:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  3°C lekkie zachmurzenie

Uwaga na maile z podpisem ZUS. Oszuści znów atakują!

 biznes i praca, Uwaga maile podpisem Oszuści znów atakują! - zdjęcie, fotografia

Tym razem to hasło „Zaległe składki” ma skłonić nas, abyśmy zareagowali na mail wysłany rzekomo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ostrzega, żeby w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników.

 

Niespełna miesiąc temu ostrzegaliśmy o próbach oszustów, którzy podając się za pracowników ZUS przesyłali pocztą elektroniczną informacje o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do wiadomości załączony był plik z fakturą, po otwarciu którego mogło dojść do zainfekowania komputera, blokady dostępu do plików lub przechwycenia wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej lub mediów społecznościowych.

 

Niestety oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie nasili swoje działania. Tylko jednego dnia do Zakładu zadzwoniło kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisana jest fraza „Zaległe składki”, zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

 

- „Na szczęście klienci zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila. Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”, tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową.” – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Uwaga na maile z podpisem ZUS. Oszuści znów atakują! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się