:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C pochmurno z przejaśnieniami

Stopa bezrobocia w Polsce najniższa od 25 lat. Również w powiecie zambrowskim

społeczeństwo, Stopa bezrobocia Polsce najniższa Również powiecie zambrowskim - zdjęcie, fotografia

Informacje Powiatowego Urzędu Pracy podsumowujące bezrobocie 2015 roku to zastrzyk optymizmu. Widać poprawę, która utrzymuje się już od 2012 roku, kiedy bezrobocie z poziomu przekraczającego 3000 osób sukcesywnie malało, by na koniec 2015 roku osiągnąć poziom 2187 osób. W przeciągu zaledwie trzech lat liczba zarejestrowanych bezrobotnych w powiecie zambrowskim zmalała o ponad 800 osób. Tendencja spadkowa utrzymuje się nadal.

Rok 2015 był kolejnym okresem pozytywnych zmian na lokalnym rynku pracy. Na koniec grudnia ubiegłego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Zambrowie wyniosła 2187 osób.

Na początku stycznia poprzedniego roku bezrobocie w powiecie kształtowało się na poziomie 2531 osób, z czego 1523 osoby stanowili mieszkańcy miasta Zambrów. W kolejnych miesiącach 2015 roku liczba bezrobotnych ulegała zmniejszeniu, aż do 1987 osób w październiku. W listopadzie i grudniu bezrobocie znowu nieznacznie wzrosło osiągając poziom 2187 osób, z czego 1334 stanowili mieszkańcy naszego miasta. Reszta - 853 osoby, to mieszkańcy gmin Kołaki Kościelne, Rutki, Szumowo i Zambrów. Odnotowany niewielki wzrost poziomu bezrobocia w końcu 2015 roku wynikał z zakończenia prac sezonowych, głównie budowlanych i rolniczych.Zaskakujący jest fakt, że wśród osób bezrobotnych w Zambrowie sporą część stanowią osoby długotrwale bezrobotne, czyli zarejestrowane w urzędzie dłużej niż 24 miesiące. Takich osób w grudniu 2015 roku było 1311 (804 w mieście Zambrów), czyli 60% wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych. Warto zaznaczyć, że większość z tych osób to klienci ośrodków pomocy społecznej, którzy dostosowali się do niskiego poziomu życia w oparciu o zasiłki, dodatki mieszkaniowe, ubezpieczenie zdrowotne, a także porzucili nadzieję i chęć powrotu na rynek pracy. Nawet Wiceminister Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed stwierdził niedawno, że największym wyzwaniem jest obecnie zaktywizowanie długotrwale bezrobotnych - „To są osoby, które najtrudniej w tej chwili zaktywizować. To jest grupa osób, które wymagają szczególnej troski.” - powiedział.

Z danych PUP w Zambrowie wynika, że tendencja spadkowa wśród zarejestrowanych bezrobotnych utrzymuje się już od 2012 roku, kiedy na koniec grudnia odnotowanych było 3006 osób. W ciągu zaledwie 3 lat ilość mieszkańców naszego powiatu pozostających bez pracy zmniejszyła się zatem aż o 819 osób. Zdaniem PUP zmniejszenie liczby zarejestrowanych bezrobotnych to efekt wyższego tempa wzrostu gospodarczego.Ogólny poziom bezrobocia w powiecie zambrowskim na koniec 2015 roku był jednak wyższy niż w skali kraju i województwa. Wynosił 12,3%, podczas gdy w województwie bezrobotni stanowili 11,8% ludności aktywnej zawodowo, a w kraju – 9,8%.Nie mniej optymistycznie wyglądają statystyki tego roku. Jeszcze w styczniu zarejestrowanych osób bezrobotnych było w naszym powiecie 2296, podczas gdy w minionym miesiącu statystyka ta osiągnęła rekordowo niski poziom – 1854 osób. Podobnie jest również w całej Polsce. Niedawno Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 8,4%. To spadek o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do sierpnia.Szefowa resortu pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała dwa tygodnie temu, że rynek pracy w Polsce przeżywa rozkwit. Zwróciła uwagę, że ministerstwo nie zauważyło, aby program 500+ wypłynął na wzrost bezrobocia wśród kobiet. Według niej to, w jakim stopniu program 500+ przełoży się na wzrost gospodarczy, będzie można zauważyć pod koniec roku.

Stopa bezrobocia w Polsce najniższa od 25 lat. Również w powiecie zambrowskim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się