:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 7°C
powietrze B. dobre

W krainie kontrastów - muzyka dawna i współczesna w PSM

muzyka koncerty, krainie kontrastów muzyka dawna współczesna - zdjęcie, fotografia
Patryk - blog 08/04/2019 12:53

We czwartek 28 marca, w sali koncertowej zambrowskiej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego odbył się wyjątkowy koncert łączący w sobie muzykę dawną i współczesną.

 

Wydarzenie jednak nie cieszyło się wielkim zainteresowaniem zapewne z uwagi na to, że koncert odbył się w dzień powszedni - publiczność składała się z dosłownie kilku osób, a szkoda ponieważ muzyka prezentowana na koncercie była twórczością bardzo ambitną, nie tylko z uwagi na wyrafinowany emocjonalny przekaz ale także na kontrast który był na pewno celowym zamysłem wykonawców w dobieraniu repertuaru.

 

Olga Anikiej (fortepian) i dr Kamil Łomasko (kontrabas) to dwójka znakomitych artystów mających za sobą bogaty dorobek artystyczny, o którym więcej będzie można przeczytać na koniec niniejszego wpisu. Na materiał wykonawczy wybrali oni bardzo ciekawy oraz mało znany repertuar. Były to kolejno: „Koncert D-dur na kontrabas i fortepian” Jana Krtitela Vanhala, Meditation z opery „Thais” Julesa Masseneta oraz „Muzyka w czterech częściach na kontrabas i fortepian”, której autorem jest Aleksander Lasoń.

 

Wpierw zgromadzona publiczność usłyszała muzykę dawną nieco zapomnianego czeskiego kompozytora Jana Krtitela Vanhala żyjącego w latach 1739-1813, którego dzieła na nowo odkryto w 1997r. Był to „Koncert D-dur na kontrabas i fortepian”, utwór skomponowany typowo wg kanonów klasycyzmu. Co ciekawe twórczością tego kompozytora mógł inspirować się sam Mozart, ponieważ w ówczesnych czasach Jan Vanhal cieszył się wielką popularnością i był jednocześnie pierwszym kompozytorem w całości utrzymującym się z tej profesji.

Sam koncert D-dur dla niewtajemniczonych może sprawiać wrażenie utworu Mozarta z uwagi na charakterystyczną specyfikę melodyczną, ozdobniki i całokształt. Utwór składa się z 3 części, pierwszą jest Allegro Moderato, które rozpoczyna się od typowo Mozartowskiego wstępu utrzymanego w optymistycznym stylu, tchnie elegancją i wykwintnością melodii.

Tuż po nim pojawia się refleksyjne Andagio, rysujące śpiewną i soczystą melodię wyższych rejestrów kontrabasu, przy typowo spokojnym akompaniamencie fortepianu, który to momentami włącza się we wspólny śpiew tworząc zgrany duet.

Na koniec utworu wkracza rześkie Allegro, podobnie jak część pierwsza ewokuje ono radość i optymizm którą potęgują charakterystyczne popisy wykonywane na kontrabasie w jego średnich rejestrach - podobne zresztą jak w Allegro Moderato. W całości utwór może się podobać, z uwagi na lekkość melodyczną i różnorodność tematów; dzieje się tu na tyle dużo, że słuchacz naprawdę nie ma kiedy się nudzić.

 

Po tym pełnym gracji utworze koncert został urozmaicony kompozycją, która okazała się łącznikiem pomiędzy muzyką dawną i współczesną. Było to urocze Meditation z opery „Thais” Julesa Masseneta. Massenet to włoski operopisarz żyjący w latach 1842-1912 r., a więc w epoce romantyzmu, który w swojej kompozytorskiej spuściźnie pozostawił 25 oper. Meditadion z jego opery „Tharis” zachwyca swoją refleksyjną naturą, tkliwa i rzewna melodia na tle delikatnego akompaniamentu wzrusza słuchacza nie pozostawiając go jednak w smutku. Zachwyt przenika każdą z fraz.

Znałem ten utwór w wykonaniu na skrzypce, często można było go usłyszeć podczas Poznańskiego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, który to śledziłem on line w 2016 r. Wykonanie 'Meditation' zaprezentowane na zambrowskim koncercie było o tyle nietypowe, że linia melodyczna wykonywana była przez kontrabas, który na przekór swojej szorstkiej naturze wydawał z siebie dźwięki tak urocze, soczyste i wzniosłe, że całość powodowała dogłębne wzruszenie.

Jeszcze nie słyszałem, aby instrument ten mógł brzmieć piękniej niż skrzypce czy wiolonczela, był to jednocześnie dla mnie moment przełomowy w spojrzeniu na ten utwór. Ta niesamowita transkrypcja wywarła na mnie absolutnie piorunujące wrażenie.

 

Na deser został zaprezentowany nietypowy utwór współczesnego polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga Aleksandra Lasonia pt: „Muzyka w czterech częściach na kontrabas i fortepian” (I Przygrywka chorałowa, II Taniec, III Pieśń i IV Finał z kadencją). To kompozycja wspomnianego artysty pochodząca z 1977 r. łącząca w sobie nutę awangardy z pełną różnych smaczków fakturą. Jak większość współczesnych kompozycji muzycznych odbiór dzieła wymagał większego zaangażowania.

Mimo iż nie jestem koneserem twórczości współczesnej, nie sposób było nie docenić tych czterech utworów, z uwagi na ciekawe formy oraz niecodzienne kontrasty.
 

Niewiele jest rzeczy, które zainspirowałyby mnie ostatnio do zredagowania kolejnego wpisu, a jednocześnie nawarstwiający się brak czasu skutecznie utrudnia mi uczestnictwo w różnych wydarzeniach kulturalnych, jak i pisanie kolejnych wpisów.

Pomimo jednak tego czasowego deficytu, staram się bywać tu i ówdzie, a moje wrażenia dość regularnie opisywać na blogu z nadzieją, że przyczyniają się one w jakiś drobny sposób do ubogacenia przestrzeni niniejszego portalu o nowe interesujące informacje.

Zambrów obfituje w ciekawe muzyczne wydarzenia, lecz nie opisuję tu jednak każdego z osobna, staram się nadać im pewien priorytet ważności, pomimo iż większość występów, na których dotychczas bywałem, nie pozostawia mnie bez owocnych refleksji, którymi chciałbym się podzielić z czytelnikami, którzy zdecydują się wejść na bloga.

 

Sumując w kilku słowach ten wpis, muszę powiedzieć że koncert który miałem okazję ostatnio wysłuchać wzbudził we mnie na tyle wiele emocji, aby skłonić mnie do napisania tej recenzji. Ponieważ miałem do czynienia z wielkim artyzmem nie tylko w kontekście zaprezentowanego mało znanego repertuaru, ale także kunsztu wykonawczego goszczonych przez PSM artystów, toteż nie wypadało tego przemilczeć.

 

Tego czwartkowego popołudnia można było przekonać się że fortepian i kontrabas mogą dać genialny popis nie tylko w muzyce jazzowej. Muzyka poważna od klasycyzmu, przez romantyzm po czasy współczesne, prezentowana kolejno na koncercie stanowiła znakomity kontrast. Pokazywała jednocześnie, że zamysł tej niepowtarzalnej synergii instrumentów istniał już o wiele wcześniej i to w bardzo wykwintnej formie.

 


 

Kilka słów o wykonawcach:

 

Olga Anikiej  (fortepian)

Absolwentka Filii AMFC w Warszawie w klasie fortepianu prof. Witalisa Raczkiewicza (dyplom z wyróżnieniem). W lipcu 2012 r. uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. Swoje umiejętności doskonaliła na  pianistycznych kursach mistrzowskich  w  Dusznikach-Zdroju u prof. Tatiany Szebanowej, w Konserwatorium Muzycznym im. P. Czajkowskiego w Moskwie u prof. S. Dorienskiego, w Akademii Muzycznej w Mińsku u prof. W. Szackiego, w Toronto u  prof. N. Tiomkin.

Brała  czynny udział w wielu  ogólnopolskich i międzynarodowych seminariach pianistycznych, pracując pod kierunkiem prof. prof. J. Rose’a, W. Mierżanowa, Lee Kum Singa, J. Marchwińskiego, M. O’Rourke’a i in. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową. Posiada szeroki  i różnorodny repertuar w dziedzinie kameralistyki, obejmujący dzieła pochodzące z różnych okresów stylistycznych. Jako kameralistka koncertowała m.in. z muzykami Opery i Filharmonii Podlaskiej, z zespołem Ars Iuvenum, z członkami kwartetu Camerata   i kwartetu im. A. Tansmana. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Sławek A. Wróblewski, Tomasz Tokarczyk, Joanna Nowicka. W lutym 2014 r. wystąpiła na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej wykonując II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara z towarzyszeniem Orkiestry symfonicznej UMFC  w Białymstoku. (Prawykonanie w Białymstoku).

W tym samym roku ukazała się jej pierwsza płyta CD z dziełami S. Rachmaninowa, którą nagrała wspólnie z Romanem Hoffmannem. Kolejna płyta wydana w 2015 r. „Liryka wokalna polskich kompozytorów współczesnych” była rezultatem współpracy z Hanną Zajączkiewicz. Od 2015 r. występuje  z Katarzyną Makal-Żmudą w duecie fortepianowym Poȇme Piano Duo.  W 2017 r. artystki wydały płytę CD Maksymiuk, Popielski ,Serocki Works for piano and piano duo (Acte Prealable).

 

dr Kamil Łomasko (kontrabas)

Urodził się w Białymstoku. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu mgr Krystyny Wachowskiej oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Lutosławskiego w Białymstoku w klasie kontrabasu prof. Leszka Sokołowskiego. W 2006 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, Filia w Białymstoku w klasie kontrabasu prof. Leszka Sokołowskiego.

Jest laureatem nagród i wyróżnień na konkursach kontrabasowych. W 2000 roku otrzymał II nagrodę na Ogólnopolskim Przesłuchaniu Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu Szkół Muzycznych II Stopnia w Elblągu. W 2002 roku zdobył wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A. B. Ciechańskiego w Poznaniu. W 2006 roku zdobył wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Łodzi. Natomiast w 2013 roku zdobył wyróżnienie na Konkursie Osobowości Kontrabasowych w ramach I Międzynarodowego Sympozjum Kontrabasowego we Wrocławiu.

W 2001 roku został stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W 2003 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2015 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „MŁODA POLSKA” na zakup kontrabasu. Występował jako solista z orkiestrą „Concerto Avenna” w Warszawie, orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz Suwalską Orkiestrą Kameralną. Pod patronatem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci koncertował w Muzeum I.J. Paderewskiego (Łazienki Królewskie) w Warszawie. Wystąpił w Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie. Uczestniczył w Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatach Muzycznych w Szczecinie. Brał udział w mistrzowskich kursach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Janowcu, Łańcucie i w Białymstoku.

Jako muzyk orkiestrowy współpracował z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie oraz orkiestrą „Sinfonia Varsovia”. Obecnie współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową. Od 2002 roku, jako kameralista gra w duecie z pianistką ad. dr Olgą Anikiej, występując w Polsce i za granicą. W latach 2013-2014 prowadził zajęcia z kameralistyki i studiów orkiestrowych w ramach Warsztatów Orkiestrowych i Kameralnych „MUZYKA NASZYCH CZASÓW” w Inowrocławiu. W 2017 roku prowadził zajęcia indywidualne w ramach Wakacyjnych Warsztatów Muzycznych „Czas na Muzykę” w Szeligach k/Ełku.

Ponadto w latach 2007-2014 był asystentem w klasie kontrabasu prof. Leszka Sokołowskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku. Od 2004 roku jest członkiem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, gdzie obecnie piastuje stanowisko kontrabasisty – I głos. Od 2014 roku jest nauczycielem klasy kontrabasu w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku.

W grudniu 2014 r. uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w klasie kontrabasu prof. Leszka Sokołowskiego (Filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku), oraz prowadzi zajęcia z kameralistyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na współczesnym kontrabasie niemieckiego lutnika Emanuela Wilfera.

Reklama

W krainie kontrastów - muzyka dawna i współczesna w PSM komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Rover 75 2.0 full opcja

Sprzedam Rovera 75 z 2002 roku, dwa komplety kół aluminiowych. Więcej info pod nr tel 798012310


Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Parametry: -wartość opałowa 26-28 MJ/kg - zawartość popiołu ok 6% -granulacja 8mm-25mm -zawartość siarki 0,45% Transport HDS lub winda.Warunki..


Działka rolno-budowlana 1,70

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka gruntu o powierzchni 1, 70 ha położona w we wsi Krajewo Korytki, gmina Zambrów...


Praca w lokalu

Przyjmiemy do pracy dwie osoby w Pizzerii Perfetto do pracy na kuchni oraz do wypieku pizzy (doświadczenie nie jest wymagane - wszystkiego..


VW PASSAT B6

Sprzedam ładnego, bardzo bogato wyposażonego Passata B6 z grudnia 2007roku z rewelacyjną automatyczną skrzynią biegów DSG. Samochód regularnie..


Szybkie kursy Prawa jazdy z

Oferujemy szybkie kursy prawa jazdy wszystkich kategorii z egzaminem w Łomży. Nasze ośrodki: Łomża, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Czyżew , Jedwabne..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Sprzedam Skode Fabie 1.2TSI

Sprzedam Skode Fabie 1.2 TSI 86km, rok produkcji 2014 przebieg 110000, klimatyzacja, elektryczne szyby. Stan idealny, silnik dynamiczny, bardzo małe..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Pranie tapicerki meblowej i

Oferuję -pranie tapicerki (samochodowej,meblowej,itp...) -pranie dywanów i wykładzin. -czyszczenie różnego typu:kanap,wypoczynków,krzeseł itp....


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Usługi Minikoparką

Kompleksowe Usługi Minikoparką Szybko i solidnie. Polecam i Zapraszam. tel. 728 349 576


Działka 8230m2, Głębocz

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie: Działka o powierzchni 8230m2 położona w miejscowości Głębocz Wielki, gmina Szumowo, powiat zambrowski...


ARDOM – solidne okna, drzwi,

Okna - PCV, aluminiowe, drewniane, dachowe, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, bramy garażowe, rolety zewnętrzne i wewnętrzne, moskitiery, parapety..


CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE CENY..


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Sprzedam mieszkanie

Mieszkanie trzypoziomowe na Osiedlu Wschód w Zambrowie (ul. Wyszyńskiego) o łącznej powierzchni 110 m2; 85,80 m2 powierzchnia mieszkalna, 12,70 m2..


Opel Vectra C

Sprzedam Opla Vectrę C 2.2 GTS 2002r ważne OC i BT, nie odpala. Więcej info pod nr tel 508554392 - nie odpowiadam na smsy


Lokal usługowo handlowy

Lokal usługowo handlowy Powierzchnia 110m2.Możliwość podziału na dwa lokale po 55m2.Wszystkie media. Centralne ogrzewanie z ciepłowni..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


KOMINKI KOMPLEKSOWO

*Sprzedaż i montaż wkładów kominkowych *W ofercie także biokominki i kominki elektryczne-idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku i pomieszczeń bez..


Rover 75 2.0 full opcja

Sprzedam Rovera 75 2.0 diesel full opcja. Auto z 2002 roku w bardzo dobrym stanie, 2 komplety kół aluminiowych. Więcej info pod nr tel 798012310


Pomcnik kucharza sushi

Restauracja Ashi Sushi poszukuje osób na stanowisko pomocnik kucharza sushi. Od kandydata wymagamy chęci do pracy, pozytywnego nastawienia oraz..


SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I

Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: - obsługę klienta w oddziale - nawiązywanie i utrzymywanie z klientami długotrwałych..


Zgubiono prawo jazdy, nagroda

Zgubiono prawo jazdy. Nagroda gwarantowana 517315233


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


Krowa wysokocielna

Sprzedam krowy mleczne ponieważ likwiduję gospodarstwo


Zaginął pies . Nagroda za

Szukamy zaginionego psa . Naroda!!!!!


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna, niedoceniana, mało potrzebna? Możliwe, że w ogóle nie ma wokół Ciebie prawdziwie życzliwego i..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Kalendarz

Najbliższe imprezy
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"