:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  14°C bezchmurnie

Strajku związanego z konsolidacją spółek PKS raczej nie będzie

samorząd, Strajku związanego konsolidacją spółek raczej będzie - zdjęcie, fotografia

2 stycznia autobusy PKS wyjadą w trasy zgodnie z rozkładem. Nie będzie zapowiadanego wcześniej strajku związanego z połączeniem pięciu podlaskich spółek komunikacyjnych. Nie można go jednak wykluczyć w przyszłości.

Po nowym roku PKS w Zambrowie, podobnie jak inne przedsiębiorstwa, włączony zostanie do nowej spółki Podlaska Komunikacja Samochodowa Nova z siedzibą w Białymstoku. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że jeżeli dojdzie do połączenia PKS, to w Nowy Rok ogłoszony zostanie strajk generalny, a na trasę nie wyjedzie ani jeden autobus, wszystko wskazuje na to, że takiego strajku nie będzie.

Przeciwko konsolidacji przedsiębiorstw występują związkowcy z Zambrowa i Suwałk. Niespełna miesiąc temu przekazali marszałkowi województwa petycję w tej sprawie. Podpisało ją ponad 6 tysięcy osób (LINK).

Związkowcy przeciwni łączeniu 5 spółek komunikacyjnych ostatnie nadzieje pokładali w wojewodzie, do którego zwrócili się o unieważnienie uchwały w tej sprawie zarządu województwa. Tak się jednak nie stało. We wtorek (27 grudnia) otrzymali odpowiedź wojewody, który uznał, że uchwała została przeanalizowana, jest zgodna z przepisami i nie narusza prawa. A więc dojdzie do fuzji.

Pracownicy przedsiębiorstw wysłali również pisma m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, jak również do ministrów i samego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak się okazało – bezskutecznie.

Do jutra powinna zapaść decyzja sądu rejestrowego o wpisanie do KRS nowej spółki. Jeśli tak się stanie, od 2 stycznia zacznie funkcjonować Podlaska Komunikacja Samochodowa NOVA. Przedsiębiorstwo będą tworzyły zakłady z Białegostoku, Suwałk, Siemiatycz, Zambrowa i Łomży.

Dodajmy, że obecnie zambrowska spółka PKS zatrudnia 111 osób, natomiast we wszystkich pięciu spółkach branych pod uwagę pod kątem konsolidacji pracuje przeszło 800 osób. Dotychczas pracownicy dostali jedynie gwarancje zatrudnienia w nowej spółce na najbliższy rok. A co potem?

Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie sprzeciw wobec działań mających na celu włączenie majątku PKS w Zambrowie sp. z o.o. do PKS Białystok S.A. wyraziła Rada Miasta Zambrów oraz Rada Powiatu Zambrowskiego. W ocenie radnych inkorporacja spółek działających dotychczas jako samodzielne podmioty gospodarcze jest działaniem, które nie tylko nie gwarantuje poprawy konkurencyjności i wyników ekonomicznych nowego podmiotu, ale znacznie pogorszy warunki działania przedsiębiorstw działających dotychczas samodzielnie, a także może odbić się negatywnie na funkcjonowaniu sieci szkół powiatowych w Zambrowie. Pisma ze sprzeciwem trafiło do Sejmiku i Zarządu Województwa Podlaskiego. Do artykułu dołączamy stanowisko Rady Powiatu Zambrowskiego w sprawie inkorporacji spółki PKS Zambrów do spółki PKS Białystok S.A.

Polecamy:
:: Rada Miasta przeciwna łączeniu zambrowskiego PKS-u z innymi spółkami
:: Marszałek nie wycofa się z inkorporacji PKS-ów. Wicemarszałkowie z PO są przeciwni
:: Ponad 2 tys. podpisów przeciwko łączeniu zambrowskiego PKS-u z innymi spółkami [foto+video]
:: Temat inkorporacji podlaskich PKS-ów na obradach Sejmiku [video]
:: „Szliśmy w dobrym kierunku” - związkowcy przeciwni konsolidacji podlaskich PKS-ów [video]
:: Ruszyły procedury połączenia pięciu podlaskich spółek PKS
:: Marszałek połączy podlaskie PKS-y. Główna siedziba będzie w Białymstoku
:: PKS-y łączcie się ...
:: Zmiany w rozkładach jazdy. Sprawdź, jak w święta pojadą autobusy
:: Kolejny niskopodłogowiec w zambrowskim PKS-ie [foto]
:: Nowy autobus komunikacji miejskiej w Zambrowie
:: Samorząd Województwa Podlaskiego przejął zambrowski PKS
:: Samorząd województwa przejmie zambrowski PKS
:: Czy samorząd Województwa Podlaskiego przejmie zambrowski PKS?

Strajku związanego z konsolidacją spółek PKS raczej nie będzie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org