:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C słabe opady deszczu

Więcej podatników przekaże 1% podatku

W tym roku, prawdopodobnie większa ilość podatników przekaże 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Wszystko za sprawą ułatwionych przepisów! Czy jednak większa ilość osób, oznacza większe darowizny? Niekoniecznie.

W 2006 roku 572 osoby w Zambrowie przekazało 1% należnego podatku na rzecz OPP. W sumie podatnicy rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Zambrowie przekazali 33 700 zł. Rok wcześniej darowizny wykonało 365 osób, na łączną kwotę 19600 zł. Czy w tym roku takich osób będzie więcej? Wszystko na to wskazuje.
- Nie znaczy to jednak, że kwota, jaką od podatników otrzymają organizacje będzie wyższa – ocenia Irena Przychodzeń, kierownik referatu podatku dochodowego od osób fizycznych Urzędu Skarbowego w Zambrowie.

Zapewne więcej osób skorzysta z możliwości przekazania 1% swojego podatku Organizacjom Pożytku Publicznego (OPP), ze względu na dużo prostszą formę. W ubiegłych latach, aby móc odliczyć 1% podatku należnego, najpierw należało dokonać przelewu pieniędzy na konto bankowe wybranych organizacji, a później podczas wypełniania deklaracji rocznej zaznaczyć to w formularzy i żądać zwrotu 1% należnego podatku. Natomiast w tym roku, wypełniając zeznania podatkowe za 2007 r. wystarczy tylko, po obliczeniu kwoty podatku należnego, wpisać odpowiednią kwotę w specjalną rubrykę, która w tym roku pojawiła się w formularzach PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-28 i PIT-38, a Urząd Skarbowy przekaże tą kwotę za nas. Warto zaznaczyć, że możliwość przekazania 1% podatku dotyczy wszystkich form opodatkowania rocznego.

Podatnik musi podać nazwę Organizacji Pożytku Publicznego i numer KRS. Wykaz OPP, które w terminie do 30 XI 2007 r. zarejestrowały się, dostępny jest w Monitorze Polskim z dn. 31 XII 2007 r., nr 99, poz. 1078. OPP można wyszukać korzystając z internetowej bazy: www.bazy.ngo.pl. Wykaz OPP działających na terenie Zambrowa zamieszczamy pod artykułem. W Zambrowie zarejestrowały się dwie OPP. Dla porównania – w 2,5 razy większej Łomży zarejestrowanych jest 15 OPP, w Wysokiem Mazowieckiem – jedna.

To wszystko zapewne spowoduje, że większa ilość osób zdecyduje się na przekazanie części swojego podatku OPP.
- Niekoniecznie jednak oznacza to dużo większą sumę, ponieważ należy pamiętać, że 1% podatku należnego jest kwotą bardzo niewielką, w przypadku większości osób. – uważa Irena Przychodzeń – „Tym bardziej, że mowa tu o 1% należnego podatku, po odliczeniu wszelkich ulg, w tym z tytułu wychowywania dzieci.” – dodaje.

W sytuacji, gdy urzędy skarbowe spodziewają się dużej ilości osób, które z tytułu wychowywania dzieci odzyskają niemal cały zapłacony podatek, kwota pozyskana z 1% w skali urzędów może być niewielka. Spora część osób (jeśli odzyska cały podatek) nie będzie miała bowiem co przekazać.

Pewnym ograniczeniem jest też fakt, że jedna osoba może przekazać 1% swojego podatku tylko jednej Organizacji Pożytku Publicznego. Nie ma możliwości przekazania pieniędzy kilku organizacjom, ani wskazania konkretnej osoby, będącej podopiecznym organizacji.

Kierownik referatu podatku dochodowego od osób fizycznych Urzędu Skarbowego w Zambrowie przypomina, że termin rozliczenia z podatku za 2007 rok mija 30 kwietnia 2008 r. Zachęca jednocześnie do jak najszybszego rozliczenia się z Urzędem.


OPP w Zambrowie:

Towarzystwo Nasz Szpital
18-300 Zambrów, ul. Fabryczna 3/339
KRS: 0000009284

Stowarzyszenie na rzecz Edukacji, Rehabilitacji,
Wsparcia Społecznego i Samorządności "Szansa"

18-300 Zambrów, ul. Wilsona 1/10
KRS: 0000042927


Organizacje Pożytku Publicznego działające w Zambrowie zwracają się z gorącą prośbą do mieszkańców Zambrowa o przekazywanie 1% podatku na cele społeczne. Z góry serdecznie dziękują.

Więcej podatników przekaże 1% podatku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się