:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 17°C
powietrze B. dobre
książki publikacje, Brysacz nagrodzona przez Instytut Książki recenzję [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 28/05/2019 20:57

Zyta Brysacz – jedna z uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zambrowie - otrzymała od Instytutu Książki nagrodę za recenzję roku 2018. Wygraną okazał się opis książki „Rdza” Jakuba Małeckiego. Jak uzasadnia swój wybór jury, recenzja „Rdzy” autorstwa pani Zyty „urzekła nie tylko profesjonalizmem, ale również pogłębionym spojrzeniem na opisane w powieści Małeckiego losy bohaterów, które recenzentce udało się umiejętnie połączyć z osobistymi doświadczeniami.” Warto wspomnieć, że pani Zyta w ubiegłym roku dwukrotnie otrzymała nagrodę miesiąca za swoje recenzje.

 

zambrow.org: Kolejna recenzja i kolejna nagroda. Za co tym razem?

 

Zyta Brysacz: To nagroda za recenzję „Rdzy” Jakuba Małeckiego. Nie pamiętam już, w którym miesiącu omawialiśmy tę książkę na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Recenzja wysłana została do Instytutu Książki, zyskała uznanie i zdobyła tytuł recenzji miesiąca grudnia. Potem wzięła udział w konkursie na recenzję roku. No i wygrała.

To była książka, która poruszyła nas wszystkich. Rozpoczyna się, gdy dziecko traci rodziców w wypadku samochodowym i zostaje z babcią. Potem opowiada, jak dziecko przeżywało samotność, jakie były sposoby postępowania z nim, jaki był stosunek babci do niego. Pojawiły się również wątki dotyczące dzieciństwa babci, dzieciństwa osób, które otaczały tego chłopczyka, różne problemy społeczne typu odrzucenie, antagonizmy, przesądy. To wszystko się splatało w dość ciekawą, interesującą postać. Najbardziej utkwiły mi w pamięci wspomnienia, nawiązujące do drugiej wojny światowej, ale bardzo oszczędnym językiem. Na przykład było takie zdanie, które wypowiedział Niemiec do Polaka: „Nie martwcie się, drzewa będą wam teraz lepiej rosły”. Chodziło o to, że po prostu w tym lesie zamordowano setki osób, zakopano je i tak to miało użyźnić glebę. To było jedno tylko zdanie, chociaż wojna się tam przewijała. Nie było tam brutalnych scen, nie było opisów, jakie jesteśmy przyzwyczajeni czytać w związku z wojną, jakie nam się obrazy pojawiają na wspomnienie filmów wojennych. To do nas właśnie przemówiło taką prostotą i oszczędnością w opowieści.

 

zambrow.org:  To znaczy, że trzeba być uważnym czytelnikiem?

 

Zyta Brysacz: Tak, bo jeśli się przeczyta pobieżnie, to zostanie tylko jakiś obrys. Ja między innymi dlatego sobie zapisuję, żeby mi nie uciekło, bo mam dużo czasu, czytam dużo i kontroluję się w ten sposób. Jeśli to, co jest ważne, jest zapisane, to zawsze mogę do tego sięgnąć, przeczytać sobie czasami, coś poprawić, czasami coś wyrzucić, bo ciągle mam wrażenie, że piszę za dużo. Recenzja powinna mieć jakieś ramy, ale mi szkoda każdej myśli, każdej opinii, a szczególnie jeśli cytuję autora. Jeśli podobają mi się jego niektóre stwierdzenia, niektóre sentencje, to staram się je po prostu włączyć do tej recenzji i później nie umiem niczego wyrzucić. Także przeglądam, przeglądam i już postanawiam sobie, że skrócę, ale jednak to wychodzi na takie długie zapisywanie. Gdyby mi przyszło pisać jakieś takie króciutkie recenzje, gdzieś powiedzmy do wydawnictwa czy na okładkę książki, to nie wiem, czy byłoby to trafne i poprawne.

 

zambrow.org: Jak dużo recenzji Pani pisze? Po każdej przeczytanej książce?

 

Zyta Brysacz: O każdej omawianej przez nas na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki pozycji staram się napisać recenzję. Robię to dla własnej dyscypliny, żeby pamiętać o czym czytałam, żeby trochę pobudzić umysł do myślenia. Mam teraz wreszcie dużo czasu na to, żeby czytać i czerpać z tego samą przyjemność. Jest to też sposób na organizowanie czasu wolnego. Staram się więc wypowiedzieć to, co czuję po przeczytaniu każdej ważnej książki. Tutaj [w DKK – przyp. red.] taki zwyczaj u nas zapanował, że każdy się wypowiada na temat książki. Mamy różne poglądy, różne zdania i żeby się jakoś wypowiedzieć i uniknąć chaosu, żeby był jakiś porządek, to zapisuję sobie to, co chcę na dany temat powiedzieć, i odczytuję. 

 

zambrow.org: Czy książka musi pobudzić Panią emocjonalnie, żeby o niej napisać?

 

Zyta Brysacz: Tak, oczywiście, że musi pobudzić. Książka, która jakoś tam przemknie bez emocji, nie zasługuje na żadną recenzję. Jest mnóstwo takich książek, które się czyta po prostu dla zabicia czasu, dla relaksu, dla oderwania się od codziennych spraw. Są książki łatwe w odbiorze i trudne w odbiorze. Te wybierane przez nas nie zawsze należą do łatwych i one wszystkie wzbudzają jakieś emocje, poza tym ciekawi mnie dyskusja, ciekawią mnie zdania i opinie moich koleżanek, kolegów na ten temat. Są wśród nas osoby, które się znają na pisaniu rozpoczynając od pani Joli, która jest specjalistką w zakresie pisania recenzji, bo sama też zdobywała i wciąż zdobywa nagrody, są polonistki, które świetnie znają literaturę, są osoby, które reprezentują różne inne dziedziny wiedzy, tak jak np. geografię czy historię lub inne jeszcze dziedziny życia. To prawdziwa przyjemność spotykać się z tymi ludźmi i rozmawiać na temat tego, co właśnie przeczytaliśmy.

 

zambrow.org: Czy zdarzyło się pani napisać negatywną recenzję?

 

Zyta Brysacz: W zasadzie nie, bo książki, o których piszę, mi się podobają. Ale to nie jest tak, że piszę tylko pozytywnie, bo zwracam też uwagę na jakieś mankamenty, jeśli coś mi się nie podoba w danej książce. Po prostu - jeśli książka mi się nie podoba, to wcale nie piszę recenzji, bo uważam, że nie zasługuje ona na uwagę i na to, żeby poświęcać na nią swój czas. Moje recenzje są dość osobiste, piszę o książkach, które wywołały we mnie jakieś wspomnienia czy doznania emocjonalne. Wciąż do końca nie jestem przekonana, czy robię to dobrze, bo nie jest to sposób, którego się nauczyłam studiując, tylko to są moje odczucia na temat przeczytanej książki. Ja opisuje to, co czuję, co mi się w niej podoba i staram się jakoś ogarnąć całość umysłem i odczytać przesłanie autora. 

 

zambrow.org: Czy istnieje w ogóle jakiś przepis na dobrą recenzję książki?

 

Ja nie znam, bo tym się nie interesowałam. Ja po prostu piszę to, co czuję i podsumowuję lektury kolejnych książek.

 

zambrow.org: Czy ma Pani jakieś wskazówki dla młodego pokolenia, które chciałoby zacząć pisać recenzje?

 

Zyta Brysacz: Myślę, że fachowiec powinien udzielać wskazówek - może nasza pani Jola. Mi się wydaje, że przede wszystkim trzeba czytać, trzeba mieć duży zasób słownictwa, trzeba mieć orientację w literaturze, w klasyce oraz w tym, jakim językiem się można posługiwać. Tego nie można się nauczyć na kilku lekcjach, bo to jest niemożliwe. Każdy czytelnik się rozwija, np. pod wpływem dyskusji, rozmów i swojego własnego oddziaływania na siebie. Zaczyna się od jakiś kryminałów, potem się je zostawia, bo to już się okazuje niezbyt ambitne. Potem się przechodzi do jakichś powieści obyczajowych, ale też zaczynamy szukać wątków. Ja sama na przykładzie swoim mogę powiedzieć, że dużo zrobiłam w swoim rozwoju czytelnika dzięki temu, że uczestniczę w spotkaniach DKK. Gdyby nie to, to po prostu przychodziłabym do biblioteki, szperała, wybierała na podstawie tego, co jest zapisane na okładce lub szukałabym nowości, bo głównie na nowościach się skupiam - ciekawi mnie, o czym ludzie teraz piszą. Klasyka jest klasyką i czasami wypadałoby do tego sięgnąć jeszcze, ale tyle się pojawia na rynku ciekawych, interesujących pozycji, że po prostu nie ma czasu na to.

 

zambrow.org: A jaki jest Pani ulubiony autor?

 

Zyta Brysacz: Nie mam ulubionego autora. Może różnie to było w moim rozwoju, ale nie umiałabym wymienić jednego. Po prostu interesuje mnie treść, to co ma do przekazania, co ma do powiedzenia, szukam jakiegoś języka ciekawego, żeby to nie było banalne. Nie lubię autorów, którzy piszą o sprawach codziennych, ale infantylnym językiem, który niczego nie wnosi, nie zmusza do myślenia, nie zmusza do refleksji. Takich książek nie lubię i takich autorów po prostu nie biorę pod uwagę.

 

Pani Zycie serdecznie gratulujemy tak dużego wyróżnienia oraz talentu, który umiejętnie wykorzystuje do swojej pasji.

Reklama

Zyta Brysacz nagrodzona przez Instytut Książki za recenzję roku 2018 [foto] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-05-29 10:22:09

    Lekcje z Zytka w Siwej to były fajne. Lubiłam na nie chodzić. Pozdrawiam i gratuluję :-)

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Obyspniki na pryzmy - nowa

Sklep ROLNIK Mioduszewski, wjazd od ulicy Wiśniowej Nowa dostawa obsypników na pryzmy Zapraszamy Dodatkowo oferujemy folię na pryzmy, siatkę na..


Brama Wjazdowa Przesuwna

Brama wjazdowa przesuwna panelowa o wymiarach 6000 x 2030 mm ocynkowana ogniowo oraz pomalowana proszkowo. Możliwość założenia automatu. Jesteśmy..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


SPRZEDAM LAS w KOŁAKI

Mam do sprzedania LAS MIESZANY, o powierzchni 1,21 ha. Zapraszam. Tel. kontaktowy 515 279 804.


Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Sprzedam Mieszkanie 72 m2 w

Sprzedam mieszkanie o pow. 72,8 m2 na II piętrze z dużym balkonem w Zambrowie przy ul. Wyszyńskiego. Mieszkanie ładne i czyste, po remoncie. Gotowe..


Dowozy Pizzeria

Potrzebny kierowca do pracy na dowozy w Pizzerii Perfetto. Bardzo dobre warunki pracy. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod nr 604 461 261...


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Sprzedam dom

Sprzedam dom w miejscowości Tybory Olszewo.gotowy do zamieszkania nie wymagający wkładu finansowego, działka ok 15 ar. Na dole kuchnia z salonem,..


Kupujemy samochody,my płacimy

Kupujemy samochody w bardzo dobrym stanie, z mniejszymi lub większymi wadami także auta powypadkowe ,bez opłat,angliki,motory,przyczepy..


Budynek użytkowy 452m2, Aleja

City-Biuro Nieruchomości: Budynek mieszkalno-użytkowo-handlowy o powierzchni użytkowej 452m2 położony przy Aleji Wojska Polskiego w Zambrowie...


Bramy panelowe, palisadowe,

CENTRUM OGRODZEŃ MICHALSKI oferuje kompleksowo ogrodzenia: -panelowe -palisadowe -aluminiowe -betonowe -metalowe zdobione -ze sztachet..


Dom 100m2, działka 2100m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom parterowy, murowany o powierzchni 100m2 położony w wsi Nagórki-Jabłoń, zaledwie kilka..


Alarmy, domofony, monitoring,

Alarmy, monitoring, automatyka domowa -instalacje alarmowe -instalacje elektryczne -napędy do bram -automatyka domowa -sterowanie z poziomu..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


WĘGIEL, BRYKIET, PELLET

SKŁAD OPAŁU W WIŚNIEWIE k/ZAMBROWA OFERUJE: * WĘGIEL KOSTKA, ORZECH, * PELLET DRZEWNY EN PLUS A1 CERTYFIKOWANY * PELLET PREMIUM CERTYFIKOWANY *..


Węgiel kamienny kostka 640

Posiadamy w sprzedaży węgiel o parametrach -wartość opałowa 24-25 MJ/kg -zawartość popiołu od 6% do 8% Posiadamy samochody samowyładowcze. Warunki..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Przyjmę kierowcę c+e

Zatrudnię kierowcę z kategorią C+E, jazda z naczepą firanką po Polsce. telefon: 666 328 277


Mieszkanie 71,66m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 71,66 m2 położone na VI piętrze w bloku z windą przy ul. Papieża Jana..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Sprzedam Mieszkanie

Sprzedam Mieszkanie na ulicy Magazynowej, metraż 70m2, 2 pokoje z kuchnią, mieszkanie na II piętrze. W bloku znajduje się domofon. Mieszkanie w..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Mieszkanie 56,20m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na parterze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Ekogroszek Eco Power

Wartość opałowa 24-25 MJ/kg, zawartość popiołu ok 7%-9%, uziarnienie 8-25 mm. Pakowany w worki 25kg* 40 sztu/ paleta. Warunki transportu do..


Meble na wymiar. Kuchnie,

Meble na wymiar. Kuchnie, szafy, garderoby, zabudowy itp. Wysoka jakość wykonania. Bogaty wybór materiałów. Dogodne terminy realizacji. Strona na FB..


Mieszkanie 4 pokoje, 71 Pułk

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na IV piętrze w bloku przy ul. 71 Pułku Piechoty w..


Praca na stanowisku doradcy

Poszukujemy doradcy klienta do Salonu Canal+ w Zambrowie na niepełny etat (ok 120-130h miesięcznie). Atrakcyjne wynagrodzenie (podstawa+prowizja)...


Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Polecamy Państwu ekogroszek o doskonałych parametrach : -wartość opałowa 26-28 MJ/kg - zawartość popiołu do 5% -- siarka 0,50%. Warunki transportu..


Specjalista ds. sprzedaży i

Elhurt-Elmet Sp. z o. o., firma o wieloletniej tradycji w handlu artykułami z branży elektrycznej i metalowej, lider na rynku, poszukuje Kandydatek..


Wynajmę lokale użytkowe przy

Oferuję do wynajęcia lokale użytkowe o powierzchni: -226 m2 oraz -232 m2 przy Alei Wojska Polskiego nr 37B. Możliwość indywidualnej aranżacji..


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Działka 1,98 ha

Działki gruntu o łącznej powierzchni 1,987 ha położone w Pstrągach-Gniewotach , gmina Zambrów. Grunty z możliwością zagospodarowania na różne cele...


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Magazynier - kierowca

Hurtownia materiałów budowlanych i wykończeniowych Chemix Sp. z o.o. w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko Magazynier - kierowca Od kandydatów..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"