:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 9°C
powietrze B. dobre
książki publikacje, Brysacz nagrodzona przez Instytut Książki recenzję [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 28/05/2019 20:57

Zyta Brysacz – jedna z uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zambrowie - otrzymała od Instytutu Książki nagrodę za recenzję roku 2018. Wygraną okazał się opis książki „Rdza” Jakuba Małeckiego. Jak uzasadnia swój wybór jury, recenzja „Rdzy” autorstwa pani Zyty „urzekła nie tylko profesjonalizmem, ale również pogłębionym spojrzeniem na opisane w powieści Małeckiego losy bohaterów, które recenzentce udało się umiejętnie połączyć z osobistymi doświadczeniami.” Warto wspomnieć, że pani Zyta w ubiegłym roku dwukrotnie otrzymała nagrodę miesiąca za swoje recenzje.

 

zambrow.org: Kolejna recenzja i kolejna nagroda. Za co tym razem?

 

Zyta Brysacz: To nagroda za recenzję „Rdzy” Jakuba Małeckiego. Nie pamiętam już, w którym miesiącu omawialiśmy tę książkę na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Recenzja wysłana została do Instytutu Książki, zyskała uznanie i zdobyła tytuł recenzji miesiąca grudnia. Potem wzięła udział w konkursie na recenzję roku. No i wygrała.

To była książka, która poruszyła nas wszystkich. Rozpoczyna się, gdy dziecko traci rodziców w wypadku samochodowym i zostaje z babcią. Potem opowiada, jak dziecko przeżywało samotność, jakie były sposoby postępowania z nim, jaki był stosunek babci do niego. Pojawiły się również wątki dotyczące dzieciństwa babci, dzieciństwa osób, które otaczały tego chłopczyka, różne problemy społeczne typu odrzucenie, antagonizmy, przesądy. To wszystko się splatało w dość ciekawą, interesującą postać. Najbardziej utkwiły mi w pamięci wspomnienia, nawiązujące do drugiej wojny światowej, ale bardzo oszczędnym językiem. Na przykład było takie zdanie, które wypowiedział Niemiec do Polaka: „Nie martwcie się, drzewa będą wam teraz lepiej rosły”. Chodziło o to, że po prostu w tym lesie zamordowano setki osób, zakopano je i tak to miało użyźnić glebę. To było jedno tylko zdanie, chociaż wojna się tam przewijała. Nie było tam brutalnych scen, nie było opisów, jakie jesteśmy przyzwyczajeni czytać w związku z wojną, jakie nam się obrazy pojawiają na wspomnienie filmów wojennych. To do nas właśnie przemówiło taką prostotą i oszczędnością w opowieści.

 

zambrow.org:  To znaczy, że trzeba być uważnym czytelnikiem?

 

Zyta Brysacz: Tak, bo jeśli się przeczyta pobieżnie, to zostanie tylko jakiś obrys. Ja między innymi dlatego sobie zapisuję, żeby mi nie uciekło, bo mam dużo czasu, czytam dużo i kontroluję się w ten sposób. Jeśli to, co jest ważne, jest zapisane, to zawsze mogę do tego sięgnąć, przeczytać sobie czasami, coś poprawić, czasami coś wyrzucić, bo ciągle mam wrażenie, że piszę za dużo. Recenzja powinna mieć jakieś ramy, ale mi szkoda każdej myśli, każdej opinii, a szczególnie jeśli cytuję autora. Jeśli podobają mi się jego niektóre stwierdzenia, niektóre sentencje, to staram się je po prostu włączyć do tej recenzji i później nie umiem niczego wyrzucić. Także przeglądam, przeglądam i już postanawiam sobie, że skrócę, ale jednak to wychodzi na takie długie zapisywanie. Gdyby mi przyszło pisać jakieś takie króciutkie recenzje, gdzieś powiedzmy do wydawnictwa czy na okładkę książki, to nie wiem, czy byłoby to trafne i poprawne.

 

zambrow.org: Jak dużo recenzji Pani pisze? Po każdej przeczytanej książce?

 

Zyta Brysacz: O każdej omawianej przez nas na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki pozycji staram się napisać recenzję. Robię to dla własnej dyscypliny, żeby pamiętać o czym czytałam, żeby trochę pobudzić umysł do myślenia. Mam teraz wreszcie dużo czasu na to, żeby czytać i czerpać z tego samą przyjemność. Jest to też sposób na organizowanie czasu wolnego. Staram się więc wypowiedzieć to, co czuję po przeczytaniu każdej ważnej książki. Tutaj [w DKK – przyp. red.] taki zwyczaj u nas zapanował, że każdy się wypowiada na temat książki. Mamy różne poglądy, różne zdania i żeby się jakoś wypowiedzieć i uniknąć chaosu, żeby był jakiś porządek, to zapisuję sobie to, co chcę na dany temat powiedzieć, i odczytuję. 

 

zambrow.org: Czy książka musi pobudzić Panią emocjonalnie, żeby o niej napisać?

 

Zyta Brysacz: Tak, oczywiście, że musi pobudzić. Książka, która jakoś tam przemknie bez emocji, nie zasługuje na żadną recenzję. Jest mnóstwo takich książek, które się czyta po prostu dla zabicia czasu, dla relaksu, dla oderwania się od codziennych spraw. Są książki łatwe w odbiorze i trudne w odbiorze. Te wybierane przez nas nie zawsze należą do łatwych i one wszystkie wzbudzają jakieś emocje, poza tym ciekawi mnie dyskusja, ciekawią mnie zdania i opinie moich koleżanek, kolegów na ten temat. Są wśród nas osoby, które się znają na pisaniu rozpoczynając od pani Joli, która jest specjalistką w zakresie pisania recenzji, bo sama też zdobywała i wciąż zdobywa nagrody, są polonistki, które świetnie znają literaturę, są osoby, które reprezentują różne inne dziedziny wiedzy, tak jak np. geografię czy historię lub inne jeszcze dziedziny życia. To prawdziwa przyjemność spotykać się z tymi ludźmi i rozmawiać na temat tego, co właśnie przeczytaliśmy.

 

zambrow.org: Czy zdarzyło się pani napisać negatywną recenzję?

 

Zyta Brysacz: W zasadzie nie, bo książki, o których piszę, mi się podobają. Ale to nie jest tak, że piszę tylko pozytywnie, bo zwracam też uwagę na jakieś mankamenty, jeśli coś mi się nie podoba w danej książce. Po prostu - jeśli książka mi się nie podoba, to wcale nie piszę recenzji, bo uważam, że nie zasługuje ona na uwagę i na to, żeby poświęcać na nią swój czas. Moje recenzje są dość osobiste, piszę o książkach, które wywołały we mnie jakieś wspomnienia czy doznania emocjonalne. Wciąż do końca nie jestem przekonana, czy robię to dobrze, bo nie jest to sposób, którego się nauczyłam studiując, tylko to są moje odczucia na temat przeczytanej książki. Ja opisuje to, co czuję, co mi się w niej podoba i staram się jakoś ogarnąć całość umysłem i odczytać przesłanie autora. 

 

zambrow.org: Czy istnieje w ogóle jakiś przepis na dobrą recenzję książki?

 

Ja nie znam, bo tym się nie interesowałam. Ja po prostu piszę to, co czuję i podsumowuję lektury kolejnych książek.

 

zambrow.org: Czy ma Pani jakieś wskazówki dla młodego pokolenia, które chciałoby zacząć pisać recenzje?

 

Zyta Brysacz: Myślę, że fachowiec powinien udzielać wskazówek - może nasza pani Jola. Mi się wydaje, że przede wszystkim trzeba czytać, trzeba mieć duży zasób słownictwa, trzeba mieć orientację w literaturze, w klasyce oraz w tym, jakim językiem się można posługiwać. Tego nie można się nauczyć na kilku lekcjach, bo to jest niemożliwe. Każdy czytelnik się rozwija, np. pod wpływem dyskusji, rozmów i swojego własnego oddziaływania na siebie. Zaczyna się od jakiś kryminałów, potem się je zostawia, bo to już się okazuje niezbyt ambitne. Potem się przechodzi do jakichś powieści obyczajowych, ale też zaczynamy szukać wątków. Ja sama na przykładzie swoim mogę powiedzieć, że dużo zrobiłam w swoim rozwoju czytelnika dzięki temu, że uczestniczę w spotkaniach DKK. Gdyby nie to, to po prostu przychodziłabym do biblioteki, szperała, wybierała na podstawie tego, co jest zapisane na okładce lub szukałabym nowości, bo głównie na nowościach się skupiam - ciekawi mnie, o czym ludzie teraz piszą. Klasyka jest klasyką i czasami wypadałoby do tego sięgnąć jeszcze, ale tyle się pojawia na rynku ciekawych, interesujących pozycji, że po prostu nie ma czasu na to.

 

zambrow.org: A jaki jest Pani ulubiony autor?

 

Zyta Brysacz: Nie mam ulubionego autora. Może różnie to było w moim rozwoju, ale nie umiałabym wymienić jednego. Po prostu interesuje mnie treść, to co ma do przekazania, co ma do powiedzenia, szukam jakiegoś języka ciekawego, żeby to nie było banalne. Nie lubię autorów, którzy piszą o sprawach codziennych, ale infantylnym językiem, który niczego nie wnosi, nie zmusza do myślenia, nie zmusza do refleksji. Takich książek nie lubię i takich autorów po prostu nie biorę pod uwagę.

 

Pani Zycie serdecznie gratulujemy tak dużego wyróżnienia oraz talentu, który umiejętnie wykorzystuje do swojej pasji.

Reklama

Zyta Brysacz nagrodzona przez Instytut Książki za recenzję roku 2018 [foto] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-05-29 10:22:09

    Lekcje z Zytka w Siwej to były fajne. Lubiłam na nie chodzić. Pozdrawiam i gratuluję :-)

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Regał

Sprzedam regał składający się z pięciu segmentów w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu mebli - odbiór własny. Proszę o kontakt tylko..


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


Działka rolna 7800m2 Nagoszewo

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka rolna o powierzchni 7800m2 położona w Nagoszewie. Użytki oznaczone jako łąki trwałe..


Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


OPERATOR MASZYN Greenvit

Firma Greenvit- producent ekstraktów roślinnych poszukuje kandydatów na stanowisko: OPERATOR MASZYN Miejsce pracy: Zambrów Rodzaj pracy: pełny..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Lokal usługowo handlowy

Lokal usługowo handlowy Powierzchnia 110m2.Możliwość podziału na dwa lokale po 55m2.Wszystkie media. Centralne ogrzewanie z ciepłowni..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Słuchaj kobieto: Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna i niedoceniana? Możliwe, że w ogóle nie ma wokół Ciebie prawdziwie..


Sprzedam garaż

Sprzedam garaż pod blokiem przy ul. Pułaskiego 2 w Zambrowie o powierzchni 14,8m2.


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zaginęły dwa psy

Zaginęły dwa psy w miejscowości Wola Zambrowska, ostatnio widziane 09.11 przy ulicy Myśliwskiej w Woli. Biały półroczny piesek i jego mama.


Zaginął pies . Okolica

Zaginął pies . Okolica cmentarza parafii Św. Józefa. Dzieci bardzo tęsknią . Proszę o informację.


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Kanapa + 2 fotele

Sprzedam komfortową kanapę rozkładaną (z pojemnikiem na pościel) z dwoma wygodnymi fotelami w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu..


PRACA NA STAŁE

Zatrudnimy na stałe na stanowisku kasjerka/kelnerka w pizzerii Perfetto w Zambrowie. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod nr. tel. 537 887 222..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Działka rolna 1,98 ha Pstrągi

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: ziałki gruntu o łącznej powierzchni 1,987 ha położone w Pstrągach-Gniewotach , gmina Zambrów...


Audi A4 B8

Audi a4 b8 2009r. 2.0 TDI 143km. Wiecej informacji telefonicznie.500.852.652.


Sprzedam na części motorower

Sprzedam na części zarejestrowany motorower Romet Ogar z silnikiem Jawki. Jeśli chcesz aby młodemu kierowcy leciał zniżki na ubezpieczenie auta to..


Meble na wymiar. Kuchnie,

Producent mebli na wymiar Murawski Furniture m.in kuchnie, szafy, garderoby, meble do samodzielnego składania. Odwiedź naszą stronę..


Sprzedam wkład bagażnika

Sprzedam styropianowy wkład bagażnika samochodu TIGUAN (bez koła zapasowego)


Na kat.B, B+E

M. 39 l Szukam pracy jako kierowca


Kierowca na dowozy Pizzy

Przyjmiemy dyspozycyjnego kierowcę do dowozu Pizzy. Praca w młodym zespole. Miła atmosfera. Więcej informacji pod nr telefonu 604 461 261. Lub w..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Węgiel kamienny orzech

Parametry: -wartość opałowa ok 23-25MJ/kg -granulacja 40-70 mm - zawartość popiołu ok.10% Pakowany w worki 25 kg*40 sztuk na palecie bezzwrotnej...


Ekogroszek EXTRA.

Posiadamy w sprzedaży ekogroszek EXTRAo parametrach: - wartość opałowa 24-26 MJ - zawartość popiołu ok 7% - granulacja 8-25 mm Możliwość transportu..


KOMINKI KOMPLEKSOWO

*Sprzedaż i montaż wkładów kominkowych *W ofercie także biokominki i kominki elektryczne-idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku i pomieszczeń bez..


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Mieszkanie 55,60m2, 3-pokoje,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 55,60m2 położone na I piętrze w bloku przy Alei Wojska Polskiego w..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Opel Insignia 2.0cdti 170 KM

Sprzedam Insignie wersja Cosmo/ se/ elite 2.0cdti 170 KM z 2015r, polski salon, zadbane i ekonomiczne auto. Więcej informacji pod numerem telefonu..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Firma zatrudni majstra,

Przedsiębiorstwo Budowlane Szeliga Sp. z o.o. zatrudni majstra, inżyniera budowy na powstającym budynku mieszkalnym w Zambrowie przy ul. Papieża..


Kupujemy samochody,my płacimy

kup aut za gotówkę,witamy w legalnej firmie która kupuje samochody w dobrych stanach w przedziale cenowym od 1000zł do 20000zł.Kupujemy także auta..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu ROLNIK MIODUSZEWSKI przy ulicy Wiśniowej w Zambrowie. Mamy w ofercie maszyny rolnicze kilkunastu producentów, części do maszyn..


CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

Skup aut od 500 do 10.000zl przeprowadzamy w sposób profesjonalny i bezpieczny. Finalizując transakcję odkupu samochodu jako priorytet stawiamy..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"