:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C całkowite zachmurzenie

Światowy Dzień Walki z Rakiem

świąteczne, Światowy Dzień Walki Rakiem - zdjęcie, fotografia

Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia nie są optymistyczne i wskazują, że w ciągu 15-20 lat liczba zachorowań na świecie na nowotwory podwoi się. W profilaktyce zachorowań na nowotwory musimy pamiętać, że dostęp do badań diagnostycznych jest bardzo ważnym elementem, ale jednym z wiodących jest odpowiedni styl życia.

Dzisiaj obchodzimy 18. Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto to zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Dziś przypominamy o najważniejszych zasadach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

Pierwszą i podstawową zasadą jest wyeliminowanie z naszego życia używania tytoniu pod każdą postacią. Ponad 90% wszystkich zachorowań na nowotwory płuc spowodowane jest paleniem tytoniu. Rocznie w Polsce umiera około 2000 osób z powodu biernego palenia. Palenie tytoniu sprzyja też innym nowotworom, np.: krtani, przełyku, jamy ustnej, żołądka, trzustki, pęcherza moczowego. O wszystkich zapisach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem można przeczytać na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl

Wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka. Dzięki temu pacjenci mają szanse na wyleczenie. Skuteczne leczenie zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć leczenie. Dzisiaj głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie apeluje o wykonywanie badań profilaktycznych: „Nie lekceważmy nawet najbardziej subiektywnych objawów pogorszenia stanu zdrowia i konsultujmy to z lekarzem! Szczególnie zachęcamy Panie, aby zapoznawały się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów i możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Programu profilaktyki raka piersi oraz Programu profilaktyki raka szyjki macicy.”

Warto wspomnieć, że już jutro zambrowskie Stowarzyszenie Amazonek zaprasza na spotkanie wszystkie osoby oraz rodziny osób dotkniętych chorobą nowotworową. W programie przewidziano prelekcje ze specjalistami, występy artystyczne oraz poczęstunek i rozmowy. Początek o godz. 17:00 w kawiarni Café Muza w Centrum Kultury. Wstęp wolny.

Polecamy:
:: Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe. Inspektor sanitarny radzi
:: Światowy Dzień Walki z AIDS
:: „Mam czas rozmawiać”
:: Nie puszczaj swojego życia z dymem!
:: Światowy Dzień Donacji i Transplantacji
:: Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
:: Uśmiechnij się!
:: Europejski Dzień bez Samochodu
:: Przedszkolaki obchodzą dziś swoje święto
:: Leworęczni mają dzisiaj swoje święto
:: Policjanci mają swój dzień. Dziś Święto Policji
:: Dziś Dzień Pielęgniarki i Położnej
:: Międzynarodowy Dzień Strażaka!
:: Dziś Święto Pracy!
:: Dziś Dzień Ziemi!

Światowy Dzień Walki z Rakiem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org