:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  5°C bezchmurnie

Wspominali stary Zambrów w „Labiryncie” [foto]

Kilkudziesięciu mieszkańców Zambrowa i okolic uczestniczyło w promocji publikacji pn. "O Starym Zambrowie to i owo"

Promocja publikacji pn. "O Starym Zambrowie to i owo. Część I" połączona z wystawą odbyła się dzisiaj, 21 kwietnia w Galerii Sztuki "Labirynt" Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie. W spotkaniu uczestniczyło 35 mieszkańców Zambrowa i okolic.

Publikacja autorstwa Magdaleny Rusieckiej, Wojciecha Rusieckiego i Sławomira Tarnowskiego składa się z 11 rysunków i ich opisów. Na pracach zilustrowano mieszkańców Zambrowa, osadę Targową, pierwotną osadę, gmach telegrafu, kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, cmentarz prawosławny, a także bloki koszarowe.

- „Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Sławomir, który zaprosił nas do współpracy. Na podstawie jego tekstów powstawały te rysunki. Niektóre rzeczy wykonywane były oczywiście zupełnie z wyobraźni. Na ile nam się udało przekazać jak ten Zambrów wyglądał kiedyś, tego nie wiemy. Jak zauważą państwo przy niektórych tekstach postawione zostały znaki zapytania - czy nam to się udało. Część rysunków powstało na podstawie tego, co istnieje nadal np. budynki koszarowe, które nadal funkcjonują.” - powiedział Wojciech Rusiecki, autor rysunków.

Warto dodać, że było to już drugie wydanie tej publikacji (pierwsze miało miejsce w ubiegłym roku). Tym razem wydawcą jest Miasto Zambrów, a patronat honorowy sprawuje Burmistrz Miasta Zambrów.

- „Chciałbym pogratulować tego dzieła, które naprawdę jest warte następnej części. Gratuluję pomysłu i tego, że można zobaczyć Zambrów, który już praktycznie nie istnieje. Cieszę się, że wśród nas są ludzie młodzi, którzy w ogóle nie pamiętają Zambrowa z lat 70-tych, a nawet 80-tych. Liczymy wszyscy na to i ja również, że ukaże się kontynuacja w postaci drugiej części, o której stworzenie proszę, a zadaniem Miasta Zambrów będzie współpraca i wydanie ku zadowoleniu i szczęściu mieszkańców.” - mówił podczas spotkania burmistrz Kazimierz Dąbrowski.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa, dotycząca historii naszego miasta. W poprzednich latach w Ośrodku Wsparcia Rodziny Caritas odbyły się m.in. trzy wystawy zatytułowane „Zambrów w starych publikacjach” autorstwa Sławomira Tarnowskiego, przy współudziale Magdaleny i Wojciecha Rusieckich. Jej pierwsza część miała miejsce w 2013 roku. Wówczas obejrzeć można było osiem publikacji, w których opisane zostały dzieje oraz charakterystyka Zambrowa i powiatu zambrowskiego do połowy XIX w. Rok później przedstawiono drugą część. Znalazło się na tam kilka tytułów, w których opisana została historia naszego regionu z przełomu XIX i XX wieku. Rok temu natomiast wystawiono ostatnią część wystawy, na której pojawiły się zdjęcia z albumu „FOTOGRAFIE MOJE z podchorążówki z Zambrowa 1929 r.” oraz jednodniówki.

Polecamy:
:: Koncert muzyki kameralnej w PSM
:: Co? Gdzie? Kiedy? - imprezy kulturalne i sportowe na najbliższe dni
:: Powieść zambrowianki najlepszą książką na wiosnę
:: Przedświąteczny nastrój zagościł w Oddziale dla Dzieci MBP
:: Andrzej Dobaj w Salonie Literackim UTW
:: „Odnajdywanie” w Labiryncie [foto]
:: Alicja Majewska zaśpiewa w Zambrowie - rozdajemy wejściówki!
:: „Cisza słowo” [foto]
:: Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych ma już 5 lat [foto]
:: Wiosenne medytacje w Centrum Kultury [foto]
:: Przedszkolaki śpiewały na scenie [foto]
:: Pasowanie na czytelnika w Bibliotece Publicznej
:: Potyczki Teatralne na deskach Centrum Kultury [foto]
:: Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - finał szczebla powiatowego [foto]


Wspominali stary Zambrów w „Labiryncie” [foto] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się