:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  4°C bezchmurnie

Tak zmienia się budynek po SP5. Będzie nowe przedszkole i żłobek [foto]

Budynek po byłej Szkole Podstawowej Nr 5 w Zambrowie przy ul. Obrońców Zambrowa, od kwietnia przechodzi gruntowną przebudowę. Patrząc na wykonane już prace śmiało można stwierdzić, że obiekt całkowicie zmieni swoje oblicze. Przypomnijmy, że celem inwestycji jest adaptacja budynku do potrzeb miejskiego żłobka i przedszkola. To główne tegoroczne zadanie dotyczące miejskiej oświaty w Zambrowie.

 

Trzy miesiące temu prace przy przebudowie budynku SP5 zaczęto od wymiany okien i docieplenia stropodachów. W większości udało się już także wymienić elewację budynku poprzez ocieplenie jej wełną. Roboty mają się zakończyć do końca lipca.

 

Istną rewolucję budynek przechodzi jednak wewnątrz. Tak naprawdę ciężko jest znaleźć pomieszczenie, które nie byłoby w przebudowie. Dla przykładu, w miejscu dotychczasowych łazienek tworzone są m.in. pomieszczenia socjalne. Z kolei w dotychczasowym gabinecie dyrektora szkoły będą … toalety. Konieczne było też wykonanie szybów windowych (budynek będzie wyposażony w 2 windy osobowe i 3 windy towarowe).

 

W tym celu wiele ścian zostało wyburzonych i dostawionych. Jak udało nam się dowiedzieć, do tej pory wykonawca wywiózł z placu budowy ponad 950 ton gruzu oraz wmurował około 17 tysięcy bloczków betonowych (pustaków). Podczas prac zużyto także 18 ton stali.

 

Jak ustaliliśmy, najtrudniejszymi pracami była dotychczas rozbiórka dachu pod montaż windy i klapy dymowej - w najwyższej części szkoły należało wykonać nowy strop ze zbrojeniem. Następnie, przy użyciu specjalnego żurawia, montowana była winda osobowa obsługująca 3 piętra.

 

W sumie w obiekcie powstanie 13 sal do obsługi przedszkola i żłobka. Każda z nich będzie wyposażona w łazienki, pomieszczenia na leżaki, a sale w części żłobkowej – dodatkowo w pomieszczenie do odpoczynku/leżakowania. Warto podkreślić, że do wszystkich łazienek doprowadzona będzie nowa instalacja wodno-kanalizacyjna z zastosowaniem mieszaczy wody. Dzięki temu woda w kranach ma mieć stałą, odpowiednią dla małych dzieci temperaturę. Wszystkie sale lekcyjne będą także wyposażone w nowoczesny system wentylacji, a także energooszczędne lampy ledowe.

 

Najbardziej zaawansowane prace widać obecnie na pierwszym piętrze, gdzie ściany są już gotowe do malowania, a sufity – do montażu kasetonów. Dziś ma się tam rozpocząć montaż wykładzin, a po 24 lipca – armatury łazienkowej. Za tydzień wewnątrz klas i na korytarzach przewidziano wykonanie przez profesjonalną firmę dziecięcych malowideł techniką graffiti.

 

Prace prowadzone są także tuż obok budynku od strony ul. Obrońców Zambrowa (od bramy wjazdowej wzdłuż ogrodzenia posesji szkoły). Trwa tam budowa drogi i miejsc parkingowych. Jak zdradził nam wykonawca Krzysztof Rokicki, prace te będą zakończone w pierwszym tygodniu sierpnia.

 

Obecne zaawansowanie wszystkich robót wykonawca szacuje na ok. 70%. Ze względu na dodatkowe roboty, które wynikły w trakcie prac, termin realizacji inwestycji został wydłużony do końca sierpnia. Obiekt ma być gotowy na przyjęcie najmłodszych wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

 

Początkowo samorząd Miasta Zambrów planował wydać na całą inwestycję ok. 4,2 mln zł, jednak ostatecznie wszystkie prace pochłoną znacznie więcej, bo 6 mln 975 tys. 816 zł. Pierwotnie nie przewidziano bowiem termomodernizacji budynku, w postaci wymiany stolarki okiennej, docieplenia ścian oraz ocieplenia stropodachu wełną natryskową. Zwiększenie całej inwestycji o te prace było konieczne, aby Miasto mogło otrzymać na przebudowę obiektu środki unijne.

 

Warto także dodać, że niedawno Miasto Zambrów rozstrzygnęło przetarg na dostawę i montaż wyposażenia Miejskiego Przedszkola Nr 5 i Żłobka Miejskiego, które znajdą się w przebudowywanym obiekcie. Wybrano ofertę firmy PPHU PRZEMKO z Łomży, która zadeklarowała się zrealizować zadanie za kwotę 446 tys. 505 zł (o 132,5 tys. zł więcej, niż zaplanował przeznaczyć na ten cel samorząd).


Miejsce zdarzenia mapa Zambrów


Tak zmienia się budynek po SP5. Będzie nowe przedszkole i żłobek [foto] komentarze opinie

  • gość 2018-07-18 10:39:47

    No i dobrze, tylko mogliby w podobnym stylu zrobić elewację budynku po gimnazjum, a nie PRL'owski pomarańcz... już ładniej budynek wyglądał wcześniej ;)

  • Gość - niezalogowany 2018-07-18 12:06:48

    W naszym szanowanym zabrowie obowiązuje MPZP i pomimo tego ze jego data ustaleni sięga dobrych 20 lat wstecz, to jest tam odgórnie napisane ze elewacje maja być pomarańczowe a dachy brązowe i kolor naturalnej dachówki... ochyda

Dodajesz jako: Zaloguj się