:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Tytaniczna praca zaowocowała powstaniem kroniki rodu Wyszomierskich z Wyszomierza

RIH Historia, Tytaniczna praca zaowocowała powstaniem kroniki Wyszomierskich Wyszomierza - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 21/01/2019 13:01

Niedawno światło dzienne ujrzało piękne wydanie książki o genealogii rodu Wyszomierskich z Wyszomierza (gmina Szumowo). Co ciekawe, jej autorami są Niemcy. Swoją cegiełkę do stworzenia rodzinnej kroniki dołożyła także pani Grażyna Wosińska - wnuczka Ludwika Wyszomierskiego z Wyszomierza.

 

Tę tytaniczną pracę rozpoczął Wolf Werner Wyszomirski w 1925 roku, a zakończył w 1962 roku w Rio de Janerio. Jego dzieło kontynuowali: Charlotte Hanke, Jan Lewerenz, Thomas Jäkel i Olaf Gobeler. Ich przodkami byli Wyszomierscy. Dlaczego autorzy kroniki, następcy Wyszomierskich, noszą niemieckie nazwiska? Otóż w czasach reformacji ich przodkowie przeprowadzili się w rejon Prus Wschodnich, w okolice Pasymia i Szczytna, przyjęli naukę Lutra. Następcy żyli tam do 1945 roku, ponieważ wyjechali do Niemiec.

 

Swoje badania rodu Wyszomirskich w ostatnich latach prowadziła także pani Grażyna Wosińska - dziennikarka i mieszkanka Elbląga. Jej mama to córka Ludwika Wyszomierskiego z Wyszomierza, który jako ostatni z rodu jest odnotowany w spisach szlachty mazowieckiej. Okazało się, że podczas prac nad kroniką Charlotte Hanke (Dolna Saksonia) i Olaf Gobeler (Nadrenia Północna-Westfalia) natknęli się na jej artykuł w Internecie dotyczący rodu Wyszomirskich, po czym nawiązali z nią kontakt.

 

- „Każdy chce wiedzieć skąd pochodzi, kim byli jego przodkowie. Ja też. Nie ważne do jakiego stanu oni należeli. Dziś nie ma to najmniejszego znaczenia. Bardziej zależało mi dotrzeć jak najdalej w przeszłość. Na początek wbiłam w wyszukiwarkę nazwisko i imiona mojego dziadka: Ludwik Mikołaj Wyszomierski. Szybko odnalazłam informacje oparte na dokumentach. Odetchnęłam z ulgą, więc opowieści rodzinne były prawdziwe, a nie oparte na marzeniach. Okazało się, że ojcem Ludwika M. Wyszomierskiego, czyli moim pradziadkiem jest Wawrzyniec Dionizy, urodzony 7 kwietnia 1858 roku. Z kolei jego ojcem, czyli moim prapradziadkiem jest Maciej, a praprababcią Marta z Wojtkowskich.” - informuje pani Grażyna Wosińska.

 

W trakcie swoich badań pani Grażyna odnalazła informacje o swojej prababci Anastazji z domu Kotowskiej. Niestety, nie dowiedziała się o niej nic bliższego, bowiem dość szybko umarła. Pradziadek ożenił się ponownie z Zofią Łubnicką. O niej pani Grażyna dowiedziała się, że urodziła się 7 września 1866 w Czosakach, parafia Kołaki. Odnalazła także informacje o trzech ich synach: Janie Pawle ur. 1891 r., Stefanie ur. 1893 r. i Mieczysławie ur. 1901 r.

 

Na tym pani Grażyna Wosińska poszukiwań nie przerwała. Skoro nie można odnaleźć praprapradziadka lub prapraprababci, to zainteresowała się historią wsi Wyszomierz. 

 

- „W rodzinie mojej mamy Honoraty z domu Wyszomierskiej z Wyszomierza nikt nie miał wątpliwości, że ich ród jest w tej wsi od wieków. Nie było to poparte dokumentami. Teraz już jest. Warto więc sprawdzać opowieści rodzinne bo, zawsze ziarnko, a nawet ziarno prawdy w nich jest. Mama opowiadała mi, że przed wojną w kościele w Szumowie zawsze siadała z rodzicami i rodzeństwem na ławce najbliżej ołtarza. Było to więc wyróżnienie. Wiadomo, że szlachta zajmowała pierwsze miejsca podczas mszy św. w kościele. Inna sprawa to szacunek, z jakim mieszkańcy otaczali Ludwika Wyszomierskiego. Imponował jako dobry gospodarz, uczciwy i szlachetny człowiek.” - mówi pani Grażyna Wosińska.

 

Za pośrednictwem naszego Portalu pani Grażyna zwraca się z apelem do osób, którym zależy na upamiętnieniu rodu Wyszomierskich. Prosi o przesyłanie na adres naszej redakcji ([email protected]) wspomnień dotyczących rodu Wyszomierskich, zdjęć i kopii dokumentów. Jednocześnie informuje, że książek o genealogii rodu Wyszomierskich nie ma dostępnych w księgarniach. Istnieje jednak możliwość przesłania publikacji osobom zainteresowanym.

 

Streszczenie Kroniki Wyszomierskich

 

Wyszomierz to mała wieś leżąca pomiędzy Zambrowem i Ostrowią Mazowiecką w gminie Szumowo. Od jej nazwy powstało nazwisko Wyszomierskich i przetrwało nie tylko w Wyszomierzu, ale można spotkać ludzi o tych nazwiskach nie tylko w Polsce. Nawet ci, którzy nie noszą tego nazwiska, są dumni, że ich przodkowie nazywali się Wyszomierscy. Było to na tyle ważne, że poświęcili wiele lat, by napisać kronikę rodu Wyszomierskich.

 

Tę tytaniczną pracę rozpoczął Wolf Werner Wyszomirski w 1925 roku, zakończył w 1962 roku w Rio de Janerio. Tak skomentował swój trud:

 

- „Mam satysfakcję, że poświęciłem się tym studiom i, że spędziłem z nimi wolny czas, aby zostawić moim bezpośrednim potomkom i najbliższym krewnym coś, co - mam nadzieję - będzie źródłem radości i dumy.”

 

Dzieło Wolfa Wernera Wyszomirskiego kontynuowali Charlotte Hanke, Jan Lewerenz i Thomas Jäkel, Olaf Gobeler i Grażyna Wosińska. Ich przodkami byli Wyszomierscy. Jedna osoba była spoza rodziny - Marek Plessa.

 

Wyszomierz Wielki jest najstarszą wsią w gminie Szumowo. Pierwsza wzmianka na piśmie znajduje się w dokumencie z 1203 r., który książę Konrad Mazowiecki wystawił biskupowi płockiemu. Miejsce to już wtedy nazywane było „Wyssomyr”.

 

W Wyszomierzu podczas wykopalisk archeologicznych w lipcu 2015 roku, podczas budowy drogi ekspresowej S8, odkryto co najmniej osiem grobów z czasów Cesarstwa Rzymskiego, z czasów kultury przeworskiej, z II wieku po Chrystusie. Badania prowadzili archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. Więcej na ten temat w artykule: Archeologiczne skarby na placu budowy S8 [foto].


 

Opinia archeologa

Ponad dwa tysiące lat temu ciała zmarłych palono na stosach razem z przedmiotami codziennego użytku, niezbędnych im w dalszej wędrówce przez zaświaty. Była to osoba wojownika, celowo tak to formułuję, gdyż kobiety też wyposażano w broń, a przy niej znaleźliśmy dwa groty: oszczepu i włóczni oraz umbo. Umbo to wypukła część okazałej tarczy z kolcem wzmacniającym atak i osłabiającym uderzenia przeciwnika czy przeciwniczki. To umbo mogło także służyć do zadawania ciosu podczas walki. Przetrwał spalenie imacz do uchwytu, a do tego fibula – zapinki, bo przecież nie było guzików, czyli jakby dzisiejsze agrafki do spinania części ubioru i ozdoby. W płytkiej jamie grobowej znaleźliśmy ostrogi, co nie pozostawia wątpliwości, że ta osoba jeździła konno. Było na tym cmentarzyku i przetopione szkło po paciorkach oraz naczynia importowane, tzw. terra sigillata, odlewane, a nielepione ręcznie, ponieważ Rzymianie odlewali naczynia taśmowo. Mamy przypuszczenie, że mogła to być osoba, która do walki się wynajmowała.

 

Opinia archeologa dotycząca czasów późniejszych:

Występują tu zabudowania i osiem studni z 2. połowy XVII wieku. Wody tam już prawie nie ma, widać, że obniżyły się stosunki wodne przez te prawie cztery stulecia, lecz wydobyliśmy z nich prawie całe dzbany ceramiczne. Jest też rozbita, prawie cała misa, makutra, i ładne kafle piecowe, przyozdobione, wskazujące na zamożny dwór lub obiekt sakralny. Na jednym z nich widać krzyż, na drugim – osiołka i postać siedzącą na nim z krzyżem w ręce. Przypuszczam, że pochodzą z końca XVI wieku.

 

W latach 1414-1425 rycerze herbu Rawicz otrzymali ziemię w Wyszomierzu: po 1414 r. Mirzon i Ścibor de Zaluski otrzymali kawałek ziemi. Około 1423 r. książę Janusz Mazowiecki Starszy nadał 30 łanów braciom Ściborowi i Mirzonowi z Załuska i Niepiekłowa. W 1430 r. Ścibor, jeden z współwłaścicieli w Wyszomierzu, sprzedał 10 łanów swoim braciom Mirzonowi i Wawrzyńcowi oraz jego synowi Michałowi. W Archiwum Akt Dawnych znajduje dokument potwierdzający powyższe informacje. To Metryka Księstwa Mazowieckiego.

 

Najstarszy historycznie sprawdzony przodek rodziny Wyszomierskich to czeski książę Kochan, z rodziny Ursynów, który walczył z królem polskim Bolesławem I Chrobrym (992-1025) przeciwko królowi czeskiemu i w 1003 roku trafił na polską ziemię do województwa rawskiego. Otrzymał duże nadania ziemskie, jak relacjonuje Długosz i Cromer, Księga III i V. Jego przodkowie prawdopodobnie nie zostali jeszcze określeni w dokumentach historycznych Czech. Kochan i jego potomkowie, a także Wrszowce z tej samej rodziny co Kochan, którzy później przybyli do Polski w 1106 i 1108 roku, osiedlili się w Rawie nad Rawą, założyli tam wiele miast i wsi, bardzo szybko uzyskali wielki prestiż.

 

Z autorów kroniki tylko Grażyna Wosińska pochodzi z tej gałęzi Wyszomierskich, która została przy wierze przodków i mieszkała w Wyszomierzu. Jej dziadek Ludwik żył tam do śmierci w 1974 roku i nadal jego potomkowie gospodarują w jego rodzinnej wsi. Córka Ludwika Wyszomierskiego – Honorata, jest mamą Grażyny Wosińskiej. Ich rodzinnym miastem stał się Elbląg, nie tak znów odległy od Pasymia i Szczytna (teraz to samo województwo warmińsko-mazurskie).

 

Dzięki internetowi Charlotte i Olaf odnaleźli Grażynę. Przeczytali jej artykuł w Internecie o Wyszomierskich z Wyszomierza. Korespondencja zaowocowała tym, że pani Grażyna też dołożyła małą cegiełkę do rodzinnej kroniki. Ten fakt jest symboliczny. Rodzina po wyborze różnych dróg, po pięciu wiekach, w pewnym sensie znów się połączyła.

Ludwik Wyszomierski

 

Zdjęcie wykonano w latach trzydziestych przed domem w Wyszomierzu. Honorata Wosińska (z domu Wyszomierska) oraz jej brat Eugeniusz Wyszomierski

Reklama

Tytaniczna praca zaowocowała powstaniem kroniki rodu Wyszomierskich z Wyszomierza komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie

Super dyskretny zarobek!

Hej popatrz, niby dlaczego nie miałabyś zarobić swoich Pieniędzy w lekki, miły i przyjemny sposób w całkowitej tajemnicy przed całym światem? Na..


Zobacz ogłoszenie

SPRZEDAM GOLFA GOAL

rok produkcji - 2006 pojemność - 1,4 benzyna ******* WERSJA GOAL ******** /////////////// 2 KOMPLETY KÓŁ //////////////// //// FELGI Z..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie,

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Bardzo atrakcyjne ceny! Odgrzybianie (bardzo skuteczne) już od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

WĘGIEL BRYKIET PELLET

Skład opału w Wiśniewie k/Zambrowa oferuje: * WĘGIEL KOSTKA, ORZECH * BRYKIET DRZEWNY KOSTKA, WAŁEK * PELLET DRZEWNY DIN PLUS A1 * PELLET DRZEWNY..


Zobacz ogłoszenie

Montaż klimatyzacji w domach,

Nasza firma klimapodlasie.pl oferuje montaż klimatyzacji odpowiedniej do metrażu Twojego pomieszczenia. Szybka realizacja. Do 10 lat gwarancji...


Zobacz ogłoszenie

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 71,66m2, ul.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 71,66 m2 położone na VI piętrze w bloku z windą przy ul. Papieża Jana..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dwie atrakcyjne

Sprzedam dwie atrakcyjne działki położone we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2 i 1500 m2. Wydana decyzja o warunkach..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 56,20m2, ul. 71

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na III piętrze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

Ozonowanie klimatyzacji,

Zapraszam do skorzystania z usługi odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Odgrzybianie metodą ozonowania. Metoda bardzo skuteczna. Koszt od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam nowe dwupokojowe

Mam do sprzedania idealne, nowe, wykończone pod klucz 2-pokojowe mieszkanie w Zambrowie przy ul. Pułaskiego, na drugim piętrze. Główne atuty..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę rekreacyjną z

Witam kupię działkę rekreacyjną z domkiem zagospodarowaną


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"