:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C bezchmurnie

Strażacy apelują - „Stop pożarom traw!”

pożary i straż, Strażacy apelują „Stop pożarom traw!” - zdjęcie, fotografia

Strażacy przypominają, że wypalanie traw i nieużytków jest ustawowo zabronione. Grożą za to kary - grzywna, a nawet pozbawienie wolności, jeśli taki pożar stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób lub powoduje duże straty.

Wraz z nadejściem wiosny zambrowscy strażacy przypominają, że wypalanie traw często kończy się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem ognia. Co roku w trakcie takich pożarów ginie kilkanaście osób, a gęsty dym ogranicza widoczność na drogach i może przyczynić się do kolizji i wypadków samochodowych.

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.

Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany. Pożary łąk i nieużytków, z uwagi na ich charakter, mają zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną ilość sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy.

Lekkomyślność ludzi, którzy wypalają trawę, może odbić się na tych, którzy w danej chwili bardziej potrzebują pomocy. Strażacy zajęci gaszeniem płonących łąk mogą nie być w stanie dojechać na czas do innych zdarzeń, w których pomocy oczekują ludzie.

Ponadto wypalanie traw wyjaławia glebę, zanieczyszcza powietrze i przyczynia się do śmierci owadów, ptaków, żab, ślimaków, a także kretów i nornic.

Wypalanie traw to wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny. Jeśli wypalanie doprowadziło do groźnego pożaru lub choćby pociągnęło za sobą bezpośrednie niebezpieczeństwo takiego pożaru, sprawca odpowiada również za przestępstwo.

W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do ich utrzymania zgodnie z normami tzn. w dobrej kulturze rolnej.

W ślad za Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa należy stwierdzić, że wypalanie traw jest środowiskowo szkodliwe, ale także surowo zabronione. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

W minionym roku strażacy w całej Polsce wyjeżdżali aż do 36 442 pożarów traw. Odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych. W tym roku zambrowscy strażacy przy tego typu zgłoszeniach interweniowali 4 razy, w tym m.in. w okolicach Rutek i Grąd-Woniecko.Polecamy:
:: Komendant PSP przeszedł na emeryturę [foto]
:: Strażacy na sportowo [foto]
:: Strażacy rywalizowali w piłkę siatkową [foto]
:: Pożar dachu budynku w Porytem-Jabłoni [foto]
:: Turniej wiedzy pożarniczej w gminie Szumowo
:: Gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” [foto]
:: Czujność sąsiadów i szybka interwencja strażaków być może zapobiegły tragedii
:: Gdy tafla lodu pęka... [foto+video]


Strażacy apelują - „Stop pożarom traw!” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się