:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Sto dni abstynencji na stulecie odzyskania niepodległości

religia, abstynencji stulecie odzyskania niepodległości - zdjęcie, fotografia

Co roku Kościół Rzymskokatolicki ogłasza sierpień miesiącem trzeźwości. Tym razem, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, Episkopat Polski zachęca do abstynencji od alkoholu przez 100 dni. Akcja rozpoczęła się w minioną sobotę, 4 sierpnia i potrwa do niedzieli 11 listopada.

 

Sierpień jest ogłaszany miesiącem trzeźwości już od 1984 roku. Ten miesiąc wybrano ze względu na liczne nagromadzenie świąt maryjnych. Odbywają się wtedy m.in. uroczyste obchody Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wspomnienie Matki Bożej Kalwaryjskiej, a także Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej.

 

- „Co roku prosimy o przeżycie sierpnia bez alkoholu. Jednak w tym jubileuszowym roku chcemy zaprosić Polaków do ambitniejszego działania, do ambitniejszej drogi. Czas od soboty 4 sierpnia do niedzieli 11 listopada 2018 roku to 100 dni. W tym roku odważnie prosimy: niech będzie to 100 dni abstynencji. Sto dni abstynencji na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wolność kosztowała życie tak wielu Polaków. My dzisiaj nie musimy za Polskę umierać. Ale by chronić wolność i wspierać rozwój Polski i Polaków, musimy sobie wyznaczać ambitne cele. Jednym z nich jest właśnie ochrona trzeźwości. Św. Jan Paweł II mówił nam, że „prawdziwy egzamin z wolności jest dopiero przed nami”. To prawda. Nie możemy zawieść w tej tak ważnej sprawie. Dlatego podejmijmy to wezwanie: 100 dni abstynencji na stulecie niepodległości. To jest naprawdę egzamin z wolności i miłości do Ojczyzny!” – zwracał się w Apelu Zespołu KEP ks. bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

 

Jak podkreślono w Apelu, tysiące Polaków cierpi przez alkohol, a mimo to w Polsce wciąż wzrasta jego spożycie. Alkohol wyrządza wiele krzywd w rodzinach, jest sprawcą cierpień wielu osób, przyczyną chorób, zniszczonych małżeństw oraz dzieci wychowywanych w niepoprawnych warunkach, co wpływa na ich rozwój psychiczny. 

 

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji! Jak apelował ks. bp Tadeusz Bronakowski: „Niech Polska będzie narodem ludzi trzeźwych, prawdziwie wolnych, dla których hasło: „Bóg. Honor. Ojczyzna” będzie wielkim wyzwaniem w codziennej pracy dla dobra polskich rodzin, Kościoła i całej umiłowanej Ojczyzny.”

Sto dni abstynencji na stulecie odzyskania niepodległości komentarze opinie

  • gość 2018-08-08 22:10:08

    Panie, jak tu na trzeźwo żyć ?????

  • gość 2018-08-09 08:42:19

    Jestem za, niech Episkopat Polski nie pije przez 100 dni. Nikt im nie broni :P

Dodajesz jako: Zaloguj się