:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  10°C rozproszone chmury

Uroczysty jubileusz 25-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Zambrowie [foto]

kultura_, Uroczysty jubileusz lecia Państwowej Szkoły Muzycznej Zambrowie [foto] - zdjęcie, fotografia

Z udziałem zaproszonych gości oraz byłych i obecnych nauczycieli i uczniów Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie świętowała 25-lecie swego istnienia. Były gratulacje i jubileuszowy koncert.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego od 25 lat pełni ważną rolę w upowszechnianiu kultury muzycznej na terenie miasta Zambrów i całego naszego powiatu. Uczy mieszkańców nie tylko obcowania z muzyką, zapewniając miło spędzony czas, ale przede wszystkim cierpliwości i sumiennej pracy, co stanowi ważną rolę w procesie kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży oraz wywiera wielki wpływ na kształtowanie charakterów i osobowości młodych ludzi.

Wczoraj, 25 kwietnia zambrowska Szkoła Muzyczna obchodziła jubileusz 25-lecia swego istnienia. Z tej okazji o godzinie 16.00 sala widowiskowo-kinowa Centrum Kultury w Zambrowie wypełniła się po brzegi gośćmi i muzykami, uczniami i nauczycielami, rodzicami i absolwentami - jednym słowem przyjaciółmi szkoły, którzy w tym uroczystym dniu chcieli być razem, by świętować tak ważne wydarzenie. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in.: Wojewoda Podlaski Maciej Żywno, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Marek Adam Komorowski, władze samorządowe powiatu zambrowskiego, gminy Zambrów i Szumowo oraz Miasta Zambrów, Szepietowo i Czyżew. Obecny był także Dziekan Dekanatu Zambrowskiego ks. prał. dr Jerzy Samsel i proboszcz parafii pw. Józefa Rzemieślnika w Zambrowie ks. prał. Marian Olszewski, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Daniel Dramowicz, przedstawiciele Muzeum Przyrody w Drozdowie, przedstawiciele służb mundurowych, szkół muzycznych oraz dyrektorzy placówek oświatowych.

W tym uroczystym dniu wręczono wiele nagród i odznaczeń. Na wniosek Wojewody Podlaskiego za zasługi w promowaniu edukacji muzyczno-kulturalnej „Złotym Krzyżem Zasługi” uhonorowano dyrektora PSM Krzysztofa Witkowskiego, natomiast „Srebrny Krzyż Zasługi” otrzymali: Elżbieta Bagińska i Mariola Zalewska. Oprócz tego za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Medalem Złotym za Długoletnią Służbę” odznaczeni zostali: Krzysztof Witkowski i Ignacy Płoński. Z kolei „Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę” uhonorowano: Małgorzatę Trochę, Andrzeja Sokołowskiego i Wiesława Saniewskiego. Odznaczenia te zostały nadane postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Ponadto Krzysztof Witkowski otrzymał nagrodę dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.

Następnym punktem obchodów była „historyczna wędrówka”, będąca niejako podsumowaniem 25- letniej działalności szkoły. Poprzez projekcję filmu przywołano wspomnienia z dawnych lat, zdjęcia pedagogów oraz absolwentów szkoły.

Wczorajszego wieczoru nie obyło się także bez kwiatów, drobnych upominków i życzeń od przedstawicieli władz i zaproszonych gości. Pod adresem szkoły skierowanych zostało wiele miłych słów i wyrazów uznania za twórczą edukację artystyczną młodych pokoleń.

- „Muzyka wypełnia człowieka od stóp do głów, wypełnia nasze emocje, nasze serca, uczy nas ciężkiej pracy, uczy nas empatii do innych ludzi i kultury. Za tę pracę chciałbym dziś podziękować panu dyrektorowi.” - mówił Wojewoda Podlaski Maciej Żywno.

- „Szkoła Muzyczna w Zambrowie przez te 25 lat zrobiła dużo dobrego dla naszego miasta. Stanowi doskonałą wizytówkę i wpisała się na dobre do historii Zambrowa. Przez te 25 lat szkoła pracowała usilnie na swój autorytet, na swój prestiż i swoją wysoką pozycję w naszym regionie. Jest to zasługa zarówno byłego dyrektora pana Mieczysława Brysacza, jak i aktualnego pana Krzysztofa Witkowskiego, Rady Pedagogicznej, pedagogów, pracowników administracji i pracowników tej szkoły (…) Trzeba podkreślić, że ta szkoła nie zamyka się w swoich murach, a wychodzi na zewnątrz w Polsce, a nawet Europie. Przykładem tego są dwa konkursy: gitarowy i fortepianowy, które odbywają się w Zambrowie co dwa lata. Przyjeżdżają na nie uczestnicy z całej Polski i Europy.” - zaznaczał burmistrz Kazimierz Dąbrowski.

Po części oficjalnej odbył się uroczysty jubileuszowy koncert. Wystąpili aktualni uczniowie szkoły: Maria Godlewska, Weronika Kalupa, Weronika Zach, Wiktoria Baczewska, Gabriela Majchrzak, Anna Węgrowska, Natalia Wojciechowska, Kamila Pietranik i Mateusz Gierałtowski. Przed publicznością zaprezentowały się także trzy grupy rytmiki prowadzone przez Joannę Kłos, zespół akordeonowy prowadzony przez Damiana Krawczewskiego oraz zespół instrumentalny „Camerata” prowadzony przez Mariolę Zalewską. Na scenie pojawili się również utalentowani absolwenci PSM w Zambrowie: Małgorzata Marczyk, Katarzyna Szymkowiak, Rafał Gontarski, Joanna Prykiel, Dominika Wiśniewska i Łukasz Saniewski. Zwieńczeniem koncertu był występ duetu fortepianowego składającego się z obecnych nauczycieli: Jolanty Terleckiej i Adama Januszkiewicza.

Trochę historii ...
W 1980 roku decyzją Ministra Kultury i Sztuki została powołana w Zambrowie Filia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łomży. Utworzenie państwowej placówki kształcenia muzycznego było wielkim sukcesem miejscowych działaczy kultury. Początkowy okres działalności filii nie był łatwy, ponieważ placówka nie posiadała własnej bazy lokalowej. Korzystała z pomieszczeń Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz Zakładowego Domu Kultury „RELAX”. Dopiero w 1983 roku, po długich staraniach filia otrzymała własny lokal przy ul. Białostockiej 17.

Budynek wybudowany przez Niemców podczas II wojny światowej, w którym po wojnie jeszcze długo mieściła się rosyjska placówka wojskowa (stąd nazwa lokalna „rosyjska ambasada”) został przystosowany do potrzeb szkoły. Obiekt nie posiadał jednak sali koncertowej, pomieszczeń sanitarnych, a także właściwego ogrzewania. Niemniej jednak posiadanie własnego lokalu umożliwiało dalszy rozwój filii.

Od roku 1985 rozpoczęły się starania o usamodzielnienie filii, które zakończyły się dopiero w 1989 roku. W ciągu 8 lat istnienia filię ukończyło 33 absolwentów.

1 stycznia 1989 roku decyzją Wojewody Łomżyńskiego została powołana Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Zambrowie. Przekształcenie filii w samodzielną szkołę muzyczną miało przełomowe znaczenie dla jej dalszego rozwoju. Usprawniło to przede wszystkim kierowanie szkołą, jak również podniosło jej rangę w środowisku lokalnym. Przejęty przez szkołę budynek filii przy ul. Białostockiej 17 stał się za ciasny, a brak sali koncertowej oraz odpowiednich warunków w pomieszczeniach dydaktycznych uniemożliwiał dalszy rozwój placówki.

W wyniku starań dyrekcji szkoły, w 1990 roku przekazano placówce budynek po byłym Komitecie PZPR w Zambrowie. Uzyskany budynek przy Alei Wojska Polskiego 4, po przeprowadzeniu kilku niezbędnych remontów, został przystosowany do wymogów szkolnictwa muzycznego. Zaś jego położenie w centrum miasta stwarza optymalne warunki dla uczniów i rodziców. Poprawa warunków lokalowych znacząco wpłynęła na rozwój placówki. Powstały nowe klasy instrumentalne. Szkoła rozpoczęła działalność koncertową w środowisku. Do tradycji należą koncerty z okazji świąt państwowych, nowego roku, koncerty dla szkół i przedszkoli.

W X rocznicę powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zambrowie, na wspólny wniosek dyrekcji, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, Minister Kultury i Sztuki nadał szkole zaszczytne imię wybitnego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 22 stycznia 1999 roku w sali koncertowej szkoły.

Uczniowie szkoły w coraz większym stopniu i z coraz większym powodzeniem biorą udział w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Wielu absolwentów kontynuuje naukę w szkołach muzycznych wyższego stopnia.

Doceniając kulturotwórczą rolę szkoły w środowisku - Burmistrz Miasta Zambrów przyznał szkole w 2001 roku Nagrodę I stopnia - Złotego Żubra - w dziedzinie upowszechniania kultury.

W 2004 i 2005 roku dokonano remontu zewnętrznego budynku szkoły, a także uporządkowano jego otoczenie. W listopadzie 2005 roku szkoła zakupiła wysokiej klasy fortepian marki KAWAI z XV Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wczorajszej uroczystości i jubileuszowego koncertu w Centrum Kultury.

Pełna fotorelacja dostępna bez logowania na naszym profilu społecznościowym

Polecamy:
:: Kino Zambrów - repertuar [24 kwietnia - 2 maja]
:: Trzy wieczory z Leonardo DiCaprio
:: Najpiękniejsze pisanki zostały nagrodzone
:: Wyniki IX Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego i recital Marcina Kozła [foto]
:: Pisanki gotowe na wielkanocny stół [foto]
:: Palmy Wielkanocne nagrodzone
:: Konkurs recytatorski rozstrzygnięty [foto]
:: Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił w Zambrowie [foto]
:: Rękodzielnicze pasje Wiesławy Bańkowskiej [foto]
:: Koncert w Filharmonii Łomżyńskiej - wyniki konkursu dla czytelników
:: Znana pisarka w Szumowie
:: Nowy teledysk zespołu Masters i Jago Young


Uroczysty jubileusz 25-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Zambrowie [foto] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się