:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 2°C
powietrze Dobre
edukacja, Uczniowie wizytą Cyprze - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 02/12/2019 22:04

Sześcioro uczniów z zambrowskiej „Czwórki” wraz z opiekunami uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu uczniów w Chlorace na Cyprze. Teraz zechcieli podzielić się swoimi przeżyciami.

 

Od 19 do 25 października reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie w składzie: Maria Grabowska (kl. Vb), Magdalena Bobryk (kl. Vg), Gabriel Lutostański (kl. VIf), Kamil Zakrzewski (kl. VIf), Krzysztof Brzóska (kl. VIf), Małgorzata Milewska (kl. VIIb) wraz z opiekunami, uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu uczniów w Chlorace na Cyprze w ramach projektu ERASMUS+ „Bits and Pieces of Culture”, realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.  W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie i nauczyciele z Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Włoch oraz Cypru. 

 

Poniżej przedstawiamy relacje uczniów, które zebrała Barbara Głuszcz – nauczycielka języka angielskiego i opiekunka delegacji z zambrowskiej „Czwórki”. 

 

Małgorzata Milewska kl. VIIb:

Po wylądowaniu w Larnace, polska delegacja po około 3-godzinnym locie udała się do hotelu, który znajdował się w Limassol. Zmęczeni, ale zachwyceni wysoką temperaturą powietrza odpoczęliśmy po nieprzespanej nocy. Następnego dnia, w niedzielę, mieliśmy okazję zapoznać się już z grupą dzieci z Włoch, Grecji, Hiszpanii i Chorwacji oraz udać się na wspólną wycieczkę do niewielkiej wioski, której najcenniejszym zabytkiem są pozostałości liczącej przeszło 9 tysięcy lat neolitycznej osady. Zwiedziliśmy też stary port i zamek w Limassol oraz stanowisko archeologiczne, którego początki sięgały ósmego wieku p.n.e.  w Kurionie. Mieliśmy okazję zobaczyć Skałę Afrodyty, legendarne miejsce narodzin bogini. Następnie pojechaliśmy już do szkoły w miejscowości Chloraka w pobliżu Pafos, w której spotkaliśmy się z rodzinami goszczącymi. W czasie wycieczki mieliśmy okazję zjeść tradycyjne cypryjskie dania, tj.  souvlaki ikalmary.

Pierwszego dnia pobytu w tamtejszej szkole zostaliśmy ciepło przywitani przez nauczycieli i uczniów pokazem tradycyjnych tańców oraz piosenek. Każdego dnia mieliśmy do wykonania wiele zadań, które wymagały pracy w grupach międzynarodowych.  Tematem wymiany był język i literatura, dlatego też nasze zadania były związane z tymi zagadnieniami. Wykonywaliśmy internetowe plakaty o autorach z każdego kraju, komiksy, animacje oraz prezentacje o najpopularniejszych książkach dla dzieci. Uczestniczyliśmy również w grze miejskiej w Chlorace oraz wycieczce po mieście Pafos, wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Tam na terenie parku archeologicznego mogliśmy zobaczyć starożytne mozaiki rzymskie oraz widzieliśmy, jak powstają różne rękodzieła.  Jedliśmy tradycyjny obiad- ser halloumi lub wcześniej już wspomniane souvlaki. W czwartek, ostatnim dniu zajęć w szkole, poznaliśmy tradycyjne gry ruchowe dzieci na Cyprze. Rozwiązywaliśmy quizy na temat Cypru i jego zabytków, jak i pisarzy poznanych w czasie wymiany. Ostatnim zadaniem była ewaluacja spotkania. Wieczorem rodziny goszczące zorganizowały nam imprezę pożegnalną. Rozstanie było bardzo ciężkie, ponieważ wszyscy zżyliśmy się ze sobą i nie chcieliśmy rozłąki. Niestety każdy z nas musiał wracać do domu.

Uważam, że tego typu wymiany to cudowne przeżycia i wspomnienia. Poznałam wspaniałych ludzi, których nigdy nie zapomnę. Nauczyłam się wiele o cypryjskiej kulturze i kuchni. Podszlifowałam komunikowanie się w języku angielskim, ale przede wszystkim poznałam bardzo wartościowych i cudownych ludzi, z którymi mam nadzieję jeszcze się spotkam. 

 

Magdalena Bobryk kl. Vg:

Cypr to wspaniała wyspa. Zobaczyłam i spróbowałam wiele nowych rzeczy. Byłam w ruinach, gdzie widziałam piękne mozaiki. Jadłam przepyszne owoce morza oraz potrawy tradycyjnej kuchni cypryjskiej, np. musakę, kalmary, ostrygi. Zobaczyłam cypryjską szkołę, gdzie realizowaliśmy bardzo dużo ciekawych projektów. Po zajęciach chodziliśmy razem z rodziną na plażę. Wspaniale jest kąpać się w ciepłej wodzie wiedząc, że w Polsce jest chłodna jesień. W morzu widziałam śliczne, małe rybki. Byłam na skałkach Afrodyty. Tam widziałam piękny zachód słońca nad Morzem Śródziemnym. Poznałam też kilka słów po grecku, a osoby z innych krajów nauczyłam kilku zwrotów w naszym języku. Bardzo przywiązałam się do rodziny, u której byłam. Poznałam wiele wspaniałych osób. Z niektórymi nadal utrzymuję kontakt. Atmosfera była wspaniała. Nie brakowało emocji, był uśmiech i łzy wzruszenia. Bardzo chcę to powtórzyć. Nigdy nie zapomnę tak wspaniałej przygody.

 

Gabriel Lutostański VIf: 

W ramach wymiany programu Erasmus+ razem z 5 kolegami i koleżankami byliśmy na Cyprze. Trafiłem do rodziny, której syna gościłem u siebie w domu w maju. Zostałem bardzo mile przyjęty. Szkoła na Cyprze w Chlorace zorganizowała nam wiele atrakcji. Uczestniczyliśmy w grze miejskiej, uczyliśmy się grać w tradycyjne, cypryjskie gry. Pogoda była słoneczna. Chloraka leży nad Morzem Śródziemnym. Woda jest bardzo czysta i ciepła. Po zajęciach w szkole rodzina bardzo fajnie zaopiekowała się nami. Organizowali nam różne atrakcje. Pobyt bardzo mi się podobał. Myślę, że jeszcze kiedyś tam wrócę.

 

Krzysztof Brzóska kl. VIb:

Wizyta na Cyprze była bardzo ciekawa i niezapomniana, ponieważ zwiedziłem tam wiele interesujących miejsc. Miałem możliwość spróbowania narodowych cypryjskich potraw. W czasie pobytu na Cyprze poznałem wielu wspaniałych ludzi, nawiązałem nowe znajomości i przyjaźnie. Rodzina, która mnie gościła, traktowała mnie jak członka swojej rodziny. Są to mili, serdeczni i weseli ludzie. Zainteresowania Angelosa, który mnie gościł, są bardzo zbliżone do moich. Szkoła, do której chodziliśmy, bardzo mi się spodobała. Sposób, w jaki prowadzone są lekcje, jest bardzo ciekawy.

Wyjazd na Cypr będę wspominał bardzo długo. Było to niesamowite i niezapomniane przeżycie. Mam nadzieję, że znajomości i kontakt, jaki nawiązałem z osobami tam poznanymi, pozostanie na długo. W mojej opinii Cypr jest ciekawym i bardzo interesującym krajem z bogatą historią, wartym zwiedzenia.

                                                                                                 

Maria Grabowska kl. Vb:

W dniach 19-25 października byłam na wymianie uczniowskiej na Cyprze. Nauczyłam się tam wielu rzeczy, m.in. pracy w grupach. Najbardziej spodobało mi się powitanie krajów przez cypryjskich gospodarzy spotkania, robienie komiksów, prezentacja i podsumowujący quiz Kahoot. Po szkole czas spędzałam ze wspaniałą rodziną. Trudno było pożegnać się z osobami, które się ze mną zżyły. Pociesza mnie fakt, że z osobami, które się ze mną zaprzyjaźniły, mam kontakt. Możliwe, że spotkam się z nimi w wakacje. Bardzo cieszę się, że mogłam wziąć udział w wymianie.

 

Kamil Zakrzewski kl. VIf:                                                                                                 

Dzień pierwszy

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy zamek, wioskę sprzed naszej ery i stary port w Limassol. Było tam przepięknie. Byliśmy też w czasie wolnym w restauracji. Jedliśmy różne rzeczy, m.in. kalmary. Odwiedziliśmy też Skałę Afrodyty. Po wszystkich atrakcjach pojechaliśmy do rodzin. Przywitaliśmy się i zawieziono nas do domu. Byliśmy zmęczeni, więc położyliśmy się spać.

Dzień drugi

Szkoła powitała nas muzyką, tańcami i śpiewem. Następnie odbyła się gra miejska, w której podzielono nas na zespoły. Chodziliśmy po mieście, odczytywaliśmy kody QR i szukaliśmy zabytków. Po grze miejskiej mieliśmy przerwę. Poznaliśmy kilku nowych kolegów z Cypru. Następnie był WebQuest. Kolejnym punktem była prezentacja przez uczestników spotkania najbardziej popularnych książek w swoich krajach. Po tym wróciliśmy do domu na 2 godziny. Po upływie dwóch godzin wróciliśmy do szkoły, aby zrobić film techniką animacji poklatkowej. 

Dzień trzeci

W tym dniu pojechaliśmy na wycieczkę. Na wycieczce zobaczyliśmy cypryjskie mozaiki. Były piękne i kolorowe oraz bardzo stare. Robiliśmy też w tym dniu własne magnesy-mozaiki. Widzieliśmy też w czasie warsztatów jak np. garncarz tworzy garnki. 

Dzień czwarty

W tym dniu w szkole graliśmy w tradycyjne gry cypryjskie. Były ciekawe i wciągające. Łącznie było ich 7. Po grach nastała przerwa. Podczas niej rozmawialiśmy z uczniami z Cypru. Po przerwie tworzyliśmy grę planszową. Następny w kolejce był quiz Kahoot. Na koniec wykonywaliśmy ankietę, w której pisaliśmy, czy nam się podobała wymiana. W tym dniu pojechaliśmy ze swoją rodziną goszczącą na boisko. Później do gry dołączył do nas chłopak z Hiszpanii. Po długiej grze na boisku czekała nas impreza, na której wszyscy dobrze się bawili, lecz gdy Chorwacja musiała odjeżdżać, płakaliśmy. Gdy żegnaliśmy się wszyscy, było nam bardzo smutno.

Dzień piąty

W piątek poszliśmy do szkoły, tym razem na lekcje. Gdy klasa skończyła lekcje, wróciliśmy do domu. W domu pakowaliśmy walizki na odjazd. Było nam smutno, że opuszczamy takie wspaniałe miejsce. Gdy się spakowaliśmy, pojechaliśmy z mamą do sklepu z pamiątkami. Potem mama odwiozła syna do lekarza. Gdy wróciliśmy do domu mieliśmy jeszcze trochę czasu. Rozmawialiśmy więc z rodziną. Gdy odbieraliśmy nasze bagaże z bagażnika, popłakaliśmy się. Czekaliśmy w hotelu 5 godzin. Gdy wszyscy się pojawili, zaczęliśmy wsiadać do autobusu. Tam rozmawialiśmy o rodzinach, o nowych kolegach i innych. Na lotnisko dotarliśmy bardzo szybko. 

Reklama

Uczniowie SP4 z wizytą na Cyprze komentarze opinie

 • gość 2019-12-03 07:54:12

  Ciekawe co decydowało o wyborze uczni ?

 • gość 2019-12-03 09:41:22

  co decydowało ? np. to ,że dobrze znają języki obce i przede wszystkim ojczystym posługują się bezbłędnie ,w przeciwieństwie do autora wpisu --nie mówimy uczni lecz uczniów .

 • gość 2019-12-03 09:53:45

  oooo smutne to

 • Gość - niezalogowany 2019-12-03 18:42:42

  Czy to prawda, że w delegacji szkolnej była żona dyrektora szkoły, która nie jest pracownikiem szkoły?
  Kto to finansował?
  Czy np. Burmistrz Miasta, Unia Europejska, a może rodzice z pieniędzy na komitet rodzicielski?
  Czy pan dyrektor bez żony nie może realizować obowiązków zawodowych?

 • Gość - niezalogowany 2019-12-03 21:54:52

  Podziwiam wyobraźnię ale to chyba prywatna sprawa gdzie spędza się urlop za własne pieniądze a nie podatnika.

 • Gość - niezalogowany 2019-12-03 22:41:58

  Delegacja szkolna z żoną? A kto ją zaprosił?
  To rodzice prędzej z dziećmi powinni być.
  Dyro opieki nie potrzebuje.

 • gość 2019-12-04 14:40:49

  Brawo! Piękna inicjatywa naszych wspaniałych nauczycieli. Powinniśmy być dumni i wdzięczni za ich ogromy trud jaki wkładają w całe przedsięwzięcie. Gratulujemy sukcesów i z całego serca dziękujemy :)

 • gość 2019-12-04 14:44:22

  Nasza szkoła , jest lepsza niż niejedna prywatna placówka oświatowa. Podziwiam pedagogów za ich zaangażowanie i pomysłowość. Tak trzymać !

 • Gość - niezalogowany 2019-12-05 17:17:53

  Może to dzięki żonie ta szkoła taka dobra?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Parametry: -wartość opałowa 26-28 MJ/kg - zawartość popiołu ok 6% -granulacja 8mm-25mm -zawartość siarki 0,45% Transport HDS lub winda.Warunki..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I

Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: - obsługę klienta w oddziale - nawiązywanie i utrzymywanie z klientami długotrwałych..


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


Opel Vectra C

Sprzedam Opla Vectrę C 2.2 GTS 2002r ważne OC i BT, nie odpala. Więcej info pod nr tel 508554392 - nie odpowiadam na smsy


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


ARDOM – solidne okna, drzwi,

Okna - PCV, aluminiowe, drewniane, dachowe, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, bramy garażowe, rolety zewnętrzne i wewnętrzne, moskitiery, parapety..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Działka rolno-budowlana 1,70

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka gruntu o powierzchni 1, 70 ha położona w we wsi Krajewo Korytki, gmina Zambrów...


Działka rolna 1,98 ha Pstrągi

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: ziałki gruntu o łącznej powierzchni 1,987 ha położone w Pstrągach-Gniewotach , gmina Zambrów...


Sprzedam Skode Fabie 1.2TSI

Sprzedam Skode Fabie 1.2 TSI 86km, rok produkcji 2014 przebieg 110000, klimatyzacja, elektryczne szyby. Stan idealny, silnik dynamiczny, bardzo małe..


Usługi Minikoparką

Kompleksowe Usługi Minikoparką Szybko i solidnie. Polecam i Zapraszam. tel. 728 349 576


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Pomcnik kucharza sushi

Restauracja Ashi Sushi poszukuje osób na stanowisko pomocnik kucharza sushi. Od kandydata wymagamy chęci do pracy, pozytywnego nastawienia oraz..


KOMINKI KOMPLEKSOWO

*Sprzedaż i montaż wkładów kominkowych *W ofercie także biokominki i kominki elektryczne-idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku i pomieszczeń bez..


Działka 8230m2, Głębocz

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie: Działka o powierzchni 8230m2 położona w miejscowości Głębocz Wielki, gmina Szumowo, powiat zambrowski...


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Rover 75 2.0 full opcja

Sprzedam Rovera 75 2.0 diesel full opcja. Auto z 2002 roku w bardzo dobrym stanie, 2 komplety kół aluminiowych. Więcej info pod nr tel 798012310


Pranie tapicerki meblowej i

Oferuję -pranie tapicerki (samochodowej,meblowej,itp...) -pranie dywanów i wykładzin. -czyszczenie różnego typu:kanap,wypoczynków,krzeseł itp....


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Praca w lokalu

Przyjmiemy do pracy dwie osoby w Pizzerii Perfetto do pracy na kuchni oraz do wypieku pizzy (doświadczenie nie jest wymagane - wszystkiego..


Zaginął pies . Nagroda za

Szukamy zaginionego psa . Naroda!!!!!


CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE CENY..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Lokal usługowo handlowy

Lokal usługowo handlowy Powierzchnia 110m2.Możliwość podziału na dwa lokale po 55m2.Wszystkie media. Centralne ogrzewanie z ciepłowni..


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Zgubiono prawo jazdy, nagroda

Zgubiono prawo jazdy. Nagroda gwarantowana 517315233


Krowa wysokocielna

Sprzedam krowy mleczne ponieważ likwiduję gospodarstwo


Rover 75 2.0 full opcja

Sprzedam Rovera 75 z 2002 roku, dwa komplety kół aluminiowych. Więcej info pod nr tel 798012310


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna, niedoceniana, mało potrzebna? Możliwe, że w ogóle nie ma wokół Ciebie prawdziwie życzliwego i..


VW PASSAT B6

Sprzedam ładnego, bardzo bogato wyposażonego Passata B6 z grudnia 2007roku z rewelacyjną automatyczną skrzynią biegów DSG. Samochód regularnie..


Sprzedam mieszkanie

Mieszkanie trzypoziomowe na Osiedlu Wschód w Zambrowie (ul. Wyszyńskiego) o łącznej powierzchni 110 m2; 85,80 m2 powierzchnia mieszkalna, 12,70 m2..


Szybkie kursy Prawa jazdy z

Oferujemy szybkie kursy prawa jazdy wszystkich kategorii z egzaminem w Łomży. Nasze ośrodki: Łomża, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Czyżew , Jedwabne..


Instalacje Hydrauliczne, C.O,

Witam, oferuję wykonanie instalacji hydraulicznych w pełnym zakresie, instalacji gazowych wewnętrznych i zewnętrznych z nadzorem kierowniczym,..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"