:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Rada Gminy Szumowo radni, Szkoła Pęchratce Polskiej zostanie przekształcona [retransmisja] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 25/02/2019 13:27

Radni z terenu gminy Szumowo obradowali dzisiaj po raz piąty w bieżącej kadencji. Podczas sesji przyjęto 7 uchwał, w tym również decyzję o likwidacji Szkoły Podstawowej w Pęchratce Polskiej.

                  

 

V sesja Rady Gminy Szumowo miała miejsce dzisiaj, 25 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie. W obradach udział wzięło 15 radnych.

 

Na początku, na wniosek wójta, do porządku dzisiejszej sesji zostały dodane dwa projekty uchwał. Pierwszy dotyczył planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których Gmina Szumowo jest organem prowadzącym. Drugi projekt stanowił wniesienia odpowiedzi na skargę prokuratora Prokuratury Rejonowej w Zambrowie. Spotkało się to z aprobatą wszystkich radnych.

 

Następnie głos zabrał prezes Szpitala Powiatowego w Zambrowie Sp. z o.o. Bogusław Dębski. Przedstawił on obecną sytuację finansową oraz problemy, z jakimi boryka się placówka. Mówił o dostępności do lekarzy specjalistów, usług realizowanych przez szpital oraz o jego bieżących potrzebach. Zaapelował do radnych o uwzględnienie w budżecie Gminy wsparcia finansowego placówki.

 

W kolejnym punkcie Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman zdał relację ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym. Mówił między innymi o przetargu na budowę drogi Srebrna - Ostrożne i postępach w procesie gazyfikacji gminy. Ponadto poinformował o powołaniu nieetatowego zastępcy wójta. Stanowisko to przypadło sekretarz Gminy Hannie Szabłowskiej.

 

- „Od 1 lutego Gmina ma zastępcę wójta. Jest to spowodowane sprawami organizacyjnymi. Miałem dużo uwag, że nie wszystkie decyzje może podejmować sekretarz czy nawet pełniący obowiązki. Są wnioski unijne, których nie może podpisać nikt inny tylko wójt lub zastępca. Są również takie sprawy, których nie braliśmy od uwagę, że po 30 dniach choroby wójta wchodzi komisarz, jeśli nie ma zastępcy.” - mówił podczas sesji wójt Jarosław Cukierman.

 

Kolejnym punktem dzisiejszych obrad były wnioski i zapytania radnych. Na piśmie wpłynęły dwie interpelacje radnej Eweliny Mieczkowskiej dotyczące utworzenia komunikacji autobusowej na trasie Szumowo-Ostrów Mazowiecka oraz kosztu utrzymania stołówki przez organ prowadzący. Do przewodniczącej rady trafiło również zapytanie o wydatki, jakie zostały poniesione na realizację zadań inwestycyjnych w latach 2015-2018 pod nazwą „Urządzenie terenów rekreacyjnych w Szumowie”. Odpowiedzi zostaną przekazane radnej na piśmie w późniejszym terminie.

 

Następnie Sekretarz Gminy Szumowo Hanna Szabłowska przedstawiła informacje na temat tegorocznych wyborów na sołtysów i rad sołeckich oraz realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami w 2018 roku, m.in. z NexXTeaM Zambrów, Sporteam, Warsztatem Terapii Zajęciowej czy Towarzystwem Przyjaźni Ziemi Szumowskiej. Ponadto odczytała sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. 

 

Pierwsza zatwierdzona dzisiaj przez radnych uchwała dotyczyła gminnego programu wspierania rodziny w gminie Szumowo na lata 2019-2021. Mocą następnej uchwały drodze prowadzącej do Radwan, po uprzednich konsultacjach z mieszkańcami, nadano nazwę Sosnowa. Trzecia jednogłośnie podjęta uchwała, wprowadzająca nowy projekt statutów sołectw, została przyjęta w związku ze zmianą ustawy o samorządzie gminnym. Natomiast podczas głosowania nad uchwałą w sprawie niewyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki 1 radny wstrzymał się od głosu, 14 było „za”.

 

Kolejna uchwała dotyczyła przekształcenia Szkoły Podstawowej w Pęchratce Polskiej w filię Szkoły Podstawowej w Srebrnej.

- „Likwidacja szkoły jest ciosem dla wsi, dla mieszkańców, ale te decyzje wynikały przede wszystkim z demografii.  Tam w wieku szkolnym jest 31 osób, a z tego już 10 chodzi do szkoły w Srebrnej. (…) Przyszedł moment nie do końca przez nas zależny, ale musimy utworzyć obwody szkolne. Jeśli pozostawimy obwód szkolny w Pęchratce, musi pozostać szkoła I-VIII i nie możemy dowozić wtedy dzieci do Srebrnej. (…) Uważam, że w tej sytuacji demograficznej, najlepszym rozwiązaniem, stąd moja prośba, mój wniosek, o przekształcenie szkoły w filię szkoły w Srebrnej, przy jednej dyrekcji, z pozostawieniem tam zespołu wychowania przedszkolnego i szkoły I-III, która organizacyjnie będzie podlegała pod panią dyrektor w Srebrnej. Wówczas będziemy mogli dowozić dzieci do Srebrnej. (…) Uważam, że w tej naprawdę dramatycznej sytuacji, to jest najlepsze rozwiązanie.” - tłumaczył wójt Cukierman.

Po żywej dyskusji uchwała została przyjęta przy 9 głosach za, 4 - przeciw i 2 wstrzymujących się.

 

Jednomyślnością wykazali się radni przy ostatnich dwóch uchwałach. Pierwsza z nich dotyczyła planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których Gmina Szumowo jest organem prowadzącym. Druga zaś dotyczyła wniesienia odpowiedzi na skargę prokuratora Prokuratury Rejonowej w Zambrowie, który zarzucił, że w uchwale z 28 września 2018 roku w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy została wskazana z nazwy spółka dostarczającą do gospodarstw wodę oraz dopuszczono możliwość poboru opłat przez PGK za wykonanie przyłącza do sieci wodociągowej. Według Gminy podanie nazwy spółki dostarczającej wodę wynikało z tego, że na terenie gminy nie ma innego tego typu przedsiębiorstwa. Natomiast opłaty, choć do tej pory nie funkcjonowały, zostały uchwalone w celu zwrotu kosztów odbioru przyłącza przez pracowników PGK w przypadku realizacji instalacji przez innego wykonawcę. Na zarzuty te Gmina wniesie odpowiedź do Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

 

W ostatnim punkcie przewidzianym w porządku dzisiejszych obrad, czyli wolnych wnioskach i sprawach różnych, wójt podjął temat dofinansowania budowy drogi powiatowej w Paproci Dużej kwotą 760 tys. zł, co rodziłoby konieczność kredytowania Gminy. Komisja finansów, która zebrała się w przerwie obrad, nie podjęła jednak decyzji w tej sprawie, tłumacząc się zbyt krótkim czasem na podjęcie tak poważnej decyzji. Ponadto mówiono m.in. o luźno biegających psach oraz stanie dróg żwirowych i ich wyrównywaniu.

 

Zachęcamy do obejrzenie retransmisji z dzisiejszych obrad.

Reklama

Szkoła w Pęchratce Polskiej zostanie przekształcona [retransmisja] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-02-25 17:13:44

    Pechtatka.... skąd ta nazwa?

  • Gość - niezalogowany 2019-02-27 06:44:59

    Czuje że pytanie zbyt trudne.

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

balony , dekoracje weselne

Chcielibyśmy zaoferować państwu atrakcje weselne, jesteśmy liderem na rynku , Oferujemy dekoracje takie jak Napis miłość 120 cm Napis miłość 100..


Zobacz ogłoszenie

Pracownicy Produkcyjni

Firma KEYLITE RW Polska szuka pracowników do produkcji okien dachowych. Jesteś chętny do pracy, chcesz zdobyć nowe doświadczenia, lubisz pracę z..


Zobacz ogłoszenie

Poznam Miłą Panią w wieku od

POZNAM MIŁĄ PANIĄ W CELU PRZYJAZNI MOŻLIWY SŁAŁY ZWIĄZEK KTÓREJ BRAKUJE DRUGIEJ POLÓWKI SPEDZENIA WSPOLNIE WIECZORY WSPOLNY SPACER ROMANTYCZNA..


Zobacz ogłoszenie

Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Zobacz ogłoszenie

sala bankietowa

Zapraszamy do nowo otwartej sali w Krajewo Łętowo (dawny Biały Domek). Organizujemy chrzty,przyjęcia urodzinowe i rocznicowe,wesela i itp.


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

WENTYLATORY, WIATRAKI,

Zapraszamy do sklepu ROLNIK, przy ulicy Wiśniowej, po wentylatory i mieszacze powietrza do obór. Świeża dostawa, różne rozmiary. Dostępne od ręki.


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Mieszkanie

Sprzedam Mieszkanie na ulicy Magazynowej, metraż 70m2, 2 pokoje z kuchnią, mieszkanie na II piętrze. W bloku znajduje się domofon. Mieszkanie w..


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

Wynajme kawalerke

Wynajme kawalerke w pelni wyposazona 600 + media (wychodzi okolo ze wszystkim-750zl


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

Partnerka na wesele

Szukam partnerki na wesele dnia 03.07.2018r, od 35 do 45lat . Proszę o kontakt telefoniczny .


Zobacz ogłoszenie

Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja Paliw Lotos w Zambrowie ul. Mazowiecka 2a od 01.08.2018 r. poszukuje pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca, Doświadczenie nie jest..


Zobacz ogłoszenie

Wakacje w Augustowie

Do wynajęcia nowoczesny apartament w Augustowie w ośrodku wczasowym Marina Borki nad jeziorem Necko. 2 sypialnie (4 pojedyncze łóżka z możliwością..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dwie atrakcyjne

Sprzedam dwie atrakcyjne działki położone we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2 i 1500 m2. Wydana decyzja o warunkach..


Zobacz ogłoszenie

CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE..


Zobacz ogłoszenie

bielenie obór

oferuję mycie oraz dezynfekcję wapnem obiektów takich jak obory chlewnie budynki gospodarcze elewacje profesjonalnym sprzętem szybki czas realizacji..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"