:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?RIH Historia, Unikatowe zdjęcia listy trafiły [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 24/05/2019 11:01

Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie wzbogaciła się o unikatowe materiały z okresu międzywojennego. Chodzi dokładnie o 17 zdjęc i 5 listów Jana Tyczyńskiego, przekazanych przez panią Danutę Minarczuk, która większość swojego życia spędziła w Zambrowie.

 

Pani Danuta Minarczuk mieszka obecnie w Lubawie, ale urodziła się w Zambrowie. W naszym mieście spędziła 61 lat. Jej ojciec, Jan Tyczyński, zginął prawdopodobnie we wrześniu 1939 roku w bitwie o Zambrów. Wczoraj pani Danuta przekazała Regionalnej Izbie Historycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie unikatowe zdjęcia oraz listy jej ojca sprzed wybuchu wojny, które otrzymała od swojej mamy.

 

- „Moja mama, jak była już w starszym wieku, oddała mi te materiały. Pamiętam tatę tylko ze zdjęć, bo miałam niecałe 3 latka, jak tata poszedł w 1939 roku na wojnę. Zdjęć mam dużo (…) Do przekazania tych materiałów skłoniła mnie starość. Nie mam wnuków i nie mam, komu tego oddać, a szkoda mi było wyrzucić to na śmietnik.” - powiedziała nam pani Danuta Minarczuk.

 

Jak mówi pracownik RIH Jarosław Strenkowski, Jan Tyczyński to nazwisko dość dużo znaczące w okresie międzywojennym w Zambrowie, bowiem był on bratem właściciela restauracji w Zambrowie.

 

- „To są niesamowite zdjęcia, konkretnie 17 zdjęć. Moją uwagę, jako historyka wojskowości, przyciągają zdjęcia z normalnego życia garnizonowego, z manewrów. Mamy też m.in. zdjęcie plutonu zwiadu z naszego pułku, co jest rzadką sprawą i dość rzadko spotykane elementy wyposażenia, np. plecaki typu norweskiego. Tego typu szczegóły dość rzadko spotyka się na fotografii militarnej. Bardzo ciekawą grupą zabytków przekazanych przez panią Danutę są listy jej ojca, napisane już po mobilizacji, czyli kiedy pułk wyszedł już w pole. To jest materiał taki, do którego bardzo trudno jest podejść bez emocji.” - powiedział nam Jarosław Strenkowski.

 

Warto podkreślić, że od kilku miesięcy pracownik RIH Jarosław Strenkowski prowadzi prace nad przygotowaniem nowej książki dotyczącej historii zambrowskiego garnizonu wojskowego. Wydawnictwo zawierać ma mniej lub bardziej rozbudowane biogramy oficerów, podoficerów, podchorążych i strzelców służących w różnych jednostkach stacjonujących w naszym mieście w latach 1917 – 1939. Z całą pewnością będzie to opracowanie objętościowo bardzo okazałe, zawierające wiele tysięcy nazwisk. Dzięki przekazanym wczoraj przez panią Danutę materiałom wśród nich znajdzie się także wzmianka o Janie Tyczyńskim.

 

- „Z nieba mi ta pani spadła, bo szukam wszelkich informacji do książki, w której chcę zawrzeć biogramy, a więc trafia nam się kolejny żołnierz, kolejna rodzina do zaproszenia na planowany zjazd rodzin garnizonu Zambrów. Trafiają się informacje o żołnierzu, który poległ jak się okazuje najprawdopodobniej w bitwie o Zambrów. Tak wynika z tych szczątkowych informacji, które pani Danuta przedstawiła. Najprawdopodobniej poległ 11 września. Z takiego pobieżnego przeglądu tych materiałów można zorientować się, że służył w 9. kompanii strzeleckiej, a więc w 3. batalionie. To się pokrywa z tym, co pani Danuta mówi o śmierci swojego ojca, bo ona tak dokładnie nie zna ani daty, ani miejsca, ale wspomniała, że słyszała informację o Nagórkach, tylko nie była pewna daty. To się bardzo ładnie wszystko zgrywa, bo właśnie 3. batalion nacierał na Nagórki-Pruszki. Jan Tyczyński jest pochowany bezimiennie, nie wiemy gdzie spoczywa. Ja się nie spotkałem ani na cmentarzu parafialnym w Zambrowie, ani też w Łomży z tym nazwiskiem.” - mówi Jarosław Strenkowski.

 

W związku z trwającymi pracami nad książką dotyczącą historii zambrowskiego garnizonu wojskowego, Jarosław Strenkowski z RIH zwraca się do wszystkich z prośbą, aby zgłaszały się do niego kolejne osoby, których członkowie rodzin służyli przed 1939 rokiem w zambrowskim garnizonie. Istotna jest najdrobniejsza i z pozoru nieistotna informacja: imię i nazwisko żołnierza, miejsce jego zamieszkania, czy też data jego urodzenia i śmierci.

 

Kontaktować się w tej sprawie można telefonicznie pod numerem 664 186 065 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem [email protected]

Reklama

Unikatowe zdjęcia i listy trafiły do RIH [foto] komentarze opinie

  • gość 2019-05-25 15:53:26

    Piękna sprawa, bardzo interesujące informacje, szkoda tylko już tyle lat minęło, ludzie poumierali zabierając ciekawe wieści do grobu a szkoda. Wojsko w Zambrowie rozsławiło miasto, ja sama jak byłam na studiach w Warszawie, gdy zapytano mnie skąd pochodzę - dwóch profesorów aż uśmiechnęło się z radością mówiąc, że służyli w wojsku w Zambrowie, było mi tak miło.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-26 09:43:12

    Jak żyli ci ludzie to nikt nie chciał ich słuchać, zainteresowanie jest zazwyczaj kiedy nikogo z żywych niema. Jest tak zawsze i niemal prawie zawsze.

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

WENTYLATORY, WIATRAKI DO OBÓR-

SKLEP HAPROL ZAPRASZA DO ZAKUPU WIATRAKÓW, WENTYLATORÓW DO OBÓR, NISKIE CENY, DUŻA ILOŚĆ!!! NOWA DOSTAWA!!!


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 71,66m2, ul.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 71,66 m2 położone na VI piętrze w bloku z windą przy ul. Papieża Jana..


Zobacz ogłoszenie

Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 56,20m2, ul. 71

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na III piętrze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Zobacz ogłoszenie

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dwie atrakcyjne

Sprzedam dwie atrakcyjne działki położone we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2 i 1500 m2. Wydana decyzja o warunkach..


Zobacz ogłoszenie

Montaż klimatyzacji w domach,

Nasza firma klimapodlasie.pl oferuje montaż klimatyzacji odpowiedniej do metrażu Twojego pomieszczenia. Szybka realizacja. Do 10 lat gwarancji...


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Ozonowanie klimatyzacji,

Zapraszam do skorzystania z usługi odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Odgrzybianie metodą ozonowania. Metoda bardzo skuteczna. Koszt od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie,

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Bardzo atrakcyjne ceny! Odgrzybianie (bardzo skuteczne) już od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam nowe dwupokojowe

Mam do sprzedania idealne, nowe, wykończone pod klucz 2-pokojowe mieszkanie w Zambrowie przy ul. Pułaskiego, na drugim piętrze. Główne atuty..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

WĘGIEL BRYKIET PELLET

Skład opału w Wiśniewie k/Zambrowa oferuje: * WĘGIEL KOSTKA, ORZECH * BRYKIET DRZEWNY KOSTKA, WAŁEK * PELLET DRZEWNY DIN PLUS A1 * PELLET DRZEWNY..


Zobacz ogłoszenie

Wakacje w Augustowie

Do wynajęcia nowoczesny apartament w Augustowie w ośrodku wczasowym Marina Borki nad jeziorem Necko. 2 sypialnie (4 pojedyncze łóżka z możliwością..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"