:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  4°C bezchmurnie

Wyższe dopłaty dla rolników?

rolnictwo, Wyższe dopłaty rolników - zdjęcie, fotografia

Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało wysokość dopłat dla rolników. W tym roku Komisja Europejska wzięła pod uwagę sytuację, w jakiej znaleźli się polscy rolnicy. Susza przyczyniła się do zubożenia plonów, o czym poinformował na posiedzeniu w Brukseli polski minister rolnictwa. W wyniku rozmów prowadzonych przez Komisję Europejską rolnicy otrzymają większe dopłaty oraz „zostaną również zwolnieni z niektórych zobowiązań wynikających z zazielenienia. Dostępna będzie pomoc państwa w formule de minimis" – zapowiada ministerstwo rolnictwa.

 

Ten rok jest trudny dla rolnictwa. W naszym kraju susza przyczyniła się do tego, że zbiory zbóż i rzepaku będą znacznie mniejsze, a pomimo to rolnicy musieli zainwestować w ich zasianie i pielęgnowanie. W związku z tym, minister Jan Krzysztof Ardanowski na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa zaapelował o podjęcie działań mających na celu usprawnienie sytuacji polskich rolników. Wystąpienie polskiego ministra spotkało się z aprobatą i Komisja Europejska zadecydowała o oszacowaniu strat związanych z suszą w naszym kraju oraz o wysokości dopłat.

W tym roku dopłaty wyniosą 70% należnych płatności, czyli tyle co w roku ubiegłym, lecz więcej niż dwa lata temu - wtedy wysokość dopłat stanowiła 50% zaliczki. Poza dopłatami rolnicy mogą liczyć na 85% wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ARiMR.

W 1792 gminach Polski działają komisje oszacowujące straty spowodowane suszą. Z informacji przekazanych przez resort poszkodowanych zostało co najmniej 66 387 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych suszą została oszacowana do tej pory na ponad 1,2 mln hektarów.

W aktualnie opracowanym piątym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2018 roku, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski wśród wszystkich monitorowanych upraw.

W tym czasie w województwie podlaskim susza w uprawach zbóż jarych dotyczyła 74,14% powierzchni upraw. Bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród upraw krzewów owocowych (61,25%), roślin bobowatych (58,35 %) czy zbóż ozimych (57,32 %).

 

 


Wyższe dopłaty dla rolników? komentarze opinie

  • gość 2018-07-18 21:48:15

    Jakie wyższe dopłaty ???? Wyższe tylko zaliczki.

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 08:47:26

    Jakie wyższe dopłaty już sam tytuł wprowadza czytelnikow w błąd wyższe zaliczki z dopłat później mniej będzie a dopłaty te same co w zeszłym roku i znowu uprawianie polityki w sferze rolnictwa

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 08:48:46

    Jakie wyższe dopłaty już sam tytuł wprowadza czytelnikow w błąd wyższe zaliczki z dopłat później mniej będzie a dopłaty te same co w zeszłym roku i znowu uprawianie polityki w sferze rolnictwa

Dodajesz jako: Zaloguj się