:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  -7°C bezchmurnie

W sobotę w Zambrowie akcja MotoSerce i Dzień Dawcy Szpiku!

Kiedy: 2018-06-09 , godzina: 10:00 | Gdzie: Centrum Kultury w Zambrowie

charytatywne wolontariat, sobotę Zambrowie akcja MotoSerce Dzień Dawcy Szpiku! - zdjęcie, fotografia

Już w najbliższą sobotę Klub Miłośników Motocykli „Żubr” w Zambrowie po raz kolejny włączy się do ogólnopolskiej akcji „MotoSerce”, w ramach której motocykliści zachęcają społeczeństwo do honorowego oddania krwi. Tego samego dnia i w tym samym miejscu fundacja DKMS organizuje Dzień Dawcy Szpiku.

Na przełomie maja i czerwca w całej Polsce odbywa się największa akcja zbiórki krwi dla dzieci. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia są motocykliści zrzeszeni w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Łącznie prawie trzy tysiące osób pracuje nad pozyskaniem jak największej liczby chętnych do oddania krwi.

Akcja obejmie również Zambrów. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest Klub Miłośników Motocykli „Żubr”, a współorganizatorem - Polski Czerwony Krzyż. W tym roku zbiórka będzie prowadzona 9 czerwca (sobota) w godzinach 10:00 – 15:00 w dwóch punktach: na parkingu przy Miejskim Gimnazjum Nr 1 (ambulans) oraz w Centrum Kultury w Zambrowie (stanowiska stacjonarne umiejscowione na parterze budynku). Jak zapowiadają organizatorzy, na uczestników czekają upominki.

Przypominamy, że krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18. do 65. lat. Chcąc wziąć udział w zbiórce należy posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL. Przed oddaniem krwi każdy zostanie zbadany przez lekarza.

 

Dzień Dawcy Szpiku

Tego samego dnia i w tych samych godzinach w siedzibie MOK będzie prowadzona rejestracja dawców szpiku kostnego. Akcję organizuje fundacja DKMS, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta chorującego na nowotwór krwi i potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.

Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy zechcą się zarejestrować, powinni mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w naszym kraju od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego. W ciągu blisko 10 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 300 000 potencjalnych dawców.

W imieniu organizatorów zachęcamy wszystkie osoby o włączenie się do obu szlachetnych akcji, organizowanych w najbliższą sobotę w Zambrowie!


W sobotę w Zambrowie akcja MotoSerce i Dzień Dawcy Szpiku! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org