żeby poświęcać na nią swój czas. Moje recenzje są dość osobiste, piszę o książkach, które wywołały we mnie jakieś wspomnienia czy doznania emocjonalne. Wciąż do końca nie jestem przekonana, czy robię to dobrze, bo nie jest to sposób, którego się nauczyłam studiując, tylko to są moje odczucia na temat przeczytanej książki. Ja opisuje to, co czuję, co mi się w niej podoba i staram się jakoś ogarnąć całość umysłem i odczytać przesłanie autora. 

 

zambrow.org: Czy istnieje w ogóle jakiś przepis na dobrą recenzję książki?

 

Ja nie znam, bo tym się nie interesowałam. Ja po prostu piszę to, co czuję i podsumowuję lektury kolejnych książek.

 

zambrow.org: Czy ma Pani jakieś wskazówki dla młodego pokolenia, które chciałoby zacząć pisać recenzje?

 

Zyta Brysacz: Myślę, że fachowiec powinien udzielać wskazówek - może nasza pani Jola. Mi się wydaje, że przede wszystkim trzeba czytać, trzeba mieć duży zasób słownictwa, trzeba mieć orientację w literaturze, w klasyce oraz w tym, jakim językiem się można posługiwać. Tego nie można się nauczyć na kilku lekcjach, bo to jest niemożliwe. Każdy czytelnik się rozwija, np. pod wpływem dyskusji, rozmów i swojego własnego oddziaływania na siebie. Zaczyna się od jakiś kryminałów, potem się je zostawia, bo to już się okazuje niezbyt ambitne. Potem się przechodzi do jakichś powieści obyczajowych, ale też zaczynamy szukać wątków. Ja sama na przykładzie swoim mogę powiedzieć, że dużo zrobiłam w swoim rozwoju czytelnika dzięki temu, że uczestniczę w spotkaniach DKK. Gdyby nie to, to po prostu przychodziłabym do biblioteki, szperała, wybierała na podstawie tego, co jest zapisane na okładce lub szukałabym nowości, bo głównie na nowościach się skupiam - ciekawi mnie, o czym ludzie teraz piszą. Klasyka jest klasyką i czasami wypadałoby do tego sięgnąć jeszcze, ale tyle się pojawia na rynku ciekawych, interesujących pozycji, że po prostu nie ma czasu na to.

 

zambrow.org: A jaki jest Pani ulubiony autor?

 

Zyta Brysacz: Nie mam ulubionego autora. Może różnie to było w moim rozwoju, ale nie umiałabym wymienić jednego. Po prostu interesuje mnie treść, to co ma do przekazania, co ma do powiedzenia, szukam jakiegoś języka ciekawego, żeby to nie było banalne. Nie lubię autorów, którzy piszą o sprawach codziennych, ale infantylnym językiem, który niczego nie wnosi, nie zmusza do myślenia, nie zmusza do refleksji. Takich książek nie lubię i takich autorów po prostu nie biorę pod uwagę.

 

Pani Zycie serdecznie gratulujemy tak dużego wyróżnienia oraz talentu, który umiejętnie wykorzystuje do swojej pasji.

Reklama

Zyta Brysacz nagrodzona przez Instytut Książki za recenzję roku 2018 [foto] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-05-29 10:22:09

    Lekcje z Zytka w Siwej to były fajne. Lubiłam na nie chodzić. Pozdrawiam i gratuluję :-)

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie,

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Bardzo atrakcyjne ceny! Odgrzybianie (bardzo skuteczne) już od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie

Montaż klimatyzacji w domach,

Nasza firma klimapodlasie.pl oferuje montaż klimatyzacji odpowiedniej do metrażu Twojego pomieszczenia. Szybka realizacja. Do 10 lat gwarancji...


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

Ozonowanie klimatyzacji,

Zapraszam do skorzystania z usługi odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Odgrzybianie metodą ozonowania. Metoda bardzo skuteczna. Koszt od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

Wakacje w Augustowie

Do wynajęcia nowoczesny apartament w Augustowie w ośrodku wczasowym Marina Borki nad jeziorem Necko. 2 sypialnie (4 pojedyncze łóżka z możliwością..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam nowe dwupokojowe

Mam do sprzedania idealne, nowe, wykończone pod klucz 2-pokojowe mieszkanie w Zambrowie przy ul. Pułaskiego, na drugim piętrze. Główne atuty..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 56,20m2, ul. 71

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na III piętrze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 71,66m2, ul.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 71,66 m2 położone na VI piętrze w bloku z windą przy ul. Papieża Jana..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Zobacz ogłoszenie

WENTYLATORY, WIATRAKI DO OBÓR-

SKLEP HAPROL ZAPRASZA DO ZAKUPU WIATRAKÓW, WENTYLATORÓW DO OBÓR, NISKIE CENY, DUŻA ILOŚĆ!!! NOWA DOSTAWA!!!


Zobacz ogłoszenie

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

WĘGIEL BRYKIET PELLET

Skład opału w Wiśniewie k/Zambrowa oferuje: * WĘGIEL KOSTKA, ORZECH * BRYKIET DRZEWNY KOSTKA, WAŁEK * PELLET DRZEWNY DIN PLUS A1 * PELLET DRZEWNY..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dwie atrakcyjne

Sprzedam dwie atrakcyjne działki położone we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2 i 1500 m2. Wydana decyzja o warunkach..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"