:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?edukacja, Wizyta uczniów pięciu krajów Europy zambrowskiej „Czwórce” - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 27/05/2019 22:07

Przez pięć dni zambrowska „Czwórka” gościła 31 uczniów wraz z 10 opiekunami z Chorwacji, Cypru, Grecji, Hiszpanii i Włoch. Dzieci z zagranicy zamieszkały w domach uczniów, dzięki czemu zdobywały nowe doświadczenia, poznawały polską kulturę i obyczaje, rozwijały swoje umiejętności językowe, a także zawiązywały nowe przyjaźnie.

 

W Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie zakończyła się pierwsza w historii projektów międzynarodowych wizyta uczniów krajów partnerskich w ramach unijnego projektu Erasmus+ „Bits and Pieces of Culture”, realizowanego od września ubiegłego roku. Wcześniej trzykrotnie placówka gościła jedynie nauczycieli ze współpracujących zagranicznych szkół.

 

Przez pięć dni zambrowska „Czwórka” była gospodarzem spotkania, w którym uczestniczyło 31 uczniów wraz z 10 opiekunami z Chorwacji, Cypru, Grecji, Hiszpanii i Włoch. Dzieci z zagranicy goszczone były przez rodziny uczniów, dzięki czemu zdobywały nowe doświadczenia, poznawały polską kulturę i obyczaje, rozwijały swoje umiejętności językowe, a także, co zapewne najważniejsze, zawiązywały nowe przyjaźnie.

    

Motywem przewodnim spotkania w naszym mieście były muzyka i taniec. W trakcie wizyty przeprowadzono warsztaty, w czasie których powstała piosenka projektu, do której opracowano też specjalny układ taneczny. Ciekawym doświadczeniem okazał się również konkurs piosenki ludowej, w którym to międzynarodowe zespoły miały za zadanie zaprezentować jedną z tradycyjnych pieśni wylosowanego państwa partnerskiego. Rywalizację wygrała grupa śpiewająca polską piosenkę „Czerwone jabłuszko”.

 

- „Nasi goście oraz uczniowie naszej szkoły zaprezentowali też stroje ludowe ze swoich krajów, a następnie zapoznali się ze słowiańską tradycją tworzenia lalek-motanek. Motanki tworzone były bez ostrych przedmiotów, bez przeszyć, jedynie poprzez ręczne wiązanie tkanin i włóczek. Igły i nożyczki wykorzystano jedynie do uszycia strojów ludowych 6 krajów partnerskich, którymi międzynarodowe zespoły uczniowskie ozdobiły wykonane przez siebie lalki.” - relacjonuje koordynator projektu Barbara Głuszcz.

 

Każdy dzień wizyty obfitował w masę atrakcji, wycieczek i nowych doświadczeń, o które zadbali nie tylko pracownicy SP4, ale również rodziny goszczące projektowych partnerów. Goście poznali nasze miasto dzięki grze miejskiej, w której Zambrów stał się planszą, a gracze badaczami jego geografii  i historii. Nauczyciele stworzyli scenariusz i trasę gry oraz zadania do poszczególnych stacji ukryte w kodach QR. Ich rozwiązanie wymagało nie tylko ścisłej współpracy w poszczególnych zespołach międzynarodowych, ale też sprawnej komunikacji w języku angielskim, gdyż każdy członek sześcioosobowych drużyn pochodził z innego kraju. Ostatnią stacją gry był budynek Urzędu Miasta, gdzie goście spotkali się z Burmistrzem Kazimierzem Dąbrowskim.

 

Zambrów był najważniejszym, ale nie jedynym miejscem w Polsce, które poznali partnerzy w czasie tej wymiany uczniowskiej. Uczestnicy spotkania projektowego zwiedzili też m.in. Warszawę i Białystok oraz zapoznali się z urokami Białowieskiego Parku Narodowego.

 

- „Walory przyrodnicze puszczy wywarły wielkie wrażenie na naszych gościach z południa Europy. Większość z nich po raz pierwszy w życiu stanęła oko w oko z królem puszczy, który od początku projektu jest im dobrze znany jako symbol naszego miasta.” – opowiada koordynator projektu Barbara Głuszcz. – „Wszyscy nasi goście byli zgodni, że wizyta była niezwykle udana i zdecydowanie zbyt krótka, aby nacieszyć się sobą nawzajem. Zarówno uczniowie z krajów partnerskich, jak i naszej szkoły, nie kryli łez z powodu rozstania. Spotkanie z partnerami na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.” – dodaje.

 

Niektórzy spotkają się już w kolejnym roku szkolnym, ponieważ na uczestników projektu czekają jeszcze trzy wyjazdy do państw partnerskich (Cypr, Włochy i Grecja). Weźmie w nich udział 18 najbardziej zaangażowanych w działania projektowe uczniów Szkoły Podstawowej nr 4. Mobilności uczniów i ich pobyt u rodzin goszczących są niezwykle ważnym elementem projektów unijnych. Takie działania uczą tolerancji i otwartości na inne narody.

 

- „Na zakończenie w imieniu swoim i Dyrekcji SP4 chciałabym wyrazić wdzięczność wszystkim rodzicom, którzy zgodzili się gościć uczniów ze szkół partnerskich w swoich domach, za życzliwość, troskę i wielkie poświęcenie. To dzięki Państwa gościnności dzieci wyjechały z naszego miasta ze wspaniałymi wspomnieniami. Z pewnością, to co zobaczyły i przeżyły, pozwoli na zmianę stereotypów dotyczących naszego kraju funkcjonujących w wielu zakątkach Europy. Państwa dzieci spisały się znakomicie jako gospodarze i okazały się najlepszymi ambasadorami naszego kraju.” – podsumowuje koordynator projektu Barbara Głuszcz.

Reklama

Wizyta uczniów z pięciu krajów Europy w zambrowskiej „Czwórce” komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

Montaż klimatyzacji w domach,

Nasza firma klimapodlasie.pl oferuje montaż klimatyzacji odpowiedniej do metrażu Twojego pomieszczenia. Szybka realizacja. Do 10 lat gwarancji...


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie,

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Bardzo atrakcyjne ceny! Odgrzybianie (bardzo skuteczne) już od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Zobacz ogłoszenie

WENTYLATORY, WIATRAKI DO OBÓR-

SKLEP HAPROL ZAPRASZA DO ZAKUPU WIATRAKÓW, WENTYLATORÓW DO OBÓR, NISKIE CENY, DUŻA ILOŚĆ!!! NOWA DOSTAWA!!!


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dwie atrakcyjne

Sprzedam dwie atrakcyjne działki położone we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2 i 1500 m2. Wydana decyzja o warunkach..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

WĘGIEL BRYKIET PELLET

Skład opału w Wiśniewie k/Zambrowa oferuje: * WĘGIEL KOSTKA, ORZECH * BRYKIET DRZEWNY KOSTKA, WAŁEK * PELLET DRZEWNY DIN PLUS A1 * PELLET DRZEWNY..


Zobacz ogłoszenie

Ozonowanie klimatyzacji,

Zapraszam do skorzystania z usługi odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Odgrzybianie metodą ozonowania. Metoda bardzo skuteczna. Koszt od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 56,20m2, ul. 71

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na III piętrze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 71,66m2, ul.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 71,66 m2 położone na VI piętrze w bloku z windą przy ul. Papieża Jana..


Zobacz ogłoszenie

Wakacje w Augustowie

Do wynajęcia nowoczesny apartament w Augustowie w ośrodku wczasowym Marina Borki nad jeziorem Necko. 2 sypialnie (4 pojedyncze łóżka z możliwością..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam nowe dwupokojowe

Mam do sprzedania idealne, nowe, wykończone pod klucz 2-pokojowe mieszkanie w Zambrowie przy ul. Pułaskiego, na drugim piętrze. Główne atuty..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"