:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  5°C bezchmurnie

W Szumowie rozstrzygnięto wojewódzki konkurs kulinarny „Tradycyjny Stół Wielkanocny” [fo

konkursy, Szumowie rozstrzygnięto wojewódzki konkurs kulinarny „Tradycyjny Stół Wielkanocny” - zdjęcie, fotografia

Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie stał się w środę centrum podlaskich tradycji. Do wojewódzkiego konkursu kulinarnego "Tradycyjny Stół Wielkanocny" przystąpiło 20 drużyn gospodyń z całego regionu. Wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrym Lesie. Tuż za nimi były "Boróweczki" ze Srebrnego Borku i "Paprotki" z Paproci Dużej.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie w środę, 11 kwietnia odbył się Wojewódzki Konkurs Kulinarny „Tradycyjny Stół Wielkanocny”. Była to już druga edycja konkursu na tradycyjne świąteczne potrawy organizowanego przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Do rywalizacji na najpiękniejszy, najbardziej tradycyjny, a przede wszystkim na najsmaczniejszy stół wielkanocny przystąpiło dwadzieścia zespołów reprezentujących głównie koła gospodyń wiejskich z całego województwa. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować potrawy tradycyjnie przyrządzane na stół wielkanocny, wywodzące się z miejscowych tradycji kulinarnych i oparte na lokalnych produktach.

Impreza rozpoczęła się od występu Grupy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szumowie pt. „Mój Jezus połamany”. Ta chwila refleksji przypomniała wszystkim uczestnikom środowego wydarzenia, że Wielkanoc to wyjątkowy czas, w którym świętuje się zmartwychwstanie Chrystusa.

W kolejnym etapie uroczystości została wyłoniona komisja konkursowa, w skład której weszli: Renata Reda - dziennikarka Radia Białystok, prowadząca magazyn „Smaki Podlasia”, Andrzej Lechowski - dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Anna Ragińska - koordynator ds. promocji restauracji Retro w Łomży, Tomasz Siergiejewicz - trzykrotny laureat nagrody „Perła” w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, Jarosław Cukierman - Wójt Gminy Szumowo, Stefan Krajewski - członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Komisja rozpoczęła swoją pracę o godz. 12.00. Jury oceniało zarówno smak, wygląd potrawy, estetykę stołu, ale przede wszystkim powiązanie tych elementów z historią, tradycją i zwyczajami regionu.

O godz. 14.00 imprezę swoim występem uświetnił zespół „Masters”, który wprowadził do uroczystości niesamowity nastrój i porwał do tańca niemal wszystkich zebranych gości. Po pięknym koncercie nadszedł długo oczekiwany czas na ogłoszenie wyników konkursu na „Tradycyjny Stół Wielkanocny”.

Komisja przyznała:
:: I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich „Dobry Las” z Dobrego Lasu
:: II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich „Boróweczki” ze Srebrnego Borku
:: III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich „Paprotki” z Paproci Dużej
:: Wyróżnienia:
- Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrożnym
- Matki Polki Turoślanki
- Koło Gospodyń Wiejskich z Sielca
- Koło Gospodyń Wiejskich w Łętownicy

Pomimo wyróżnionych grup, z uroczystości nikt nie wyszedł z pustymi rękoma. Wszystkie uczestniczki dostały atrakcyjne nagrody.

Polecamy:
:: Wernisaż malarstwa Wandy Kruszewskiej [foto]
:: Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem [foto]
:: „Baje, bajki, bajeczki...” w CK [foto]
:: Maleńczuk zagrał dla zambrowskiej publiczności [foto]
:: Robótki pod biblioteką istnieją już od trzech lat! [foto]
:: Autorzy najpiękniejszych pisanek nagrodzeni [foto]
:: Grupy teatralne zaprezentowały swój dorobek artystyczny [foto]
:: Koncert muzyki kameralnej w PSM [foto]
:: Gminne obchody Dnia Kobiet w Szumowie [foto]
:: „Muzyka przy kawie” nadal cieszy się dużym zainteresowaniem [foto]
:: Zespół Feel wystąpił w Zambrowie [foto+video]
:: Traktorem dookoła świata [foto]


W Szumowie rozstrzygnięto wojewódzki konkurs kulinarny „Tradycyjny Stół Wielkanocny” [fo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się