:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C całkowite zachmurzenie

Uczcili pamięć powstańców

Jutro obchodzić będziemy 154. rocznicę bitwy o Mężenin. Członkowie Platformy Obywatelskiej Powiatu Zambrowskiego już dziś uczcili pamięć powstańców z 1863 roku.

Członkowie Platformy Obywatelskiej Powiatu Zambrowskiego - Mieczysław Gliński, Anna Gawęcka i Karol Kossakowski uczcili dzisiaj, w przeddzień bitwy o Mężenin, pamięć Powstańców Styczniowych z 1863 roku.

O wydarzeniach z tamtego okresu można przeczytać w książce autorstwa Donaty Godlewskiej i Czesława Brodzickiego pod tytułem „Łomża w latach 1794-1866”:

25 stycznia, w godzinach rannych 200-osobowy oddział powstańczy, złożony z młodzieży szlachty zagonowej, dowodzony przez Józefa Szepietowskiego i Władysława Wilkoszewskiego, chcąc się połączyć z oddziałami „Zameczka” zaatakował załogę w Mężeninie. Załoga rosyjska została wzmocniona kozakami zbiegłymi z Wysokiego Mazowieckiego oraz oddziałem mjr. Felknera, który zatrzymał tu swoje wojsko w drodze do Łomży. Po dwugodzinnej walce odparto powstańców, przy dużych stratach obu walczących stron. Powstańców zginęło około 50, wliczając rannych dobijanych przez Rosjan. Zginął ugodzony kulą dowódca Józef Szepietowski, oraz znany ze swej działalności w organizacji przedpowstańczej 40-letni Jan Rzędzian. Wilkoszewski, który odznaczył się w tej bitwie, został ranny, co wyłączyło go, na krótko zresztą, z walki. Ranny w głowę został również późniejszy autor pamiętników tego okresu S.M., piszący pod pseudonimem „Stanisław de Biasco Fanti”. Straty rosyjskie były także duże, co potwierdza zaciętość walki. Około 20 rannych przywieziono do szpitala wojskowego w Łomży, w tym 3 oficerów, z których Niepokojczycki i drugi, nieznany, zmarli wkrótce, mimo opieki lekarskiej. Bitwa o Mężenin była jedną z najzaciętszych i najgłośniejszych walk styczniowych w Łomżyńskiem, odnotowaną w Aktach Komitetu Centralnego: „Łomżyńskie wystąpiło licznie… Bito się nader walecznie pod Mężeninem i Surażem. Materiał doskonały, odwaga wielka”. Oddział powstańczy po bitwie pod Mężeninem poszedł w rozsypkę, a kilkudziesięciu powstańców prawdopodobnie przedostało się do Prus Wschodnich. Wśród zabitych i rannych wielu było z gminy Stelmachowo. Niektórzy ranni zostali potem zmuszeni do składania zeznań przed władzami rosyjskimi.”
[PWN, Warszawa 1987]

Warto dodać, że w Mężeninie znajduje się pomnik upamiętniający wydarzenia z 1863 roku.

Polecamy:
:: Miejskie obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości [foto]
:: Patriotyczny koncert w PSM [foto]
:: Mali patrioci z MP4 świętowali rocznicę odzyskania niepodległości [foto+video]
:: Wieczór z muzyką Chopina w Cafe Muza [foto]
:: Święto Niepodległości w ZSO [foto]
:: Patriotycznie w Miejskim Gimnazjum Nr 1 im. T. Kościuszki [foto]
:: Młodzież z ZSA porządkowała groby żołnierzy [foto]

Uczcili pamięć powstańców komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się