:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C całkowite zachmurzenie

Wiemy, kto zajmie się śmieciami w gminie Rutki. Czy udało się zaoszczędzić?

samorząd, Wiemy zajmie śmieciami gminie Rutki udało zaoszczędzić - zdjęcie, fotografia

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zambrowie zajmie się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Rutki. Firma ta została wybrana dopiero w drugim przetargu ogłoszonym przez Gminę. Pierwszy z nich został unieważniony ze względu na wysokie oferty. Oznaczałoby to, że Gmina Rutki szukała oszczędności. Po wyborze oferty warto zadać pytanie - czy samorząd naprawdę zaoszczędził?

Gmina Rutki od 29 listopada szukała wykonawcy zamówienia „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Rutki”. W pierwszym przetargu Urząd Gminy Rutki określił termin świadczonych usług na dwa lata (od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2019 roku). Po otwarciu trzech ofert, które wpłynęły do Urzędu, wójt Teresa Grodzka postanowiła unieważnić postępowanie. Więcej na ten temat pisaliśmy w odrębnym artykule - LINK

Głównym powodem unieważnienia postępowania była wysokość cen oferowanych przez firmy zainteresowane wykonaniem tego zadania. Urząd Gminy Rutki na dwuletnie świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych chciał przeznaczyć kwotę 595 tys. 138 zł. Najniższa oferta opiewała jednak na 622 tys. 80 zł, czyli o niespełna 27 tys. zł więcej niż zaplanowano w budżecie Gminy. Warto jednak zaznaczyć, że nadwyżka ta dotyczy dwóch lat świadczonych usług, czyli proponowana kwota przekraczała budżet o niespełna 13,5 tys zł w skali roku.

Po naszym artykule wywiązała się dyskusja na Forum, gdzie został założony temat: „UWAGA, UWAGA Gmina Rutki. Czy grozi nam wąchanie naszych śmieci?”. Osoba zakładająca ten post w swojej wypowiedzi odniosła się do różnicy pomiędzy zabezpieczoną przez Gminę kwotą, a ceną najtańszej oferty. Ponadto użytkownik podpowiedział, skąd można wziąć pieniądze na występującą nadwyżkę.

- „UWAGA MIESZKAŃCY GMINY RUTKI. Gmina unieważniła przetarg na wywóz śmieci od mieszkańców. Różnica między najtańszą ofertą a tym, co gmina zamierza zapłacić jest 27 tyś. Należy wykrzyczeć SKANDAL. Zarobki Zastępcy Wójta kosztują gminę ok. 100 tyś. zł rocznie a gmina ma problem z wydaniem 27 tyś. Wystarczy zwolnić z-ce Wójta i starczyłoby na ok. 4 lata. Przez 1 rok może pani Wójt da sobie radę z prowadzeniem Gminy. Radni zamiast siedzieć i bezwolnie podnosić rękę w głosowaniach weźcie się do roboty, bo zanim znajdzie się odpowiednia firma to zaleje nas fala śmieci i zjedzą szczury.” - pisał użytkownik o loginie atomixs.

Tuż po unieważnieniu zamówienia Gmina Rutki ogłosiła drugi przetarg. Tym razem termin świadczonych usług został skrócony do jednego roku, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku. Na ten cel samorząd gminny zamierzał przeznaczyć 360 tys. zł. Po otwarciu dwóch ofert, które wpłynęły do urzędu, okazało się, że najniższa z nich wynosi 382 tys. 799,52 zł, czyli o niespełna 23 tys. zł. więcej niż zakładany budżet.

Wczoraj, 27 grudnia Wójt Gminy Rutki Teresa Grodzka poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty na odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Rutki. Wykonawcą tego zamówienia zostało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zambrowie. Koszt usługi od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku wyniesie gminę 382 tys. 799,52 zł.

W tym momencie mieszkańcy gminy Rutki mogą zastanawiać się, czym kierował się samorząd gminny wybierając ofertę z drugiego przetargu. Analizując oba zamówienia można by stwierdzić, że niekoniecznie oszczędnością.

W ramach pierwszego przetargu, który został unieważniony, najniższa oferta opiewała na kwotę 622 tys. 80 zł z terminem świadczonych usług na dwa lata. W związku z tym koszt roczny wyniósłby gminę 311 tys. 40 zł. Wybrana wczoraj przez Teresę Grodzką oferta, na roczny odbiór odpadów, stanowi koszt 382 tys. 799,52 zł. Łatwo więc zauważyć, że kwota ta jest o ponad 70 tys. zł większa niż oferowana kwota w pierwszym przetargu w przeliczeniu na roczny koszt.

Polecamy:
:: Harmonogram odbiorów odpadów komunalnych w Zambrowie
:: Kto zajmie się odbiorem odpadów komunalnych w gminie Rutki?
:: PGK wywiezie śmieci z Zambrowa. Należy spodziewać się podwyżek opłat
:: Przetarg na śmieci w Zambrowie. Drogo
:: Ruszył przetarg na odbiór odpadów komunalnych w mieście

Wiemy, kto zajmie się śmieciami w gminie Rutki. Czy udało się zaoszczędzić? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się