:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 8°C
powietrze B. dobre
RIH Historia, Tytaniczna praca zaowocowała powstaniem kroniki Wyszomierskich Wyszomierza - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 21/01/2019 13:01

Niedawno światło dzienne ujrzało piękne wydanie książki o genealogii rodu Wyszomierskich z Wyszomierza (gmina Szumowo). Co ciekawe, jej autorami są Niemcy. Swoją cegiełkę do stworzenia rodzinnej kroniki dołożyła także pani Grażyna Wosińska - wnuczka Ludwika Wyszomierskiego z Wyszomierza.

 

Tę tytaniczną pracę rozpoczął Wolf Werner Wyszomirski w 1925 roku, a zakończył w 1962 roku w Rio de Janerio. Jego dzieło kontynuowali: Charlotte Hanke, Jan Lewerenz, Thomas Jäkel i Olaf Gobeler. Ich przodkami byli Wyszomierscy. Dlaczego autorzy kroniki, następcy Wyszomierskich, noszą niemieckie nazwiska? Otóż w czasach reformacji ich przodkowie przeprowadzili się w rejon Prus Wschodnich, w okolice Pasymia i Szczytna, przyjęli naukę Lutra. Następcy żyli tam do 1945 roku, ponieważ wyjechali do Niemiec.

 

Swoje badania rodu Wyszomirskich w ostatnich latach prowadziła także pani Grażyna Wosińska - dziennikarka i mieszkanka Elbląga. Jej mama to córka Ludwika Wyszomierskiego z Wyszomierza, który jako ostatni z rodu jest odnotowany w spisach szlachty mazowieckiej. Okazało się, że podczas prac nad kroniką Charlotte Hanke (Dolna Saksonia) i Olaf Gobeler (Nadrenia Północna-Westfalia) natknęli się na jej artykuł w Internecie dotyczący rodu Wyszomirskich, po czym nawiązali z nią kontakt.

 

- „Każdy chce wiedzieć skąd pochodzi, kim byli jego przodkowie. Ja też. Nie ważne do jakiego stanu oni należeli. Dziś nie ma to najmniejszego znaczenia. Bardziej zależało mi dotrzeć jak najdalej w przeszłość. Na początek wbiłam w wyszukiwarkę nazwisko i imiona mojego dziadka: Ludwik Mikołaj Wyszomierski. Szybko odnalazłam informacje oparte na dokumentach. Odetchnęłam z ulgą, więc opowieści rodzinne były prawdziwe, a nie oparte na marzeniach. Okazało się, że ojcem Ludwika M. Wyszomierskiego, czyli moim pradziadkiem jest Wawrzyniec Dionizy, urodzony 7 kwietnia 1858 roku. Z kolei jego ojcem, czyli moim prapradziadkiem jest Maciej, a praprababcią Marta z Wojtkowskich.” - informuje pani Grażyna Wosińska.

 

W trakcie swoich badań pani Grażyna odnalazła informacje o swojej prababci Anastazji z domu Kotowskiej. Niestety, nie dowiedziała się o niej nic bliższego, bowiem dość szybko umarła. Pradziadek ożenił się ponownie z Zofią Łubnicką. O niej pani Grażyna dowiedziała się, że urodziła się 7 września 1866 w Czosakach, parafia Kołaki. Odnalazła także informacje o trzech ich synach: Janie Pawle ur. 1891 r., Stefanie ur. 1893 r. i Mieczysławie ur. 1901 r.

 

Na tym pani Grażyna Wosińska poszukiwań nie przerwała. Skoro nie można odnaleźć praprapradziadka lub prapraprababci, to zainteresowała się historią wsi Wyszomierz. 

 

- „W rodzinie mojej mamy Honoraty z domu Wyszomierskiej z Wyszomierza nikt nie miał wątpliwości, że ich ród jest w tej wsi od wieków. Nie było to poparte dokumentami. Teraz już jest. Warto więc sprawdzać opowieści rodzinne bo, zawsze ziarnko, a nawet ziarno prawdy w nich jest. Mama opowiadała mi, że przed wojną w kościele w Szumowie zawsze siadała z rodzicami i rodzeństwem na ławce najbliżej ołtarza. Było to więc wyróżnienie. Wiadomo, że szlachta zajmowała pierwsze miejsca podczas mszy św. w kościele. Inna sprawa to szacunek, z jakim mieszkańcy otaczali Ludwika Wyszomierskiego. Imponował jako dobry gospodarz, uczciwy i szlachetny człowiek.” - mówi pani Grażyna Wosińska.

 

Za pośrednictwem naszego Portalu pani Grażyna zwraca się z apelem do osób, którym zależy na upamiętnieniu rodu Wyszomierskich. Prosi o przesyłanie na adres naszej redakcji ([email protected]) wspomnień dotyczących rodu Wyszomierskich, zdjęć i kopii dokumentów. Jednocześnie informuje, że książek o genealogii rodu Wyszomierskich nie ma dostępnych w księgarniach. Istnieje jednak możliwość przesłania publikacji osobom zainteresowanym.

 

Streszczenie Kroniki Wyszomierskich

 

Wyszomierz to mała wieś leżąca pomiędzy Zambrowem i Ostrowią Mazowiecką w gminie Szumowo. Od jej nazwy powstało nazwisko Wyszomierskich i przetrwało nie tylko w Wyszomierzu, ale można spotkać ludzi o tych nazwiskach nie tylko w Polsce. Nawet ci, którzy nie noszą tego nazwiska, są dumni, że ich przodkowie nazywali się Wyszomierscy. Było to na tyle ważne, że poświęcili wiele lat, by napisać kronikę rodu Wyszomierskich.

 

Tę tytaniczną pracę rozpoczął Wolf Werner Wyszomirski w 1925 roku, zakończył w 1962 roku w Rio de Janerio. Tak skomentował swój trud:

 

- „Mam satysfakcję, że poświęciłem się tym studiom i, że spędziłem z nimi wolny czas, aby zostawić moim bezpośrednim potomkom i najbliższym krewnym coś, co - mam nadzieję - będzie źródłem radości i dumy.”

 

Dzieło Wolfa Wernera Wyszomirskiego kontynuowali Charlotte Hanke, Jan Lewerenz i Thomas Jäkel, Olaf Gobeler i Grażyna Wosińska. Ich przodkami byli Wyszomierscy. Jedna osoba była spoza rodziny - Marek Plessa.

 

Wyszomierz Wielki jest najstarszą wsią w gminie Szumowo. Pierwsza wzmianka na piśmie znajduje się w dokumencie z 1203 r., który książę Konrad Mazowiecki wystawił biskupowi płockiemu. Miejsce to już wtedy nazywane było „Wyssomyr”.

 

W Wyszomierzu podczas wykopalisk archeologicznych w lipcu 2015 roku, podczas budowy drogi ekspresowej S8, odkryto co najmniej osiem grobów z czasów Cesarstwa Rzymskiego, z czasów kultury przeworskiej, z II wieku po Chrystusie. Badania prowadzili archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. Więcej na ten temat w artykule: Archeologiczne skarby na placu budowy S8 [foto].


 

Opinia archeologa

Ponad dwa tysiące lat temu ciała zmarłych palono na stosach razem z przedmiotami codziennego użytku, niezbędnych im w dalszej wędrówce przez zaświaty. Była to osoba wojownika, celowo tak to formułuję, gdyż kobiety też wyposażano w broń, a przy niej znaleźliśmy dwa groty: oszczepu i włóczni oraz umbo. Umbo to wypukła część okazałej tarczy z kolcem wzmacniającym atak i osłabiającym uderzenia przeciwnika czy przeciwniczki. To umbo mogło także służyć do zadawania ciosu podczas walki. Przetrwał spalenie imacz do uchwytu, a do tego fibula – zapinki, bo przecież nie było guzików, czyli jakby dzisiejsze agrafki do spinania części ubioru i ozdoby. W płytkiej jamie grobowej znaleźliśmy ostrogi, co nie pozostawia wątpliwości, że ta osoba jeździła konno. Było na tym cmentarzyku i przetopione szkło po paciorkach oraz naczynia importowane, tzw. terra sigillata, odlewane, a nielepione ręcznie, ponieważ Rzymianie odlewali naczynia taśmowo. Mamy przypuszczenie, że mogła to być osoba, która do walki się wynajmowała.

 

Opinia archeologa dotycząca czasów późniejszych:

Występują tu zabudowania i osiem studni z 2. połowy XVII wieku. Wody tam już prawie nie ma, widać, że obniżyły się stosunki wodne przez te prawie cztery stulecia, lecz wydobyliśmy z nich prawie całe dzbany ceramiczne. Jest też rozbita, prawie cała misa, makutra, i ładne kafle piecowe, przyozdobione, wskazujące na zamożny dwór lub obiekt sakralny. Na jednym z nich widać krzyż, na drugim – osiołka i postać siedzącą na nim z krzyżem w ręce. Przypuszczam, że pochodzą z końca XVI wieku.

 

W latach 1414-1425 rycerze herbu Rawicz otrzymali ziemię w Wyszomierzu: po 1414 r. Mirzon i Ścibor de Zaluski otrzymali kawałek ziemi. Około 1423 r. książę Janusz Mazowiecki Starszy nadał 30 łanów braciom Ściborowi i Mirzonowi z Załuska i Niepiekłowa. W 1430 r. Ścibor, jeden z współwłaścicieli w Wyszomierzu, sprzedał 10 łanów swoim braciom Mirzonowi i Wawrzyńcowi oraz jego synowi Michałowi. W Archiwum Akt Dawnych znajduje dokument potwierdzający powyższe informacje. To Metryka Księstwa Mazowieckiego.

 

Najstarszy historycznie sprawdzony przodek rodziny Wyszomierskich to czeski książę Kochan, z rodziny Ursynów, który walczył z królem polskim Bolesławem I Chrobrym (992-1025) przeciwko królowi czeskiemu i w 1003 roku trafił na polską ziemię do województwa rawskiego. Otrzymał duże nadania ziemskie, jak relacjonuje Długosz i Cromer, Księga III i V. Jego przodkowie prawdopodobnie nie zostali jeszcze określeni w dokumentach historycznych Czech. Kochan i jego potomkowie, a także Wrszowce z tej samej rodziny co Kochan, którzy później przybyli do Polski w 1106 i 1108 roku, osiedlili się w Rawie nad Rawą, założyli tam wiele miast i wsi, bardzo szybko uzyskali wielki prestiż.

 

Z autorów kroniki tylko Grażyna Wosińska pochodzi z tej gałęzi Wyszomierskich, która została przy wierze przodków i mieszkała w Wyszomierzu. Jej dziadek Ludwik żył tam do śmierci w 1974 roku i nadal jego potomkowie gospodarują w jego rodzinnej wsi. Córka Ludwika Wyszomierskiego – Honorata, jest mamą Grażyny Wosińskiej. Ich rodzinnym miastem stał się Elbląg, nie tak znów odległy od Pasymia i Szczytna (teraz to samo województwo warmińsko-mazurskie).

 

Dzięki internetowi Charlotte i Olaf odnaleźli Grażynę. Przeczytali jej artykuł w Internecie o Wyszomierskich z Wyszomierza. Korespondencja zaowocowała tym, że pani Grażyna też dołożyła małą cegiełkę do rodzinnej kroniki. Ten fakt jest symboliczny. Rodzina po wyborze różnych dróg, po pięciu wiekach, w pewnym sensie znów się połączyła.

Ludwik Wyszomierski

 

Zdjęcie wykonano w latach trzydziestych przed domem w Wyszomierzu. Honorata Wosińska (z domu Wyszomierska) oraz jej brat Eugeniusz Wyszomierski

Reklama

Tytaniczna praca zaowocowała powstaniem kroniki rodu Wyszomierskich z Wyszomierza komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Na kat.B, B+E

M. 39 l Szukam pracy jako kierowca


Firma zatrudni majstra,

Przedsiębiorstwo Budowlane Szeliga Sp. z o.o. zatrudni majstra, inżyniera budowy na powstającym budynku mieszkalnym w Zambrowie przy ul. Papieża..


CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

Skup aut od 500 do 10.000zl przeprowadzamy w sposób profesjonalny i bezpieczny. Finalizując transakcję odkupu samochodu jako priorytet stawiamy..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Kierowca na dowozy Pizzy

Przyjmiemy dyspozycyjnego kierowcę do dowozu Pizzy. Praca w młodym zespole. Miła atmosfera. Więcej informacji pod nr telefonu 604 461 261. Lub w..


Meble na wymiar. Kuchnie,

Producent mebli na wymiar Murawski Furniture m.in kuchnie, szafy, garderoby, meble do samodzielnego składania. Odwiedź naszą stronę..


Opel Insignia 2.0cdti 170 KM

Sprzedam Insignie wersja Cosmo/ se/ elite 2.0cdti 170 KM z 2015r, polski salon, zadbane i ekonomiczne auto. Więcej informacji pod numerem telefonu..


Kupujemy samochody,my płacimy

kup aut za gotówkę,witamy w legalnej firmie która kupuje samochody w dobrych stanach w przedziale cenowym od 1000zł do 20000zł.Kupujemy także auta..


KOMINKI KOMPLEKSOWO

*Sprzedaż i montaż wkładów kominkowych *W ofercie także biokominki i kominki elektryczne-idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku i pomieszczeń bez..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Sprzedam na części motorower

Sprzedam na części zarejestrowany motorower Romet Ogar z silnikiem Jawki. Jeśli chcesz aby młodemu kierowcy leciał zniżki na ubezpieczenie auta to..


Lokal usługowo handlowy

Lokal usługowo handlowy Powierzchnia 110m2.Możliwość podziału na dwa lokale po 55m2.Wszystkie media. Centralne ogrzewanie z ciepłowni..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Działka rolna 7800m2 Nagoszewo

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka rolna o powierzchni 7800m2 położona w Nagoszewie. Użytki oznaczone jako łąki trwałe..


Węgiel kamienny orzech

Parametry: -wartość opałowa ok 23-25MJ/kg -granulacja 40-70 mm - zawartość popiołu ok.10% Pakowany w worki 25 kg*40 sztuk na palecie bezzwrotnej...


OPERATOR MASZYN Greenvit

Firma Greenvit- producent ekstraktów roślinnych poszukuje kandydatów na stanowisko: OPERATOR MASZYN Miejsce pracy: Zambrów Rodzaj pracy: pełny..


Sprzedam wkład bagażnika

Sprzedam styropianowy wkład bagażnika samochodu TIGUAN (bez koła zapasowego)


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu ROLNIK MIODUSZEWSKI przy ulicy Wiśniowej w Zambrowie. Mamy w ofercie maszyny rolnicze kilkunastu producentów, części do maszyn..


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Słuchaj kobieto: Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna i niedoceniana? Możliwe, że w ogóle nie ma wokół Ciebie prawdziwie..


Mieszkanie 55,60m2, 3-pokoje,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 55,60m2 położone na I piętrze w bloku przy Alei Wojska Polskiego w..


PRACA NA STAŁE

Zatrudnimy na stałe na stanowisku kasjerka/kelnerka w pizzerii Perfetto w Zambrowie. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod nr. tel. 537 887 222..


Regał

Sprzedam regał składający się z pięciu segmentów w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu mebli - odbiór własny. Proszę o kontakt tylko..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Zaginął pies . Okolica

Zaginął pies . Okolica cmentarza parafii Św. Józefa. Dzieci bardzo tęsknią . Proszę o informację.


Działka rolna 1,98 ha Pstrągi

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: ziałki gruntu o łącznej powierzchni 1,987 ha położone w Pstrągach-Gniewotach , gmina Zambrów...


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


Sprzedam garaż

Sprzedam garaż pod blokiem przy ul. Pułaskiego 2 w Zambrowie o powierzchni 14,8m2.


Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Audi A4 B8

Audi a4 b8 2009r. 2.0 TDI 143km. Wiecej informacji telefonicznie.500.852.652.


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zaginęły dwa psy

Zaginęły dwa psy w miejscowości Wola Zambrowska, ostatnio widziane 09.11 przy ulicy Myśliwskiej w Woli. Biały półroczny piesek i jego mama.


Kanapa + 2 fotele

Sprzedam komfortową kanapę rozkładaną (z pojemnikiem na pościel) z dwoma wygodnymi fotelami w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu..


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Ekogroszek EXTRA.

Posiadamy w sprzedaży ekogroszek EXTRAo parametrach: - wartość opałowa 24-26 MJ - zawartość popiołu ok 7% - granulacja 8-25 mm Możliwość transportu..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"